Практичні завдання

1.Міністерство України з питань надзвичайних ситуацій у звязку із аномально сухою і спекотною погодою прийняло наказ «Про невідкладні заходи боротьби з лісовими пожежами», згідно якого, зокрема,

- З 1 червня до 1 серпня 2010р. громадянам заборонено заходити до лісових масивів;

- З 1 червня до 1 вересня 2010р. підприємствам заборонено будь-які види господарської діяльності в межах лісових масивів

- Начальикам обласних управлінь внутрішніх справ спільно з обласними управліннями надзвичайних ситуацій надати право у виняткових випадках надавати дозволи підприємствам лісозаготівлі в межах лісових масивів проводити заходи що підготовки, вирубки, транспортування лісу.

- Міністерство внутрішніх справ, Державний комітет по житлово-комунальному господарству разом з виконкомами місцевих Рад зобовязано забезпечити роз'яснення правил пожежної безпеки за місцем проживання громадян та у громадських місцях.

- Виконкоми місцевих Рад населених пунктів, що знаходяться поблизу лісів /згідно переліку/ з 1 червня і до 1 вересня 2010р. зобовязано організувати проведення заходів з цілодобового патрулювання теритрій відповідних населених пунктів.

- Які з наведених приписів є нормами адміністративного права? До яких видів вони відносяться?

 

2. Згідно Закону України «Про державну службу»:

- Право на державну службу мають громадяни України незалежно від походження, майнового стану, політичних поглядів, які одержали відповідну освіту і професійну підготовку та пройшли у встановленому порядку конкурсний відбір.

- Державний службовець повинен дотримуватися високої культури спілкування.

- Не можуть бути обраними або призначеними на посаду в державному органі та його апараті особи, які мають судимість, що є несумісною із зайняттям посади.

- Державний службовець не має права вчиняти дії, передбачені статтями 1 і 5 Закону України "Про боротьбу з корупцією".

- У разі необхідності керівник державного органу за погодженням з Начальником Головного управління державної служби при Кабінеті Міністрів України може продовжити термін перебування на державній службі, але не більш як на п'ять років.

- Рішення про відсторонення державного службовця від виконання повноважень за посадою приймається керівником державного органу, в якому працює цей службовець.

- Тривалість відсторонення від виконання повноважень за посадою не повинна перевищувати часу службового розслідування. Службове розслідування проводиться у строк до двох місяців у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Класифікуйте наведені норми адміністративного права. Які з наведених норм адміністративного права є матеріальними, процесуальними, зобов’язуючими, забороняючими, уповноважуючими (дозвільними), відсильними, бланкетними?

 

3.Спробуйте сформулювати всі елементи структури (тобто, визначте гіпотезу, диспозицію, санкцію) наступних норм адміністративного права:

- Здійснення діяльності без державної реєстрації як суб'єкта підприємницької діяльності, що містить ознаки підприємницької, або здійснення без одержання ліцензії видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, - тягне за собою накладення штрафу у розмірі від трьох до п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією виготовленої продукції, знарядь виробництва і сировини чи без такої (ч.1 ст.164 КпАП).

- Незаконне копіювання форми, упаковки, зовнішнього оформлення, а так само імітація, копіювання, пряме відтворення товару іншого підприємця, самовільне використання його імені - тягне за собою накладення штрафу від тридцяти до сорока чотирьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією виготовленої продукції, знарядь виробництва і сировини чи без такої (ч.1 ст.164-3 КпАП).

- Ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей - тягне за собою попередження або накладення штрафу від одного до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (ч.1 ст.184 КпАП).

- Завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності,

- запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством (ст.1 КпАП).

- Законодавство України про адміністративні правопорушення складається з цього Кодексу та інших законів України (ч.1 ст.2 КпАП).

- Сільські, селищні, міські, обласні ради мають право приймати в межах, що визначаються законами, рішення з питань боротьби зі стихійним лихом і епідеміями, які передбачають за їх порушення адміністративну відповідальність, а також рішення з питань боротьби з епізоотіями, за порушення яких відповідальність встановлено статтею 107 цього Кодексу (ч.1 ст.5 КпАП).

- Особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення (ч.1 ст.8 КпАП).

Чи вдалося Вам у всіх випадках визначити всі три елементи структури норм? Вказані норми права процитовані з КпАП є нормами-приписами чи логічними нормами?

 

4.На практичному занятті з адміністративного права на тему «Адміністративно-правові норми і відносини» студент заперечував приналежність до джерел адміністративного права таких видів актів:

- постанов Кабінету Міністрів України про перенесення неробочих днів на інші дати у зв’язку із святами;

- правових актів, де поряд з нормами адміністративного права є і норми інших галузей права – трудового, цивільного.

- правових актів, які поряд з окремими нормами адміністративного права містять в основному конкретні вимоги і доручення визначеним органам влади, місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям.

Яка Ваша думка з цього приводу? Дайте письмову відповідь

5..Які з нижченаведених актів є джерелами адміністративного права:

- Закон України «Про Кабінет Міністрів України» від 1 грудня 2006 року

- Закон України «Про міліцію» від 20 грудня 1990 року

- Указ Президента України «Про порядок офіційного оприлюднення нормативно-правових актів та набрання ними чинності» від 10 червня 1997 року

- Указ Президента України «Про присвоєння О.Вівчаренку почесного звання "Заслужений юрист України" від 17 квітня 2009 року.

- Указ Президента України «Про призначення на посаду голів обласних державних адміністрацій» від 3 лютого 2010р.

- Статут незалежної профспілки працівників юридичної сфери.

 

6.Практичне завдання полягає у класифікації студентами норм адміністративного права за деякими із існуючих критеріїв. Класифікація здійснюється шляхом складання класифікаційних таблиць.

Критерій класифікації: спрямованість змісту.

Назва нормативного акту:

Класифікаційні групи Зміст норми
Закріплюючі правове становище суб'єктів  
Закріплюючі форми і методи управління  
Закріплюючі порядок проходження служби  
Закріплюючі засоби забезпечення законності  

 

Критерій класифікації: форма припису.

Назва нормативного акту:

Класифікаційні групи Зміст норми
Зобов'язуючі  
Забороняючі  
Уповноважуючі  
Стимулюючі  
Рекомендуючі  

 

Критерій класифікації: галузева належність.

Назва нормативного акту:

Класифікаційні групи Зміст норми
Матеріальні  
Процесуальні  

 

Критерій класифікації: повнота викладених велінь.

Назва нормативного акту:

Класифікаційні групи Зміст норми
Визначені  
Бланкетні  

 

Критерій класифікації:адресати.

Назва нормативного акту:

Класифікаційні групи Зміст норми
Органи державної виконавчої влади  
Інші державні органи управління  
Об’єднання громадян  
Державні службовці  
Громадяни України  
Суб’єкти підприємницької діяльності  
Органи місцевого самоврядування  

 

Критерій класифікації:межа дії.

Назва нормативного акту:

Класифікаційні групи Зміст норми
Діючі у просторі  
Діючі у часі – строкові  
Діючі у часі – безстрокові  

 

Критерій класифікації:ступень спільності.

Назва нормативного акту:

Класифікаційні групи Зміст норми
Загальні  
Галузеві  
Міжгалузеві  
Місцеві