Методичні рекомендації та пояснення

При підготовці до заняття по даній темі курсанти та студенти повинні усвідомити предмет, метод і систему, а також соціальне призначення адміністративного права, ознайомитися з навчальною літературою, вміти розмежовувати категорії „адміністративне право” як галузі права, науки й навчальної дисципліни, з'ясувати особливості й зміни предмету та методу галузі права в умовах побудови демократичної правової держави й переходу до ринкових відносин.

Визначаючи предмет галузі, необхідно визначити види суспільних відносин управлінського характеру й підстави включення їх до предмету адміністративного права. Важливо знати ознаки методів (прийомів і способів) адміністративно-правового регулювання, юридичну характеристику його трьох основних компонентів: припису, заборони й дозволу.

З урахуванням Концепції реформи адміністративного права України варто вивчити її положення, що стосуються збагачення й уточнення предмета адміністративно-правового регулювання, викликані здійсненням адміністративної реформи й побудовою демократичної правової держави в Україні.

Для кращого засвоєння теми пропонується виконати завдання для самостійної роботи та індивідуальні навчально-дослідницькі завдання.

Рівень своїх знань з цієї теми пропонується перевірити шляхом надання відповідей на питання для самоконтролю та самоперевірки.

Питання для самоконтролю та самоперевірки:

1. Як співвідносяться конституційне й адміністративне права? Розкрийте їх поняття і значення.

2. Поясніть значення термінів „предмет адміністративного права”, „метод адміністративного права”, „механізм адміністративно-правового регулювання”.

3. Розкрийте співвідношення адміністративного права із суміжними галузями права.

4. Дайте історичну характеристику розвитку галузі адміністративного права в Україні.