рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Поняття колективних угод та х види

Работа сделанна в 2006 году

Поняття колективних угод та х види - раздел Право, - 2006 год - Коллективный договор Поняття Колективних Угод Та Х Види. Свтовий Досвд Виробив Ефективний Засб Дос...

Поняття колективних угод та х види. Свтовий досвд виробив ефективний засб досягнення консолдац та соцального миру в суспльств.

Це соцальне партнерство на державному, галузевому та виробничому рвнях. Така система передбача обовязковий далог, хоч би яким важким вн не був, мж профсплками, урядом та пдпримцями. Це диною цивлзованою альтернативою руйнвним страйкам, як ще бльше погршують економчну ситуацю, посилюють розлад у суспльств. Система соцального партнерства почала складатися в Укран на початку 90-х рокв, у складних умовах переходу економки вд жорстко командно-планово системи до господарювання на ринкових засадах.

На сучасному етап становлення системи соцального партнерства, коли одна з його сторн пдпримц ще не сформувалася, саме держав, яка переважно виступа в рол роботодавця, та профсплкам належить провдна роль. Основою цивлзованих вдносин профсплок з державою укладення колективних угод. Поняття колективна угода в законодавств Украни зявилося порвняно недавно з прийняттям Закону Украни Про колективн договори угоди.

До цього снували тарифн угоди, як укладалися на мжгалузевому, галузевому, територальному та виробничому рвнях. Тарифна угода визначалась як договр мж представниками сторн переговорв з питань оплати прац та соцальних гарантй. Закон Украни Про колективн договори угоди визначив правов засади розробки, укладення та виконання колективних угод з метою сприяння регулюванню трудових вдносин та соцально-економчних нтересв працвникв власникв. Метою укладення колективних угод не тльки виршення питань оплати прац соцальних гарантй, а й регулювання виробничих, трудових соцально-економчних вдносин узгодження нтересв трудящих, власникв та уповноважених ними органв.

Законодавець розрзня понятгя колективного договору угоди, хоча по сут колективний договр рзновидом колективно угоди, яка укладаться на виробничому рвн. Але, незважаючи на спльн риси колективно угоди договору, таке розмежування викликано наявнстю мж ними вдмнностей особливостей. Основною вдмннстю те, що колективна угода ма специфчну сферу укладення.

Вдповдно до ст. 2 названого Закону Украни колективна угода укладаться на державному, галузевому, регональному рвнях на двостороннй основ. Сторонами Генерально угоди виступають професйн сплки, як обдналися для ведення колективних переговорв укладення Генерально угоди, та власники або уповноважен ними органи, як обдналися також для проведення таких переговорв. Оскльки в Укран в даний час бльшсть найманих працвникв зайнято в державному сектор економки, тому нтереси власника при укладенн Генерально угоди представля Кабнет Мнстрв Украни.

Право представляти нтереси трудящих при укладенн Генерально угоди законом надаться обднаним з цю метою профсплкам. На вдмну вд нших видв колективних угод колективних договорв при укладенн Генерально угоди закон визна повноважними представниками трудящих лише професйн сплки не мстить формулювання профсплки та нш уповноважен трудовим колективом органи. Такий пдхд викликаний вдсутнстю на державному рвн ншо, крм професйних сплок, органзац, що представля трудяших, яка була б такою масовою, мала б такий досвд роботи авторитет серед трудящих.

Але нш представницьк органзац трудящих не позбавляються можливост брати участь в переговорах при укладенн Генерально угоди. В Укран Генеральна угода була вперше укладена в 1993 р. На той час це був принципово новий документ як за змстом, так за складом сторн, що його пдписали. Дя угоди згодом була продовжена на 1994 р. В листопад 1994 р. мж Кабнетом Мнстрв Украни та профсплковими обднаннями Украни знову розпочалися переговори про укладення Генерально угоди, яка була пдписана 4 серпня 1995 р. 18 жовтня 1997 року пдписана Генеральна угода на 1997-1998 роки. особливсть поляга в тому, що вона укладена мж Кабнетом Мнстрв Украни Укранським союзом промисловцв пдпримцв, з одного боку, та профсплковими обднанням Украни з другого, тобто на двостороннй основ.

Держава в особ Кабнету Мнстрв Украни Укранський союз промисловцв пдпримцв виступили диною, обднаною стороною.

В роздлах Генерально угоди сформульовано норми, що стосуються забезпечення продуктивно зайнятост та соцального захисту населення вд безробття, гарант оплати прац та захисту забезпечення соцальних гарантй, групових вдносин, режиму прац вдпочинку, охорони прац, здоровя навколишнього середовища соцального забезпечення гарантй у приватизац соцального партнерства умов внесення змн доповнень до угоди, контролю за виконанням, вдповдальност за недотримання положень тощо. Сторонами угоди на галузевому рвн власники, обднання власникв або нш представницьк органзац роботодавцв. На пдпримствах державно власност нтереси власника представляють мнстерства вдомства. нтереси ж працюючих представляють галузев обднання профсплок.

Угода на регональному рвн укладаться мж мсцевими органами державно виконавчо влади або регональними обднаннями пдпримцв, якщо вони створен мають вдповдн повноваження, обднаннями профсплок чи ншими уповноваженими трудовими колективами органами.

За наявност на галузевому чи територальному рвн клькох профсплок або х обднань чи нших уповноважених трудовим колективом на представництво органв вони повинн сформувати спльний представницький орган для ведення переговорв укладення колективно угоди. У раз недосягнення згоди у створенн спльного представницького органу угода вважаться укладеною, якщо пдписали представники профсплок чи х обднань або нш уповноважен трудовим колективом на представництво органи, до яких входить бльше половини найманих працвникв галуз, територ.

Законодавець послдовно вдстою право нших, крм професйних сплок, органзацй трудящих на участь в колективних переговорах укладення колективних угод, а також право трудящих самим виршувати, як органзац представлятимуть х нтереси. Колективна угода нормативним актом, положення дють безпосередньо обовязковими для всх субктв, що перебувають у сфер д сторн. Одночасно вона локальним актом, бо положення поширються на певне коло субктв, обмежене сферою д сторн, як пдписали угоду.

Колективна угода багатоплановим актом, оскльки вона регулю вс вдносини на пдпримствах, на як поширються дя угоди. особливстю наявнсть в змст нормативних зобовязальних положень. Нормативн положення угоди являють собою сукупнсть локальних норм з основних питань прац, оплати, умов охорони прац, соцально-побутових питань. Зобовязальн положення на вдмну вд нормативних не мають загального характеру полягають у виконанн конкретних разових дй, якими вичерпуються.

Порвняно з колективними договорами доля зобовязальних положень в угодах значно менша. Порядок укладення колективно угоди досить демократичним. Одню з сторн виступають уповноважен представники трудящих, хоча х участь в розробц укладенн угоди опосередкована через х представникв. Порядок ведення переговорв, розробки проекту та укладення колективних угод майже не вдрзняться вд порядку укладення колективного договору. Сторони ведуть колективн переговори, утворюють робочу комсю, яка готу проект угоди, використовують прям процедури для регулювання розбжностей тощо. Але колективна угода на вдмну вд договору не виноситься на схвалення трудовими колективами.

Сторони, що уклали угоду, повинн нформувати громадян через засоби масово нформац про змну угоди та хд реалзац. Галузев та регональн угоди пдлягають повдомнй рестрац Мнстерством прац Украни в порядку, передбаченому Положенням про порядок повдомно рестрац галузевих регональних угод, колективних договорв, затвердженим постановою Кабнету Мнстрв Украни вд 5 квтня 1994 р. 225. Така рестраця проводиться з метою забезпечення можливост для врахування умов, що вмщують угоди, пд час розгляду трудових спорв.

Колективна угода строковим актом. Вона укладаться на визначений термн набира чинност з дня пдписання представниками сторн або з дня, зазначеного в угод. Угодою на державному рвн регулюються основн принципи норми реалзац соцально-економчно полтики трудових вдносин. Зокрема, ст. 8 Закону Украни Про колективн договори угоди передбача включення в змст угод гарантй прац забезпечення продуктивност зайнятост, мнмальних соцальних гарантй оплати прац, розмру прожиткового мнмуму, соцального страхування, умов охорони прац та нш питання.

Структура Генерально угоди законодавчо не визначена, тому це питання виршуться сторонами пд час проведення переговорв. Так, Генеральною угодою мж Кабнетом Мнстрв Украни профсплковими обднаннями Украни, що пдписана 4 серпня 1995 р передбачено 10 роздлв з рзних питань, що повязан з трудовими вдносинами.

Генеральна угода на 1997 1998 роки вмщу вже 11 роздлв. Чинне законодавство наука трудового права не дають визначення поняття колективно угоди. З урахуванням наведених вище вдправних позицй можна визначити колективну угоду як строкову угоду, яка укладаться мж власниками та органами, що уповноважен представляти трудящих на державному, галузевому та регональному рвнях, про встановлення нормативних положень в сфер прац та соцально-побутових питань, як обовязковими для всх субктв, що перебувають у сфер д сторн, з метою врегулювання виробничих, трудових соцально-економчних вдносин узгодження нтересв держави, трудящих власникв, а також уповноважених ними органв. 3.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Коллективный договор

Колективн договори не становлять диного метода встановлення умов прац чи врегулювання трудових вдносин.Навть там, де колективно-договрний метод ма… Потенцйно можлива або реально здйснювана боротьба трудящих профсплок становить… Вдповдно колективний договр можна визначити як конкретний результат боротьби трудящих та х профсплок з пдпримцями,…

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Поняття колективних угод та х види

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Колективн переговори по укладенню колективного договору
Колективн переговори по укладенню колективного договору. В науц трудового права серйозного дослдження практики ведення колективних переговорв не проводилось, оскльки навть термн колективн переговор

Порядок укладення колективного договору його змст
Порядок укладення колективного договору його змст. снування колективного договору обктивно обумовлене наявнстю соцальних, економчних правових передумов. Соцальний чинник створюють соцально-т

Висновки
Висновки. Внаслдок упорядкування правового регулювання колективних договорв угод виникла певна система норм, як регулюють трудов та соцально-економчн вдносини мж власником або уповноваженим ним орг

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги