Конституцйний статус людини громадянина

Конституцйний статус людини громадянина. Конституця Украни придля особливу увагу питанню правового регулювання прав, свобод обов язкв людини громадянина.

Така увага пов язана з тим, що права свободи людини громадянина в наш час загальновизнаною найвищою суспльною цннстю.

Нин визнання та практичне здйснення прав свобод людини й громадянина стало основним критерм мри демократичност т чи ншо держави, дедал ефективнше включаються у процес захисту прав людини рзномантн мжнародн органзац 543. Всю сукупнсть прав свобод людини, гарантованих Конституцю, можна подлити на три категор - особист права свободи - полтичн права свободи - економчн, соцальн культурн права.

Особистим правам людини присвячено змст статей 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35 Конституц Украни.

Ст. 27, наслдуючи приписи Загально декларац прав людини, ухвалено Генеральною асамблею ООН у 1948 р проголошу Кожна людини ма невд мне право на життяКожен ма право захищати свожиття здоров я, життя здоров я нших людей вд протиправних посягань 111. Право людини на повагу до гдност ст. 28 ма унверсальний характер.

Охорона гдност людини обов язком держави, справи, що виникають з цього приводу, як правило, виршуються судом.

Право на свободу та особисту недоторкансть ст. 29 встановлю межу, яку посадов особи можуть перейти лише у випавдках, прямо передбачених законом затримання особи, що скола злочин, здйснення примусового лкування тощо. Ст. 30 присвячуться праву на недоторкансть житла, суть якого поляга в тому, що нхто не ма права без законних пдстав, перелчених у закон, ввйти в житло проти вол осб, що в ньому мешкають.

Право на тамницю листування, телефонних розмов, телеграфно та ншо кореспонденц ст. 31 належить також до визнаних у Конституц особистих прав. Його порушення тягне за собою кримнальну вдповдальнсть. Ст. 32 Конституц, що проголошу право на невтручання в особисте смейне життя, складаться з чотриьох самостйних частин.

Крм фксування самого цього права у статт мститься заборона збирання поширення конфденцйно нформац про людину без згоди, надання можливост ознайомлення з вдомостями про себе в державних органах, можливост спростування недостоврно нформац завдяки суду. Право на свободу пересування та вльний вибр мсця проживання ст. 33 також невд мним правом людини.

За радянських часв це право було суттво обмежено нститутом прописки першкодами при визд за кордон. Одним з найстотнших проявв демократ право на свободу думки слова. Саме проти цього активно виступали тоталтарн режими, переслдуючи накомислячих. За свою природою свобода думки не може бути обмежена, проте заборонити можна висловлювання тих чи нших думок.

Дана свобода фундаментальним правом людини. Проте водночас Конституця Украни забороня пропагувати антидержавн та насильницьк погляди. Право на свободу свтогляду вросповдання ст. 35 також невд мним правом особистост. Його визнанню передувала багатовкова боротьба з силами реакц. Ще й дос денде точиться боротьба мж представниками рзних конфесй. Така боротьба суперечить конституцйним настановам про свободу вросповдання. Дане право не абсолютним, адже державн органи можуть обмежити його в нтересах громадського порядку, здоров я й моральност населення.

Так обмеження виправдан, зокрема, поширенням в останн роки т.зв. тоталтарних сект, як запроваджують обряд, пов язаний з насильством над особистю. Головна особливсть полтичних прав свобод поляга в тому, що х носями тльки громадяни Украни, а не вс особи, що мешкають на теренах. Право на об днання в полтичн парт та громадськ органзац забезпечуться наступними гарантями ст. 36 - кожен громадянин ма право на вступ до вдповдно парт чи органзац - держава гаранту свободу дяльност партй органзацй - вступ до таких структур особистою справою кожного громадянина здйснються на добровльних засадах.

Право брати участь в управлнн державними справами може бути здйснено громадянином у рзних якостях - виборця, що обира представницьк органи - депутата таких органв - учасника всеукранського та мсцевих референдумв - державного службовця тощо. Право га мирн збори, мтинги, походи та демонстрац ст. 39 да громадянам можливсть вльно обговорювати актуальн питання державного життя й суспльного розвитку, протидяти будь-яким антидемократичним проявам, порушенням прав людини тощо. Право на звернення до органв державно влади та мсцевого самоврядування ст. 400 може здйснюватися ндивдуально чи колективно.

Конституця гаранту розгляд звернень громадян вдповдно до сут справи в термни, встановлен чинним законодавством, та обгрунтовансть вдповдей. Конституця Украни мстить розгорнуту систему економчних, соцальних культурних прав. Зокрема, право кожного володти, користуватися й розпоряджатися свою власнстю, результатами сво нтелектуально, творчо дяльност ст. 41 н чим ншим, як закрпленням Конституц права приватно власност, яка явля собою економчну основу громадянського суспльства, розвитку ринкових вдносин.

З цим правом тсно пов язане право на пдпримницьку дяльнсть ст. 42. Держава бере на себе зобов язання сприяти розвитку пдпримництва в Укран. До економчних прав слд вднести також право на працю, гарантовану ст. 43 Конституц Украни.

До кола соцальних прав людини належать права на вдпочинок, на соцальний захист, на житло, на достатнй життвий рвень, на охорону здоров я, на безпечне довклля ст. 45, 46, 47, 48, 49, 50, а також право на укладення шлюбу, грунтованого на вльнй згод жнки чоловка, та право на захист материнства, дитинства см ст. 50, 51. Соцальним водночас культурним правом громадян право на на освту ст. 53. Конституця передбача обов язковсть загально середньо освти, снування розвинуто винуто системи навчальних закладв.

Держава зобов язана забезпечити доступнсть безоплатнсть дошкльно, повно загально середньо та професйно-технчно освти. Право свободи творчо дяльност ст. 54 необхдною умовою розвитку культури в широкому розумнн, охоплюючи рзномантн галуз мистецтво, лтература, наука, технка тощо. Держава гаранту захист нтелектуально власност, авторських прав громадян. Статт 55, 56, 57, 59 та 64 Конституц закрплюють конституцйн гарант прав людини, а саме - право на судовий захист - право на вдшкодування матерально морально шкоди - право громадянина на знання свох прав обов язкв - право на правову допомогу. 2.3.