Командитне товариство

Командитне товариство можна кваліфікувати як товариство змішаного типу, в якому разом з одним або більше учасників, які здійснюють від імені товариства підприємницьку діяльність і несуть відповідальність за зобов'язаннями товариства всім своїм майном (повні товариші), є один або більше учасників, відповідальність яких обмежується вкладом у майні товариства (вкладників або командитистів) Якщо у командитному товаристві беруть участь два або більше повних товаришів, вони несуть солідарну відповідальність щодо боргів товариства. (ст..75 закону України "Про господарські товариства").

Правовий статус командитного товариства визначається нормами статей 67—74 Закону України «Про господарські товариства» (тобто законодавством про повні товариства) з урахуванням особливостей, передбачених у спеціальних статтях (статті 75—83) Закону України «Про господарські товариства», безпосередньо присвячених командитним товариствам.

Командитне товариство, також як і повне, по своїх правових характеристиках може бути віднесене до персональних об'єднань. Особливістю командитного товариства, що відрізняє його від повного товариства, є наявність у ньому двох категорій учасників, що розрізняються по своєму правовому статусі - повних учасників і вкладників . На повних учасників покладають обов'язки по керівництву товариством, здійсненню від його імені підприємницької діяльності, вони несуть відповідальність всім своїм майном по зобов'язаннях товариства. Функції вкладників обмежуються наданням товариству певного капіталу в обмін на участь у прибутках товариства.

Виникає командитне товариство в тих випадках, коли повні учасники не в змозі власними зусиллями сформувати необхідний для діяльності товариства капітал. Для акумулювання такого капіталу до складу товариства допускаються вкладники, однак без права керівництва товариством. Відносини між товариством і вкладниками мають не кредитний, а інвестиційний характер, що є більш вигідним для товариства (вкладники не втручаються в його діяльність, доходи з капіталу виплачуються вкладникам лише при наявності прибутку в товаристві, капітал вкладається на необмежений строк).

Для командитного товариства характерні наступні правові ознаки:

1) наявність двох категорій учасників: вкладників і повних учасників (хоча б по одній кожній категорії), правовий статус яких істотно розрізняється;

2) статутний фонд у командитному товаристві не формується, внески учасників становлять складовий капітал, розмір і порядок формування якого визначається самими учасниками. При цьому сукупна частка вкладників не може становити більше 50% капіталу товариства, до моменту реєстрації командитного товариства кожний із вкладників повинен внести не менш 25 % свого внеску;

3) діє на підставі засновницького договору, створення якого визначається ст. 76 Закону «Про господарські товариства»;

4) командитне товариство не має органів керівництва -у відносинах із третіми особами товариство представляють його учасники з повною відповідальністю.

Засновницький договір є єдиним документом, на підставі якого створюється й діє командитне товариство. Засновницький договір складається в писемній формі, а якщо в складі учасників є фізичні особи, те їхній підпис на договорі повинна бути нотаріально засвідчена.