Методичні рекомендації та пояснення

Сучасний стан управління визначається багатогранними процесами й змінами в соціально-економічній і політичній системах. Тому значної уваги вимагає ознайомлення з Особливою частиною курсу, що передбачає вивчення адміністративно-правової організації управління економічною, соціально-культурною й адміністративно-політичною сферами, при цьому доцільно застосовувати основні теоретичні положення й правові характеристики управлінського процесу з інститутів Загальної частини.

Важливо відзначити розвиток системи функцій, методів і форм управління на сучасному етапі, указати на територіальні, галузеві й міжгалузеві засади в управлінні, розкрити зміст і співвідношення державного управління й регулювання.

Так, територіальні витоки в управлінні мають свої особливості, в тому числі в системі місцевого самоврядування (об'єкти держвласності, делеговані повноваження). При вивченні галузевих витоків в управлінні варто пам'ятати про різноманіття форм підпорядкованості та їх правового закріплення.

Подоланню існуючої відомчої роз'єднаності, в тому числі в організації управління по галузевому принципу, багато в чому сприяє міжгалузеве управління, головною особливістю якого є координаційно-контрольний зміст. Варто пам'ятати, що суб'єкти міжгалузевого управління мають саме надвідомчі повноваження, які реалізовуються ними різних галузях суспільного життя.

Для якісного засвоєння матеріалів теми необхідно вивчити законодавчі й нормативні акти, які регламентують антимонопольну, зовнішньоекономічну, природоохоронну діяльність, процеси управління торгівлею, бюджетом, кредитною, податковою й іншими галузями.

Певну увагу слід приділити вивченню змісту контрольно-наглядової і юрисдикційній діяльності органів управління, їх повноваженням у частині застосування заходів державного примусу.

Для кращого засвоєння теми пропонується виконати завдання для самостійної роботи та індивідуальні навчально-дослідницькі завдання.

Рівень своїх знань з цієї теми пропонується перевірити шляхом надання відповідей на питання для самоконтролю та самоперевірки.

Питання для самоконтролю та самоперевірки:

1. Укажіть на особливості територіальних, галузевих і міжгалузевих засад управління в сучасних умовах.

2. Покажіть співвідношення державного управління й адміністративно-правового регулювання в окремих галузях міжгалузевої координації.

3. Визначить систему центральних державних органів виконавчої влади, що здійснюють міжгалузеве управління.

4. Визначить адміністративно-правовий статус Міністерства фінансів, Антимонопольного Комітету України.

5. Ознайомтесь зі складами адміністративних правопорушень, пов'язаних з порушенням законодавства про працю, правил по стандартизації продукції, правил випуску в обіг і змісту засобів виміру й користування ними, а також правил придбання, використання, обліку, збереження дорогоцінних металів, каменів або виробів з них.

 

 

11.2. Особливості управління соціально-культурним комплексом – 2 г.

Мета заняття: з’ясувати склад і структуру соціально-культурної сфери, систему органів управління та їх повноважень, вивчити особливості адміністративно-правового регулювання в даній сфері, взаємин ОВС із органами управління соціально-культурним комплексом, визначити повноваження контрольно-наглядового й юрисдикційного характеру.

Основні поняття: соціально-культурний комплекс (сфера), освіта, наука, культура, фізична культура, туризм, охорона здоров'я, соціальний захист і зайнятість населення.

Навчальні питання:

1. Сутність й особливості адміністративно-правового регулювання в соціально-культурній сфері.

2. Організація й система органів управління освітою.

3. Організація й система органів управління в області культури, охорони здоров'я й соціального захисту населення.