Методичні рекомендації та пояснення

У ході підготовки до заняття по даній темі курсанти та студенти повинні усвідомити поняття й види управління, роль і місце державного управління, принципи поділу державної влади на законодавчу, виконавчу й судову. Необхідно з’ясувати поняття і зміст функцій державного управління, уміти співвідносити поняття „виконавча влада” й „державне управління”. При цьому на основі аналізу нормативно-правових актів курсанти та студенти повинні показати застосування в законодавстві цих державно-правових категорій.

Будучи різновидом соціального управління, державне управління зберігає його характеристики. Одночасно, йому властиві численні особливості, що відображають його специфіку. Визначаючи сутність державного управління, системність управлінського процесу, необхідно усвідомити його принципи, класифікацію й зміст функцій, виділяти серед них функції орієнтування, забезпечення й оперативного управління системою.

Поділяючи принципи державного управління на правові й організаційно-правові, слід вивчити й уміти надати характеристику принципам законності, демократизму, планування, диференціації й фіксації повноважень, відповідальності в рамках компетенції, єдності галузевих, міжгалузевих і територіальних, лінійних і функціональних засад управління й ін.

Із практичної точки зору курсанти та студенти повинні вміти відмежовувати управління від інших видів державної діяльності, визначати підсистеми державного управління стосовно окремих його галузей, давати оцінку ролі адміністративного права в регулюванні відносин управлінського характеру.

Для кращого засвоєння теми пропонується виконати завдання для самостійної роботи та індивідуальні навчально-дослідницькі завдання.

Рівень своїх знань з цієї теми пропонується перевірити шляхом надання відповідей на питання для самоконтролю та самоперевірки.

Питання для самоконтролю та самоперевірки:

1. Розкрийте зміст і співвідношення понять „організація” й „управління”.

2. Назвіть основні характерні риси державного управління.

3. Порівняєте державне управління з іншими формами державної діяльності.

4. Наведіть характеристику принципів законності й доцільності управлінської діяльності.

5. Співвіднесіть поняття „державне управління” й „виконавча влада”.

6. Визначить роль адміністративного права в здійсненні державного управління і їх взаємозв'язок.