Методичні рекомендації

При вивченні теми необхідно звертати увагу на те, що у КК 2001 р. відповідальність за злочини проти власності визначена в одному самостійному розділі VІ “Злочини проти власності”. При цьому рівним з охорони визнається злочин проти приватної власності.

Така нерозбіжність в законі щодо оцінки правового захисту власника майна не суперечить закріпленому в ч. 4 ст. 13 Конституції України положенню, згідно з яким “Усі суб’єкти права власності рівні перед законом”, про те, що “Україна створює рівні умови для розвитку всіх форм власності та їх захисту”.

Виходячи з цього і враховуючи, що і в чинних нормах КК Укр. (вони зазнали значних змін та доповнень) ці дві групи злочинів мають дуже багато спільних ознак, тому лекція з цієї теми названа “Злочини проти власності”. У ній дається юридичний аналіз злочинів, які посягають як на державну чи колективну власність, так і на індивідуальну (приватну) власність, які слід вивчити згідно зазначених теоретичних питань.

Студенти повинні пам'ятати, що всі викрадання, крім розбою та вимагання, відносяться до злочинів з матеріальним складом, тому обов'язковою ознакою їх об'єктивної сторони є наслідок, який висловлюється у спричинені матеріальної шкоди. Велике значення для правильного розуміння сутності всіх форм викрадань має суб'єктивна сторона злочину. Викрадання відносяться до корисливих злочинів та можуть бути скоєні тільки з прямим умислом. Якщо відсутня корислива ціль - не буде складу злочину (викрадання).

Слід також мати на увазі, що вік суб'єкту злочину є різним у залежності від форми викрадання. (ст.22 КК).

При вивчені розбою студенти повинні напам’ять вивчити поняття нападу та розібратись у його сутності, звернути увагу відсічний склад цього злочину, на момент його закінчення.

Крім того, студентам необхідно розібратись та уяснити зміст понять: “насильство, яке є небезпечним для життя та здоров’я особи, а також погрози ним”, “насильство, яке є безпечним для життя та здоров’я особи, а також погроза ним”. Для вияснення цих понять треба звернутись до визначення поняття “короткочасний розлад здоров’я”. Визначення вказаних понять дає можливість відмежувати грабіж від розбою. Також треба звернути увагу на кваліфікуючі ознаки цих злочинів, знати кваліфікацію дій винного у скоєнні розбою з спричиненням смерті потерпілому, відрізняти його від умисного вбивства з корисливих мотивів.