Методичні рекомендації та пояснення

Під час підготовки до заняття курсанти та студенти повинні з'ясувати сутність понять загальної й спеціальної правосуб'єктності індивідуальних суб'єктів, адміністративної правоздатності й дієздатності громадян. Необхідно вивчити права й обов'язки громадян у сфері виконавчої влади, особливості адміністративно-правового статусу іноземних громадян й осіб без громадянства, а також уміти виділяти юридичні гарантії суб'єктивних прав громадян. Особливе значення має вивчення й знання статей Конституції України, законодавчих і нормативних актів, що регламентують адміністративно-правовий статус індивідуальних суб'єктів, у тому числі суб'єктів, що мають спеціальний адміністративно-правовий статус. З урахуванням різноманіття й відмінностей індивідуальних суб'єктів необхідно вивчити нормативно-правові акти, які регламентують особливості їх статусів. Крім того, важливим моментом є вивчення питань щодо реалізації прав громадян, особливостей адміністративно-правового статусу об'єднань громадян.

Для кращого засвоєння теми пропонується виконати завдання для самостійної роботи та індивідуальні навчально-дослідницькі завдання.

Рівень своїх знань з цієї теми пропонується перевірити шляхом надання відповідей на питання для самоконтролю та самоперевірки.

Питання для самоконтролю та самоперевірки:

1. Визначите систему індивідуальних суб'єктів адміністративного права.

2. Як забезпечуються права, свободи, законні інтереси й обов'язки громадян нормами адміністративного права?

3. Дайте поняття й розкрийте особливості адміністративно-правового статусу громадян.

4. Виходячи з положень Конституції України, дайте юридичну характеристику прав і обов'язків громадян у сфері виконавчої влади.

5. У чому полягають особливості правоздатності й дієздатності індивідуальних суб'єктів зі спеціальним адміністративно-правовим статусом?

6. Розкрийте зміст спеціальних адміністративно-правових статусів суб'єктів:

6.1. членів адміністративних колективів;

6.2. суб'єктів адміністративної опіки;

6.3. жителів територій зі спеціальними адміністративно-правовими режимами;

6.4. суб'єктів дозвільної системи.

7. У чому полягає процедура легалізації об'єднань громадян?

8. Назвіть форми взаємодії об'єднань громадян з органами державного управління.