Специфка ринку зайнятост Украни

Специфка ринку зайнятост Украни. Проблема державного правового регулювання ринку зайнятост актуальна не лише для Украни.

В умовах подальшого розвитку науково-технчного прогресу, всеобмлюючо автоматизац виробництва, все бльш корпоративного або навпаки - локального характеру дстало мсце пдвищення професйних та особистих вимог до фахвцв, тенденц надвиробництва, неможливсть швидко знайти пдходящу роботу.

Вс зазначен явища та нш дедал бльше перетворюються на чинник деградац робочо сили. Але в нашй держав формування ринку прац, яке тики розпочалося, дикту необхднсть розробки полтики зайнятост, яка буде враховувати специфку перехдно економки, нацональн особливост та менталтет населення. Це не виключа застосування деяких принципв та методик, як характерними для стратегй зайнятост в кранах з розвиненим ринковим господарством, але можливо лише при умов х адаптац до укранських реалй.

В Укран трудов вдносини як контекст полтики зайнятост мають специфку, яка визначаться низкою факторв Ринков вдносини в сфер прац знаходяться в процес становлення. Безпосереднм слдством зниження виробництва ста не зростання безробття, як це вдбуваться в умовах розвиненого, ефективно функцонуючого ринку прац, а зростання внутршньовиробничо незайнятост. Аналз роботи пдпримств останнх рокв показу, що приховане безробття зроста значно бльшими темпами нж вдкрите.

Рзке скорочення виробництва не супроводжуться адекватним звльненням робочо сили. нфляця економчний хаос здйснюють двостороннй вплив на заробтну платню вдбуваться подальше зменшення й без того низько реально заробтно платн, особливо в державному сектор, та зроста вдрив розмру винагороди за працю вд результатв, якост та складност. В результат заробтна платня втрача належну й функцю розподлу прац мж рзними секторами економки у вдповдност з попитом.

Це призводить до нарощення диспропорцй мж структурами попиту на працю та пропозиц в професйно-квалфкацйному, галузевому, територальному та нших аспектах. Консервац зазначено диспропорц сприя штучне пдтримання пдвищеного попиту на робочу силу. У порвнянн з засобами, як мають у свому розпорядженн центральна та мсцева влади у розвитих кранах свту, фнансов, матеральн та кадров ресурси, яки мають у свому розпорядженн вдповдн державн органи Украни, щодо розробки проведення полтики зайнятост, украй обмежен.

Тому яксно нше значення набува правильний вибр проритетв. З урахуванням вищезазначеного можна сформулювати деяк стратегчн принципи полтики зайнятост. 2.