Поняття та риси правових відносин

Тема 25. ПРАВОВІ ВІДНОСИНИ

План

Поняття та риси правових відносин

Види правових відносин

Суб’єкти правових відносин, їх види

Суб’єктивні права, правомочність і юридичні обов’язки суб’єктів права

Поняття і види об’єктів правових відносин

Юридичні факти: поняття і класифікація. Фактичний склад

 

Поняття та риси правових відносин

У позитивному праві юридичні норми і правовідносини взаємопов’язані і взаємозалежні. А в процесі людського спілкування природні права і свободи,… Правовідносини — це суспільні відносини, що виникають об’єктивно і… Правовідносини є однією з форм реалізації норм права і правосвідомості людини в умовах суспільного життя. Норми права…

Види правових відносин

Передусім правові відносини можна класифікувати за предметом правового регулювання на конституційні, цивільні, адміністративні, трудові, фінансові… За функціональним призначенням виокремлюють дві великі групи правовідносин:… Регулятивні правовідносини виникають на основі юридичних дозволів і втілюються в правомірних діях суб’єктів, регулюючи…

Суб’єкти правових відносин, їх види

Поняття суб’єктів правовідносин і суб’єктів права не завжди збігається: по-перше, правовідносини не єдина форма реалізації норм права; по-друге,… У правовідносинах повинно брати участь не менше двох сторін, хоча учасниками… Суб’єкти правовідносин поділяються на індивідуальні (фізичні особи) і колективні (об’єднання осіб, держава).

Правосуб’єктність — це можливість і здатність особи бути суб’єктом правовідносин з усіма правовими наслідками.

Норма права, правосуб’єктність і юридичний факт є передумовами виникнення правовідносин.

Компетенція — це сукупність прав і обов’язків, повноважень організацій та держави в цілому, які надані для здійснення їх функцій. Компетенція має… Правоздатність — це абстрактна здатність суб’єкта права мати суб’єктивні права… Загальна правоздатність — це здатність володіти будь-якими з передбачених діючим законодавством правами і…

Суб’єктивні права, правомочність і юридичні обов’язки суб’єктів права

Суб’єктивне право завжди належить уповноваженій особі, яка має певний інтерес матеріальний, духовний, політичний, сімейний тощо. В можливості… Суб’єктивне право — це гарантована правом і законом міра можливої або… З виникненням конкретних правовідносин суб'єктивні права реалізуються через правомочність уповноважених осіб.

Поняття і види об’єктів правових відносин

Об’єктом правовідносин є матеріальні або нематеріальні блага, заради одержання, передачі або використання яких виникають права і обов’язки учасників… Об’єкти правовідносин пов’язані з правами і обов’язками суб’єктів… 1) предмети матеріального світу: частини матеріальної природи, природні ресурси, земля, надра, ліс тощо;

Юридичні факти: поняття і класифікація. Фактичний склад

Юридичні факти є необхідними умовами для виникнення правовідносин і характеризуються такими ознаками: 1) знаходять свій вияв у зовнішніх обставинах або подіях матеріального світу і… 2) прямо або опосередковано передбачені нормами права і закріплені в процесуальній формі;