Питання для обговорення на семінарському занятті

1. Державна служба – інститут адміністративного права.

2. Поняття, особливості та види державної служби.

3. Класифікація посад державної служби.

4. Права і обов’язки державних службовців.

5. Порядок проходження державної служби.

 

При вивченні даної теми слід мати на увазі, що 17 листопада 2011 року прийнято новий Закон України «Про державну службу» , яким передбачено зміну правового регулювання сфери державної служби в Україні. Даний Закон увібрав у себе позитивні напрацювання у сфері державної служби, сформовані науковцями та практиками з часу прийняття першого Закону України «Про державну службу» у грудні 1993 року.

Важливим є змінений погляд на сутність державної служби. Так, відображене у законодавчій дефініції призначення державної служби, яке раніше охоплювало лише виконання завдань і функцій держави, відтепер акцентоване на підготовку пропозицій щодо формування державної політики та надання адміністративних послуг. Тож за Законом державна служба має сприйматись не як суто допоміжний інститут держави, який уможливлює функціонування її органів, – а передусім як механізм забезпечення реалізації прав і свобод людини, колективних інтересів суспільства.

Позитивним досягненням Закону стало подальше відмежування більшості політичних посад (посад Президента, членів уряду, заступників міністрів, народних депутатів), від посад державної служби. Такий припис потенційно спрямований на посилення професійності і політичної неупередженості державної служби. Раціональною новелою Закону є виключення з інституту державної служби посад допоміжного персоналу державних органів, працівників державних підприємств, установ і організацій. Очевидно, що виконання функцій, ідентичних до роботи у приватному секторі, має здійснюватися на єдиних засадах.

У новому Законі деталізовано регулювання багатьох аспектів державної служби, лише побіжно зазначених або й взагалі відсутніх у Законі від 1993 р., а саме: процедури конкурсного добору на посади; оформлення вступу, проходження, звільнення зі служби; випробування при призначенні; порядку переведення та відрядження службовців; організації службової діяльності та її оцінки; підвищення професійної кваліфікації; підстав і порядку припинення служби, притягнення службовців до відповідальності; порядку ведення особової справи службовців; порядку передачі службовцем справ і майна при звільненні зі служби тощо (хоча деякі з цих інститутів і були дещо «вихолощені» при підготовці законопроекту до другого читання). Це дозволяє чіткіше відмежувати законодавство про державну службу від трудового законодавства.

Разом із тим прийнятий Закон, попри переваги деталізованого врегулювання низки інститутів державної служби, зберіг деякі системні проблеми законодавчого акта від 1993 р. Серед найбільших проблем Закону є неналежне забезпечення неупередженості та професійності службовців, зумовлене нечіткістю розмежування вищого корпусу державної служби й політичних посад, а також недостатніми обмеженнями для державних службовців на політичну діяльність. Суперечливою новелою Закону є перерозподіл посад на групи та підгрупи. Відповідно до статті 6 Закону посади державної служби замість існуючих за попереднім законом семи категорій відтепер поділяються на п’ять груп та на дев’ятнадцять підгруп. Поділ на групи можна вважати кроком уперед, адже у ньому використано і функціональний критерій (насамперед участь службовця у формуванні державної політики), і критерій обсягу компетенції та відповідальності на посаді (керівник органу/керівник самостійного структурного підрозділу, керівник територіального органу / керівник структурного підрозділу територіального органу/інші службовці).

 

Контрольні питання:

1. Хто має право на державну службу?

2. Назвіть обмеження для державних службовців?

3. Як співвідносяться терміни «службова особа», «державний службовець», «посадова особа»?

4. Які посади державної служби відносяться до патронатних?

5. Які посади державної служби відносяться до політичних?

6. Що таке просування по державній службі? Від чого воно залежить?

7. В якому порядку проходить підвищення кваліфікації державних службовців?

8. Назвіть нормативні підстави класифікація посад державної служби.

9. Назвіть ненормативні підстави класифікація посад державної служби.

10. Перелічіть права державних службовців.

11. Перелічіть обов’язки державних службовців.