рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Поняття та види референдумв

Работа сделанна в 2005 году

Поняття та види референдумв - Реферат, раздел Право, - 2005 год - Референдум Поняття Та Види Референдумв. Особлива Роль У Систем Народовладдя В Укран Нале...

Поняття та види референдумв. Особлива роль у систем народовладдя в Укран належить референдумов, як найбльш органчнй природнй форм народовладдя.

Поняття референдум походить вд латинського referendum, що означа те, що ма бути повдомлено Прийнято вважати, що перший в стор людства референдум був проведений у Швейцари ще у 1439 p. Нин нститут референдуму законодавчо закрплений в конституцях та нших нормативно- правових актах багатьох кран Швейцар, Франц, ФРН, США, Дан, тал, спан, Швец, Норвег т н. В теор конституцйного права як нацонального, так зарубжного визначення референдуму не завжди однакове.

Найчастше референдум ототожнюють з опитуванням громадсько думки, з плебсцитом. нод референдумом називають будь-яке голосування виборцв незалежно вд його наслдкв.

Справд, за свою суттю референдум як нш форми народовладдя вибори, народне обговорення опитування, правом реально суверенно верховно вол народу, проте за свом змстом формою здйснення, тобто за предметом методом правового регулювання референдум стотно вдрзняться вд нших форм народовладдя. Волевиявленням народу у вигляд результатв голосування стверджуться або н винесений на референдум закон чи ршення.

Це да пдстави характеризувати референдум як нормотворчу форму народовладдя. Тобто, референдум засб виршення шляхом голосування кардинальних проблем загальнонацонального мсцевого значення прийняття конституц, нших важливих законв або внесення до них змн, а також нших ршень з найважливших питань. Референдум одним з важливих нститутв безпосередньо демократ, проводиться з метою забезпечення народовладдя безпосередньо участ громадян в управлнн державою мсцевими справами.

Вдповдно до ст. чинного Закону Про всеукранський та мсцев референдуми референдум це спосб прийняття громадянами шляхом голосування законв Украни, нших ршень з важливих питань загальнодержавного мсцевого значення. Роль референдумв в регулюванн суспльних вдносин визначаться з огляду на хн основн соцальн функц. По-перше, референдум одним з основних нструментв реалзац права народного суверентету легтимзац владних ршень. Легтимзаця ршень здйснються як шляхом прийняття закону або ршення пд час референдуму, так шляхом пдтвердження ршень органв державно влади з питань, що належать до винятково компетенц референдумв через надання вищо юридично сили в обох випадках законам та ршенням. Певний рвень легтимзац прийнятих ршень витримуться при проведенн консультативних референдумв, оскльки, за законом, хн результати розглядаються враховуються державними органами при прийнятт ршень.

По-друге, референдум одню з основних форм реалзац права нацонального суверентету, оскльки, за умов виконання певно конституцйно процедури щодо всеукранського референдуму виконання вимог закону щодо мсцевих референдумв, громадяни Украни, представники певно нац народност нашо крани можуть нцювати проведення того чи ншого референдуму з питань, повязаних з конституцйним чи законодавчим регулюванням хнх нацональних прав свобод.

По-трет, референдум одним з способв формування громадсько думки. По-четверте, за умов демократичного суспльства референдум може бути використаний народом як противага ршенням органв державно влади та мсцевого самоврядування, що не задовольняють нтереси громадян.

Запровадження в Укран порядку проведення референдумв за народною нцативою створю правов гарант здйснення прямого народовладдя. Виясненню специфчних особливостей референдумв, а також визначенню х рол при регуляц суспльних вдносин сприя аналз видв референдумв. Враховуючи свтовий нацональний полтичний досвд та теоретичн здобутки науки конституцйного права, Конституця, а також Закон Про всеукранський та мсцев референдуми, передбачають наступн види референдумв.

За територальною ознакою референдуми подляються на ь всеукранський ь мсцевий референдум, що провадиться у межах Автономно Республки Крим референдум, що провадиться у межах нших адмнстративно-територальних одиниць. Всеукранський референдум призначаться Верховною Радою або Президентом вдповдно до х повноважень. Згдно з ст. 73 85 Конституц виключно Верховна Рада признача всеукранський референдум з питання про змну територ Украни, Президент, згдно з ч. 6 ст. 106 Конституц, признача всеукранський референдум щодо внесення змн до Конституц вдповдно до ст. 156 ц Конституц проголошу всеукранський референдум за народною нцативою за вимогою не менш як 3 мльйонв громадян Украни, як мають право голосу, за умови, що пдписи щодо призначення референдуму збрано не менше як у двох третинах областей не менш як по 100 тисяч пдписв у кожнй област. 1 грудня 1991 р. в Укран вдбувся перший всеукранський референдум.

Його питанням було таким Чи пдтверджуте Ви Акт проголошення незалежност Украни.

Усього на виборч дльниц прийшло 84,18, а з них вдповли Так - 90,32, що склало 76,03 громадян Украни, котр мають право голосу. Таким чином, переважна бльшсть 34 проголосували за незалежнсть Украни. Мсцев референдуми призначають вдповдн ради з питань, що належать до х компетенц. Вони проводиться в межах окремих субктв федерац у федеративнй держав або адмнстративно-територальних одиниць в унтарнй та федеративнй державах з метою виршення найважливших питань мсцевого значення.

Прийнят ршення на мсцевому референдум наприклад, перейменування сл, мст або дострокове припинення повноважень мсцево Ради, голови мають вищу юридичну силу щодо ршень вдповдних мсцевих Рад народних депутатв. В укранському законодавств передбачено спецальн предмети та перелки питань, що виносяться на всеукранський та мсцев референдуми. Так, ст. З Закону Про всеукранський та мсцев референдуми окреслю предмет всеукранських факультативних референдумв, до якого зараховано затвердження Конституц Украни, окремих положень та внесення до Конституц змн доповнень, окрм тих, що вимагають обовязкового референдуму прийняття, змна або скасування законв Украни чи хнх деяких положень прийняття ршень, як визначають основний змст Конституц та нших правових актв. З цього перелку видно, що коло питань, як виносяться на всеукранський референдум, обмежене нормотворчою сферою.

На всеукранський референдум можуть виноситися лише загальнодержавн питання. питання з яких референдум взагал не допускаться, бо для х виршення потрбн професйн знання, досвд у зв язку з цим у ст. 74 Конституц Украни зазначено, що референдум в Укран не допускаться щодо законопроектв з питань податкв, бюджету та амнст.

Наступна класифкаця видв референдумв повязана з предметом референдуму. Теоретично предмет референдуму це питання, виршення якого вдбуваться шляхом народного голосування. Предметом референдуму можуть бути питання що мають стотне значення для визначення полтики держави ззовн мжнародн-правов питання входження крани до певних мждержавних структур, спвтовариства, наприклад, про членство крани в вропейському Спвтовариств що мають стотне значення для вдосконалення системи управлння усередин адмнстративно-правов питання виршення питань управлнського характеру, наприклад, змна адмнстративно- територального подлу.

В даному раз залежно вд предмету розрзняють наступн референдуми ь обовязков ь факультативн.

Обовязков мають мсце у випадках, коли з певних питань ршення не може бути прийняте ншим шляхом, окрм народного голосування, причому законом завжди чтко окреслено коло цих питань. 1 грудня 1991 р. в Укран вдбувся перший всеукранський референдум, який був обовязковим в питанн про проголошення незалежност Украни, виходячи з положень Закону про всеукранський та мсцев референдуми щодо реалзац права народу Украни на самовизначення. Згдно з ст. 73 Конституц, нин виключно всеукранським референдумом виршуються питання про змну територ Украни.

Псля прийняття Конституц предмет обовязкового референдуму значно розширений. Вдповдно до положень ст. 156 Конституц, обовязкового затвердження всеукранським референдумом потребу законопроект про внесення змн до роздлу Загальн засади, роздлу III Вибори, Референдум роздлу XIII Внесення змн до Конституц Украни. Наведен випадки прикладом абсолютного обовязкового референдуму, проте теоря конституцйного права розрзня ще й вдносно обовязков референдуми.

Так, за Конституцю Швейцар, в раз, коли одна з палат Федеральних Зборв винесе постанову про загальний перегляд Конституц, а нша палата з цим не погодиться, питання перегляду Конституц виноситься на референдум. Тут йдеться не про змст перегляду, а лише про необхднсть його як умовного факту. Факультативн референдуми це референдуми, проведення яких можливе, проте не обовязкове. Призначення референдуму в такому раз залежить вд ршення органв, що компетентн призначати референдуми, а також вд наявност ншо нцативи проведення референдуму, передбачено законодавством.

В основному вони проводиться з метою виявлення громадсько думки щодо конкретного питання, яке цкавить певну частину населення регону наприклад, про встановлення вльно економчно зони у Харквськй област. У практиц зарубжних кран ще й такий рзновид факультативного референдуму, який проводиться псля прийняття вдповдного закону вищим представницьким органом крани. Так, у законодавств Швейцар передбачене правило, за яким для проведення референдуму необхдно протягом 90 днв псля прийняття закону парламентом збрати 30 тис. пдписв громадян, як виступають проти цього закону. з 1944 по 1963 pp. тут проведено 20 таких референдумв, причому 8 законв було затверджено, а 12 вдхилено.

В середньому через процедуру факультативного референдуму тут проходить майже З законопроектв. Наприклад, в тал та Австр проведення референдуму передбачене регламентами хнх парламентв як факультативних стадй псля прийняття законв.

Можливо, в нашому законодавств варто передбачити проведення референдуму в форм так званого народного вето, коли народов надаться можливсть скасувати повнстю або частково вже прийнятий законодавчий акт. Закон вважатиметься прийнятим, якщо у визначений термн не будуть подан заперечення вд певно клькост виборцв. Це посилить роль референдуму як гарант прав народу у законотворчост. Проте правовий режим проведення референдумв передбача, що поряд з питаннями, як складають предмет всеукранських, обовязкових факультативних референдумв, питання, з яких референдум взагал не допускаться, оскльки для х виршення потрбн професйн знання, досвд та нш передбачен законом пдстави. У звязку з цим у ст. 74 Конституц зазначено, що референдум не допускаться щодо законопроектв з питань податкв, бюджету та амнст.

Законом про всеукранський та мсцев референдуми передбачаться, що на всеукранський референдум не виносяться питання, вднесен законодавством Украни до вдання органв суду прокуратури питання амнст помилування питання про вжиття державними органами Украни надзвичайних невдкладних заходв щодо охорони громадського порядку, захисту здоровя та безпеки громадян питання, повязан з обранням, призначенням звльненням посадових осб, що належать до компетенц Верховно Ради, Президента та Кабнету Мнстрв.

За змстом предмету всеукранськ референдуми подляються на ь конституцйн, коли шляхом референдуму виршуться питання прийняття, затвердження або змни Конституц ь консультативний проводиться з метою виявлення громадсько думки щодо принципового питанню державного життя ь законодавч, коли народним голосуванням виршуються питання, повязан з прийняттям, затвердженням, змною законв.

До останнх належать, як правило, також референдуми щодо прийняття, змни або скасування нших правових актв. Юридичн наслдки зазначених референдумв рзн 1. Результати конституцйного законодавчого референдумв мають найвищу юридичну силу, не потребують затвердження. Вони загальнообовязковими для державних органв, слугують правовим пдрунтям х правотворчо правозастосовно дяльност. 2. Результати консультативного референдуму не обовязковими для винесення адекватного ршення з опитуваного питання.

Вони мають дорадчий характер, розглядаються враховуються при прийнятт ршень вдповдними державними органами. Якщо референдум проводиться з одного того самого питання клька разв, то за часом треба розрзняти ь повторний референдум з означеного питання проводиться у такому раз, якщо пд час проведення всеукранського або мсцевого референдуму були допущен груб порушення законодавства про референдуми, Верховна Рада Украни у мсячний строк, а вдповдний орган мсцевого самоврядування у 15-денний строк можуть призначити повторний всеукранський або мсцевий референдум на всй територ республки, вдповдно адмнстративно одиниц або частини ь новий всеукранський референдум з питань, що ранше виносились на референдум, може бути проведено не ранше як через 5 рокв, а мсцевий не ранше, як через рк вд дня попереднього референдуму з цих самих питань. 4.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Референдум

Вн складаться у зверненн безпосередньо до виборцв для виршення законодавчого чи ншого питання. Держава, в якй сну референдум, займа середн мсце мж… Перше вдоме опитування народуякщо не враховувати постйних опитувань у… Потм опитування проводилися у швейцарскому союз та рзних кантонах по рзним конституцйним питанням, поки нарешт…

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Поняття та види референдумв

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Принципи порядок проведення референдумв
Принципи порядок проведення референдумв. Проведення всеукранських та мсцевих референдумв регламентуться Конституцю та Законом про всеукранськ та мсцев референдуми. З точки зору порядку прове

Правов наслдки референдуму
Правов наслдки референдуму. У Закон про референдум передбачен норми, що мають сприяти дотриманню законност при проведенн референдуму. Ст. 10 Закону встановлю можливсть притягнення до вдповда

Висновки
Висновки. Прийняття конституц шляхом референдуму звичайно супроводжуться запровадженням вдповдного порядку диного, одного з можливих чи альтернативного внесення до не змн. ншими словами, референдна

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги