рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Тема 25. Злочини проти волі, честі та гідності особи

Тема 25. Злочини проти волі, честі та гідності особи - раздел Право, КРИМІНАЛЬНЕ ПРАВО Історія Розвитку Кримінального Законодавства України Щодо Злочинів Прот...

Історія розвитку кримінального законодавства України щодо злочинів проти волі, честі та гідності особи.

Загальна характеристика і система злочинів проти волі, честі та гідності особи.

Під час вивчення цієї теми студентам необхідно ознайомитися із змістом положень Конституції України, що закріплюють права і свободи людини і громадянина, Загальної декларації прав людини від 10.12.1948 р., Конвенції про боротьбу з торгівлею людьми і з експлуатацією проституції третіми особами від 21.03.1950 р., Конвенції про захист прав людини і основних свобод від 4.11.1950 р., Міжнародної конвенції про боротьбу із захопленням заручників від 18.12.1979 р., Конвенції про права дитини від 20.11.1989 р., Декларації про захист усіх осіб від насильницького зникнення від 18.12.1992 р., Протоколу про попередження і припинення торгівлі людьми, особливо жінками і дітьми, і покарання за неї, що доповнює Конвенцію Організації Об’єднаних Націй проти транснаціональної організованої злочинності від 15.11.2000 р. та інших нормативних актів, які знайшли відповідну регламентацію в статтях Розділу III Особливої частини КК.

Кримінальний кодекс України у Розділі Ш Особливої частини «Злочини проти волі, честі та гідності особи» передбачає відповідальність за вчинення таких злочинів: незаконне позбавлення волі або викрадення людини (ст. 146), захоплення заручників (ст. 147), підміна дитини (ст. 148), торгівля людьми або інша незаконна угода щодо передачі людини (ст. 149), експлуатація дітей (ст. 150), використання малолітньої дитини для заняття жебрацтвом (ст. 150 1), незаконне поміщення в психіатричний заклад (ст. 151).

З приводу визначення родового об’єкта злочинів, закріплених у цьому розділі, можна зробити висновок, що ним є відносини, які забезпечують існування людини в суспільстві. Тобто відносини, пов’язані з її життям, здоров’ям, волею, гідністю та іншими цінностями людини.

Виходячи з назви розділу, можна припустити, що видовим об’єктом усіх злочинів, що містяться у Розділі ІІІ, є свобода, честь та гідність людини. Проте, перш ніж дійти такого висновку, необхідно встановити, який зміст вкладений в такі поняття, як «свобода», «честь» та «гідність», оскільки в Кримінальному кодексі України їх визначення відсутнє.

Свобода – це здатність людини до певної поведінки у відповідності до своїх бажань, потреб та інтересів, яка здійснюється в межах закону та на основі можливостей і умов, що надаються суспільством і не суперечить інтересам оточуючих.

Щодо таких понять як честь та гідність, то в законодавстві також відсутнє їх визначення. Найбільш розповсюдженою є точка зору згідно якої, честь – це оцінка, яка дається суспільством конкретній людині; гідність – це позитивна самооцінка людини.

Визначивши сутність понять, ми можемо стверджувати, що серед злочинів, які закріплені у ІІІ розділі лише склад злочину ст. 149 має своїм об’єктом волю, честь та гідність людини, оскільки, здійснюючи торгівлю людьми, злочинець, обмежуючи свободу людини, поводиться з нею як з товаром, передаючи її за плату чи безоплатно. Інші злочини, закріплені у Розділі ІІІ, посягають лише на суспільні відносини, пов’язані з волею людини.

З об’єктивної сторони усі злочини, закріплені у цьому розділі здійснюються шляхом активної поведінки. Більшість із них вважаються закінченими з моменту вчинення відповідного суспільно небезпечного діяння, тобто є формальними за конструкцією свого основного складу. Лише окремі вважаються закінченими з моменту настання злочинного наслідку. Зокрема, в ст. 146 КК наслідком є фактичне обмеження потерпілого у свободі пересування. Для окремих злочинів обов’язковими є інші ознаки об’єктивної сторони, зокрема місце – психіатричний заклад у злочині, передбаченому ст. 151 КК.

Суб’єктивна сторона основних складів аналізованих злочинів характеризується виною у вигляді прямого умислу. Для окремих із них обов’язковою є мета. Так, у ст. 147 КК вказується, що захоплення заручників здійснюється з метою спонукання родичів затриманого, державної або іншої установи, підприємства чи організації, фізичної або службової особи до вчинення або утримання від вчинення будь-якої дії як умови звільнення заручника. Ст. 149 КК також передбачає мету, як обов’язкову ознаку цього складу злочину. Окремі статті вказують на мотив, як обов’язкову ознаку злочину, зокрема ст. 148 КК передбачає, як обов’язковий, корисливий або інші особисті мотиви.

Суб’єктом злочинів проти волі, честі та гідності є фізична, осудна особа, які досягли 16-річного віку. Лише у ст. 147 КК допускається відповідальність особи, яка досягла 14-річного віку.

З’ясувавши наведені вище питання можна перейти до аналізу окремих складів злочинів проти волі, честі та гідності особи.

1. Незаконне позбавлення волі або викрадення людини (ст. 146)

Безпосереднім об’єктом цього злочину є суспільні відносини, пов’язані зі свободою людини, а саме з правом вільно пересуватися у просторі, самостійно обирати собі місце знаходження – так звана фізична свобода. Потерпілою від цього злочину може бути будь-яка особа, в тому числі і малолітня.

З об’єктивної сторони злочин, передбачений ст. 146 може вчинюватися у двох альтернативних формах: 1) незаконне позбавлення волі; 2) викрадення людини.

Незаконність позбавлення волі полягає у тому, що воно відбувається: а) всупереч встановленому законодавством праву людини вільно пересуватися, якщо таке обмеження не відбувається на підставі нормативно-правових актів, зокрема Законом України „Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні”; б) за відсутності обставин, що виключають злочинність діяння, зокрема, необхідної оборони, крайньої необхідності, затримання особи, що вчинила злочин та ін.

Викрадення людини означає заволодіння живою людиною, яке супроводжується захопленням і переміщенням її в певне місце з подальшим обмеженням свободи пересування.

Як і у випадку незаконного позбавлення волі, термін, на протязі якого особа утримується у неволі має оціночне значення і в окремих випадках може свідчити про малозначимість діяння, а в інших – бути обтяжуючою обставиною діяння.

Закінченим злочин викрадання буде з моменту, коли особа, яка була переміщена у певне місце фактично обмежена у свободі пересування.

З суб’єктивної сторони незаконне позбавлення волі і викрадення людини вчиняються лише з прямим умислом. Тобто злочинець усвідомлює те, що незаконно обмежує іншу особу у свободі пересування, передбачає, що в результаті свого діяння особа опиниться у положенні, коли вона не зможе пересуватися у відповідності зі своїм волевиявленням і бажає цього.

Суб’єктом злочину, передбаченого ч. 1 ст. 146, є фізична, осудна особа, яка досягла 16-річного віку.

2. Захоплення заручників (ст. 147)

Основним безпосереднім об’єктом злочину є фізична свобода та особиста недоторканість людини.

Додатковим безпосереднім об’єктом виступає громадська безпека, оскільки злочин, передбачений ст. 147, посягає також на безпечні зовнішні умови існування будь-якої людини як члена суспільства.

Потерпілим від даного злочину може бути: а) заручник, тобто людина, яка захоплена суб’єктом злочину та (або) перебуває під його контролем, життя, здоров’я чи особиста свобода якої є своєрідними гарантіями виконання певних вимог, що висунуті чи можуть бути висунуті до третіх осіб; б) будь-яка інша людина, яка постраждала при захопленні або триманні особи як заручника. Враховуючи те, що захоплення або тримання як заручника неповнолітнього передбачене як кваліфікований вид злочину (ч. 2 ст. 147), потерпілим, якщо йдеться про заручника, за ч. 1 ст. 147 КК може бут лише особа, яка досягла 18 років. До кола потерпілих від цього злочину, не входять представники влади, працівники правоохоронних органів та їх близькі родичі, що захоплені чи тримаються як заручники за обставин, вказаних в ст. 349 КК.

Об’єктивна сторона цього злочину може виражатися у двох формах: захопленні особи як заручника і триманні особи як заручника.

Захоплення заручника означає будь-яке посягання на особисту недоторканість людини, що призвело до обмеження її фізичної свободи, вчинене з метою подальшого використання цієї людини як заручника.

Захоплення заручника завжди пов’язане з незаконним позбавленням волі чи викраденням людини, за допомогою яких вчинюється цей злочин. При цьому додаткова кваліфікація за ст. 146 не потрібна.

Тримання особи як заручника передбачає фактичний контроль над нею, що дає можливість спричинити їй певну шкоду, якщо не будуть виконані вимоги злочинця.

Злочин слід вважати закінченим з моменту фактичного обмеження у свободі пересування людини, яка захоплена чи утримується у якості заручника, незалежно від тривалості такого обмеження.

З суб’єктивної сторони цей злочин вчинюється з прямим умислом. Обов’язковою ознакою захоплення заручників є мета – спонукання осіб, зазначених у ч. 1 ст. 147 КК, до вчинення чи утримання від вчинення будь-якої дії як умови звільнення заручника. Характер вимог на кваліфікацію не впливає. Вони можуть бути як законні, так і незаконні. До них можуть відноситися такі, як вимога відмовитися від укладення угоди, звільнення заарештованого чи засудженого, змінити запланований курс руху літака тощо.

Суб’єктом цього злочину є особа, яка досягла 14-річного віку.

3. Підміна дитини (ст. 148)

Безпосереднім об’єктом цього злочину є свобода дитини, або передбачене Конституцією України право людини на дитинство. Крім того, від цього злочину страждають відносини, пов’язані з правом дитини виховуватися в сім’ї з батьками, а також з правом батьків виховувати дитину. Ці відносини слід визнати додатковим обов’язковим безпосереднім об’єктом цього злочину.

Потерпілими від злочину слід вважати дитину. Кримінальний кодекс України не містить визначення поняття “дитина”. Таке визначення міститься в ч. 1 ст. 6 Сімейного кодексу України, де вказано, що особа має правовий статус дитини до досягнення нею повноліття.

Між тим, виходячи зі смислу норми, під дитиною у цій статті слід розуміти, як правило, немовля – особу, ідентифікувати яку за її індивідуальними ознаками її батьки чи інші законні представники з тих чи інших причин ще повною мірою неспроможні. Наприклад, підміна відбулася до того, як мати здатна була запам’ятати щойно народжену дитину, або до передачі дитини батькові у разі смерті матері тощо. „Чужою” називають дитину, яка не є біологічно рідною для особи, яка здійснює підміну дитини.

Об’єктивна сторона злочину полягає в підміні, тобто заміні іншою, новонародженої або грудної дитини (немовляти). Підміна може здійснюватись у формі: а) заміни суб’єктом злочину однієї чужої дитини на іншу, яка для нього є також чужою; б) заміни власної дитини на чужу або чужої дитини на власну; в) надання суб’єктом злочину батькам (законним представникам) чужої дитини під виглядом їх рідної дитини (наприклад, замість зниклої дитини, яка давно померла, батькам повертається чужа дитина).

Згода батьків однієї дитини на підміну не змінює злочинної сутності діяння, оскільки при цьому ігнорується воля інших батьків (законних представників).

Злочин вважається закінченим з моменту здійснення підміни чужої дитини.

Суб’єктивна сторона злочину характеризується прямим умислом. Обов’язковою ознакою складу злочину є мотив – корисливий, який полягає у прагненні винного до збагачення, або інші особисті мотиви, наприклад заміна своєї хворої дитини на здорову чужу дитину.

Суб’єктом злочину є осудна особа, яка на момент вчинення злочину досягла 16 років і для якої одне з немовлят або обоє немовлят є чужими. Також суб’єктами даного злочину можуть бути батьки, якщо вони передають свою дитину іншим особам, взамін на чужу.

4. Торгівля людьми або інша незаконна угода щодо людини (ст. 149)

Основним безпосереднім об’єктом цього злочину є суспільні відносини, пов’язаним зі свободою, честю та гідністю людини.

Відповідно до ч. 2 та ч. 3 ст. 149 КК додатковим факультативним безпосереднім об’єктом цього злочину можуть бути відносини, пов’язані зі здоров’ям людини, її життям, встановленим порядком здійснення посадовими особами своїх повноважень, а також пов’язані з правом дитини виховуватися в сім’ї з батьками та з правом батьків виховувати дитину.

Аналіз ч. 1 ст. 149 КК дозволяє зробити висновок про те, що об’єктивна сторона цього складу злочину може виразитися у наступних формах: торгівля людьми; здійснення іншої незаконної угоди, об’єктом якої є людина; вербування людини; переміщення людини; переховування людини; одержання людини.

Під торгівлею слід розуміти передачу та отримання людини у фактичну, а не юридичну, незаконну власність за певну грошову винагороду. Вербування людини - це дії, пов’язані із схилянням особи працю­вати чи надавати послуги на певних умовах, як правило, за матеріальну винагороду. Переміщення людини — це вчинення суб'єктом злочину будь-яких дій по переміщенню у просторі потерпілої особи з одного місця в інше. Переховування людини - це вчинення суб’єктом злочину будь-яких дій, спрямованих на те. щоб унеможливити або утруднити встановлення. того, де на даний час знаходиться потерпіла особа. Під передачею людини слід розуміти вчинення однією особою певних дій, пов'язаних із наданням потерпілого іншій особі (одержувачу). Під одержанням людини слід розуміти заволодіння людиною чи її тримання особою, якій людина була передана.

Вербування, переміщення, переховування, передача або одержання людини можливі лише шляхом використання суб'єктом злочину обману, шантажу та уразливого стану потерпілої особи.

За конструкцією склад злочину, передбачений ч. 1 ст. 149 КК формальний.

Злочин, передбачений ч. 1 ст. 149 КК України, вчинюється з прямим умислом. Торгівля, тобто купівля-продаж людини здійснюється з корисним мотивом. Ця озна­ка суб’єктивної сторони для особи, що продає людину, є обов’язковою. При здійсненні іншої незаконної угоди, об’єктом якої є людина, а так само при вербуванні, переміщенні, переховуванні, передачі або одержанні людини, в тому числі внаслідок торгової угоди, мотиви можуть бути різними. Тому для цих дій мотив є факультативною ознакою.

Для вербування, переміщення, переховування, передачі та одер­жання людини обов’язковою ознакою суб’єктивної сторони є мета зло­чину, а саме експлуатація потерпілої особи.

Суб’єктом злочину є особа, яка досягла 16-річного віку. Частиною 2 ст. 149 КК України передбачається здійснення цього злочину спеціальним суб’єктом – службовою особою, шляхом використання свого службового становища, а також особою, від якої потерпілий знаходиться в матеріальній чи іншій залежності.

5. Експлуатація дітей (ст. 150)

Безпосереднім об’єктом злочину є свобода людини. Потерпілим від цього злочину може бути лише дитина, яка не досягла віку, з якого відповідно до Кодексу законів про працю України дозволяється працевлаштування.

Потерпілими від цього злочину є особи: 1) молодше 15 років; 2) у віці від 15 до 18 років з порушенням умов, передбачених ст. ст. 188 та 190 КЗпП.

З об’єктивної сторони цей злочин полягає в експлуатації дитини, яка відноситься до однієї з названих вище категорій потерпілих.

Експлуатація дитини, у контексті ст. 150 КК означає:

а) фактичне виконання дитиною певної роботи. Така робота може здійснюватись у будь-якій сфері виробництва, торгівлі, наданні різноманітних послуг, однак до неї не може бути віднесена діяльність, яка за своїми об’єктивними ознаками передбачена КК як злочин певного виду і на яку дитина погодилась, усвідомлюючи її протиправний характер (виготовлення або збут порнографічних предметів, проституція, збут наркотичних засобів тощо);

б) залучення дитини до виконання певної роботи відбувається з наміром отримати прибуток; такий прибуток може пов'язуватись, зокрема, з тим, що: 1) дитина взагалі не буде отримувати винагороду за свою працю; 2) дитина буде отримувати таку винагороду за свою працю, яка не відповідає її характеру, тривалості чи інтенсивності; 3) дитина буде отримувати належну винагороду за свою працю, однак при цьому винний також отримає прибуток.

Злочин вважається закінченим з моменту початку роботи дитиною, праця якої використовується суб’єктом злочину. Фактичне отримання прибутку не є обов’язковою ознакою об’єктивної сторони складу злочину.

З суб’єктивної сторони злочин характеризується прямим умислом. Обов’язковою метою експлуатації дитини є отримання прибутку.

Ставлення винної особи до наслідків у вигляді істотної шкоди для здоров’я, фізичного розвитку або освітнього рівня дитини може характеризуватися тільки необережністю.

Суб’єктом злочину виступає особа, яка досягла 16-ти років. Якщо зазначені в ст.150 КК діяння вчинить службова особа, то її дії кваліфікуються за сукупністю ст.150 та ст.364 або ст.365 КК, якщо діяння, передбачені останніми статтями, містять всі ознаки складу відповідного злочину.

7. Використання малолітньої дитини для заняття жебрацтвом (ст. 150-1)

Безпосереднім об’єктом злочину є свобода, честь і гідність малолітньої дитини. Потерпілим від цього злочину може бути лише дитина, яка не досягла 14 років.

З об’єктивної сторони цей злочин полягає у використанні малолітньої дитини для заняття жебрацтвом (систематичного випрошування грошей, речей, інших матеріальних цінностей у сторонніх осіб).

Злочин вважається закінченим з моменту вчинення діяння, незалежно від настання наслідків (склад злочину формальний).

З суб’єктивної сторони злочин характеризується прямим умислом. Обов’язковою ознакою суб’єктивної сторони є мета вчинення злочину –отримання прибутку.

Суб’єкт злочину спеціальний – батьки малолітньої дитини або особи, які їх замінюють.

7. Незаконне поміщення в психіатричний заклад (ст. 151)

Основним безпосереднім об’єктом злочину є воля та фізична недоторканість особи. Додатковим факультативним об’єктом злочину може бути життя та здоров’я особи.

Потерпілим від цього злочину є психічно здорова особа.

З об’єктивної сторони цей злочин полягає в поміщенні в психіатричний заклад психічно здорової особи. Поміщення в психіатричний заклад означає поміщення у відповідний стаціонар такого закладу для здійснення обстеження стану психічного здоров’я особи, діагностики, лікування і нагляду за нею. Способами вчинення можуть бути насильство, погрози, обман, фальсифікація документів тощо.

Злочин слід вважати закінченим з моменту, коли психічно здорова особа поміщена в психіатричну лікарню.

Місцем цього злочину є психіатричний заклад – це психоневрологічний, наркологічний чи інший спеціалізований заклад, центр, відділення тощо будь-якої форми власності, діяльність яких пов’язана з наданням психіатричної допомоги.

З суб’єктивної сторони цей злочин здійснюється з прямим умислом, за якого винний усвідомлює, що поміщує в психіатричний заклад завідомо психічно здорову людину і бажає цього.

Суб’єкт злочину спеціальний. Ним може бути лише лікар-психіатр, який відповідно до встановленого законодавством України порядку одноосібно чи у складі комісії приймає рішення про поміщення особи у психіатричний заклад. Якщо людина поміщується до психіатричного закладу без такого рішення приватною особою, вона несе відповідальність за відповідною частиною ст. 146 КК.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

КРИМІНАЛЬНЕ ПРАВО

НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ... ОДЕСЬКА ЮРИДИЧНА АКАДЕМІЯ... КРИМІНАЛЬНЕ ПРАВО...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Тема 25. Злочини проти волі, честі та гідності особи

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Одеса – 2011
Колектив авторів: Албул С.В.,канд. юрид. наук, доцент – теми 38, 41 Особливої частини; Балобанова Д.О.,канд.юрид. наук,доце

ЗАГАЛЬНА ЧАСТИНА
Тема 1. Поняття, завдання, функції, принципи кримінального права. Система кримінального права. Наука кримінального права.......................................................8 Тема 2. Кри

ОСОБЛИВА ЧАСТИНА
Тема 22. Поняття Особливої частини кримінального права, її значення та система. Наукові основи кваліфікації злочинів............................................................57 Тема 23.

Тема 1. Поняття, завдання, функції, принципи кримінального права. Система кримінального права. Наука кримінального права.
Поняття та предмет кримінального права. Завдання та функції кримінального права. Принципи кримінального права. Система кримінального права.

Тема 2. Кримінальний закон.
Поняття, ознаки та значення кримінального закону. Структура та система кримінального закону. Поняття та структура кримінально-правової норми. П

Тема 3. Поняття злочину та його види.
Формування й розвиток визначення поняття злочину в історії кримінального права. Поняття злочину за кримінальним правом України. Ознаки злочину. По

Тема 4. Кримінальна відповідальність та її підстави
Поняття кримінально-правових відносин. Об’єкт, суб’єкт, зміст кримінальних правовідносин. Юридичні факти у кримінальному праві. Поняття та форми реалізації кримін

Тема 5. Склад злочину та його види
Співвідношення понять злочину та складу злочину. Поняття та значення складу злочину. Функції складу злочину. Елементи та ознаки складу злочину.

Тема 6. Об’єкт злочину
Поняття та значення об’єкту злочину. Види об’єктів злочину. Поняття та значення предмету злочину. Співвідношення предмету та об’єкту злочину.

Тема 7. Об’єктивна сторона складу злочину
Поняття та значення об’єктивної сторони складу злочину. Поняття та форми діяння (дії чи бездіяльності). Умови кримінальної відповідальності за бездіяльність. Поня

Тема 8. Суб’єкт злочину
Поняття, ознаки та значення суб’єкта злочину. Поняття осудності та обмеженої осудності. Поняття та правові наслідки неосудності. Поняття віку крим

Тема 9. Суб’єктивна сторона складу злочину
  Поняття та значення суб’єктивної сторони складу злочину. Поняття та форми вини. Поняття та види умислу. Поняття та види необережно

Тема 10. Стадії вчинення злочину
  Поняття та види стадій вчинення злочину. Готування до злочину, його ознаки. Поняття та види замаху на злочин. Закінчений злочин. О

Тема 12. Множинність злочинів
  Поняття одиничного злочину, його види. Складні одиничні злочини. Поняття множинності злочинів. Форми множинності злочинів: загальн

Тема 13. Обставини, що виключають злочинність діяння
Обставини, що виключають злочинність діяння: поняття, види, загальні ознаки. Необхідна оборона: поняття, ознаки, умови правомірності. Уявна оборона: поняття, особ

Тема 14. Звільнення від кримінальної відповідальності
Поняття та правові підстави звільнення від кримінальної відповідальності. Види звільнення від кримінальної відповідальності. Звільнення від кримінальної відповіда

Тема 15. Поняття та мета покарання
Теорії покарання у науці кримінального права. Поняття та ознаки покарання. Загальна характеристика мети покарання. При вивченні даної теми слід за

Тема 16. Види покарання
Визначення системи покарань. Класифікація покарання за чинним законодавством. Характеристика окремих видів покарань При вивченні цієї теми слід пр

Тема 17. Призначення покарання
  Загальні засади призначення покарання. Обставини, що пом’якшують та обтяжують покарання. Призначення покарання за незакінчений злочин та злочин, в

Тема 18. Звільнення від покарання та його відбування
Поняття звільнення від покарання та його відбування. Звільнення від відбування покарання з випробуванням та його правові наслідки. Звільнення від відбування покар

Тема 20. Примусові заходи медичного характеру та примусове лікування
Поняття примусових заходів медичного характеру Види примусових заходів медичного характеру Особливості продовження, зміни або припинення примусових заходів медичн

Тема 21. Особливості кримінальної відповідальності та покарання неповнолітніх
Кримінально-правова характеристика неповнолітнього як суб’єкта злочину. Особливості звільнення неповнолітніх від кримінальної відповідальності за КК України Види

Тема 22. Поняття Особливої частини кримінального права, її значення та система. Наукові основи кваліфікації злочинів
Поняття і система Особливої частини кримінального права. Співвідношення Особливої та Загальної частин кримінального права. Поняття та стадії кваліфікації злочинів

Тема 23. Злочини проти основ національної безпеки України
Історія розвитку кримінального законодавства України щодо злочинів проти основ національної безпеки України. Поняття злочинів проти основ національної безпеки України та їх ви

Тема 24. Злочини проти життя та здоров’я особи
Особа як об’єкт кримінально-правового захисту на різних етапах суспільного та державного розвитку. Загальна характеристика, поняття та види злочинів проти життя особи.

Тема 26. Злочини проти статевої свободи та статевої недоторканності особи
Історія розвитку кримінального законодавства України щодо злочинів проти статевої свободи та статевої недоторканності особи. Загальна характеристика і система злочинів проти стат

Тема 27. Злочини проти виборчих, трудових та інших особистих прав і свобод людини і громадянина
Історичні, соціально-економічні та політичні умови виникнення кримінальної відповідальності за злочини проти виборчих, трудових та інших особистих прав і свобод людини і громадянина.

Злочини проти політичних прав громадян
Видовим об’єктом злочинів проти політичних прав громадян є суспільні відносини, які забезпечують можливість людини брати участь у державному і громадському житті, впливати на діяльність різн

Злочини проти трудових прав людини
Видовим об’єктом злочинів проти трудових прав людини є суспільні відносини, що забезпечують право людини на працю, на оплату праці, на охорону праці, на відпочинок і дозвілля. У ст. 2 КЗпроП

Злочини проти особистих прав і свобод людини
Видовим об’єктом злочинів проти особистих прав і свобод людини є суспільні відносини, що забезпечують можливість збереження, розвитку і захисту морально-психологічної індивідуальності людини

Злочини проти деяких культурних та фізичних прав людини і громадянина
Видовим об’єктом злочинів проти культурних та фізичних прав людини і громадянина є суспільні відносини, що забезпечують право людини і громадянина на освіту, наукову техніку і художню творчі

Тема 28. Злочини проти власності
Історія розвитку кримінального законодавства України щодо злочинів проти власності. Поняття та види злочинів проти власності. Поняття, форми та види розкрадання.

Тема 29. Злочини у сфері господарської діяльності
Історичні, соціально-економічні та політичні умови виникнення кримінальної відповідальності за злочини у сфері господарської діяльності. Загальна характеристика та система зло

Тема 30. Злочини проти довкілля
Історія криміналізації злочинів проти довкілля. Поняття та види злочинів проти довкілля.   Під час вивчення історії злочинів проти довкілля особливу ув

Тема 31. Злочини проти громадської безпеки
Історія розвитку кримінального законодавства України щодо злочинів проти громадської безпеки. Загальна характеристика та система злочинів проти громадської безпеки.

Тема 32. Злочини проти безпеки виробництва
Історія криміналізації діянь, пов’язаних із порушенням безпеки виробництва. Загальна характеристика та види злочинів проти безпеки виробництва.   Під ч

Порушення вимог законодавства про охорону праці (ст. 271 КК).
Основним безпосереднім об'єктом злочину є конституційне право людини і громадянина на безпечні умови праці. Додатковим обов'язковим об'єктом виступає здоров'я особи. Визнання особи потерпіли

Порушення правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою (ст. 272 КК).
Основним безпосереднім об'єктом злочину є безпека виконання робіт з підвищеною небезпекою, а додатковим обов'язковим об'єктом - життя та здоров'я особи. Потерпілими від цього з

Порушення правил безпеки на вибухонебезпечних підприємствах або у вибухонебезпечних цехах (ст. 273 КК).
Основним безпосереднім об'єктом злочину є безпека на вибухонебезпечних підприємствах чи у вибухонебезпечних цехах, а додатковим обов'язковим об'єктом - життя та здоров'я особи.

Порушення правил ядерної або радіаційної безпеки (ст. 274 КК).
Основним безпосереднім об'єктом злочину є безпека виробництва, на якому застосовуються радіоактивні матеріали, а додатковим обов'язковим об'єктом - життя та здоров'я особи. Об'єк

Порушення правил, що стосуються безпечного використання промислової продукції або безпечної експлуатації будівель і споруд (ст. 275 КК).
Основним безпосереднім об'єктом злочину є безпека використання промислової продукції та безпечне використання будівель і споруд, а додатковим обов'язковим його об'єктом - життя та здоров'я о

Тема 33. Злочини проти безпеки руху та експлуатації транспорту
Загальна характеристика та види злочинів проти безпеки руху та експлуатації транспорту за законодавством України. Характеристика злочинів, що посягають на безпеку руху та експлуа

Тема 34. Злочини проти громадського порядку та моральності
Загальна характеристика та види злочинів проти громадського порядку та моральності. Характеристика злочинів проти громадського порядку. Характеристика злочинів пр

Тема 35. Злочини у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів та інші злочини проти здоров’я населення
Поняття наркоманії і наркотизму. Предмет наркотизму і його правове значення. Характеристика злочинів проти встановленого порядку надходження наркотичних засобів,

Злочини, які посягають на відносини у сфері охорони інформаційної безпеки України
Видовим об’єктом цих злочинів є суспільні відносини у сфері охорони інформаційної безпеки України. Під інформаційною безпекою України слід розуміти стан захищеності інформації, яка становить

Злочини, які посягають на недоторканність державного кордону України
Видовим об’єктом цих злочинів є суспільні відносини, що забезпечують недоторканність державного кордону України. Згідно із ст. 1 Закону України „Про державний кордон України” держав

Злочини, які посягають на відносини щодо забезпечення комплектування Збройних Сил України
Видовим об’єктом цих злочинів є суспільні відносини щодо забезпечення комплектування Збройних Сил України. Об’єктивна сторона злочинів, які посягають на відносини щодо забезп

Тема 39. Злочини у сфері службової діяльності та професійної діяльності, пов’язаної з наданням публічних послуг
Загальна характеристика злочинів у сфері службової діяльності та професійної діяльності, пов’язаної з наданням публічних послуг, за законодавством України. Визначення понять „слу

Тема 40. Злочини проти правосуддя
Історія розвитку кримінального законодавства України щодо злочинів проти правосуддя. Поняття та система злочинів проти правосуддя, критерії їх відмежування від суміжних суспільно

Тема 42. Злочини проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку
Історія розвитку міжнародного та національного кримінального законодавства щодо злочинів проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку. Загальна характеристика та види

Тема 43. Кримінальне право закордонних держав
Поняття та загальні ознаки кримінального права закордонних держав. Кримінальне законодавство США. Кримінальне законодавство Англії. Кримінальне за

П Р О В Е Д Е Н Я П Р А К Т И Ч Н И Х З А Н Я Т Ь
Вивчення кримінального права України слід почати з уважного ознайомлення з програмою курсу „Кримінальне право” для студентів НУ «ОЮА» і цими методичними рекомендаціями, завданнями і планами практич

Тема 2. Кримінальний закон – 8 годин
Заняття № 1 1. Поняття, ознаки та значення кримінального закону. 2. Структура та система кримінального закону. 3. Загальна та Ос

Тема 33. Злочини проти безпеки руху та експлуатації транспорту – 6 годин
Заняття № 1 1. Загальна характеристика та види злочинів проти безпеки руху та експлуатації транспорту за законодавством України. 2. Характеристика злочинів

Тема 41. Злочини проти встановленого порядку несення військової служби (військові злочини) – 4 години
Заняття № 1 1. Поняття та система злочинів проти встановленого порядку несення військової служби, критерії їх відмежування від дисциплінарних проступків. 2

Тема 42. Злочини проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку – 2 години
Заняття № 1 1. Історія розвитку міжнародного та національного кримінального законодавства щодо злочинів проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку.

Тема 20.
1. Примусові заходи медичного характеру можуть бути застосовані: а) слідчим; б) прокурором; в) судом. 2. Примусові заходи медичного хара

Тема 21.
1. Види покарань, які можуть бути застосовані до неповнолітніх: а) арешт; б) виправні роботи; в)конфіскація майна; г) позбавлення волі на певний

Тема 28.
1. Що не може бути предметом злочинів проти власності: а) наркотичні засоби, психотропні речовини, їх аналоги та прекурсори; б) цінні папери; в) нерухоме

Тема 29.
1. У випадку вчинення яких злочинів у сфері господарської діяльності можливе звільнення від кримінальної відповідальності при виконанні передбачених законом умов: а) вигот

Тема 31.
1. Створення злочинної організації вчиняється: а) з метою нападу на підприємства, установи, організації чи на окремих осіб; б) з метою вчинення тяжкого чи особлив

Тема 35.
1. Яке з наведених визначень характеризує зміст поняття “наркотичні засоби” а) включені до Переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів (далі – Перелік

Тема 37.
1. Предметом злочину, передбаченого ст. 338 КК (Наруга над державними символами) є: а) Державний Прапор, Державний Герб та Державний Гімн будь-якої країни; б) Дер

Тема 39.
1. Службовою особою є: а) представник влади – особа, яка постійно або тимчасово перебуває на службі в органах державної влади або управління чи місцевого самоврядування і

Тема 40.
1. За ст. 385 КК (Вімова свідка від давання показань або відмова експерта чи перекладача від виконання покладених на них обов’язків) не підлягають кримінальній відповідальності:

Тема 41.
1. Суб’єктами військових злочинів є: а) військовослужбовці Збройних Сил України; б) військовослужбовці Збройних Сил України, Служби безпеки України, Державної При

ЗАГАЛЬНА ЧАСТИНА
1. Поняття та предмет кримінального права. 2. Наука кримінального права, її зміст та задачі. 3. Принципи кримінального права (загальні та спеціальні). 4. Поняття кримінал

ОСОБЛИВА ЧАСТИНА
1. Поняття, значення та система Особливої частини кримінального права. 2. Поняття та значення кваліфікації злочинів. 3. Кваліфікація незакінчених злочинів та злочинів, здійснених

Р Е К О М Е Н Д О В А Н А Л І Т Е Р А Т У Р А
Спеціальна література: 1. Акетова А.С. Незаконное предпринимательство. – СПб., 2002. 2. Акімов М. Кримінальна відповідальність за захоплення заручників // Право У

Розділу III
1. Про практику застосування судами України законодавства про звільнення особи від кримінальної відповідальності: Постанова Пленуму Верховного Суду №12 від 23.12.2005р. [Електронний ресурс]. – Режи

Розділу VIII
1. Про міліцію: Закон України від 20.12.1990 р. [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://zakon1.rada.gov.ua/cgi-bin/laws 2. Про Військову службу правопорядку у Збройних Силах

Розділу IX
1. Конвеція про незастосування строку давності до воєнних злочинів і злочинів проти людства від 25 січня 1974р. [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://www.uazakon.com/time1990/period12.htm

Розділу X
1. Кримінально-виконавчий кодекс України Закон України від 11.07.2003 р. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http:// zakon.rada.gov.ua/cgi-bin/laws 2. Кримінально-процесуальний кодекс У

Розділу XII
1. Кримінально-процесуальний кодекс України: Закон України від 28.12.1960р. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon.rada.gov.ua/cgi-bin/laws 2. Про амністію: Закон України від

Розділу II
1. Конституція України: Закон України від 28 червня 1996 р. [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://zakon1.rada.gov.ua/cgi-bin/laws 2. Основи законодавства України про охорону здоро

Розділу III
1. Конституція України: Закон України від 28 червня 1996 р. [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://zakon1.rada.gov.ua/cgi-bin/laws 2. Загальна декларація прав людини від 10.12.1948

Розділу V
1. Конституція України: Закон України від 28 червня 1996 р. [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://zakon1.rada.gov.ua/cgi-bin/laws 2. Кодекс законів про працю України від 10.12.197

Розділу VI
1. Цивільний кодекс України від 16.01.2003 р. [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://zakon.rada.gov.ua/cgi-bin/laws 2. Про податок з доходів фізичних осіб: Закон України від 22.05.

Розділу VII
1. Бюджетний кодекс України від 21.06.2001 р. [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://zakon.rada.gov.ua/cgi-bin/laws 2. Господарський кодекс України від 16.01.2003 р. [Електронний р

Розділу VIII
1. Конституція України: Закон України від 28 червня 1996 р. [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://zakon1.rada.gov.ua/cgi-bin/laws 2. Конвенция Организации Объединенных Наций по мо

Розділу IX
26. Європейська конвенція про боротьбу з тероризмом 27.01.1977 р. [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://zakon1.rada.gov.ua/cgi-bin/ laws 27. Про відходи: Закон України від 5.03.19

Розділу X
37. Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку: Закон України від 8.02.1995 р. [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://zakon1.rada.gov. ua/cgi-bin/laws 38. Про дозвільну

Розділу XI
1. Конвенция Организации Объединенных Наций по морскому праву 1996р. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.un.org/Depts /los/convention_agreements/texts/unclos/unclos_r.pdf 2.

Розділу XII
1. Кодекс України про адміністративні правопорушення від 07.12.1984 р. [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://zakon1.rada.gov.ua/cgi-bin/ laws 2. Основи законодавство про культуру

Розділу XIII
1. Декларація міжнародної конференції з боротьби із зловживанням наркотичними речовинами та їх незаконним обігом. – Нью-Йорк, 1988. [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://www.uazakon.com/do

Розділу XIV
1. Про альтернативну (невійськову) службу: Закон України від 12.12.1991р. [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://zakon1.rada.gov.ua/cgi-bin/laws 2. Про державний кордон Укра

Розділу XV
10. Про Державний герб України: постанова Верховної Ради України від 19.02.1992 р. [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://zakon1.rada.gov.ua/cgi-bin/laws 11. Про Державний прапор У

Розділу XVII
1. Про засади запобігання і протидії корупції: Закон України від 7.04.2011 р. [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://zakon1.rada.gov.ua/cgi-bin/laws 2. Про внесення змін до деяких

Розділу XVIII
1. Кримінально-процесуальний кодекс України: Закон України від 28.12.1960р. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon. rada.gov.ua/cgi-bin/laws 2. Кодекс України про адміністрати

Розділу XIX
1. Конвенція про захист цивільного населення під час війни від 12 серпня 1949 р. [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://www.uazakon.Com/big/text 418/pg1.htm 2. Конвенція про поводж

Розділу XX
1. Женевська „Конвенція про захист цивільного населення під час війни” від 12.08.1949 р. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://search.ligazakon.ua /l_doc2.nsf/link1/MU49007.html 2.

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги