Сутнсть захисту права власност

Сутнсть захисту права власност. Захист права власност ма велике значення вже тому, що власнсть в рзних формах основою економчного розвитку суспльства. Дане право одне з найважливших невд мних прав людини, його забезпечення важливе завдання всх органв правово держави. Т.П.Коваленко наголошу, що на захист права власност спрямован норми не тльки цивльного, а й нших галузей права, зокрема кримнального, адмнстративного, трудового тощо З349. Кримнальне право встановлю вдповдальнсть за злочинн посягання на майно держави, юридичних осб громадян, адмнстративне передбача покарання за дрбн вчинки, що порушують чись право власност, а трудове регламенту матеральну вдповдальнсть працвникв за шкоду, завдану ними работодавцев.

Крм того, захисту права власност певною мрою придлено увагу в земельному та смейному законодавствах.

Особливост цивльно-правового захисту права власност, порвняно з ншими видами, пов язан з тим, що вн ма на мет вдновлення порушених прав, попереднього майнового стану особи, права яко порушено. Прикладом звернення громадянина або юридично особи до цивльно-правового захисту свого права власност може бути пред явлення власником позову про витребування реч, яку в нього вкрадено. Також, якщо хтось заважа власников користуватися свою рччю, власник може пред явити позов про усунення перешкод у користуванн нею. Дал, якщо власник з то чи ншо причини не може витребувати рч, що вийшла з його володння, вн може за певних умов може вимагати вдшкодування завданих йому збиткв поновити свй попереднй стан у такий спосб.

У чинному зараз Цивльному кодекс Укрансько РСР захисту права власност присвячено главу 13, яка станом на сьогодн мстить три статт ст. 145, 147 та 148. Рзн норми й нститути цивльного права вдграють неоднакову роль у справ захисту права власност. Тому вс х можна умовно подлити на три категор.

Правов норми першо з них встановлюють або закрплюють приналежнсть привласненсть матеральних благ певним суб ктам беруть х, таким чином, пд захист закону. До ц групи норм належать, зокрема, норми Конституц Украни, Закону про власнсть, який чтко визнача можливсть снування рзних форм державно, колективно та ндивдуально власност. Норми права, що належать до друго групи, забезпечують умови для здйснення власниками належних м прав. Вони також вдграють важливу роль у захист права власност.

Прикладдами можуть бути норми. Що встановлюють конкретний цивльно-правовий режим окремих об ктв права власност необхднсть х регламентац, можливост вдчуження тощо. Нарешт, третя категоря охоплю норми, що встановлюють вдповдальнсть за сконня незаконних дй з чужим майном, за завдавання матерально шкоди власников т Ц норми безпосередньо охороняють захищають повноваження власника вд протиправних посягань. Таким чином, хоча бльшсть цивльно-правових норм так чи накше пов язана з захистом права власност, але й спецальн засоби цивльного права, спрямован на його безпосереднй захист. Отже, в цивльному прав прийнято розрзняти, по-перше, охорону вдносин власност в широкому розумнн слова з допомогою всх норм цивльного права, що забезпечують нормальний безперешкодний розвиток економчних вдносин по-друге, охорону вдносин власност у вузькому розумнн, або х захист як сукупнсть тих цивльно-правових засобв способв, як застосовуються у зв язку з сконням правопорушень проти вдносин власност 2.Засоби захисту права власност 1.