Методичні рекомендації.

При підготовці до заняття необхідно підкреслити, що традиційно доктрина кримінального права при створенні Особливої частини КК виходить з відповідної системи об’єктів злочину, У цьому розумінні службові злочини суттєво відрізняються від інших груп злочинів, оскільки конструкція їх враховує, насамперед, суб’єкт злочину, яким є посадова особа. При цьому береться до уваги і критерій об’єкта, який захищається, - діяльність службових осіб підприємств, організацій та установ будь-якої форми власності.

Отже, в чинному КК в основу визначення групи злочинів, які названі “Злочини у сфері службової діяльності”, покладено два критерії: 1) спеціальний суб'єкт злочину, яким за винятком дачі хабара та посередництва в хабарництві, є посадова особа; 2) спільний об’єкт, яким є діяльність службових осіб у будь-яких галузях. Наприклад, такий службовий злочин, як зловживання владою або посадовим становищем (ст. 364 КК), може бути вчинений у сфері діяльності установ управлінського характеру, господарських підприємств, судово-слідчих органів тощо. Те ж саме стосується і всіх інших видів злочинів, передбачених розділом про злочини у сфері службової діяльності.

Студенти повинні засвоїти поняття службової особи і розуміти, що всі службові злочини скоюються службовою особою. Студентам слід розібратися у змісті всіх ознак службової особи та службового злочину. Їм пропонується вивчити напам'ять Примітку до ст.. 364 КК. Крім того, студенти повинні відрізняти поняття службової особи від поняття представника влади

Для закріплення теоретичних питань теми студентам пропонується скласти схему системи злочинів у сфері службової діяльності.

Студентам слід звернути увагу на особливості кваліфікації злочинів, передбачених ст.ст. 364, 365, 367 КК. При цьому треба мати на увазі, що до наслідків винна особа відноситься тільки з необережністю.

Студентам слід мати на увазі, що службовими особами можуть визнаватися іноземці та особи без громадянства, а не тільки громадяни України. Крім того, треба знати, що службова недбалість вчинюється у формі злочинної бездіяльності, форма вини при вчиненні цього злочину тільки необережна.