Застосування представницьких повноважень прокурорами у сфері захисту інтересів держави в особі фондів соціальної спрямованості.

 

Враховуючи вимоги наказу Генерального прокурора України № 1гн «Про організацію роботи і управління в органах прокуратури України» від 26.12.2011 щодо виключення підміни органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування і державного контролю, прокурорам слід звертатися до суду в інтересах держави в особі фондів соціальної спрямованості тільки за наявності підстав та за результатами правозахисної діяльності, оскільки діючим законодавством фонди соціального спрямування зобов’язанні вживати заходів щодо стягнення заборгованостей в судовому порядку.

Отже, прокурор має пред’являти відповідні позови у випадках виявлення бездіяльності контролюючих органів під час проведення перевірок, у тому числі в управліннях Пенсійного фонду України; фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності; територіальних органах державної служби зайнятості; фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань.

Відповідно до вимог ст. 17 КАС України правовідносини, що виникають у зв’язку із здійсненням фондами владних управлінських функцій, підпадають під юрисдикцію адміністративних судів.

Адміністративний позов в інтересах держави в особі фондів соціальної спрямованості, відповідно до вимог ст. 106 КАС України має містити в собі:

1) найменування адміністративного суду, до якого подається заява;

2) ім’я (найменування) позивача, поштова адреса, а також номер засобу зв’язку, адреса електронної пошти;

3) ім’я (найменування) відповідача, посада і місце служби посадової чи службової особи, поштова адреса, а також номер засобу зв’язку, адреса електронної пошти;

4) зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги;

5) у разі необхідності – клопотання про призначення судової експертизи; про витребування доказів; про виклик свідків тощо;

6) перелік документів та інших матеріалів, що додаються;

На підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, позивач зазначає докази, про які йому відомо і які можуть бути використані судом.

Згідно з вимогами ст. 105 КАС України адміністративний позов може містити вимоги про:

1) скасування або визнання не чинним рішення відповідача – суб’єкта владних повноважень повністю чи окремих його положень;

2) зобов’язання відповідача – суб’єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії;

3) зобов’язання відповідача – суб’єкта владних повноважень утриматися від вчинення певних дій;

4) стягнення з відповідача - суб’єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, завданої його незаконним рішенням, дією або бездіяльністю;

5) виконання зупиненої чи не вчиненої дії;

6) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб’єкта владних повноважень;

Позовна заява може містити, крім визначених, й інші вимоги на захист прав, свобод чи інтересів держави у сфері публічно-правових відносин.

 

5.1. В інтересахорганів Пенсійного фонду України можуть бути пред’явлені позови наступних категорій:

- про стягнення недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

Відповідно до ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (Закон № 2464) платники єдиного внеску зобов’язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. Базовим звітним періодом для відповідача є календарний місяць.

Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника (ч. 12 ст. 9 Закону № 2464).

Територіальний орган Пенсійного фонду, у відповідності до ч. 4 ст. 25 Закону № 2464 за формою і строку, встановлені Пенсійний фондом, за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.

У разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів разом з нарахованої пенею, не узгодив вимогу з органом Пенсійного фонду, не оскаржив вимогу у судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом 10-ти робочих днів з дня надходження узгодженої вимоги, територіальний орган Пенсійного фонду має право звернутися до суду з позовом про стягнення недоїмки або надсилає в порядку, встановленому законом, до підрозділу державної виконавчої служби вимогу про сплату недоїмки.

У випадках, коли орган Пенсійного фонду звернувся до суду з позовом про стягнення недоїмки, заходи досудового врегулювання спорів, передбачені законом, не застосовуються.

Вимога територіального органу Пенсійного фонду про сплату недоїмки або рішення суду щодо стягнення суми недоїмки виконується державною виконавчою службою в порядку, встановленому законом.

Згідно п. 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 2464 стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов’язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або несплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк виплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов’язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску, забороняється.

До позову в якості доказів необхідно долучити копії повідомлення про взяття на облік платника єдиного внеску; копії звітів; копії карток особового рахунку відповідача; копії корінця вимоги про сплату боргу з відміткою про отримання; копії рішень про застосування штрафних санкцій з підтвердженням їх отримання тощо.