рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Основні поняття

Основні поняття - раздел Домостроительство, До виконання курсової роботи на тему: Проектування комплексу заходів, які забезпечують одержання високоякісного насіння і садивного матеріалу польових культур Первинне Насінництво. Ведеться Безпосе­редньо Оригінатором С...

Первинне насінництво. Ведеться безпосе­редньо оригінатором сорту (або інши­ми організаціями за його згодою та ме­тодикою); воно складається з добору вихідного матеріалу кращих типових рослин, їхньої оцінки за потомством та попереднього розмноження.

Елітне насінництво. Здійснюється у дослідних господарствах та інших спеціалізова­них формуваннях, яким за атестацією надано таке право, занесених до Де­ржавного реєстру виробників насін­нєвого і садивного матеріалу; ведеться, як правило, під безпосереднім нагля­дом установи-оригінатора; кінцевою метою є виробництво насіння еліти.

Репродукційне насінництво. Ведеться у спеціалізованих та товарних госпо­дарствах з метою отримання достат­ньої кількості насіння для товарних посівів.

Добазове (ДН) - оригінальне насіння (ОН) - насін­ня первинних ланок насінництва (роз­садник збереження сорту, розсадники випробування потомств першого-другого років - РВ-1, РВ-2, розсадник розмноження першого-другого років - РР-1, РР-2), яке реалізується для подальшого розмно­ження й отримання базового (елітного) насіння.

Базове (БН) - елітне насіння (ЕН) - насіння, отримане послідовним розмноженням оригінального насіння супереліти, еліти у господарствах, занесених до Державного реєстру виробників насіннєвого і садивного матеріалу.

Сертифіковане (СН1, СН2, СН3, СНн) - репродукційне насіння (РН1, РН2, РНЗ) – насіння, яке отримують послідовним пересівом насіння еліти. До цієї категорії прирівнюється насіння ще не визнаних селекційних форм, що проходять виробниче випробування - «розмноження».

Гібридне насіння (F1 - перше покоління)- насіння, отримане від схрещування генетично відмінних рослин (батьківських форм гібридів) на ділянках гібридизації.

Згідно з цими категоріями та біологічними особливостями культур державний стандарт (ДСТУ 2240-93) ставить диференційовані вимоги до сортових та посівних якостей насіння.

Урожайні властивості – здатність насіння давати той чи інший урожай величина якого за однакових умов вирощування визначається його складовими (сортовими і посівними) якостями.

Сортові властивості – це сукупність показників, що характеризують належність насіння до відповідного сорту і характеризуються переважно ступенем їх чистосортності.

Посівні властивості - це сукупність показників якості насіння, які характеризують придатність до його сівби.

 

 

МЕТА І ЗАВДАННЯ КУРСОВОЇ РОБОТИ

 

«Насінництво польових культур» - важлива агрономічна дисципліна, яка дає майбутнім фахівцям спеціальності «Селекція і генетика с.-г. культур» знання про методи і методики виробництва високоякісного сортового насіння, його репродукування та реалізацію.

Дисципліна складається з декількох підрозділів: сортознавство, державна кваліфікаційна експертиза районування, насінництво (первинне виробництво насіння доказового, базового та сертифікованого) сортовий і насіннєвий контроль.

Для підготовки до практичної діяльності кожен студент даної спеціальності набуває навики з розробки комплексу агрономічних та насінницьких заходів для певного господарства. Курсова робота з насінництва є однією з важливих форм самостійної підготовки студента та оволодіння ним методами виробництва, зберігання, репродукування і використання насіння в сільськогосподарських підприємствах різних форм власності.

 

ВИМОГИ, ЩО СТАВЛЯТЬСЯ ДО КУРСОВОЇ РОБОТИ

 

Основні вимоги до курсової роботи - закріплення та поглиблення теоретичних знань і професійних навичок з організації насінництва й технології вирощування сортів та гібридів сільськогосподарських культур на насінницьких посівах, збирання, використання насіннєвого матеріалу.

У курсовій роботі студент дає характеристику та критичну оцінку стану насінництва в господарстві стосовно польових культур. Робота повинна бути закінченим агрономічним документом, складеним на високому теоретичному рівні, мати математичні розрахунки та обґрунтування, відповідати вимогам с.-г. виробництва.

Необхідно розробити комплекс заходів щодо поліпшення організації та технології виробництва високоякісного насіння в господарстві, провести розрахунки потреби в насінні і насінницьких площах за сортами вирощуваних культур.

Курсову роботу слід виконувати за результатами господарської діяльності підприємства і власних спостережень, використовуючи знання з теорії насінництва, набуті з прослуханого курсу, а також з джерел наукової літератури.

Курсова робота має бути короткою, конкретною, змістовною, добре оформленою, ілюстрованою таблицями, фотографіями та графікам.

 

РОЗРОБКА КУРСОВОЇ РОБОТИ

 

Проаналізувавши зібраний матеріал з насінництва, студент розробляє курсову роботу на тему: "Проектування комплексу агротехнічних заходів, які забезпечують одержання високих врожаїв насіння" (вказати культуру та господарство).

У курсовій роботі матеріал необхідно розмістити приблизно в тій послідовності, як проводився збір даних.

Обов'язкові розділи:

 

Вступ

РОЗДІЛ 1. Господарсько-біологічна характеристика досліджуваної культури

 

1.1 Коротко про господарське значення культури

1.2 Біологічні особливості культури

1.3 Необхідні фактори формування високоякісного насіння; екологічні основи насінництва*

 

РОЗДІЛ2. Характеристика господарства

2.1 Грунтові та кліматичні умови господарства (за останні три роки та середньобагаторічні)

2.2 Коротка господарсько-економічна характеристика господарства:

- експлікація земельних угідь;

- структура посівних площ;

- насінницька сівозміна, тощо.

 

РОЗДІЛ3. Організація насінництва окремих (конкретної) культур в Україні

3.1 Загальні положення організації насінництва

3.2 Ведення первинного насінництва культури*

 

РОЗДІЛ4. Стан та обсяг насінницької роботи в господарстві

4.1 Стан насінництва в господарстві

4.2 Підбір сортів (гібридів)

4.3 Планові і фактичні строки проведення сортозаміни та сортооновлення

4.4 Розрахунки потреби насіння, насінницьких площ і обсяг

насінницької роботи (таблиці з розрахунками та їх текстовий аналіз)

 

РОЗДІЛ 5. Технологія вирощування високоякісного насіння

 

5.1 Насінницька сівозміна та система удобрення

5.2 Система обробітку ґрунту

5.3 Підготовка насіння до сівби

5.4 Способи, строки та норми висіву

5.5 Система заходів щодо боротьби з хворобами, шкідниками та бур'янами

5.6 Внутрішньогосподарський насіннєвий контроль

5.7 Апробація та реєстрація сортових посівів

 

РОЗДІЛ 6. Технологія збирання та післязбиральної обробки насіння

 

6.1 Збирання насіннєвих посівів

6.2 Післязбиральна обробка насіння

6.3 Розрахунок складських приміщень і зберігання насіння

6.4 Характеристика посівного матеріалу за даними районної насіннєвої інспекції та актів апробації

6.5 Документування та маркування насіння

 

РОЗДІЛ 7. Економічна характеристика насінництва в господарстві

 

7.1 Урожайність на загальних та насінницьких посівах

7.2 Собівартість насіння, рівень рентабельності та шляхи її зниження (навести калькуляцію собівартості насіння)

 

Висновки та пропозиції щодо поліпшення стану насінництва в господарстві та Україні

 

Список використаної літератури

 

Додатки.

Додаток А. Технологічна карта виробництва насіння культури в господарстві

Додаток Б. Документи, що підтверджують сортові та посівні якості насіння

 

* - для спеціальності «Селекція і генетика»

 

Приблизна схема структури курсової роботи, якою керуються при розробці її змісту. Розділи роботи включають текстові та розрахункові дані.

Вступ. Наводяться завдання щодо виробництва продукції рільництва, висвітлюється значення насіння у виробництві продукції рослинництва за інтенсивними ресурсозберігаючими технологіями. Тут обґрунтовується мета і завдання курсової роботи.

 

У розділі 1 наводиться господарське значення, поширення та урожайність культури, особливості росту й розвитку; вимоги до факторів навколишнього середовища. Вказуються особливості формування, будови плодів і насіння; різноякісність насіння. Обґрунтовується вплив умов формування і зберігання на схожість насіння та вплив фізичних факторів на проростання і схожість насіння (скарифікація, вода, температура, аерація, світло).

 

У розділі 2 описується географічне розміщення, грунтово-кліматичні та економічні умови господарства. Наводяться трирічні та середні багаторічні дані кількості опадів, середніх температур та відносної вологості за місяцями та за рік, узяті з найближчої до господарства метеостанції. Аналізується вплив факторів на врожайність, посівні якості насіння тощо.

З економічної характеристики господарства наводяться лише його основні показники: спеціалізація, експлікація земельних угідь та структура посівних площ, обсяги виробництва продукції польових культур, тощо.

У розділі 3 висвітлюється схема існуючої системи насінництва культури чи групи культур у країні, показується місце господарства в ній, дається критичний аналіз організації й технології насінництва в господарстві. Вказуються відносини між оригінаторами, виробниками і споживачами насіннєвої продукції; обов’язки виробників насіння і садивного матеріалу; відносини між оригінаторами і виробниками насіння і садивного матеріалу; особливості атестування виробників насіння.

 

У розділі 4 вирішується питання спеціалізації з насінництва господарства, наводиться обсяг виробництва насіння по окремих культурах і сортах; аналізується набір сортів (гібридів) для господарства, наводяться характеристики сортів, що вирощуються; проводяться розрахунки потреби насіннєвих фондів та насінницьких площ за сортами культур, а для досліджуваної культури і обсяг робіт в первинному насінництві (для НДУ) розробляється план сортооновлення (сортозаміни).

 

У розділі 5 розробляються елементи та особливості енергозберігаючої інтенсивної технології вирощування насіння сортів культури: обробіток ґрунту, підготовка насіння до сівби, спосіб, строки і норма висіву, система удобрення, сортова агротехніка. Використовуються всі складові розрахунків добрив на запланований рівень врожаю насіння, наявність та винос легкодоступних форм мінеральних елементів живлення ґрунту, коефіцієнт використання наявних у ґрунті елементів живлення та із внесених добрив тощо. Висвітлюються особливості внутрішньогосподарського насіннєвого контролю.

 

Розділ 6 присвячується розробці технології збирання і післязбиральної обробки насіннєвого вороху, розрахунку потреби та підготовці складських приміщень до зберігання насіння і контролю за його якістю. Наводяться копії сортових документів на заготовлене насіння до сівби.

 

У розділі 7 наводиться економічна доцільність ведення насінництва господарстві, рівень урожайності на загальних і насінницьких посівах, калькуляція собівартості насіння, рівень рентабельності виробництва насіння та шляхи їх підвищення.

 

Висновки. Узагальнюється стан, шляхи організації та технології насінництва у господарстві.

 

Список використаної літератури. До нього заносяться джерела наукової літератури, на які є посилання у тексті курсової роботи.

Бібліографічний список використаної літератури складається в алфавітній послідовності, де зазначають прізвища авторів, ініціали, назви робіт, місце видання, видавництво, рік видання, використані сторінки.

Додатки. Тут наводиться агротехнічне обґрунтування технологічної карти виробництва насіння в господарстві: перелік робіт, час проведення їх, агрегати, які використовуються при виконанні запланованих процесів.

Таблиця 1.

Характеристика ґрунтів на полях насінницької сівозміни /дані із агрохімічної карти ґрунтів господарства/

Тип і різновидність грунту Вміст Ємкість поглинання, мг-екв/ 100 г грунту
рН гумусу карбонатів загального N рухомого фосфору обмінного калію
% мг/100 г грунту
               
               

 

Таблиця 2.

Кількість опадів / дані метеостанції

Рік Кількість опадів, мм
по місяцях За рік
                           
                           
                           
Багаторічна середня                          

 

Таблиця 3.

Температура повітря / дані метеостанції

Рік Температура повітря, °С
по місяцях За рік
                           
                           
                           
Багаторічна середня                          

 

Таблиця 4.

Набір сортів /гібридів/ культур для господарства

Культура Сорт, гібрид Вирощується чи провести сортозаміну
Озима пшениця    
Озиме жито    
Ячмінь    
Овес    
Кукурудза    
Просо    
Ріпак    
Соняшник    
Соя    
Картопля    

Таблиця 5.

Система насінництва зернових культур

І-а ланка насінництва Науково-дослідні установи, оригінатори нових сортів Отримання добазового (оригінального) насіння
ІІ-а ланка насінництва Елітно-насінницькі господарства НДУ, дослідні господарства вищих навчальних с.-г. закладів Отримання базового насіння (супереліти та еліти)
ІІІ-я ланка насінництва Спеціалізовані насінницькі господарства, колективні с.-г. підприємства різних форм власності, фермерські господарства Отримання насіння генерацій СН 1 СН 2, СН 3, СН 4.
Товарні посіви колективних с.-г. підприємств різних форм власності, фермерські господарства

 

Таблиця 6.

Розрахунки насінницьких площ і потреби в насінні для господарства

Культура, сорт, гібрид Загальні посіви Насінницькі посіви
Площа, га Норма висіву, ц/га Потреба в насінні, ц Урожай насіння. ц/га Площа посіву, га Потреба в насінні, ц
на площу 15% страхфонду всього всього кондиційного на площу 30% страхфонду всього
Озима пшениця                      
Озиме жито                      
Ячмінь                      
Овес                      
Кукурудза                      
Просо                      
Ріпак                      
Соняшник                      
Соя                      
Картопля                      

 

Таблиця 7.

Схема виробництва насіння еліти методом індивідуально-родинного добору

  Первинне насінництво Відбір рослин
Розсадник випробування потомств І-го року ДН
Розсадник випробування потомств ІІ-го року
Розсадник розмноження І-го року
Розсадник розмноження ІІ-го року
Розмноження насіння ДН/Супереліта БН
БН/Еліта

 

Таблиця 8.

Розрахунок виробництва насіння добазового та базового

в науково-дослідній установі

/Сорт Поліська 90/

Ланка виробництва насіння Площа посіву, га Норма висіву, ц/га Потреба насіння, ц Страхфонду Вихід насіння, ц/га Виробництво насіння, ц
всього страхфонд для посіву в наступній ланці
Добір рослин                
П-1                
П-2                
Р-1                
Р-2                
Супереліта                
Еліта                

 

Таблиця 9.

Розрахунок дози туків на запланований урожай насіння та час їх внесення, ц/га

Добриво Елементи живлення Витрата, кг Час внесення
на 1 ц на 1 га основне підживлення
назва % елемента туків елемента туків весна вегетація пізнє
  N                  
  P 2O 5                  
  K 2O                  

 

Таблиця 10.

Перелік засобів захисту рослин,

які використовуються в господарстві

Група Назва препарату Заявник Діюча речовина Препаративна форма Культура, що обробляється Шкідливий організм, проти якого обробляють Спосіб, час обробки Строк останьої обробки Максимальна кількість обробок
Інсектициди і акаріциди                  
фунгіциди                  
Препарати для протруювання насіння                  
гербіциди                  
Регулятори росту рослин                  
добрива                  
біопрепарати                  
родентициди                  

 

Таблиця 11.

Маса 1 м3 насіння польових культур

Культура Маса 1 м3 насіння, кг
Пшениця 730-850
Жито 750-870
Ячмінь 580-700
Овес 400-550
Просо 670-730
Гречка 560-650
Кукурудза 680-820
Горох 750-850
Соняшник 275-400

 

Таблиця 12.

Етикетка на насіння, що зберігається

Культура  
Сорт  
Маса партії, ц  
Дата засипки насіння  
Генерація  
Сортова чистота  
Категорія  
Чистота  
Енергія проростання, %  
Схожість, %  
Маса 1000 зерен, г  
Вологість, %  

 

Таблиця 13.

Урожайність культури в господарстві, т/га

Посіви, сорт 2008 р. 2009 р. 2010 р. Середня
Загальні        
         
Насінні        

 

Таблиця 14.

Калькуляція собівартості насіння

Статті витрат Грн. на 1 га
Оплата праці  
Насіння  
Паливно-мастильні матеріали  
Добрива  
Автотранспорт  
Амортизація основних засобів  
Поточний ремонт основних засобів  
Інші витрати  
Загальновиробничі витрати  
Всього витрат  
Затрати праці, люд.-год.  
Урожай з 1 га, т  
Затрати на 1 ц насіння, грн., люд.-год.  

 

Таблиця 15.

Економічна ефективність насінництва

Посіви Урожайність, т/га Виробничі витрати, грн Вартість продукції, грн/га Затрати праці на 1 ц, люд.-год Собівартість, 1 ц, грн Умовно чистий дохід з 1 га, грн Рівень рентабельності, %
1. Загальні              
2.                
3. Насінницькі              
               

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

До виконання курсової роботи на тему: Проектування комплексу заходів, які забезпечують одержання високоякісного насіння і садивного матеріалу польових культур

НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ БІОРЕСУРСІВ І ПРИРОДОКОРИСТУВАННЯ УКРАЇНИ... Кафедра селекції і генетики...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Основні поняття

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

КИЇВ - 2011
  УДК 651.53   Наведено завдання та викладено методичні поради, вимоги щодо виконання курсової роботи з насінництва. Для студентів агробіологічного фак

МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ
до виконання курсової роботи на тему: «Проектування комплексу заходів, які забезпечують одержання високоякісного насіння і садивного матеріалу польових культур» (для

СИСТЕМА НАСІННИЦТВА СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ КУЛЬТУР
Система насінництва складається з ланок первинного, елітного і репродукційного насінництва, а також страхових фондів та державного резервного насіннєвого фонду. Відповідно до цього, насіння сільськ

ОНОВЛЕННЯ НАСІННЯ ТА СОРТОЗАМІНА
Сортооновлення або оновлення насіння - це періодична заміна сортового насіння на насіння вищої категорії або генерації того самого сорту. Термін оновлення (кількість поколінь відтв

ДЕРЖАВНИЙ КОНТРОЛЬ У НАСІННИЦТВІ
Згідно із Законом України «Про насіння і садивний матеріал», державний контроль у насінництві здійснюють Українська насіннєва інспекція, Державна насіннєва інспекція АР Крим, обласні, районні, місь

АПРОБАЦІЯ (ІНСПЕКТУВАННЯ) СОРТОВИХ ПОСІВІВ
Одним з важливих етапів державного контролю в насінництві є апробація (інспектування) насінницьких посівів. Апробація сортових посівів – це головний, орієнтовний, найбільш досконалий метод сортовог

ДОДАТКИ
Додаток 1 Технологічна карта виробництва сортового насіння в господарства № Технологічна операція Строки проведення

Апробації насінницького посіву
"______"________________ 20___ р. Господарство (установа) __________________________________________________________ назва _____________________________________

Первинні дані польової апробації посіву
№ пробної ділянки Кількість продуктивних стебел Рослини, що важко відокремлюються за очищення насіння Ураження основної культури хворобами

Результати польової апробації насінницького посіву
1. Сортова чистота (типовість) _________ % 2. Засміченість посіву важковідокремлюваними культурними рослинами (назва, %) ___________________________________________________________________

Апробації насінницького посіву
" 09 "липня 2009 р. Господарство (установа) ДПДГ «Перемога» . назва с. Федорівка, Іванівсь

Первинні дані польової апробації насінницького посіву
№ пробної ділянки Кількість рослин (стебел, суцвіть) Рослини, що важко відокремлюються за очищення насіння Ураження основної культури хворобами

Результати польової апробації насінницького посіву
  1. Сортова чистота (типовість) 99,9% 2. Засміченість посіву важковідокремлюваними культурними рослинами (назва, %) озимий ячмінь – 0,02% .

Додаток 4
АКТ №   апробації сортового посіву " "

Додаток 5
АКТ №   апробації сортового посіву " " липня

Реєстрації сортового (гібридного) посіву
"_____"_________________20___р.   Агрономом     прізвище, ім'я, по-батькові

ГАРАНТІЯ
__________________________________________________________ (науково-дослідна установа, дослідне господарство, інший суб’єкт насінництва) гарантує, що: а) Насіння не засмі

ГАРАНТІЯ
____________________________________________________________________ (господарство, організація) гарантує, що: а) Насіння не засмічено насінням інших сортів, форм або кул

Результати аналізу
1. Чистота________________________% у тому числі:_____________________% _________________________________% _________________________________% 5. Насіння

Результати аналізу
1. Чистота________________________% у тому числі:_____________________% _________________________________% _________________________________% 5. Насіння

Підчас проведення повного або неповного аналізу
Насіння некондиційне за такими показниками Встановлено під час аналізу Встановлено стандартом    

СПИСОК РЕКОМЕНДОВАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ
  1. Селекція і насінництво с.-г. культур /М.Я. Молоцький та ін. 2006.-463 с. 2. М.Я. Молоцький та ін. «Селекція та насінництво». Практикум/Б/ц., 2008. – 192 с. 3. П

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги