Народный депутат Украины (Народний депутат України)

Народнийдепутат Укра ни Верховна Рада склада ться з 450 народнихдепутат в Укра ни конституц йний склад , якими мо жуть бути лише громадяниУкра ни, що на день вибор в досягай 21 року, мають право голосу проживають вУкра н протягом останн х п яти рок в.Депутат ма бути громадянином Укра ни, бо самегромадянство визнача наявн сть повноц нних пра вових зв язк в м ж особою державою, у тому числ й ус х юридичних прав та обов язк в, передбаченихКонституц ю. Встановлення в кового цензу пояс ню ться тим, що для участ увиробленн та прийнятт важливих складних р шень загальнодержавного зна ченнянародний депутат Укра ни ма мати певний житт вий досв д.Вимога щодо проживання депутата протягомостанн х п яти рок в на територ нашо держави спря мована на забезпеченнязнання розум ння тих проб лем, як постали перед сусп льством державою.

За в дпов дност ус м зазначеним вищевимогам громадянин не може бути обраний до Верховно Ради Укра ни лише утомураз , якщо в н ма непогашену не зняту у встановленому законом порядкусудим сть. Однак наявн сть непогашено судимост за злочин, вчинений знеобережност тобто коли особа не бажа ла, але передбачала можлив стьвиникнення сусп льне небезпечних насл дк в сво д чи безд яльност та лег коважнорозраховувала на х в двернення або не перед бачала можливост настання такихнасл дк в, хоч повинна була могла передбачати наприклад, убивство знеобережност , не юридичною перепо ною для обрання громадянина народнимдепутатом Укра ни.Особи, обран до складу парламенту,мають зд й снювати депутатськ повноваження на пост йн й основ . Це означа , щовони повинн в дмовитися в д ншого представницького мандата не можуть перебу ватина державн й служб . Що ж до несум сност депу татського мандата з ншимивидами д яльност , то вона повинна бути встановлена спец альним законом.При вир шенн цього питання у деякихкра нах парламентар ям забороня ться займатися будь-якою д яльн стю, кр мнауково та викладацько , а по днан ня депутатських повноважень посад уструктурах виконавчо влади принципово не допуска ться. В нших державах,наприклад, у Велик й Британ , прем р-м н стром може бути лише депутат парламенту представник парт , яка ма у ньому б льш сть голос в.Повноваження народних депутат в Укра нипочи наються в д моменту складання ними перед Верховною Радою присяги такогозм сту Присягаю на в рн сть Укра н . Зобов язуюсь ус ма сво ми д ямиборонити суверен тет незалежн сть Укра ни, дбати про благо В тчизни добробут Укра нського народу.Присягаю додержуватися Конституц Укра нита закон в Укра ни, виконувати сво обов язки в нтересах ус хсп вв тчизник в .Текст присяги перед в дкриттям першо сес ново обрано Верховно Ради зачиту найстарший за в ком народний депутатУкра ни. Пот м депутати ставлять св й п дпис п д текстом, що й означа складання.

Якщо ж депутат в дмовля ться скласти передбачену Конституц юприсягу, в н втрача депутатський ман дат. У такому раз у в дпов дномувиборчому окруз повинн в дбутися нов вибори до Верховно Ради Укра ни.У деяких державах, де набуття депутатамиповнова жень також обумовлю ться необх дн стю складання присяги, в дмовазробити це може мати нш насл дки. Так, якщо депутат тал йського парламентуне складе присягу протягом трьох пленарних зас дань, в н не втрача депутатськиймандат, однак позбавля ться де путатських прав до виконання передбачених узв язку з складанням присяги процедур.Конституц я закр плю низку гарант й,поклика них забезпечити сприятлив умови для виконання депутатами сво хповноважень, а також захистити х в д репрес й. Одн ю з таких гарант й депутатська недо торканн сть. Народних депутат в Укра ни не може бутипритягнено до будь-якого виду юридично в дпов даль ност за д яльн сть, якувони зд йснюють у ход реал за ц депутатських повноважень.

Йдеться провиступи у парламент чи в його ком с ях, про позиц ю при голосуванн з того чи ншого питання тощо. Це правило чинне п сля того, як депутат втрача сво повноваження.

Однак з нього виняток депутати несутьюридичну в дпов дальн сть за образу чи наклеп.

Ця особлив сть покликаназапоб гати зловживанню народними обран цями сво м статусом, дисципл нувати х.Вона заклика керуватися не емоц ями, а неспростовними, юридичне значущимифактами.Депутатська недоторканн сть означа йте, що народного депутата Укра ни не можна притягнути до крим нально в дпов дальност , затримати чи заареш тувати, якщо на це нема згоди Верховно Ради. Така згода ма бути висловлена у в дпов дн й постанов , прийнят й напленарному зас данн парламенту.

Однак для допиту депутата як св дка згодипарламенту не потр бно.Депутатська недоторканн сть поширю тьсяна член в практично вс х парламент в св ту, але зм ст може в др знятися в днедоторканност народних депутат в Укра ни. Так, у Рос та деяких ншихкра нах депутата можна затримати, заарештувати, обшукати, якщо в н затриманийна м сц вчинення злочину, без звернення до парламенту за одержанням згоди наце.Обсяг повноважень народних депутат вУкра ни визнача ться Конституц ю законодавством.

Ц пов новаження починаютьсяв д моменту складення депу татом присяги припиняються одночасно з припинен нямповноважень Верховно Ради в дпов дного скли кання.Конституц я Укра ни ст. 81 передбача й можли в сть дострокового припинення депутатських повнова жень у раз 1 х складення за особистою заявою депутата.

Конституц яне визнача причин подання тако заяви, а тому вони можуть бути будь-якими.Однак для скла дення повноважень необх дно, щоб Верховна Рада визнала ц причини переконливими 2 набрання законно сили обвинувальним вироком щододепутата.

Треба мати на уваз , що притягнення до крим нально в дпов дальност ,арешт, винесення судом обвинувального вироку ще не законними п д ставами длядострокового припинення депутатських повноважень. Так, вирок набува законно сили через десять дн в п сля оголошення, а в раз його оскаржен ня п слязд йснення в дпов дних процедур 3 визнання депутата судом нед здатним або без в снов дсутн м. Суд може визнати депутата, як будь-яку ншу особу, нед здатним,якщо в н внасл док ду шевно хвороби, травми та нших причин не може розум тизначення сво х д й або керувати ними. Безв сно в дсутньою вважа ться особа, прояку за м сцем пост йного проживання протягом року нема н яких в домостей 4 припинення громадянства депутата або його ви зду напост йне проживання за меж Укра ни. Ц обставини призводять до втратидепутатом юридичних або фактичних зв язк в з нашою державою, що й робитьнеможливим виконання ним депутатських обов язк в 5 смерт депутата.За наявност зазначених вище обставин питання продострокове припинення повноважень народного депутата Укра ни розгляда ться напленарному зас данн Верховно Ради. В дпов дне р шення вважа ться прийнятим,якщо за нього проголосувала б льш сть в д конституц йного складу Верховно Ради, тобто не менш як 226 депутат в.Достроково за р шенням суду повноваженняна родного депутата Укра ни припиняються й у раз невиконання ним вимоги щодонесум сност депу татського мандата з ншими видами д яльност , тобто колип сля обрання до Верховно Ради особа не в дмов ля ться в д нших мандат в абопродовжу перебувати на державн й служб . В дпов дна процедура ма бутиврегульована законом.

Одн ю з конституц йних формдепутатсько д яль ност депутатський запит звернення народного де путата до певного органу чи посадово особи датиоф ц йне пояснення з питань, як належать до хньо компетенц .Процедура зд йснення депутатськогозапиту вста новлена Законом Укра ни Про статус народного депу татаУкра ни в д 17 листопада 1992 р. та регламентом Верховно Ради Укра ни.В дпов дно до регламенту де путатський запиту письмов й форм вноситься Голов Верховно Ради, оголошу ться ним на зас данн та переда ться Секретар ату, якийзобов язаний негайно над слати текст запиту в дпов дному адресату.

Оф ц й написьмова в дпов дь на запит у семиденний або нший, встановлений ВерховноюРадою, терм н повинна бути над слана Голов Верховно Ради та депу тату, якиййого вн с. За наполяганням автора запиту не менш як одн п ято частини в дфактично обраних до Верховно Ради депутат в в дпов дь може бути обго ворена напленарному зас данн Верховно Ради. П дсумки такого обговорення д стають вияву поста нов , яка разом з текстом депутатського запиту в дпов ддю на ньогопубл ку ться у В домостях Верхов но Ради Укра ни та газет ГолосУкра ни .Гарант ю ефективност депутатськогозапиту закр плений у ч. 2 ст. 86 Конституц Укра ни обов язок в дпов днихпосадових ос б пов домити народного де путата про результати розгляду йогозапиту.