Методичні рекомендації.

При підготовці до заняття необхідно підкреслити, що традиційно доктрина кримінального права при створенні Особливої частини КК виходить з відповідної системи об’єктів злочину.

Злочини проти правосуддя - це передбачені кримінальним законом суспільне небезпечні діяння, які порушують нормальну діяльність суду, а також діяльність органів, які забезпечують відправлення правосуддя.

Ми знаємо, що до таких органів належить крім судів, органів дізнання, досудового слідства, прокуратури, органи, які виконують вирок, рішення, постанови, що вступили в закону силу.

Об’єктом цих злочинів є нормальна, яка ґрунтується на законі, діяльність органів дізнання, попереднього слідства, прокуратури суду, а також органів, які виконують покарання, а в деяких випадках - інтереси окремих громадян.

З об’єктивної сторони злочини проти правосуддя вчинюються в основному шляхом дії (примушення давати показання, втеча з місця позбавлення волі або з-під варти), а також шляхом бездії (невиконання судового рішення, недонесення про злочин).

Більшість злочинів проти правосуддя - злочини з формальним складом злочину, але є злочини, які належать до матеріальних складів злочину.

З суб’єктивної сторони всі злочини проти правосуддя вчинюються з прямим умислом. Для наявності деяких злочинів потрібно встановлювати мотив - корисливі спонукання чи іншу особисту заінтересованість.

Суб’єктом злочинів проти правосуддя можуть бути посадові особи, працюючі в сфері правосуддя, засуджені особи або особи, втягнуті до цієї сфери.

Студенти повинні звернути увагу на поняття правосуддя, яке фігурує у назві розділу ХVІІІ Особливої частини КК України та порівняти його з поняттям правосуддя у Конституції України.

Студентам пропонується скласти схему системи злочинів проти правосуддя та прокоментувати її.

Особливу увагу слід звернути на родовий та безпосередній об’єкти цих злочинів, а також на їх суб’єктивну сторону.

Студентам слід законспектувати Постанови Пленуму Верховного Суду України та засвоїти зміст їх положень: «Про застосування законодавства, яке забезпечує право на захист у кримінальному судочинстві» від 24.10. 2003 №8, «Про судову практику про злочини, пов’язані з порушенням режиму відбуття покарання в місцях позбавлення волі» від 26.03 1993, №2.