Методичні рекомендації та пояснення

При підготовці до заняття курсанти та студенти повинні усвідомити поняття, сутність і призначення адміністративного примусу, його відмінність від інших видів державного примусу, вивчити класифікацію адміністративно-примусових заходів, систему й повноваження органів внутрішніх справ, які наділені повноваженнями застосовувати ці заходи.

Характеризуючи адміністративно-попереджувальні заходи слід усвідомити мету, підстави й порядок їх застосування. Свої відповіді необхідно підкріплювати короткими прикладами-характеристиками фактів перевірки документів, проведення особистого огляду, обмеження руху транспорту й пішоходів, й інших запобіжних заходів.

З урахуванням важливості й актуальності дотримання принципу законності в сучасних умовах курсанти та студенти повинні вивчити поняття й орієнтуватися в системі заходів адміністративного припинення, знати мету, підстави й порядок застосування адміністративного затримання, вилучення речей і документів, особливості й поряддок застосування спеціальних заходів адміністративного припинення таких як застосування заходів фізичного впливу, спеціальних засобів, вогнепальної зброї.

Для кращого засвоєння теми пропонується виконати завдання для самостійної роботи та індивідуальні навчально-дослідницькі завдання, а також розв’язати запропоновані задачі.

Рівень своїх знань з цієї теми пропонується перевірити шляхом надання відповідей на питання для самоконтролю та самоперевірки.

Завдання для самостійної роботи:

1. Заповніть таблицю порівняльного аналізу наступних примусових заходів:

Ознаки     Види заходів  
Затримання Доставляння Адмін.арешт
1. Фактична підстава      
2. Стаття КУпАП      
З. Строк        
4. Ціль        
5. Процесуальне оформлення        

2. Складіть таблицю "Підстави та строки адміністративного затримання громадян" за результатами дослідження положень ст.ст.260, 263 КУпАП.

Задачі:

1. Працівники міліції затримали гр. Михєєва за здійснення дрібного хуліганства в п'ятницю ввечері. Оскільки в суді субота й неділя - вихідні дні, гр. Михєєв був затриманий до понеділка, коли суддя розглянув справу й застосував до порушника виправні роботи. Чи є порушення закону при притягненні гр. Михєєва до відповідальності?

2. Постові міліціонери біля прохідної м'ясокомбінату затримали Зарубіна (працівника м'ясокомбінату), у якого було вилучено 6,4 кг м'яса на суму 200 грн., і доставили в РВ, де за рішенням чергового, він був підданий адміністративному затриманню для складання протоколу й своєчасного розгляду справи суддею. Визначите правомірність прийняття такого рішення? За якою статтею КУпАП необхідно кваліфікувати дії Зарубіна?

3. У зв'язку з тим, що в одному із цехів ДСК № 3 електроустаткування експлуатується із грубим порушенням пожежної безпеки, а припис органів Держпожежнагляду про усунення цих порушеньнебуло виконане, головний інспектор з пожежного нагляду обласного органу Держпожежнагляду виніс постанову про заборону подальшої експлуатації цього цеху до виконання припису. Чи правомірно рішення посадової особи? Визначите вид адміністративного примусу.

Питання для самоконтролю та самоперевірки:

1. Перелічите адміністративно-примусові заходи попереджувального характеру.

2. Укажіть на підстави, порядок здійснення й види адміністративного затримання.

3. Назвіть основні адміністративно-припинювальні заходи в діяльності міліції.

4. Покажіть співвідношення державного й адміністративного примусу.

5. Дайте правову характеристику основних запобіжних заходів, які застосовуються ОВС.