Про стягнення незаконно отриманої пенсії.

У відповідності до пункту 1 статті 50 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.

В обґрунтування позовних вимог до позову необхідно долучити копію службової записки; копію рішення територіального органу ПФУ про припинення нарахування пенсії та стягнення сум безпідставно отриманої пенсії; копію розрахунку заборгованості з переплати пенсії; копію паспорту відповідача тощо.

 

5.2. При підготовці позовних заяв в інтересах органів Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття необхідно враховувати, що відповідно до ст. 8 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» (Закон № 1533), управління страхуванням на випадок безробіття, акумуляції страхових внесків, контролю за використанням коштів, виплати забезпечення та надання соціальних послуг проводиться фондом відповідно до даного Закону та статуту Фонду.

Згідно ст. 12 Закону № 1533, виконавча дирекція Фонду є виконавчим органом правління Фонду, який забезпечує виконання рішень правління. Функції виконавчої дирекції Фонду покладаються на органи державної служби зайнятості.

За порушення порядку використання роботодавцем коштів Фонду, відповідно до ст. 38 Закону № 1533 накладається штраф у розмірі наданої Фондом суми, використаної з порушенням. Своєчасно не сплачені фінансові санкції та адміністративні штрафи стягуються із страхувальника в дохід Фонду. Строк давності в разі стягнення штрафних санкцій, передбачених цим Законом та Законом України «Про зайнятість населення», адміністративних штрафів, а також інших видів заборгованості перед Фондом не застосовується.

Державна служба зайнятості, відповідно до ст. 19 Закону України «Про зайнятість населення», вправі розпоряджатися в установленому законодавством порядку коштами Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, стягувати з підприємств, установ і організацій, незалежно від форм власності, суми прихованих або занижених обов'язкових зборів та недоїмок до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

Таким чином, органом владних повноважень, правомочним здійснювати відповідні функції у даних спірних правовідносинах, є органи служби зайнятості.

В інтересах Фонду можливе пред’явлення адміністративних позовів наступних категорій:

- про стягнення безпідставно отриманих сум матеріальної допомоги у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного.

Відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону № 1533 одним із видів забезпечення, які може надавати державна служба зайнятості за рахунок Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, є професійна підготовка або перепідготовка, підвищення кваліфікації.

Статус безробітного з призначенням допомоги по безробіттю надається відповідно до п. п. 1, 3, 4 ст. 22 та п. 1 ст. 23 Закону № 1533.

Пункт 28 Порядку надання матеріальної допомоги у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20.11.2000 № 308, містить положення про стягнення загальної суми витрат на навчання, включаючи суму матеріальної допомоги в період навчання, в разі припинення навчання без поважних причин.

Як докази до позовів вказаної категорії додаються копії заяви про надання статусу безробітного; копія персональної картки безробітного; копія довідки Миколаївського обласного центру зайнятості про вартість навчання; копія перерахунку допомоги по безробіттю; копія претензії тощо.