Правова охорона навколишнього природного середовища

Правова охорона навколишнього природного середовища. Охорона навколишнього середовища здйснються рзними, у тому числ й правовими, засобами. При цьому в правових формах захищаються переважно вс компоненти, як утворюють природне середовище.

Сучасними головними нормативно-правовими актами що регулюють основи органзац охорони навколишнього природного середовища, Закони Украни Про охорону навколишнього природного середовища вд 25 червня 1991 р Про охорону атмосферного повтря вд 16 жовтня 1992 р Про природно-заповдний фонд Украни вд 16 червня 1992 р Про тваринний свт вд 3 березня 1993 р Про карантин рослин вд 30 червня 1993 р та нш. До того ж деяк вдносини у сфер використання охорони навколишнього природного середовища врегульован кодексами земельним, водним, лсовим, про надра, а також Законами Украни Про плату за землю вд 3 липня 1992 р Про ветеринарну медицину вд 25 червня 1992 р. Важливе значення у виршенн цього питання ма затверджений Постановою Верховно Ради Порядок обмеження, тимчасово заборони зупинення чи припинення дяльност пдпримств, установ, органзацй обктв у раз порушення ними законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Рзновидами права природокористування Право землекористування, право водокористування, право лсокористування, право користуватися надрами, право користуватися тваринним свтом, право користування природно-заповдним фондом.

Право природокористування це процес рацонального використання людиною природних ресурсв для задоволення рзних потреб та нтересв. Найважлившими принципами природокористування його цльовий характер, плановсть тривалсть, лцензування, врахування надзвичайного значення у житт суспльства тощо. При цьому видляють так групи природокористування, як право загального спецального використання земл, вод, лсв, надр, тваринного свту та нших природних ресурсв.

Субктами права загального користування природними ресурсами можуть бути, згдно з Законом Украни Про охорону навколишнього природного середовища, ус громадяни для задоволення найрзномантнших потреб нтересв. Воно здйснються громадянами безкоштовно безлцензйно, тобто для цього не потрбен вдповдний дозвл уповноважених органв осб. Загальним, наприклад, використання паркв, скверв, водойм, лсв, збр дикорослих ягд, грибв, горхв т. н. Право загального природокористування закрплене у ст. 13 Конституц Украни Кожний громадянин ма право користуватися природними обктами права власност народу вдповдно до закону.

Похдним вд загального природокористування спецальне використання природних ресурсв. На вдмну вд першого, це використання конкретних природних ресурсв, що здйснються громадянами, пдпримствами, установами органзацями у випадках, коли вдповдна, визначена у законодавств частина природних ресурсв передаться м для використання.

Як правило, така передача ма вартсть визначена в час. Надання природних ресурсв вдбуваться на основ спецальних дозволв державних актв на право постйного користування. Крм прав субктв, як природокористувачв, сучасною юридичною наукою сформован й нтенсивно розвиваються екологчн права обовязки. Так, у Конституц Украни записано, що кожен ма право на безпечне для життя здоровя довклля та на вдшкодування завдано порушенням цього права шкоди.

Кожному гарантуться право вльного доступу до нформац про стан довклля, про яксть харчових продуктв предметв побуту, а також право на поширення. Аналогчн формулювання й у Закон Украни Про охорону навколишнього природного середовища, бо це право одне з основних прав людини. Цьому праву вдповда обовязок держави забезпечувати здйснення сантарно-ггнчних заходв, спрямованих на полпшення та оздоровлення навколишнього природного середовища. Ус екологчн права громадян захищаються вдновлюються у судовому порядку.

Поряд з правами Закон Украни Про охорону навколишнього природного середовища передбача певн обовязки громадян. Так, незалежно вд того, громадяни природокористувачами, чи н, вони зобовязан берегти природу, рацонально використовувати запаси, не завдавати шкоди. Крм того, Закон Украни Про охорону навколишнього природного середовища поклада на громадян пдпримства, установи й органзац, як субктв спецального використання природних ресурсв, спецальн обовязки.

Так, плата за спецальне природокористування встановлються на основ нормативв плати лмтв використання природних ресурсв. Ц нормативи визначаються з урахуванням розповсюдження природних ресурсв, х якост, можливост використання, мсцезнаходження, можливост переробки збергання вдходв. До того ж субкти спецального природокористування зобовязан сплачувати певн кошти за забруднення навколишнього природного середовища, що встановлюються за викиди у атмосферу забруднюючих речовин скидання забруднюючих речовин на поверхню води, у територальн морськ води, а також пд землю.

Контроль у сфер природовикористання охорони навколишнього природного середовища здйснються шляхом переврки, нагляду, обстеження, нвентаризац та експертиз. Вн може здйснюватись як уповноваженими державними органами, так громадськими формуваннями. Державний контроль покладаться на Ради народних депутатв, державн адмнстрац та Мнстерство охорони навколишнього природного середовища його органи на мсцях. 2.