рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Поняття та ознаки юридично вдповдальност

Работа сделанна в 2004 году

Поняття та ознаки юридично вдповдальност - Реферат, раздел Право, - 2004 год - Відповідальність за порушення податкового законодавства Поняття Та Ознаки Юридично Вдповдальност. Термн Вдповдальнсть Неоднозначна. У...

Поняття та ознаки юридично вдповдальност. Термн вдповдальнсть неоднозначна. У звязку з цим найчастше вона пдроздляться на позитивну перспективну негативну ретроспективну.

У першому випадку термном вдповдальнсть позначаться не що нше, як борг, позитивний обовязок, що виплива з соцально, службово й ншо рол субктв.

Наприклад, у вираженнях батьки вдповдальн за виховання дтей, вдповдальнсть за стан справ на пдпримств несе директор т.п Негативна ретроспективна юридична вдповдальнсть покладаться вже за зроблене дяння правопорушення. сторя виникнення, снування юридично вдповдальност багата в багатьох вдносинах.

Для характеристики юридично вдповдальност важливо вдповсти на питання хто несе вдповдальнсть, за що, перед ким яку В стор вдом випадки, коли вдповдальнсть несли не тльки окрем ндивди, але спвтовариства наприклад, громада, тварини навть предмети. У стародавност середньовччя були нердк процеси над тваринами. У Грец за законом Солона покаранню пддавалися тварини. У 1405 р. у Франц до повшення був присуджений бик за-буцав людини. Остання страта тварин здйснена в Словен в 1864р. До посилання засуджувались передпозначки камнь, що звалився на голову дзвн, що кликав до бунта, т.д Вдповдальнсть наставала за найрзномантнш д, бездяльност взагал без усяко провини.

По Росйськй Правд на ганьбу розгарбування вддавалася родина злодя. Так називану дику виру платили вс члени громади, на територ яко знаходили убитого. У Рим умертвляли всх рабв за убивство домовласника т.д. По старокитайському праву за деяк злочини змова, бунт, змна несли вдповдальнсть три роди рд батька, рд матер рд дружини або три поколння батьки, брати, сестри дти. Фактично ми спостергамо безвинну вдповдальнсть.

Мри вдповдальност нердко були побчн вдрубування рук, нг, тлесн покарання, клеймування т.д Вдповдальнсть наставала за де, висловлення, родинн вдносини з злочинцем т.д. Згадамо середн столття багаття в Захднй вроп, на яких спалювали вдьом, чаклунв. У наш час прикладом факт винесення вироку до страти аятолою Хомейн поета Салмана Рушди за сатанинськ врш як ображають слам. У недалекому минулому в нашй кран вдповдальнсть несли н в чому не винн родич осб, репресованих за контрреволюцйн злочини.

Спочатку порушник нс вдповдальнсть перед тими, що потерпли його родичами. Наприклад, По Росйськй Правд передбачалася головничество рчниця як плата убивцею родичам убитого плата за голову. Потм вдповдальнсть наста перед державою в особ князя штраф на користь князя - вира. Нин ма мсце вдповдальнсть насамперед перед державою карна, адмнстративна, але також перед потерпло вдповдальнсть за заподяну майнову моральну шкоду.

В мру розвитку суспльства вдповдальнсть знаходить усе бльш гуманний, рацональний характер обмежуться коло субктв вдповдальност тльки особи, що досягли вдповдного вку, що володють здоровим розумом вдповдальнсть передбачаться тльки за конкретн винн д не за думки перелк цих дй строго визначаться правом правом визначаються розмрн дянню мри вдповдальност. У юридичнй науц рзн визначення юридично вдповдальност вдповдальнсть - реалзаця санкц юридично норми вдповдальнсть - примусовий захд вдповдальнсть - здатнсть давати звт за сво д перетерплювати заходу примусового впливу.

Ус ц визначення вдбивають якусь одну сторону вдповдальност. Варто мати на уваз, що право передбача тльки два види юридичних наслдкв способв регулювання субктивне право юридичний обовязок. Юридична вдповдальнсть - це обовязок особи, що здйснили правопорушення, перетерплювати несприятлив наслдки позбавлення Це вдповдна мра, покладена за правопорушення з сторони держави або потерплого за допомогою держави.

Реалзаця ц мри не залежить вд бажання або небажання правопорушника. Вона поляга в позбавленн якихось прав або у накладенн додаткових обовязкв. Ц позбавлення можуть бути - особистого характеру позбавлення життя, вол - майнового характеру штраф, конфскаця майна, вдшкодування заподяного збитку - органзацйного характеру звльнення з посади, закриття пдпримства т.д престижного характеру догана, позбавлення нагород, попарних звань т.п позбавлення визначених прав займатися визначеною дяльнстю, позбавлення прав водя т.д Юридична вдповдальнсть приводить до вдповдно змни правового статусу правопорушника, стана його прав обовязкв.

На нього покладаються додатков обтяжуюч обовязки штраф, конфскаця майна, виправн роботи т.д або вн позбавляться вдповдних прав. Юридична вдповдальнсть елементом правоохоронних вдносин, нод визначаться як правовдносини, одним з субктв якого правопорушник, ншим - держава або потерплий.

Юридична вдповдальнсть ма три пдстави норма права, що передбача вдповдальнсть за визначений вид дянь нормативна основа 2 правопорушення як юридичний факт фактична пдстава 3 право приймальний акт, за допомогою якого мра вдповдальност конкретизуться, ндивдуалзуться наприклад, вирок суду. У деяких випадках вдповдальнсть наста реалзуться без правозастосовуючого акту, наприклад добровльне вдшкодування заподяно шкоди, сплата пен, неустойки.

Право передбача й обставини, що виключають юридичну вдповдальнсть. 2.Види, функц принципи юридично вдповдальност По свому змст можна видлити дв основних види вдповдальност штрафна каральна вдновлююча. Перша ма на мет справедлив кари за правопорушення, друга - компенсацю за шкоду, заподяно правопорушенням майнова, моральний шкода. У залежност вд виду правопорушення способу покладення вдповдальност розрзняються кримнальна вдповдальнсть, покладена за злочин тльки суд у вид карного покарання адмнстративна вдповдальнсть за адмнстративн правопорушення, покладена рзними адмнстративними органами адмнстративною комсю, вдповдними органами, митно, прикордонно служби, сантарно нспекцю т.д. у вид арешту, штрафу, позбавлення спецального права т.д. дисциплнарна вдповдальнсть за дисциплнарн провини в рамках службово дяльност, яка налягаться начальником, у пдпорядкуванн якого знаходиться правопорушник цивльно-правова вдповдальнсть покладаться за цивльно-правов позадоговрн порушення делкти, що заподюють матеральний збиток або моральну шкоду що потерпли, а також за порушення договрних зобовязань пен, штраф, вдшкодування збиткв.

Цивльно-правова вдповдальнсть будуться на принцип екввалентност, повного вдшкодування збиткв, накладаться судовими органами або добровльно реалзуться самим порушником вльно сплачуються пен, збитки, вдшкодовуться шкода матеральна вдповдальнсть робтникв та службовцв наступа за матеральний збиток, заподяний пдпримств установ при виконанн службових, трудових обов язкв, носить обмежений характер. Вдповдальнсть може бути винно безвинно.

Винно тльки деяк випадки майново, цивльно-правово вдповдальност, прямо передбачен законом, наприклад у випадку заподяння шкоди джерелами пдвищено небезпеки за обктивно протиправне дяння.

Функц юридично вдповдальност обумовлен цлями, заради яких вона встановлються. Основне призначення вдповдальност - забезпечити права вол суб ктв, законнсть правопорядок у суспльств. У залежност вд бльш конкретних цлей розрзняються функц штрафна каральна, цль яко - вддати за вчинене правопорушников.

Попереджувальна превентивна функця ма на мет попередити здйснення нових правопорушень з боку правопорушника приватна превенця попередити нших осб загальна превенця. Вдбудовна компенсацйна функця ма на мет компенсувати заподяний матеральний або моральний збиток, вдновити в колишньому стан майно, права субктв. Ус ц функц в кнцевому рахунку впливають на потенцйних правопорушникв. Принципи юридично вдповдальност - основоположн де, як варто дотримувати при накладенн юридично вдповдальност. У хньому числ наступн.

Принцип законност поляга в тому, що вдповдальнсть покладаться а тльки компетентним органом б на основ закону, що передбача конкретн мри вдповдальност юридична обрунтовансть в тльки при наявност факту правопорушення, передбаченого законом фактична обрунтовансть г по процедур, передбачено законом. При покладанн вдповдальност, спрямовано безпосередня готвка карно, адмнстративно, дисциплнарно, застосування права за аналогю неприпустимо.

Тут д принцип пит сптеп па роепа кте е е нема злочини покарання без указвки закону. Принцип рвност перед законом означа, що обличчя, що здйснили правопорушення, рвн перед законом поруч пдлягають вдповдальност незалежно вд стат, вку, нацональност, соцального походження, майнового посадового положення, мсця проживання, З цього принципу виключення, що стосуться осб, що володють мунтетом недоторканнстю. До них вдносяться Президент, депутати, судд. Ц особи вд вдповдальност не звльняються, однак у вдношенн х встановлена бльш складна процедура залучення до вдповдальност.

Наприклад, для залучення до вдповдальност депутатв необхдна згода вдповдного представницького органу. Що ж стосуться цивльно-правово вдповдальност, те тут виключень з принципу рвност нема. Принцип доцльност поляга в тм, що вдповдальнсть повинна вдповдати цлям, досягати цлей, заради яких вона встановлена. Тут можливий конфлкт протирччя цлей, тод виника питання про передповагу преференц одн мети ншо або обранн компромсного варанта вдповдальност.

Наприклад, у конкретнй ситуац для загального попередження цлеспрямований варант максимального покарання, а для приватного попередження досить мнмального або навть символчного умовного покарання. Вибираться компромсний варант. Справедливсть вдповдальност складаться в вдповдност, екввалентност мри вдповдальност сконому правопорушенню. Принцип справедливост виявляться в презумпц невинност по карним адмнстративних справах, цивльним справам, неприпустимост зворотно сили закону, що пдсилю вдповдальнсть, т.п Неприпустимсть подвйно вдповдальност маться на уваз неприпустимсть залучення двч за те саме дяння до однй тй же вдповдальност пп Ыэ зет - не двч за одне. Однак закон допуска сполучення громадсько-правово вдповдальност з ншими видами вдповдальност.

Принцип невдворотност вдповдальност вимага, щоб будь-яке правопорушення спричиняло вдповдальнсть. Здйснення ц вимоги - необхдна умова превентивно д вдповдальност в змцненн правопорядку.

Тут доречно привести висловлення Чезаре Беккария Ефективнсть покарання не в його жорстокост, а в його невдворотност. 3.Виключення, обмеження звльнення вд юридично вдповдальност Право передбача не тльки рзн мри вдповдальност порядок покладання, але й умови винятку, обмеження звльнення вд вдповдальност. В кримнальному прав передбачен обставини, що виключають злочиннсть дяння, отже, вдповдальнсть. До них вднесен неосуднсть шкоду, що заподяла, необхдна оборона, крайня необхднсть, заподяння шкоди при затримц злочинця, заподяння шкоди пд впливом фзичного або психчного примуса, при обрунтованому ризику, у виконання законного наказу.

Обставинами, що виключають адмнстративну вдповдальнсть, закон визна неосуднсть, необхдну оборону крайню необхднсть. Очевидно, що зазначен обставини тим бльше виключають вдповдальнсть дисциплнарну. Виключення вдповдальност припуска, що така не наста в силу зазначених умов з моменту здйснення дяння.

Звльнення ж ма на уваз випадки, коли субкт притягнутий до вдповдальност наприклад, притягнутий у якост обвинуваченого або вдповдальнсть уже реалзуться, субкт уже перетерплю мри вдповдальност. У карному прав основою звльнення вд вдповдальност покарання дяльне каяття при здйсненн злочину невелико ваги, примирення сторн загладжування причиненого збитку, виткання термнв давнини, амнстя, помилування, видання закону, що скасову вдповдальнсть, н. Цивльне право також зна випадки виключення вдповдальност, звльнення вд вдповдальност обмеження.

Виключа вдповдальнсть за заподяння шкоди необхдна оборона. Крайня необхднсть цивльно вдповдальност не виключа, але розсуд суду з урахуванням обставин справи може бути основою повного або часткового звльнення вд вдповдальност. У цивльному прав у випадку порушення зобовязань збитки при заподянн шкоди особистост, майну громадянина, майну юридично особи повинн вдшкодовуватися в повному обсяз. Однак у деяких випадках згдно з законом може бути встановлена обмежена вдповдальнсть по зобовязаннях наприклад, вдповдальнсть автора по авторському договор. Допускаться обмежена вдповдальнсть громадянина, що заподяв шкоду, з облком його майнового положення суд може зменшити розмр вдшкодування шкоди.

Юридична вдповдальнсть нш примусов заходи Примусового заходу, тобто примушування, передбаченого правом, не зводяться до юридично вдповдальност, пдставою яко правопорушення. мри, не звязан з правопорушеннями або безпосередньо з них не випливають.

До хнього числа вдносяться мри захисту порушених прав. Наприклад, примусове вилучення майна з чужого незаконного володння, примусове стягнення боргу та н. Примусового заходу, спрямован на забезпечення нормального виробництва по юридичних справах процесам - карним, адмнстративним, цивльним доставляння правопорушника, адмнстративне або кримнальна-процессуальна затримка, особистий огляд, огляд речей, примусов обшуки, огляд, вимки документв, вилучення речей т.д мри карного процесуального припинення.

Примусово-профлактичн мри, наприклад обмеження вол пересування у випадку карантину й в нших аналогчних ситуацях. Примусов мри медичного характеру до осб, що здйснили злочину в стан неосудност примщення в психатричну лкарню. Кодекс передбача можливсть вилучення майна у власника за ршенням державних органв в нтересах суспльства у випадках стихйних лих, аварй, епдемй нших надзвичайних обставин з виплатою вартост майна реквзиця. Роздл II Вдповдальнсть у податковому прав 1.Податкове правопорушення та вдповдальнсть за його вчинення Несплата або неповна сплата суб ктами пдпримницько дяльност або громадянами податкв, зборв, нших обов язкових платежв залежно вд того, чи умисно, з необережност, чи навть за вдсутност вини, воно допущено, тягне за собою застосування штрафних фнансових санкцй у визначених законодавством розмрах сплату пен, яка нараховуться на суму несплаченого обов язкового платежу адмнстративну або кримнальну вдповдальнсть осб, винних в ухиленн вд сплати податкв, зборв, нших обов язкових платежв.

Способи ухилення вд сплати податкв обов язкових платежв можуть бути рзномантними залежати вд виду як неоплачуваного податку, збору, ншого обов язкового платежу, так вд самого платника. Пд способом сконня злочинв в юридичнй лтератур розумться передбачений нормами кримнального законодавства комплекс прийомв дянь злочинцв, спрямованих на пдготовку, сконня та маскування злочину.

Причому комплекс прийомв дянь винуватця залежить вд конкретних умов та обставин, в яких здйснються задум, а також вд особи злочинця. тсний далектичний взамозв язок мж вибраним способом сконня злочину, причинами умовами, як сприяють сконню х, та ндивдуальними особливостями злочинця, зокрема мж глибиною стйкстю вдповдних цннсних орнтацй та морально-прихологчних особливостей.

Способи ухилення вд сплати податкв, зборв, нших обов язкових платежв можна об днати в шсть основних груп 1неподання документв, пов язаних з обчисленням та сплатою обов язкових платежв до бюджетв чи державних цльових фондв податкових декларацй, розрахункв, бухгалтерських звтв балансв тощо 2заниження сум податкв, зборв, нших обов язкових платежв 3 приховування об ктв оподаткування 4заниження об ктв оподаткування 5 неутримання чи неперерахування до бюджету сум податку на доходи фзичних осб громадян, котрим вони виплачувались 6 прирахування втрати пдстав для пльг оподаткування або неповдомлення про не. Неподання декларац про доходи чи прибутки мстить у соб навмисне ухилення вд сплати податкв, тобто пдпримство працю, отриму прибутки, однак декларацю не пода податки не сплачу.

Можуть бути також випадки, коли ухилення вд сплати обов язкових платежв сталось тод, в особи не було умислу на несплату х. У цьому раз вона може бути притягнута лише до адмнстративно вдповдальност за невчасне подання документв, пов язанних з обчисленням сплатою обов язкових платежв.

Так вдповдно до ст. 20 Закону Про оподаткування прибутку пдпримств платники податку, котр не подали або невчасно подали до податкового органу декларацю про прибуток, розрахунок податку на прибуток, платжне доручення на перерахування додатку до бюджету, сплачують штраф у розмр 10 суми нарахованого податку на кожний випадок порушення.

Для всх видв податкв, зборв, нших обов язкових платежв вдповдними нормативними актами визначено термни сплати х. З моменту закнчення визначених термнв настають наслдки у вигляд ненадходження коштв до бюджетв та державних цльових фондв. Приховання або заниження об ктв оподаткування характеризуться бльш широко.

Приховання або заниження об ктв оподаткування поляга в тому, що деклараця про доходи податься, але в нй не вказано вс суми одержаного прибутку, тобто окремо отриман прибутки приховуються. Складаться ситуаця, коли фактично прибуток, але вн не нараховуться не сплачуться. Значення не ма, як саме було приховано прибуток продано товар за готвку, а оформлено угоду, як дарування, навмисно не вдображено прибуток у над на те, що це залишиться непомтним, та н. Заниження об ктв оподаткування це декларування суми прибутку меншо, нж та, яку було отримано насправд.

Приховання об ктв оподаткування обов язково поднуться з посадовим пдлогом у тому раз, коли посадова особа в офцйн документи державного облку вносить свдомо неправдив вдомост пода х до Державно податково адмнстрац. Ухилення вд сплати податкв, зборв, нших обов язкових платежв тягне за собою застосування до неплатникв штрафу фнансових санкцй та наявност умисно вини залежно вд суми несплаченого податку адмнстративну чи кримнальну вдповдальнсть.

Зокрема Законом Украни Про неоподаткування прибутку пдпримств п.20.4 статт 20 передбачено, що в раз приховування або заниження сум податку його платник сплачу суму донарахованого податковим органом, штрафу в розмр, встановленому законодавством, та пеню, обчислену з 120 облково ставки Нацонального банку Украни, що дяла на момент сплати, нараховану на повну суму недомки без урахування штрафв за весь строк. Податкове правопорушення Податкове правопорушення - протиправне, винне дяння дя або бездяльнсть особи, повязане з невиконанням або неналежним виконанням обовязкв по сплат податку, на яке встановлена юридична вдповдальнсть.

Ю.Н. Стариков при визначенн податкового правопорушення наголошу на порушенн платником податкв фнансових зобовязань. Нам представляться, що вдповдальнсть у цй галуз не обмежуться невиконанням тльки фнансових зобовязань, адже несвочасна здача звту платником теж тягне штраф, а це можна з дуже великою натяжкою вднести до фнансових зобовязань.

Обктом правопорушення громадськ вдносини, що складаються з приводу забезпечення надходження податкв обовязкових платежв у бюджет вдповдають фонди мж субктами податкових правовдносин. Субктом правопорушення виступа особа, що вдповдно до закону зобовязано сплачувати податки у вдповдному розмр й у встановлений час. Переважно субктом податкового правопорушення виступа платник податку, але тльки в тому випадку, коли на ньому лежить обовязок обчислювати сплачувати податок.

Коли ж ц обовязки лежать на пдпримств, що виплачу прибуток при перерахуванн прибуткового податку з громадян, субктом вдповдальност за неправильне вирахування, утримання податку, несвочасне перерахування його в бюджет пдпримство - джерело виплат. Саме тому вчасно не утриман або не перерахован в бюджет суми податкв, що пдлягають утриманню бля джерела виплати при прибутковому обкладанн громадян, стягуються податковими органами з пдпримства, що виплачу прибутки фзичним особам, у безперечному порядку з накладенням штрафу.

Класифкац податкових правопорушень Класифкаця податкових правопорушень може здйснюватись за рзними критерями а в залежност вд обкту - залежно вд обкта приховання прибуткв - заниження прибутку - вдсутнсть урахування обкта оподатковування або ведення його урахування з порушенням встановленого порядку - несвочасна сплата податку ненадання документв ншо нформац т.д. бзалежно вд спрямованост дянь - правопорушення проти системи податкв правопорушення проти прав воль свобод платникв податкв правопорушення проти порядку ведення вдання бухгалтерського облку звтност правопорушення проти контрольних функцй податкових органв т.д. в залежно вд характеру санкцй галузей, х регулюючих - фнансова - адмнстративна - карна -дисциплнарна. гзалежно вд ступеня громадсько небезпеки - податков злочини - податков правопорушення.

Залежно вд характеру дй податков злочини правопорушення, регульован проектом податкового кодексу, можна згрупувати у три групи аПравопорушення, що припускають карну фнансову вдповдальнсть - вдхилення вд постановки на облк у податкових органах - вдхилення вд подач податково декларац - вдхилення вд ведення облку -д, спрямован на зменшення податкв -д, спрямован на неправомрний залк або повернення податку або збору - вдхилення вд оподатковування. бПодатков злочини - розголошення податково тамниц - втрата документв, що мстять податкову тамницю. вПравопорушення, що припускають адмнстративну фнансову вдповдальнсть - порушення платником податкв порядку постановки на облк у податкових органах - порушення порядку представлення в податков органи - порушення порядку представлення нформац про вдкриття рахунку в банку - порушення порядку представлення податково нформац - порушення порядку ведення облку - порушення порядку збергання документв, повязаних з оподатковуванням вдмовлення вд видач документв нших вдомостей - порушення банком порядку вдкриття рахунку платнику податкв - недотримання порядку користування майном, на яке накладений арешт - образа посадово особи податкового органу вдмовлення свдка вд дач пояснень - незаконний вплив на податковий орган нш. Критер класифкац податкових правопорушень. В основ подбно класифкац лежать дв групи критерв, що дозволяють вднести конкретне правопорушення до визначеного певного виду вигляду 1.Кльксн - термн вдхилення непредставлення наприклад, вдхилення вд постановки на облк урахування у плин перебгу, теч бльше бльш 180 днв припуска вдповдальнсть з карним законодавством.

Якщо подбний термн перевищу 60 днв, але не перевищу 180, платнику податкв грозять погрожують фнансов санкц - розмр несплачених, прихованих сум податкв, зборв так, податковим злочином буде розглядатися вдхилення вд постановки на облк у податкових органах, якщо сума податкв або зборв перевищить кратний розмр мнмально мсячно оплати прац. 2. Яксн -обставини, що характеризують суспльну небезпеку правопорушення.

Одним з основних критерв у цй област галуз законодавець звичайно видля форму провини.

Так, навмисне непредставлення, вдхилення вд подач податково декларац караться вдповдно до карного законодавства.

Ненавмисне через недбайливсть т.д. припуска бльш мяк санкц. Класифкаця санкцй на податков правопорушення.

Попередження податкових правопорушень не завжди досяга сво мети, тому особливу важливсть здобува регулювання покарання за виконання податкових провин злочинв. Застосування санкцй можна класифкувати по деклькох пдставах По характеру впливу 2. Безпосередн покарання санкц, що вплинуть безпосередньо на платника, його майновий стан, позбавлення вол, штраф, конфскаця об ктв обкладання 2.Опосередковане покарання санкц, що безпосередньо не заподюють майнових утрат платнику, але зменшують його надходження в перспектив або обмежують його дяльнсть арешт рахунку, призупинення дяльност пдпримства т.д. 2.Пдстави та принципи вдповдальност за податкове правопорушення Податкове право, як фнансове, публчним правом.

А це повинно б означати, що за порушення його приписв вдповдальнсть повинна наставати тльки виходячи з загальноприйнятих у публчному прав принципв пдстав про що вже багато написано сказано.

Подан до Верховно Ради Украни проекти Податкового кодексу в основному закрплюють так пдстави та принципи, хоча не завжди ц проекти вдповдають концепц судово-правово реформи та зауваженням, що були висловлен практиками при розробц проектв. Оскльки застосування податкових санкцй або як х ще називають фнансових санкцй найбльш специфчним, великий нтерес у суб ктв податкових правовдносин викликають не тльки види правопорушень, як мають бути закрплен у Податковому кодекс, а й загальн положення про вдповдальнсть.

У Кодекс обов язково ма бути визначене поняття податкового правопорушення та податкового стягнення санкц. Важливим також встановлення вку фзично особи, що може бути притягнута до податково вдповдальност. Як свдчить практика нших кран, цей вк повинен становити 16 рокв. У Кодекс мають бути закрплен загальн умови притягнення до вдповдальност за вчинення податкового правопорушення, обставини, що викликають притягнення особи до вдповдальност, форми вини, обставини, що пом якшують обтяжують вдповдальнсть, а також давнсть притягнення до вдповдальност та стягнення податкових санкцй.

Основоположним ма стати принцип, що нхто не може бути притягнутий до вдповдальност за вчинення податкового правопорушення накше, як з пдстав в порядку, як передбачен у Кодекс. Обов язок доводити обставини, що свдчать про факт податкового правопорушення виннсть платника податку у його вчиненн, повинен покладатися на податков органи.

Неоспорованою необхднсть закрплення принципу невинно особи, що притягаться до вдповдальност за вчинення податкового правопорушення. Це означа, насамперед, те, що кожний платник податкв вважаться невинним у вчиненн правопорушення доти, доки його вина не буде доведена у встановленому законодавством порядку встановлена ршенням суду, що набуло чинност.

Вс сумнви щодо вини платника податкв у вчиненн правопорушення мають тлумачитися на його користь. Виходячи з практики ведення податкових справ вважаться за доцльне закрплення судового порядку стягнення податкових санкцй за порушення податкового законодавства. Такий порядок вдповдатиме духу судово реформи обмежить спокусу кервникв податкових органв у будь-який спосб поповнити державну казну. Не секрет, що, отримавши права та можливост, передбачен в проектах Кодексу, посадов особи податкових органв матимуть величезн повноваження, як лякають навть порядного платника податкв.

Тобто податковий орган у будь-якому випадку повинен буде звернутися до господарського суду з позовом про стягнення податкових санкцй, але не пзнше трьох мсяцв з дня виявлення податкового правопорушення складення вдповдного акту строк давност нарешт, ма бути чтко визначений податковий статус фзичних та юридичних осб. Це особливо важливо для некомерцйних юридичних осб. Псля аналзу спецального законодавства Украни можна зробити висновок, що платники податкв органзац та фзичн особи, на яких вдповдно до законодавства покладений обов язок сплачувати податки.

Тому, як видаться, можна дйти висновку, що платником податкв тльки фзична чи юридична особа, якй властив певн ознаки. У випадку, якщо особа не надлена чи втрача так ознаки, вдпада необхднсть вднесення до категор платникв податкв. Отже, за свом податковим статусом юридична чи фзична особа може бути платником того чи ншого податку або не бути ним. Виникнення ж обов язку з сплати податку перед усм результатом множення двох основних елементв податку податково формули суб кта оподаткування об кта оподаткування.

Якщо продовжити аналогю з використанням математичних термнв, то видно, що якщо значення одного з елементв дорвню нулю, то множення на нуль да нульовий результат. Тому не врно говорити про те, що наявнсть того чи ншого об кта оподаткування сама по соб служить пдставою виникнення обов язку сплачувати податок. ншими словами, податковий обов язок може виникнути тльки при наявност податкового суб кта. Юридична особа, яка не за законодавством платником податку, не повинна платити податок.

Причому в даному випадку йдеться не про звльнення вд податкового обов язку, а про його вдсутнсть взагал. Визнання особи суб ктом оподаткування повинне здйснюватися включно тльки законом, що встановлю даний вид податку одню з пдстав виникнення у особи обов язку з сплати податку. Покладення такого обов язку на особу невизнану встановленому законом порядку суб ктом оподаткування платником податку за даним податком, не припускаться ма переслдуватися законом.

Це лише основн принципи, як обов язково повинн дстати вдображення у податковй конституц Податковому кодекс Украни. Насправд ж практика сьогодення складуться накше, а часто всупереч чинному законодавству. Найпроблематичнше серед науковцв практикв залишаться питання про юридичну природу фнансово-правових санкцй, як способом реалзац податково вдповдальност. Йдеться про вднесення х до рзновиду адмнстративних стягнень видлення окремого виду вдповдальност фнансово, яка характеризуться вдповдними ознаками.

Прихильники адмнстративно-правово природи фнансових санкцй, як правило, це юристи-практики, аргументовано логчно обстоюють свою позицю, виходячи з чинного законодавства. х можна зрозумти, оскльки основним для них захист прав та нтересв клнтв в межах чинного законодавства, тобто з використанням можливостей приписв нормативних актв, як дають змогу досить грамотно аргументувати свою правоту.

Такий пдхд дозволя чтко окреслити д й ршення податкових органв та платникв податкв рамками адмнстративного процесуального законодавства йдеться про пдстави вдповдальност, порядок накладання стягнення, порядок прийняття та оскарження ршення тощо. Представникам податкових деяких нших державних органв на руку вдсутнсть формалзованого законом порядку та пдстав притягнення до вдповдальност за порушення податкового законодавства, оскльки це да можливсть на пдстав пдзаконних нормативних актв, стверджуючи про особливсть та специфку фнансових санкцй, виходячи з принципу вини платника податку, притягати до вдповдальност фзичних та юридичних осб з порушенням Конституц Украни, а часто з порушенням елементарних прав людини та статусу юридично особи, закрпленого в законодавств.

Свдомо наголошуться на вдповдальност платника податкв з позицй бльше податкового, а не кримнального права, оскльки фнансов санкц застосовуються частше саме вони стають предметом суперечок мж податковими органами та платниками податкв.

Рзнотлумачення норм законодавства стосуться як процедури застосовування санкцй, так х змсту. У податковому прав Украни передбачаться, що платник податкв сков приписуване йому правопорушення, поки не доведено зворотного. ншими словами, д презумпця вини платника податкв. При цьому настання вдповдальност законодавець не пов язу з таким поняттям, як вина платника не робить рзниц мж навмисним необережним характером дй, тобто формою вини. Платник не звльняться вд вдповдальност за податкове правопорушення в тому випадку, коли порушення сталося з причини необережност, недосвдченост чи розрахунково помилки вдповдних працвникв.

Незначн винятки передбачен п. 20.5 Закону Украни Про оподаткування прибутку пдпримств, у цьому випадку брати до уваги майже не варто в ньому зокрема зазначено, що якщо за наслдками переврки платника податку податковим органом виявлено випадки арифметичних помилок або описок, що призвели до зниження суми податку, але не бльше як п ять вдсоткв суми загальних зобов язань платника податку щодо сплати такого податку за перод, що перевряться, кервник вдповдного податкового органу може прийняти ршення про незастосування фнансових санкцй вигляд штрафв до такого платника податку.

Якщо до податкового права застосувати поняття кримнального права, то можна логчно дйти до такого припущення платник податкв, незалежно вд його життвого досвду, освти, квалфкац, стану психки конкретно установки, в якй вн допустив податков порушення, завжди мг передбачити небезпечн наслдки свох дй. Це очевидна дурниця, але сьогодн вихдним пунктом попередньою умовою, закладеною у бльшост норм, що встановлюють вдповдальнсть платника податку.

Суть зводиться до того, що платник несе вдповдальнсть за невинне нанесення шкоди. У податкових нормативних актах квалфкаця конкретного дяння його карансть визначаються не тльки спецальним чи загальним Законом, а й нколи вдомчим актом чи ншим пдзаконним нормативним актом.

При цьому в нормативних актах припускаться аналогя у застосуванн норм, у тому числ у вдношенн норм, що встановлюють вдповдальнсть платника податку. Тльки у господарському суд, хоч не завжди, платнику податкв вдаться зупинити свавлля практики розшир енного тлумачення норм закону. Податквц розширено тлумачать норми Закону, коли здйснюють розрахунок фнансових санкцй за зниження ПДВ з застосуванням ставки 100, обрунтовуючи сво д наведеним в п. 5.1 нструкц про порядок застосування стягнення фнансових санкцй органами державно податково служби 28 прикладом.

Хоча законодавство Украни передбача штрафн санкц з цього податку в розмр 30, що можна довести за допомогою правових норм Закону Про оподаткування прибутку пдпримств. тако само позиц дотримуються й нш фахвц. Поширеною практика застосування до суб ктв господарювання штрафних санкцй, передбачених не п.8 ст.11 Закону Украни Про державну податкову службу, а, наприклад, Указом Президента. Цнуючи прагнення державних органв ефективно здйснювати покладен на них функц, хотлося б звернути увагу на необхднсть дотримання норм Конституц Украни, зокрема ст.19. А ця стаття встановлю, що органи державно влади органи мсцевого самоврядування, хн посадов особи зобов язан дяти тльки на пдстав, в межах повноважень способом, що передбачен Конституцю законами Украни.

Тому зазначимо, що д органв податково служби можуть рунтуватися на нормативних актах органв виконавчо влади, якщо так акти не розширюють, а тльки конкретизують закони.

Отже, в податковому прав принцип законност якщо не поняття тут взагал застосовуване виражаться накше, нж у кримнальному прав. Практика правозастосування у податковому прав свдчить, що фнансов санкц до платника податку не залежить вд характеру ступеня суспльно небезпеки податкового порушення, вд обставин його вчинення особи правопорушника. Бльше того, зустрчаються випадки подвйного оподаткування, за недотримання якого передбачена вдповдальнсть платника податку.

Це пдтверджу, що принцип справедливост на податкове законодавство не поширються. Значн штрафн санкц до платникв податкв поднуються з величезними повноваженнями податкових органв право безспрного стягнення коштв, звернення стягнення на майно, податкова застава, вилучення лквдного майна тощо. Принцип справедливост в податкових правовдносинах нвелються тю обставиною, що вдповдальнсть податкових органв та хнх працвникв далеко не адекватна вдповдальност платникв податкв. Стаття 13 Закону Украни Про державну податкову службу ма тльки декларативний характер.

Про вдсутнсть прямо вдповдальност податкових органв свдчить той факт, що збитки, завдан неправомрними дями посадових осб органв державно податково служби, пдлягають вдшкодуванню за рахунок коштв державного бюджету. ншими словами, за збитки, завдан податковими чиновниками, розраховуватися мають фнансов органи, тобто т, хто фнансу лкарн, школи, дитяч садки тощо. Вдомо, що переврки податкових органв часто закнчуються для суб кта пдпримництва призупиненням фнансово-господарсько дяльност ставлять х перед фактом банкрутства.

За правопорушення, допущен за браком досвду чи через розрахункову помилку, платники податкв караються нарвн з тими, хто свдомо занизив об кт оподаткування. Це, до реч, ставить добропорядного платника, що помилився або не змг довести свою правоту, в один ряд з кримнальними елементами. Незалежно вд усх цих обставин застосовуться не мнмум примусових заходв, необхдних для захисту нтересв суспльства держави вд податкових правопорушень х попередження, а максимум заходв для захисту вимог фскального органу.

Фахвц вдзначають складност у документуванн та формуванн доказово бази подбних правопорушень, оскльки основн учасники протиправних дй глибоко законспрован, а нш д, як правило, ретельно спланован та добре органзован. Це дйсно так, тому повинна активзуватися оперативна робота вдповдних служб. Одним з поширених прийомв, застосовуваних правоохоронними та податковими органами для виявлення фактв приховування доходв, спвставлення задекларованих доходв з реальними видатками платника податкв.

Для цього пдраховуються його велик покупки за клька рокв купвля нерухомост, автомашин, капталовкладення у цнн папери тощо порвнюються з зазначеними у податковй декларац офцйними доходами за той же перод. Значн розходження мж сумами доходв витрат можуть служити пдставою для проведення фнансового розслдування порушення судово справи у звинуваченн в ухиленн вд сплати податкв.

При розслдуванн загально кримнальних правопорушень часто не вдаться отримати прям докази, але майже завжди можна довести невдповднсть мж видатками та офцйними доходами обвинуваченого, що пдставою для притягнення до вдповдальност за ухилення вд сплати податку. 3.Вдповдальнсть за податков правопорушення Питання вдповдальност за податков правопорушення залишаться сьогодн чи не найпроблематичншим у податковому прав Украни. Цла низка таких проблем наслдком вдсутност вдповдного регулювання або неналежного його рвня. Хоча з прийняттям Закону Украни Про порядок погашення зобов язань платникв податкв перед бюджетами та державними цльовими фондами вдповдальнсть стала бльш формалзованою набула ознак справедливост законност.

У нашому суспльств, на жаль, зусиллями органв влади, юридично та економчно науки, практики за довг роки створено негативне ставлення до податкв. Як наслдок, у платникв податкв вдсутня повага до податкового закону. Безперечно, що ситуацю треба змнювати. В податковй сфер доводиться йти методом спроб та помилок.

При цьому варто постйно пам ятати, що шарахання з одного боку в нший бльш небезпечним, нж консервативне ставлення до вже створеного. Тому будь-яке ршення в цй сфер повинно прийматися з урахуванням можливих соцальних та полтичних наслдкв. У процес податково реформи величезний практичний та теоретичний досвд економчно розвинутих кран може бути використаний лише вдносно, з урахуванням правових, економчних та полтичних особливостей Украни.

Основною проблемою, що потребу розв язання, при аналз пасивно сторони податкових правовдносин питання, хто може бути зобов язаним по податку, тобто кому належить правоздатнсть у галуз податкового права. Таке виршення сну в податковому прав. Так, ст. 4 Закону Украни Про систему оподаткування визнача, що платниками податкв зборв обов язкових платежв юридичн та фзичн особи, на яких згдно з законами Украни покладено обов язок сплачувати податки збори обов язков платеж. Таке рамкове визначення не вдповда практиц нормотворення та правозастосування. Вдсутнсть диференцац прав та обов язкв мж учасниками вдносин з нарахування, збору та сплати податкв призводить до правових колзй.

Прикладом може бути ситуаця з сплатою ринкового збору. Фактичними платниками фзичн та юридичн особи, що займають торгов мсця на ринку, а перераховують збран суми до бюджету та несуть вдповдальнсть адмнстрац ринкв. При цьому статус адмнстрац як податкового агента законодавством не визначений, вдповдно до положень податкового законодавства та конституцйних принципв, вона не може нести вдповдальност, оскльки не платником податкв.

Ця властивсть особливо важливою при конструкц суб кта, зобов язаного в податковому прав, бо спричиня до того, що кожен податковий закон створю власний перелк суб ктв, як надлен правоздатнстю за цим податком. У зв язку з цим складаться враження, що юридичний платник податку певним посередником, який виступа мж платником податкв податковим кредитором. Вдповдальнсть третьо особи за чужий податковий обов язок може набувати рзних обсягв форм. У теор податкового права йдеться як про особисту вдповдальнсть у широкому значенн слова, так про обмежену податкову вдповдальнсть.

У теор податкового права видляють два основних види вдповдальнсть замсть платника податку або ж вдповдальнсть третьо особи поряд з платником податку. Змст вдповдальност замсть платника податку поляга в тому, що на третю особу покладаться виключна вдповдальнсть за податкове зобов язання, а податковий кредитор не може звертатися з свою претензю до суб кта, якщо фактично платником податку вдповдно до норми податкового права.

Протилежнстю цього виду вдповдальнсть третьо особи поряд з платником податку. Характеризуться вона тим, що не наста повне перенесення податково вдповдальност на третю особу, де вона лише одним з суб ктв, вдповдальних за податок. При цьому можливо, що третя особа вдповда солдарно з суб ктом, котрий уже реалзував вимоги податкового законодавства, або несе вдповдальнсть лише тод, коли виконання податкового зобов язання податковим боржником виявилось безрезультатним.

Вдповдальнсть платникв податкв зборв обовязкових платежв за порушення податкового законодавства. Вдповдальнсть за правильнсть обчислення, свочаснсть сплати податкв i зборв i додержання законв про оподаткування несуть платники податкв i зборв вдповдно до законв Украни. За порушення правильност обчислення та свочасност сплати до бюджету податкв, зборв й нших обов язкових платежв законодавством передбачено фнансову, адмнстративну та кримнальну вдповдальнсть.

Адмнстративна вдповдальнсть. Адмнстративна вдповдальнсть штрафи, що застосовуться податковими органами, ма деяк особливост пдставою для застосування вчинення адмнстративного правопорушення ст. 9 Кодексу Украни про адмнстративне правопорушення, дал КпАП адмнстративн штрафи накладаються лише на фзичних осб громадян окремих платникв податкв, кервникв i бухгалтерв платникв податкв юридичних осб, нших громадян, винних у порушенн податкового законодавства розмр штрафу залежить вд сукупност обставин, що пом якшують або обтяжують вдповдальнсть порушника статт 34, 35, а також вд його особи, ступеня вини, майнового стану ст. 33. Закон Украни вд 24.12.93 р. 3813-XII Про державну податкову службу в Укран з змнами i доповненнями передбача притягнення безпосередньо начальниками державних податкових нспекцй та х заступниками до адмнстративно вдповдальност кервникв й нших службових осб пдпримств, установ i органзацй чи громадян, винних у порушенн законодавства про оподаткування або порушенн порядку зайняття пдпримницькою дяльнстю, чи таких, що не виконують законних вимог державних податкових нспекцй.

Примтка.

Пд великим розмром слд розумти вартсть алкогольних напов або тютюнових виробв, яка у сто разв чи бльше перевищу неоподатковуваний мнмум доходв громадян. Факт здйснення адмнстративного правопорушення порушення законодавства про оподаткування чи порушення здйснення пдпримницько дяльност встановлються в процес або за наслдками переврки пдпримства, установи, органзац чи громадянина.

Службов особи державних податкових нспекцй при встановленн фактв порушень, за як винн особи пдлягають притягненню нспекцями до адмнстративно вдповдальност, крм вдображення цих фактв у актах переврок, складають протокол про адмнстративне правопорушення порушення податкового законодавства у двох примрниках. Його змст повинен вдповдати вимогам ст. 256 КпАП. Протокол пдписуться службовою особою ДП, яка його склала, i особою, яка вчинила порушення.

Протокол може бути також пдписаний свдками. У раз вдмови особи, яка вчинила правопорушення, вд пдписання протоколу в ньому робиться запис про це i така вдмова не пдставою для припинення розгляду справи. Особа, яка вчинила правопорушення, ма право надати пояснення i зробити зауваження щодо змсту протоколу, як додаються до нього, а також викласти мотиви сво вдмови вд його пдписання. При складанн протоколу порушников роз яснюються його права i обов язки, передбачен ст. 268 КпАП, про що робиться вдмтка у протокол.

Один примрник протоколу разом з актом переврки i додатками до акта передаться вдповдно кервнику перевреного пдпримства, установи, органзац або громадянину, про що на акт вчиняться запис. Другий примрник протоколу не пзнше наступного псля його складання дня реструться у спецальнй книз i разом з поясненням порушника якщо так наявн i матералами переврки податься для розгляду начальнику ДП чи його заступнику.

Кервник ДП, якому передано протокол для розгляду, повинен на корнц протоколу вчинити пдпис i поставити дату отримання протоколу. Справа про адмнстративне правопорушення порушення податкового законодавства розглядаться начальником ДП чи його заступником за мсцем вчинення правопорушення ст. 276 КпАП у 15-денний термн вд дня одержання протоколу про адмнстративне правопорушення та нших матералв справи ст. 277 КпАП. Вдповдно до ст. 268 КпАП справа про адмнстративне правопорушення повинна розглядатися у присутност особи, яка притягуться до адмнстративно вдповдальност.

У раз вдсутност справу може бути розглянуто лише у випадках, коли дан про свочасне повдомлення ц особи про мсце i час розгляду справи i якщо вд не не надйшло клопотання про вдкладення розгляду справи. Адмнстративне стягнення може бути накладено не пзнш як через два мсяц вд дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенн два мсяц вд дня його виявлення. До перших належать правопорушення, як мають разовий характер наприклад, несвочасне подання декларацй, розрахункв, аудиторських висновкв, платжних доручень на внесення платежв до бюджетв i державних цльових фондв тощо, а до триваючих правопорушень податкового законодавства т, як здйснюються протягом певного пероду вдсутнсть бухгалтерського облку об ктв оподаткування, ведення його з порушенням встановленого порядку, нш правопорушення, пов язан з обчисленням податкв, платежв i внескв, встановити як можна лише пд час документально переврки на пдстав первинних бухгалтерських документв.

Вдповдно до ст. 253 КпАП, якщо при розгляд справи начальник ДП чи його заступник дйде висновку, що в порушенн податкового законодавства чи в порушенн громадянами порядку зайняття пдпримницькою дяльнстю ознаки злочину, тобто за ц порушення законодавством передбачено кримнальну вдповдальнсть, то матерали за такими порушеннями передаються прокурору чи органу попереднього слдства або дзнання.

Кримнальна вдповдальнсть. Кримнальнй вдповдальност i покаранню пдляга особа, винна у вчиненн злочину, тобто така, що умисно або з необережност вчинила передбачене кримнальним законом суспльно небезпечне дяння.

Тяжким злочином визнаться ухилення вд сплати податкв, зборв, нших обов язкових платежв при обтяжуючих обставинах, а також шахрайство з фнансовими ресурсами. Статтями 8 i 10 Закону Украни вд 24.12.93 р. 3813-Х Про державну податкову службу в Укран державн податков органи уповноважен передавати вдповдним правоохоронним органам матерали за фактами правопорушень, за як передбачено кримнальну вдповдальнсть, якщо х розслдування не належить до компетенц податково млц, а також направляти матерали з цих питань вдповдним спецальним органам по боротьб з органзованою злочиннстю при виявленн порушень, що свдчать про органзовану злочинну дяльнсть, або дй, як створюють умови для тако дяльност.

За злочинн правопорушення при здйсненн пдпримницько дяльност, ухилення вд сплати податкв, зборв та нших обов язкових платежв Кримнальним кодексом Украни передбачено так види кримнально вдповдальност. Крм зазначено вище вдповдальност за скон злочини, Кримнальним кодексом Украни встановлено й нш мри покарання.

За заняття видами господарсько дяльност, щодо яких спецальна заборона, передбачено покарання штрафом вд 50 до 100 неоподатковуваних мнмумв доходв громадян з позбавленням права займати певн посади або займатися певною дяльнстю на строк до трьох рокв. ст. 203 Т ж д, якщо вони завдали стотно шкоди нтересам держави, нших юридичних або фзичних осб, а також якщо вони вчинен особою, ранше судимою за заняття забороненими видами господарсько дяльност, караються позбавленням вол на строк до п яти рокв з позбавленням права займати певн посади або займатися певною дяльнстю на строк до трьох рокв. Караються штрафом вд ста до двохсот неоподатковуваних мнмумв доходв громадян або виправними роботами на строк до 2 рокв або обмеженням вол на той же строк за заняття пдпримницькою дяльнстю без державно рестрац або без спецального дозволу лценз, отримання якого передбачено законодавством, якщо ц д вчинено протягом року псля накладення адмнстративного стягнення за так ж порушення ст. 202. Здйснення фктивного пдпримництва, тобто створення або придбання суб ктв пдпримницько дяльност юридичних осб без намру здйснювати статутну дяльнсть, або здйснення видв дяльност щодо яких заборона караться штрафом вд трьохсот до п ятисот неоподатковуваних мнмумв доходв громадян або обмеженням вол до трьох рокв. Т ж д, якщо вони вчинен повторно або завдали велико матерально шкоди держав, банку, кредитним установам, ншим юридичним особам або громадянам, караються позбавленням вол на строк вд трьох до п яти рокв з позбавленням права займати певн посади або займатися певною дяльнстю на строк до п яти рокв, з конфскацю майна чи без тако ст. 205. Статтею 222 Кримнального кодексу Украни передбачено мру покарання за шахрайство з фнансовими ресурсами. Надання громадянином пдпримцем або засновником чи власником суб кта пдпримницько дяльност, а також посадовою особою суб кта пдпримницько дяльност свдомо неправдиво нформац державним органам, банкам або ншим кредиторам з метою одержання субсидй, субвенцй, дотацй, кредитв чи пльг по податках за вдсутност ознак розкрадання караться позбавленням вол на строк до трьох рокв з позбавленням права займати певн посади або займатися певною дяльнстю на строк до трьох рокв. Т ж д, якщо вони вчинен повторно або завдали велико матерально шкоди держав чи кредитору, караються позбавленням вол на строк вд трьох до десяти рокв з позбавленням права займати певн посади або займатися певною дяльнстю на строк до п яти рокв з конфскацю майна.

Статтею 212 Кримнального кодексу Украни встановлено вдповдальнсть за ухилення вд сплати податкв, зборв, нших обов язкових платежв, якщо ц дяння призвели до ненадходження до бюджетв чи державних цльових фондв коштв у значних розмрах.

При цьому пд значним розмром коштв розумються суми податку, збору чи ншого обов язкового платежу, як у 1000 разв i бльше перевищують установлений законодавством неоподатковуваний мнмум доходв громадян, пд великим розмром коштв суми податку, збору чи ншого обов язкового платежу, як у три тисяч разв i бльше перевищують установлений законодавством неоподатковуваний мнмум доходв громадян, пд особливо великим розмром коштв суми податку, збору чи ншого обов язкового платежу, як в п ять тисяч разв i бльше перевищують установлений законодавством неоподатковуваний мнмум доходв громадян.

Матеральна шкода вважаться великою, якщо вона у п ятдесят разв i бльше перевищу встановлений законодавством неоподатковуваний мнмум доходв громадян на мсяць.

Фнансова вдповдальнсть Несплата або неповна сплата суб ктами пдпримницько дяльност або громадянами податкв, зборв, нших обов язкових платежв тягне за собою вдповдальнсть за порушення податкового законодавства, навть у тому раз, якщо порушення сталося через помилкове застосування законодавства, недбалсть, недосвдченсть чи розрахункову помилку.

Порядок накладання фнансових санкцй регулються законами Украни та Указами Президента Украни, а також нструкцю про порядок застосування та стягнення фнансових санкцй органами державно податково служби, затвердженою наказом ГДП Украни вд 20.04.95 р. 28 та зарестрованою в Мнюст Украни 06.05.95 р. за 127663. Примтка.

До дня сплати визначених штрафв, а також до придбання торгового патенту або оформлення пльгового торгового патенту дяльнсть вдповдних субктв пдпримницько дяльност зупиняться.

Передбачен штрафи пдлягають сплат порушником у пятиденний термн вдповдно до законодавства.

Посадов особи та громадяни - субкти пдпримницько дяльност у раз порушення вимог цього Закону притягаються до адмнстративно вдповдальност згдно з законодавством. Застосування фнансових санкцй передбачено i Указом Президента Украни вд 07.08.98 р. 85798 Про деяк змни в оподаткуванн.

У раз коли особа, зобов язана зареструватися як платник податку, не здйсню таку рестрацю протягом термнв, визначених законодавством, орган державно податково служби застосову так санкц якщо така особа не здйснила оподатковуваних операцй псля закнчення граничного термну, встановленого для рестрац особи як платника ПДВ, штраф у розмр двадцяти неоподатковуваних мнмумв доходв громадян у раз здйснення такою особою псля закнчення граничного строку, встановленого для рестрац як платника ПДВ, оподатковуваних операцй з продажу товарв робт, послуг без нарахування ПДВ, штраф у розмр ПДВ, нарахованого на загальну суму такого продажу, але не менш як двадцять неоподатковуваних мнмумв доходв громадян, без права включення до податкового кредиту ПДВ, сплаченого у зв язку з придбанням товарв робт, послуг, вартсть яких включаться до складу валових витрат такого платника податку або пдляга амортизац, а в раз здйснення продажу таких товарв робт, послуг з оплатою готвкою або кредитними дебетовими картками додатково фнансов санкц, передбачен законодавством за порушення правил здйснення та облку результатв такого готвкового продажу у раз здйснення такою особою псля закнчення граничного термну, встановленого для рестрац особи як платника ПДВ, оподатковуваних операцй з продажу товарв робт, послуг з нарахуванням ПДВ з видачею фктивно податково накладно, чека або ншого товаросупроводжувального документа, в якому видляться сума ПДВ, або без тако видач, без внесення суми податку до бюджету штраф у розмр подвйно суми отриманого ПДВ, але не менш як одна тисяча неоподатковуваних мнмумв доходв громадян, без права включення до податкового кредиту ПДВ, сплаченого у зв язку з придбанням товарв робт, послуг, вартсть яких включаться до складу валових витрат такого платника податку або пдляга амортизац.

Крм того, орган державно податково служби зобов язаний звернутися до прокурора з поданням про порушення кримнально справи стосовно посадових осб такого платника податку у зв язку з х ухиленням вд оподаткування.

Факти порушень податкового законодавства службова особа органу державно податково служби оформля актом документально переврки, в якому чтко викладаться змст порушення з обрунтуванням порушених норм законодавчими актами й зазначенням конкретних х пунктв i статей.

Кервники й вдповдн службов особи пдпримств, установ, органзацй i громадяни пд час переврки, що провадиться органами державно податково служби, зобов язан надати письмов пояснення з усх питань, що виникають, пдписати акт про проведення переврки i виконувати вимоги органв державно податково служби щодо усунення виявлених порушень законодавства про податки та нш обов язков платеж до бюджетв i внески до державних цльових фондв.

Ршення про застосування та стягнення фнансових санкцй за наслдками розгляду матералв переврки прийма кервник органу державно податково служби або його заступник кервник, який розглядав матерали переврки за встановленою формою у двох примрниках не пзнше нж через десять днв з дня складання акта переврки.

Оскарження ршень органв державно податково служби здйснюються у встановленому законом порядку.

Висновок Аналз статистичних та нших матералв, що характеризують стан боротьби з прихованням доходв вд оподатковування, свдчить про те, що незважаючи на вжит заходи по органзацйно-технчному, кадровому правовому забезпеченню дяльност податкових органв, у цй сфер все-таки спостергаються недолки, що знайшли сво вдображення надал розширенн фактв ухиляння вд сплати податкв.

Широке поширення порушень податкового законодавства викликано впливом багатьох обставин.

Одн з них дють на загальнодержавному рвн вдбивають недолки, звязан з кризовим станом економки, нш - обумовлен специфчними особливостями функцонування податково служби, зокрема умовами виконання обовязкв х працвниками в умовах жорстоко протид з боку правопорушникв. До найбльш розповсюдженим з них вдносяться недолки соцально-економчного, органзацйно-управлнського нормативно-правового характеру. Основн причини, що сприяють податковим правопорушенням недолки соцально-економчного характеру скорочення промислового виробництва, рст цн, зниження платоспроможност населення, нфляцйн процеси, криза платежв недолки органзацйно-управлнського характеру недосконалсть системи облку платникв податку контролю за хньою дяльнстю, недостатнй рвень юридично й економчно пдготовки працвникв податково адмнстрац, непогодженсть дй субктв, вдповдальних за дотримання податкового законодавства, недостатня захищенсть працвникв податкових органв недолки нормативно-правового характеру нестабльнсть податкового законодавства, невдповдност в нормативних документах з питань оподатковування, неврегульовансть питань, звязаних з моментом вступу нормативного документа в дю. Таким чином, можна вдзначити, що сукупнсть вищевказаних недолкв у зднанн з морально-психологчними особливостями характеру пдпримця за певних умов можуть виступати в рол конкретних обставин, що сприяють здйсненню податкових нших корисливих злочинв.

Як свдчать зазначен й нш недолки, податкова система Украни вимага корнного реформування в напрямку 1.Забезпечення стабльност податкового законодавства. Для цього необхдно законодавчо закрпити неприпустимсть яких-небудь змн у податковй систем протягом господарського року. 2. Суттве спрощення податкового законодавства.

Закони про податки повинн бути, як правило, законами прямо д. 3. Усунення дублювання одних податкв ншими. 4. Встановлення пероду введення ново податково норми.

Передбачена в закон норма про те, що податкове законодавство й нш нормативн акти про податки набирають сили не ранше, нж через мсяць псля хнього офцйного опублкування не пзнше першого числа наступного податкового пероду по даному вид податку. 5. Розробки введення в закон поняття податкового вчинку.

Закрплення конкретного й однозначного тлумачення всх складових податкових правопорушень. 6.Визначенн видв умов, при яких наста або припиняться податкова вдповдальнсть. 7.Чткого вичерпного визначення всх елементв оподатковування. 8. Закрплення принципу одноразовост податкового покарання розробки процедури вдшкодування платников збиткв, що вн понс з вини працвникв податкових адмнстрацй. 9. Посилення вдповдальност працвникв податкових адмнстрацй, контрольно-ревзйних апаратв за необктивне проведення переврок, навмисне приховання, виявлених правопорушень.

Суттвим фактом, що сприя полпшенню податкового законодавства може зявиться прийняття податкового кодексу. Основн напрямки реформування податково системи Украни з метою скорочення податкових правопорушень забезпечення стабльност податкового законодавства суттве спрощення податкового законодавства усунення дублювання одних податкв ншими встановлення пероду введення ново податково форми розробка введення в закон поняття податкового вчинку визначення видв умов, при яких наста або припиняться податкова вдповдальнсть чтке вичерпне визначення всх елементв оподатковування закрплення принципу одноразовост податкового покарання розробка процедури вдшкодування платников збиткв, що вн понс з вини працвникв податкових адмнстрацй посилення вдповдальност працвникв податкових адмнстрацй за необктивне проведення переврок, навмисне приховання виявлених порушень.

Використана лтература 1. Конституця Украни. 2. Кодекс про адмнстративн правопорушення 15 грудня 2002 р. 3. Кримнальний кодекс Украни 5 квтня 2001 р. 4. Указ Президента Украни Про впорядкування механзму сплати ринкового збору вд 28.06.99 р. 5. Декрет КМ Укр. Про стягнення не внесених в строк податкв, неподаткових платежв вд 21.01.93 р. 6. Декрет КМ Укр. Про прибутковий податок з громадян вд 26.12.92р. з змнами та доповненнями. 7. Савченко О. Особливост боротьби з податковою злочиннстю в сучасних умовах Право Украни. 200. N10. С. 79-81. 8. Степанюк О, Вдповдальнсть за податков правопорушення порвняльний аспект Пдпримство, господарство право 2001. N8 С. 67-70. 9. Степанюк О. Пдстави та принципи вдповдальност за порушення податкового законодавства Пдпримство, господарство право 200. N8 10. Доля Л.М. Тега П.Т. Основи податкового права навчальний посбник 2-ге вид перегл. доп. К. Т-во Знання, КОО, 2001. 215 с. 11. Кучерявенко Н.П. Налоговое право Учебник.

Харьков Консум, 1997. 432 с. Чердянцев А.Ф. Теория государства и права Учебник для вузов.

М.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Відповідальність за порушення податкового законодавства

Не меншу безпеку становить також той факт, що тньова економка, втягуючи у сферу злочинного бзнесу все нових нових людей, розкладу саме суспльство. Адже разове незаконне ухилення вд сплати податку у випадку його успшного… Страх перед можливим викриттям фнансових махнацй змню психологю замшаних у них людей, котр стають потенцальними…

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Поняття та ознаки юридично вдповдальност

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Эта работа не имеет других тем.

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги