Процесуальн права та обов язки сторн

Процесуальн права та обов язки сторн. Закон встановлю, що сторони користуються однаковими процесуальними правами ст 103 ЦПК. Вдповдно вони несуть й рвн процесуальн обов язки. Вс процесуальн права сторн походять з встановленого Конституцю Украни права на судовий захист свох нтересв. Вся система цивльного судочинства, по сут, конкретизацю цього конституцйного положення, реальною гарантю його виконання.

Процесуальн права сторн рзномантн, отже необхдно провести тльки х загальний огляд. Сторони, перед усм, мають право не безпосередню участь у справ. Вони можуть приймати участь в усх судових засданнях по справ, брати участь при здйсненн процесуальних дй, знайомитися з матералами справи, робити виписки з них, знмати коп. Сторони мають право попередньо оцнювати безпристраснсть членв суду х надано право заявлення вдводв.

Сторони, являючись матерально зацкавленими особами, можуть самостйно визначити обсяг захисту свох прав та нтересв, а також вносити змни до заявлених позовних вимог. Так, позивач може вдмовитися вд позову, а вдповдач визнати позов. Мж сторонами може бути укладена мрова угода. Позивач може змнити пдставу та предмет позову, т.д. Широк права сторн по використанню процесуальних засобв судового захисту. Сторони мають право надавати докази та приймати участь у х дослдженн, ставити запитання ншим особам, що беруть участь у справ, а також свдкам та експертам, заявляти рзн клопотання, надавати сво аргументи та заперечувати на аргументи ншо сторони.

Вдповдач ма право крм заперечень на позов, використовувати як захист зустрчний позов. Сторони мають право домагатися переврки законност та обрунтованост ршення. Вони можуть оскаржити ршення в касацйному. Пдймати питання про перегляд ршення по сут в апеляцйному порядку. Вони можуть звертатися до вдповдних посадових осб з проханням про перегляд ршення в порядку нагляду.

Остаточна реалзаця ршення його виконання залежить вд здйснення сторонами х права вимагати примусового виконання ршення. Сторони мають цлий ряд нших процесуальних прав можуть вести справу особисто або через представникв, прохати про забезпечення позову, вимагати вдшкодування судових витрат та н. Процесуальн обов язки сторн подляються на загальн та спецальн. В ряд загальних обов язкв важливе мсце займа добросовснсть. Маючи широк процесуальн права, сторони зобов язан добросовсно х використовувати ч.2 ст.99 ЦПК. В бльшост випадкв цей обов язок виконуться добровльно, однак на сторону, що недобросовсно заявила безпдставний позов чи спр проти позову або систематичне протид правильному та швидкому розгляду та виршенню справи, суд може покласти сплату на користь ншо сторони винагороди за фактичну втрату робочого часу вдповдно до середнього заробтку, але не бльше 5 вд задоволено частини позову ст.77 ЦПК. Сторони зобов язан пдкорятися процесуальнй регламентац, виконувати процесуальн д у встановлен законом чи судом строки свочасно сплачувати витрати по справ, надавати процесуальн документи по встановлен законом форм. Невиконання цих вимог позбавля сторону права виконання вдповдних процесуальних дй. Стосовно загального обов язку сторн бути правдивою на протяз процесу, то на мй погляд, цей обов язок ма моральний, а не правовий характер.

Спецальн процесуальн обов язки покладаються на сторони у зв язку з необхднстю вчинення окремих процесуальних дй. Так, наприклад, закон встановив, що особа, яка заявля клопотання перед судом про витребування письмового доказу вд осб, що беруть або не беруть участь у справ, повинно визначити цей доказ, вказати причини, що перешкоджають самостйному його отриманню, та також пдстави, за якими вона вважа, що доказ знаходиться у дано особи чи органзац ст. 47 ЦПК.