рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Экономические, социальные и культурные права

Экономические, социальные и культурные права - раздел Право, Економчн, Соцальн Та Культурн Права Конституця Украни Закрплю Систему Економ...

Економчн, соцальн та культурн права Конституця Украни закрплю систему економчних, соцальних культурних прав. Нема потреби наголошувати значення цих прав, х практично реалзац. Адже саме вони мають гарантувати економчну свободу людини, розвиток як вльно, забезпечено у свох життвих потребах особистост.У свою чергу, саме ц якост суспльного житя характеризують державу як соцальну, тобто таку, що забезпечу достатньо високий рвень життя свох громадян. Оскльки справжня демократя повинна мати достатню матеральну базу, що соцально-економчною гаран тю снування та розвитку, мамо вс пдстави стверджувати, що здйснення в держав економчних, соцальних культурних прав свобод одшш з важливих чинникв для визнання тако держави справд демократичною.

Система економчних, соцальних культурних прав згдно з Конституцю Украни охоплю право кожного володти, користуватися розпоряджатися свою власнстю, результатами сво нтелектуально, творчо дяльност право на пдпримницьку дяльнсть право на працю право на страйк для захисту свох економчних соцальних нтересв право на вдпочинок право на соцальний захист право на житло право на достатнй життвий рвень право на охорону здоровя право на безпечне для житя здоровя довклля право, зумовлене гарантуванням вльно згоди на шлюб, а також захистом материнства, батьквства, дитинства см право на освту право на свободу творчо дяльност. Право кожного володти, користуватися розпоряджатися свою власнстю, результатами сво нтелектуально, творчо дяльност ст. 41 не що нше, як закрплення в Конституц Украни принципу приватно власност, яка економчною основою громадянського суспльства, розвитку ринкових вдносин.

Саме приватна власнсть а не нчия, соцалстична вихову у людини почуття вдповдальност перед собою та перед суспльством за найефективнше використання. Виходячи з цього, Конституця Украни закрплю у ст. 13 положення про те, що власнсть зобовязу що ус субкти права власност рвн перед законом.

Практика розвинених захдних кран свдчить, що будь-яка форма власност, за винятком особисто, може використовуватися як засб експлуатац, як засб соцально пдтримки тих членвсуспльства, як обктивно потребують цього.

Саме другий спосб використання приватно власност, особливо рзних колективних форм, що набува усе бльшого поширення у цивлзованих кранах, гаранту розвиток усього суспльства. Право приватно власност регулються захищаться рзними галузями права Украни. статус характеризуться непорушнстю, грунтуться на сил закону.До того ж вдповдн змни у становищ власника можуть бути здйснен виключно за ршенням суду. Можлив винятки, обмеження права використання приватно власност повязуються Конституцю Украни з суспльною необхднстю, а також з випадками, коли ця власнсть завда шкоди громадянам, суспльству, погршу екологчну ситуацю тощо. Зазначен принципов положення статусу власност поширюються й на нтелектуальну власнсть.

Право на пдпримницьку дяльнсть ст. 42 повязане з приватною власнстю, яка становить матеральну основу пдпримництва.Пд пдпримництвом розумться дяльнсть, що здйснються субктами на власний ризик спрямована на одержання ними прибутку.

Держава зобовязана сприяти розвитков пдпримництва, охороняти права пдпримцв, не втручаючись в оперативно-господарську дяльнсть органзацй, що займаються пдпримництвом.Державний контроль може поширюватися лише на виконання законв та нших правових актв, як регулюють порядок здйснення пдпримництва в Укран. Йдеться, зокрема, про так нормативн акти, як Закони Украни Про пдпримництво вд 7 лютого 1991 р. з багатьма доповненнями, Про пдпримства в Укран вд 27 березня 1991 р Про нвестицйну дяльнсть вд 18 вересня 1991 р Про господарськ товариства вд 19 вересня 1991 р. Держава може заборонити пдпримницьку дяльнсть у деяких сферах виробництва торгвл, примром, у сфер виготовлення збро, наркотичних засобв.

Винятки з загальнихправил щодо виробництва деяких видв продукц реалзуються шлфхом надання субкттам пдприемництва спецальних лцензй.Нормальному розвитков пдпримницько дяльност заважають моноползм, тобто зосередження завдяки застосуванню протиправних методв виробництва якогось вигдного виду товарв в одних руках, недобросовсна конкуренця, як заборонен чинним законодавством.

Важливе значення ма розвиток малого пдпримництва, що, як правило, безпосередньо спрямоване на задоволення повсякденних потреб споживачв. Державн органи здйснюють контроль за реалзацю прав споживачв.Зазначен питання регулюються низкою законодавчих актв, зокрема Законом Украни Про захист прав споживачв вд 12 травня 1991 р. в редакц Закону вад 15 грудня 1993 р Право на працю ст. 43 зумовлене свободою трудово дяльност людини, вльним вибором нею мсця та характеру прац трудово спецалзац.

Людина може займатися будь-яким видом трудово дяльност, а може й не брати в нй участ, оскльки Конституця забороня використання примусово прац. Природно, що за таких умов людина ма право залишити роботу в тй чи ншй органзац, перейти до ншо органзац, займатися ндивдуальною трудовою дяльнстю, пдпримництвом, будь-якою дяльнстю, що не заборонена законом.

Заборона примусово прац не поширються на вйськову або альтернативну невйськову службу, працю, повязану з виконанням судового вироку або необхдну за надзвичайних умов. Кожен власник засобв виробницва, органзовуючи роботу трудового колективу або окремих працвникв, зобовязаний створити м безпечн та здоров умови прац. Ця вимога в першу чергу поширються на жнок неповнолтнх. Конституця чинне законодавство захищають громадян вд незаконного звльнення, несвочасного одержання винагороди за працю.

Невиконання зазначених та нших вимог щодо органзац роботи, передбачених законом, нада тим, хто працю, право на страйк ст. 44. Воно передбачене не тльки укранським законодавством, а й Мжнародним договором про економчн, соцальн та культурн права.При цьому повинн дотримуватися вимоги закону т крани, де проводиться страйк. Треба зазначити, що право на страйк не може мати унверсального характеру, оскльки так сфери суспльного життя, де зупинення виробництва може призвести до небажаних наслдкв, а в деяких випадках до катастроф.

Право на вдпочинок ст. 45 також належить до основних прав людини. Положення, спрямован на гарантування кожнй людин, яка працю, цього права, закрплен у Загальнй декларац прав людини в Мжнародному договор про економчн, соцальн та культурн права. В принцип право на вдпочинок ма кожналюдина, бо це фзологчною потребою.Законодавче ж регулювання цього права поширються на людину, яка працю за трудовим договором контрактом.

Саме вона може вимагати вд роботодавця дотримання вимог закону щодо тривалост робочого дня, вдпочинку у вихдн та святков дн. Ус спори щодо здйснення права на вдпочинок виршуються вдповдно до настанов Кодексу законв про працю Украни. Право на соцальний захист ст. 46 передбача широке коло питань, як держава, рзн громадськ органзац повинн виршувати, щоб гарантувати людин цивлзований рвень повсякденного життя.Особливо це стосуться тих, хто через похилий вк, хворобу не може забезпечити соб належн умови життя.

Однак право на соцальний захист поширються на кожного громадянина. У ст. 48 Конституц Украни зазначено, що кожен ма право на достатнй життвий рвень для себе сво см що передбача достатн харчування, одяг, житло. Всього цього людина, вс члени см повинн досягати завдяки свой трудовй дяльност. Але через поважн причини природними винятки з цього права. У таких випадках допомогу повинн надавати держава, структури соцального захисту.Критерм для надання матерально допомоги, здйснення рзномантного за формами соцального захисту у багатьох випадках офцйно встановлена меха малозабезпечсност, яка з 1 счня 1997 р. згдно з постановою Верховно Ради Украни Про розмр вартсно величини меж малозабезпечсност вд 16 жовтня 1996 р. встановлена в Укран у розмр 70,9 гривн.

Поряд з загальними заходами соцального захисту й надзвичайн.Так заходи, наприклад, передбачен Законом Украни Про статус соцальний захист громадян, як постраждали внаслдок Чорнобильсько катастрофи вд 28 лютого 1991 р. в редакц Закону вд 19 грудня 1991 р Удосконалення соцального захисту тих верств населення, як цього потребують, одна з найважливших функцй демократично, соцально, правово держави. Вдомо, яке важливе значення для кожно людини ма конституцйне право на житло ст. 47. Основною формою реалзац цього права згдно з Конституцю придбання громадянином житла на рзних засадах побудова, придбання у власнсть, оренда.

Водночас громадянам, як потребують соцального захисту, державн та мсцев самоврядн органи надають житло безкоштовно або за доступну для них плату.

Примусове позбавлення житла можливе лише на пдстав закону за ршенням суду. Право на охорону здоровя ст. 49 органчно повязане з правом на безпечне для життя здоровя довклля ст. 50. Ц права спрямован на захист найбльш дорогоцнного, що в людини, здоровя та самого життя. Право на охорону здоровя комплексним субктивним правом, оскльки воно передбача здйснення вдповдних рзнобчних заходв.Можна, наприклад, послатися на виробництво лкв, роботу лкарень, пдготовку медичних кадрв тощо. Зрозумло, що безпосередньо стосуться здоровя громадян стан навколишнього середовища. Адже нин, коли безлч чинникв зумовлюють його подальше погршення, особливого значення набува збереження покращання довклля.

Держава забезпечу розвиток мереж та покращання роботи медико-лкувальних закладв, вжива заходв щодо запобгання захворюванням.Медичне обслуговування у державних комунальних закладах охорони здоровя здйснються безкоштовно.

Водночас з метою покращання медичного обслуговування населення держава сприя розвитков лкувальних закладв усх форм власност. Здйснення конституцйного права на охорону здоровя передбача й заборону приховувати вд населення факти, що становлять загрозу ддя здоровя. Важливе значення для охорони здоровя населення запобгання захворюванням ма розвиток рзних форм медичного страхування.До конституцйних прав соцального захисту людини належить право, повязане з гарантуванням вльно згоди на шлюб, а також з захистом материнства, батьквства дитинства см ст. 51. Нхто за будь-яких обставин не може бути примушений брати шлюб, хоч у деяких життвих ситуацях, зумовлених, наприклад, народженням дитини поза шлюбом, для матер та батька виника моральний обовязок щодо створення см, нормальних умов життя та розвитку ц дитини.

У шлюб кожен з подружжя ма рвн права. Однак при цьому слух, орнтуватися не тльки на правов настанови, а й на норми морал.Загальна деклараця прав людини ч. З ст. 16 встановлю, що смя природним та основним осередком суспльства ма право на захист з боку суспльства держави.

Це визначено Конституцю Украни. Водночас у нй закрплено положення про те, що й члени см зобовязан пклуватися один про одного батьки повинн утримувати дтей до хнього повнолття, а повнолтн дти зобовязан пклуватися про свох непрацездатних батькв. Конкрстн ж права та обовязки, повязан з смейними вдносинами, визначають норми Кодексу про шлюб та смю Украни.Стаття 52 Конституц Украни визнача права дитини.

Основн положення зводяться до закрплення рвноправност дтей незалежно вд походження, а також вд того, народжен вони у шлюб чи поза ним. Зазначено, що будь-яке насильство над дитиною та експлуатаця переслдуються за законом.Держава пклуться про дтей-сирт утриму та вихову х, а також про дтей, позбавлених батьквського пклування, заохочу пдтриму благодйницьку дяльнсть щодо дтей. Право на освту ст. 53 одним з основних соцальних культурних прав, якими надлено громадянина Украни.

Воно дста вияв у конституцйному закрпленн обовязковост повно загально середньо освти, снування розгалужено мереж закладв освти рзного рвня, що функцонують на державних комунальних засадах. При цьому слд зазначити, що держава забезпечу доступнсть безоплатнсть дошкльно, повно загально середньо та професйно-технчно освти. Що ж до вищо освти, то безоплатне здобуття в державних комунальних закладах освти здйснються на конкурснй основ.Передбачено також надання державних стипендй та рзних пльг учням студентам.

Конституця гаранту широк можливост для здобуття освти представниками нацональних меншин, що мешкають в Укран. Вони мають можливсть здйснювати навчання рдною мовою, а також вивчати у державних комунальних закладах освти або через посередництво нацональних культурних товариств. Розвиток у держав системи освти е свдченням духовного соцального прогресу суспльства.Однак для того, щоб цей прогрес був ефективним, необхдно, аби члени суспльства мали бажання, потребу можливсть здобути освту.

Лише реальна соцальна потреба, кориснсть дяльност зумовлюють доцльнсть здобуття освти.Докладнше питання освти регулюються Законом Украни Про освту вд 23 травня 1991 р. Право на свободу творчо дяльност ст. 54 е необхдною умовою розвитку культури суспльства в широкому розумнн, яке охоплю рзномантн галуз вд мистецтва лтератури до творчо дяльност у офер науки технки Держава гаранту захист нтелектуально власност, авторських прав громадян, хнх моральних матеральних нтересв, що виникають у звязку з рзними видами нтелектуально дяльност.

Кожен громадянин ма право на результати сво творчо дяльност. Ц результати, за винятками, встановленими законом, нхто не може використовувати або поширювати без згоди винахдника чи автора. Що ж до нтелектуально власност пд нтелектуальною власнстю розумються виключн права на результати творчо дяльност, то слд зазначити, що нин використання досить детально регулються чинним законодавством.Обктв нтелектуально власност дуже багато, вони рзномантн.

Тому хнй правовий статус регулються значною клькстю правових актв.

– Конец работы –

Используемые теги: Экономические, Социальные, Культурные, права0.074

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Экономические, социальные и культурные права

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным для Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Еще рефераты, курсовые, дипломные работы на эту тему:

Социальная мобильность – переходы социальных субъектов из одной социальной группы в другую, от одной социальной позиции к другой
На сайте allrefs.net читайте: Социальная мобильность – переходы социальных субъектов из одной социальной группы в другую, от одной социальной позиции к другой...

Предмет «Истории экономических учений», исторический процесс возникновения, развития и смены экономических идей. Периодизация истории экономических учений. Место учебной дисциплины в системе экономических наук».
Основные этапы развития экономических учений…3. Исторический процесс возникновения, развития и смены экономических идей…15 Заключение… …21 Список… Историю экономических учений интересует, под влиянием каких условий меняются… История экономических учений помогает понять общую направ¬ленность эволюции экономической науки, трансформацию ее…

Социальная мобильность – переходы социальных субъектов из одной социальной группы в другую, от одной социальной позиции к другой
На сайте allrefs.net читайте: Социальная мобильность – переходы социальных субъектов из одной социальной группы в другую, от одной социальной позиции к другой...

Предмет и метод административного права, его соотношение с другими отраслями права. Система административного права
Данная проблема актуальна и для административного права, которое переживает существенные изменения в последние годы. Закрепление в Конституции… Таким образом термин латинского происхождения (администрация - управление)… Регулированием отношений, возникающих в процессе этой деятельности и занимается административное право.

Президент РФ, Правительство РФ и органы исполнительной власти как субъекты административного права: правовой статус, полномочия и правовые отношения
Это самая многочисленная из числа организаций группа субъектов административного права. Специфику любого органа государственной власти составляет то, что он… Орган исполнительной власти – это организация, которая являясь частью государственного аппарата, имеет свою…

Б1. 1. Понятие, предмет, метод, задачи и система уголовного права РФ. Соотношение уголовного права с другими отраслями права
Действие уголовного закона в пространстве это вопрос определения территории на которой применяется уголовный закон определения места совершения... Территориальный принцип действия уголовного закона в котором находит... Исключение согласно УК представляют лица пользующиеся дипломатическим иммунитетом Вопрос об уголовной...

Анализ культурной, правовой, экономической и технологической среды Португалии и Сингапура
Проблема изучения места Португалии в системе международных экономических отношений стала актуальной в связи с осознанием необходимости интеграции в… Население Португалии составляет около 10 млн. человек и ежегодно … Форма правления - парламентская демократия. Законодательный орган - однопалатный парламент (Ассамблея Республики),…

Конституционное право как отрасль права: понятие, предмет, методы правового регулирования, система, роль и место в системе российского права
В науке конституционного права сложилась методолгия определения... Прежде всего нормы кп регулируют основы конституционного строя см главу Конституции Исключительно в предмет...

Социальная база и социальные факторы экономических преобразований
В центре социально-экономических, правовых и институциональных преобразований в развитых странах на данном этапе находятся изменения в самом… В этих условиях действительное богатство экономически лидирующих стран… Без нее любые преобразования, какими бы прогрессивны они ни были, обречены на провал, что и подтверждается опыт…

Экономика как сфера жизнедеятельности общества. Предмет и функции экономической теории. Экономические категории. Экономические законы
Целью функционирования экономики является удовлетворение экономических потребностей человека потребностей в товарах и услугах... Нужда толкает человека к тому чтобы приложить усилия для удовлетворения своих... Потребность нужда имеющая конкретные очертания которые определены особенностью личности человека эк развитием...

0.044
Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • По категориям
  • По работам