рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Критика

Критика - раздел Право, Розмежування із законодавчим позитивізмом. Значення як примусове правило («гарантоване право»). ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ПРАВ І НЕДОТОРКАНОСТІ ГРОМАДЯН 1. Поведінка Приписана ТаЙмовірна. Біхевіористське Зведення ...

1. Поведінка приписана таймовірна. Біхевіористське зведення права до простої регулярності зовнішніх дій не враховує різниці між належним і сущим, між дійсністю і ймовірністю. Водночас для повноцінного розуміння таке розрізнення просто необхідне. На це вказує вже аналіз мовних смислів: існує смислова різниця між приписом (наприклад, пішоходу користуватися переходом) та простим описом події (приміром, якщо йде дощ, пішохід за­звичай відкриває парасольку). Тобто існує різниця у значеннях прескрип-тивного та дескриптивного висловлювань. Існує також різниця у тому, чи вважати за приписане чи за ймовірне те, що суд вирішить певним чином. Право не містить простого «пророкування того, що фактично має зробити суд» [Холмс]. Норми права приписують те, що повинно бути зроблено, зокре­ма, що суддя повинен судити певним чином.

Різниця між дескриптивним та прескриптивним висловлюваннями поля­гає також у таких відтінках значення: дескриптивне висловлювання про ймовірний розвиток дій (гіпотеза) може не підтвердитися наступним досві­дом, і, отже, його потрібно буде замінити. Прескриптивне уявлення (припис) не втратить свого зобов'язувального значення, навіть якщо хтось діятиме всупереч йому [§ 15,1, 1].

Якщо висловлювання, яке рекомендує певний тип поведінки, буквально інтерпретувати як емпіричне правило, задіяне у фактичних взаємозв'язках, то цим самим втрачається специфічний сенс цього висловлювання. Навіть коли б вдалося встановити стабільну кореляцію між якимсь фактом та нор­мативним сенсом, цього недостатньо для розуміння іншої кореляції, яка має власну змістовну своєрідність [Мур, 1903, 10].

2. Акт та об'єктивне значення.Право не можна звести до психічних актів волі і актуальних «очікувань» чи осмислених переживань і поведінки. Водночас право, безперечно, потребує й психічної «актуалізації»2. Разом з тим воно не «розчиняється» в індивідуальних актах переживань або психіч­них процесах, оскільки останні мають найвищою мірою особистісний ха­рактер, і якщо обмежитися виключно ними, то неможливо встановити будь-

2 До такого непорозуміння може призвести «теорія визнання» Бірлінга (див. § 4, II)

13

які інтерсуб'єктивні зв'язки. Для утворення таких інтерсуб'єктивних взає­мовідносин необхідний опосередкований смисловий зміст, який багатьма людьми усвідомлюється як один і той самий. У цьому розумінні такий зміст можна назвати і «транссуб'єктивним», і «інтерсуб'єктивним», або «об'єк­тивним» [§ 4, III]. Лише такий смисловий зміст може слугувати як загальна координаційна схема людської поведінки. Лише ці «об'єктивні» смислові мо­делі (наприклад, установлені правила дорожнього руху) створюють відпо­відне інтерсуб'єктивне підґрунтя для загальної орієнтації людських вчинків.

3. Зв'язок з дійсністю.На противагу соціологічним та біхевіористським течіям, актуалізм виходить з прескриптивного значення та «об'єктивності» правових норм. Це, проте, аж ніяк не виключає можливості появи «соціо­логії права», хоча право не схоплюється за допомоги дескриптивного понят­тя як соціологічний факт, як лише зовнішній вияв упорядкованості соціаль­ної поведінки. Проте якщо ми визнаємо, що правові норми приписують, а не описують спосіб поведінки, то таким чином ми визнаємо, що ці норми пове­дінки перебувають у багатобічних та різноманітних взаємовідносинах з реаль­ністю, і видається доцільним дослідження цих зв'язків. Дослідженням однієї з найважливіших частин цих взаємовідносин, а саме — взаємовідносин між правом та фактичною реальністю соціального життя, займається соціологія права [§ 10]. Так, зміст правових норм установлюється через суспільно релевантні потреби та співвідношення сил. Дія правових норм і особливо способи їх здійснення зумовлені соціологічною даністю. Вона залежить від того, чи є в наявності організація, готова і спроможна гарантувати дотриман­ня цих норм. Неабиякий інтерес становлять також дії, якими право, в свою чергу, впливає на суспільну дійсність. Праву належить важлива функція кон­ституювання суспільства, воно є найважливішим інструментом формування соціального життя.

§ 3. Право як структура приписів? /. Буття та обов'язок

Вирішальним поворотом супроти філософського позитивізму, стало по­вернення до проблеми розрізнення між буттям та обов'язком: адже правові норми не описують, а приписують. З особливою чіткістю ця теза була сфор­мульована послідовниками неокантіанства [див. нижче II]. У філософії мо­ралі Хара різниця між дескриптивним та прескриптивним висловлюваннями 14

також відіграє центральну роль. Проте в обох випадках йдеться про повер­нення до розрізнення теорії та практики, витоки якого сягають ще в антич­ність, і про послідовне проведення його: теорія зорієнтована на пізнання, практика — на спосіб організації дій. Очевидно, правові норми слугують не пізнанню світу; вони регулюють поведінку людей. Це означає, що всі пра­вові положення у кінцевому підсумку зводяться до практичних норм і, отже, до приписів певних дій.

Тому всі визначення права містять або безпосередньо зобов'язуючі нор­ми, або ж елементи цих норм (наприклад нормативні визначення), або ж умови виникнення, модифікації і відмирання загальних норм поведінки чи індивідуальних обов'язків. Умови, за яких виникають правові обов'язки, містяться серед іншого в принципах звичаєвого права. В законно оформле­ному праві вони постають у формі повноважень. Уповноважити можна на видання, зміну чи скасування загальних наказів чи заборон (наприклад за­конів і розпоряджень). Уповноваження можуть бути спрямовані на обгрун­тування, зміну і скасування конкретних обов'язків, приміром, уповнова­ження, за яким поліцейський, який регулює рух, може примусити зупини­тись учасника руху, або, у випадку повноважень цивільного права [§ 305 BGB], оформляти індивідуальні обов'язки укладанням угоди3. Комбінація наказів і повноважень (наприклад, обов'язок укладати угоди чи заборона видавати певні норми) також вписується в цю модель правового порядку поведінки. Це ж стосується приписів, які регулюють правові повноважен­ня [див. Циппеліус, ML, § 1, II]. Навіть правові приписи, які стосуються власності, не описують фактів, наприклад, фактичного співвідношення сил стосовно речі, а є елементами регулювання поведінки. Нормативний зміст прав власності полягає в тому, що стосовно власника всі законослухняні громадяни мають певні обов'язки, зокрема, вони не сміють віднімати або ушкодити чужу річ [§ 35,1, 1].

Водночас точка зору, за якою правовий порядок виникає з правил пове­дінки, зовсім не означає визнання імперативної теорії, яка прагне розглядати правові норми як розпорядження державної влади, що задає головні спо­соби поведінки громадян [§ 2,1, 2]. Ця теорія не дає відповіді на питання, на чому ґрунтується зобов'язуюча сила державних наказів [§ 11,1,1] іособ-

3 Гарт [S.77 Щ називає зобов'язуючі норми «первинними нормами». «Вторинними нор­мами» він називає правила (повноваження), що визначають, за яких умов правові обов'язки можуть оформлятися чи модифікуватися. Від цього відрізняється прийнятий в Німеччині поділ, Що розрізняє норми, на основі яких виникає «первинний» порядок відносин (наприклад обо­в'язок оплачувати договірну ціну) і «вторинні» норми (наприклад Цивільний процесуальний кодекс), який регулює способи впровадження в життя первинного обов'язку.

ливо зв'язок законодавчої інстанції зі своїми власними законами. Вона мало бере до уваги також те, що законодавчі норми поведінки визначаються не лише приписами державної влади, а й правовими звичаями правового су­спільства.

Розглянуту тут відмінність теорії від практики слід доповнити двома мо­ментами: по-перше, практика не існує поза зв'язком з теорією, оскільки за-садовим стосовно норм, які приписують або забороняють певні дії, є відпо­відне розуміння особливостей світу та людини [§ 7 Щ. По-друге, «діюче» право слід розуміти не просто як структуру суто нормативних значень; воно зберігає зв'язок з реальністю, від якої воно походить і завдяки якій вико­нується [§ 4 ft].

//. Неокантіанські теорії права

З безкомпромісною чіткістю неокантіанська філософія проводить різни­цю між буттям та обов'язком: вони є різними категоріями нашого мислення, за допомоги яких ми схоплюємо в поняттях світ та нашу діяльність. Вихід­ною теоретичною передумовою цієї філософії є теза про те, що порядок та єдність світу уявлень можуть бути досягнуті лише завдяки діяльності мис­лення. Вона сама по собі утворює поняття, завдяки яким ми виявляємо зв'я­зок між різними речами. Встановлюючи взаємозв'язки між нашими уявлен­нями, свідомість тим самим визначає й предмети нашого пізнання [Коген, 1914, 65 ff, 318 ff].

Для включення права до категорійного апарату нашого мислення має зна­чення не тільки різниця між буттям та обов'язком, але й різниця між приро­дознавством та гуманітарними науками. Південно-західна німецька школа встановлює цю різницю таким чином: вільний від оцінок генералізуючий спосіб спостереження конституює як об'єкт пізнання закони природи, тобто повторювані взаємозв'язки дійсності — чи то закони руху небесних тіл, чи то хімічні закони перетворення матерії. На противагу цьому метою понятій­них утворень в науках про культуру є одинична, більш чи менш розгорнута в просторі, одноразова, обмежена, в часі подія: чи то життя Александра або Августа, або певного народу; чи то своєрідність і розвиток певної мови, ре­лігії, якоїсь течії у мистецтві або науці; це може також бути і правовий поря­док, його своєрідність у певний момент часу. Останній із зазначених (інди­відуалізуючий) спосіб розгляду конституює, отже, предмети пізнання історії та інших наук про культуру. На противагу наукам, які встановлюють загальні закономірності реальних подій, спосіб культурологічного вивчення є водно­час ціннісним підходом [Віндельбанд, 1894]. 16

Кассірер визначав гуманітарні науки як науки про дух: ми по-різному сприймаємо світ речей і світ людей. Світ речей цікавить нас як сукупність просторових об'єктів і змін, які відбуваються з ними у просторі і часі. Лю­дей ми, навпаки, розглядаємо як «подібних до себе» [Кассірер, 1961, 39]. В них нас передусім цікавить світ їхніх духовних вимірів, «світ культури, світ мови, мистецтва, релігії» [Кассірер, 1964,51; 1964,12], оскільки «будь-який зміст культури, якщо він є чимось більшим, ніж одиничний приклад... має джерелом свого походження діяльність духу» [Кассірер, 1964,11]. Якщо відносити право до виявів культури — це означатиме, що воно усвідом­люється як вияв людської волі та мислення, тобто розглядається як смис­ловий зміст.

Правові теорії, які перебувають під впливом неокантіанства, пропонують різні шляхи визначення права. Штамлер [1928, §§5,22—24] ставив питання про те, яке ж поняття ми маємо на увазі, позначаючи щось як «право». Кель-зен безпосередньо звертався до категорійного розрізнення обов'язку та бут­тя [Кельзен, 3].

Густав Радбрух (1878—1949), керуючись категоріями південно-західної німецької школи, відносив право до проявів культури й у своєму визначенні права використовував ціннісне відношення. Різноманітні соціальні норми різняться на підставі ціннісних відношень. Так, норми такту та етикету не слугують меті здійснення справедливості; з іншого боку, правові норми не мають ніякого стосунку до правил «доброго тону». За своїм значенням вони відрізняються від усіх інших соціальних норм тим, що мають специфічну цінність саме для здійснення справедливості: «Право — явище культури, тобто ціннісний факт. Право може бути несправедливим... але воно є правом тільки якщо покликане здійснювати справедливість» [Радбрух, RPh, § 1]. До­статньо лише однієї норми, яка б «більше не переслідувала мету здійснення справедливості», щоб право позбавилося своєї «правової природи взагалі» [Радбрух, 1946, III]. Зарахування правових норм до «індивідуалізуючої» ца­рини пізнання [Радбрух, RPh, § 15] можна виправдати тим, що правопоряд-ки історично мінливі і відповідали різним історичним ситуаціям.

Критика тут може бути різнобічною. Уже підпорядкування індивідуалі­зованому понятійному утворенню не є цілком переконливим. Заборони на вбивство і шахрайство виявляють хіба що в деталях культурно зумовлені особливості, в основному змісті їх не виражається історична своєрідність.

Історія права взагалі показує нам багато правових питань та їх розв'яза­нь, які дуже часто — незважаючи на історично зумовлені модифікації — у суттєвих рисах повторюються. Це стосується також різноманітних за фор-

17

мою інституцій; утворившись у русі історичного процесу, вони розглядаються як нормативні моделі організації для певних сфер життя — наприклад, сімей­них відносин або руху товарів4.

Трапляються, особливо за тиранічних режимів, і такі державні норми по­ведінки, які не визначені на підставі культурної значущості справедливості, але разом з тим мають чудову можливість здійснитися на основі системи гарантованих державних примусових норм. Якщо ж все одно ми бажаємо відношення справедливості включити в поняття права, то у такому випадку це веде до подвоєння поняття, про яке йшлося вище [§ 1, II]. Поряд з понят­тям «справжнього» права постає більш широке поняття, яким позначають усі норми, що вводяться державною владою як «право», — норми, які, оче­видно, діють і у тому разі, коли справедливості не прагнуть.

///. «Чисте» вчення про право

«Чисте» правове вчення Ганса Кельзена (1881—1973) за вихідний пункт бере коло думок неокантіанства: обов'язок та буття постають тут як кінцеві категорії, що не виводяться. Таке категорійне розрізнення обов'язку та буття утворює підґрунтя цієї правової теорії. Правознавство має справу з норма­ми, з обов'язками, але не з буттям. Якщо звести право до психічних або со­ціологічних фактів, то розмежовані неподоланною прірвою категорії буття і обов'язку змішаються. Те, що повинно бути, можна обґрунтувати лише на­лежним (Sollen). З того, що щось існує, ще не випливає, що щось повинно існувати [Кельзен, RR, 5 ff, 196].

Але регрес до вищої норми не може йти до безкінечності. Він мусить закінчуватись на останній, вищій нормі, яка в свою чергу не встановлена нами, а може лише передувати нам [RR, 197]. Кельзен наводить з цього при­воду такий приклад: «Батько наказує своїй дитині йти до школи. На запитан­ня дитини, чому вона повинна іти до школи, може прозвучати відповідь: тому що батько тобі наказує, а дитина повинна слухатись наказів батьків. Якщо дитина питає далі: чому я маю слухатись наказів батьків, може прозву­чати відповідь: тому що Бог велів слухатись батьків, а накази Бога слід вико­нувати. Якщо ж дитина запитає, чому слід слухатись наказів Бога (це озна­чає, що вона ставить значення цієї норми під питання), тоді йде відповідь, що цю норму якраз не ставлять під питання, це означає, що не слід шукати підстав її значення, що ця норма може лише передувати всім підставам» [RR,

"Пор.: WieackerF. Privatrechtsgeschichte der Neuzeit, 1967, S.105 ff; Mayer-Maly. Die Wiederkehr voh Rechtsfiguren, Juristenzeitung, 1971, S.I ff. 18

199]. Правовий порядок також має структуру ієрархії норм, в якій нижчі отри­мують підставу свого значення від вищих норм [RR, 228 ff, 239]. Тут також регрес не може йти до безкінечності. Коли говорять, що позитивне право повинно зобов'язувати (це означає, що його слід дотримуватись), то при цьому береться до уваги «трансцендентально-логічна передумова», за якою слід поводитись так, як приписує конституція і у відповідності з нею прийняті чи виведені закони [RR, 204,443; подібне вже у Канта: MS, S.24]. Таке форму­лювання видається тривіальністю. Найвищу передбачувану норму правопо­рядку Кельзен позначає як основну норму. Вона також конституює єдність правового порядку. «Всі норми, значення яких виводиться з однієї і тієї самої основної норми, утворюють систему норм, певний нормативний порядок» [RR, 197,209].

Водночас суто нормативний спосіб розгляду Кельзеном правопорядку не завжди є послідовним. Так, можливі значні законодавчі розбіжності між пра­вовим та конституційним строєм, якщо останній, наприклад, насильно вста­новлений у результаті революції або у постреволюційний період, коли пра­вовий та конституційний устрій ще перебувають у процесі свого становлен­ня. При цьому неможливо говорити про «суто» нормативний порядок, який би враховував лише поняття «обов'язку» й не брав до уваги всіх фактів, які існують. Старий нормативний порядок перестає діяти, оскільки йому фактич­но починають не підкорятися. Новий порядок установлюється у тому випад­ку, якщо він реально втілюється у життя й люди діють згідно з його приписа­ми. Все це повинен був урахувати й Кельзен: про чинний правовий та кон­ституційний устрій можна говорити лише у тому випадку, якщо їхні «норми у переважній більшості є дійовими, тобто до них звертаються й фактично їх дотримуються» [RR, 219]. Таким способом у «чисте» правове вчення Кель­зена вводиться — як Pontius ins Credo (з лат. — з повним правом вірю) — дієвість: «Дієвість постає для базової норми умовою її значення» [RR, 212, 215 ff]. Отже, ця основна норма набуває такого змісту: люди повинні під­порядковувати себе тому правовому та державному конституційному поряд­кові, який вони загалом приймають та якого дотримуються. Відтак ви­словлювання, яке здавалося спочатку тривіальним, набуває дещо іншого зна­чення. Думка про те, що людина повинна підпорядковувати себе ефективно­му нормативному порядку, який існує на певний момент, знаходить своє об­ґрунтування у принципі правової безпеки та правової свободи: «Ut non conturbaretur ordo» (з лат. — «Щоб не порушити порядок») [§ 11, II, 3; саме у цьому смислі див.: Кант, MS, S.192 f; щодо наведеної формули: Циппеліус, AStL, §19,1, 2].

19

Дієвість, тобто дійсна мотивація поведінки правопорядком, підкорення йому і тим самим його втілення, аж ніяк не зумовлюється нормативністю. Чинний нормативний порядок існує в єдності норм та їх дотримання. Вод­ночас необхідно взяти до уваги й те, що обгрунтування таких «ефективних» норм не може зводитися лише до самої ідеї ефективності: обґрунтування надається або вищою нормою, або загальною ідеєю легітимності [§ 5,1, !]•

§ 4. Право якздійснений нормативний порядок/. «Діалектичні» теорії права

Кельзену з його методичною програмою строгого розмежування буття та обов'язку, звільненого від будь-яких фактичних нашарувань, не вдалося бути до кінця послідовним у своєму «чистому» правовому вченні. Так, суто нор­мативним шляхом, без урахування всіх супутніх фактів, неможливо осягну­ти правового значення революції. Право, вже за самим його поняттям, є тирі, чому в цілому і загалом підкоряються, це право, втілене у вчинки [§ З, Ш]. Цьому відповідає у своїх підвалинах філософія права неогегельянства, згідао з якою право наявне лише у тісному зв'язку норм та їх здійснення. Таке розуміння цілком відповідає гегелівській діалектиці —• методу, призначеному для того, щоб охопити ціле в усій багатоманітності його окремих чинників. З цього погляду будь-яка абстракція містить лише частину, один з момешрв цілого, відтворює лише частку істини. «Істина — це ціле», — писав Гегепну передмові до своєї «Феноменології духу». Діалектика є способом мислення, яке через часткові моменти піднімається до цілого, в якому попередньо вста­новлені протилежності постають як різні несамостійні моменти цілого [Цда-пеліус, Gesch, Кар. 17d]. Наша свідомість намагається пізнати складний світ таким чином, що вона його різноманітність і суперечність поступово схоп­лює в понятійних моментах, не редукуючи світ до одного з цих понять. Або, як казав Гете, «для того, щоб осягнути щось в безкінечному, необхідно розріз­нити, а після — поєднати».

Виходячи з таких теоретичних засновків, розв'язується й вибудована неокантіанством прірва між буттям та обов'язком: «Буття права... полягає в його значимості». З іншого боку, ця значимість існує настільки, наскіль­ки право «розпізнається, розглядається й застосовується як право» [Біндер, 1935, 136 f]. «Справжнє» право — це «загальний спосіб дій». Воно є «жит­тєвим порядком», що реалізується та постійно виконується людьми, які усві­домлюють його обов'язковість і, таким чином, забезпечують його дотри-20

мання. Як таке, право є «буттям», що має значення «належного» [Ларенц,

1969, 174].

Висновки, аналогічні переконанням німецьких неогегельянців, знаходимо також в іспанській філософії права. RCixec (Siches) [ 1961,108 ff, 112]виокре-млює різні аспекти права: право є об'єктивною формою людського життя настільки, наскільки ми бачимо у ньому готові, сформульовані юридичні норми. Проте коли ці норми здійснюють та їх використовують, вони вияв­ляються як форми живого людського життя. Легаз-і-Лакамбра пише, що пра­во є водночас «структурою та діяльністю» [Легаз, 1965, 267]. Таким чином, правові норми мають «подвійний вигляд. З одного боку, вони є... соціаль­ною дійсністю. З іншого — це «нормативний припис», тобто логічна та по­няттєва сутність» [S.659].

Аналогічні думки ми знаходимо у правовій та державній теорії інтегра­тивного вчення Рудольфа Сменда. Згідно з цією теорією, «держава не є непо­рушним цілим, з якого виходять окремі вияви життя — закони, дипломатичні акти, рішення, адміністративні дії. Навпаки, вона існує саме у цих окремих життєвих виявах, оскільки є діяльністю певної духовної сукупної цілісності, а також у всіх значущих нововведеннях та вдосконаленнях, які покликані пред­метно закріпити саме цей загальний зв'язок» [Сменд, 1994, 136]. У теорії Сменда йдеться також про діалектичне взаємопідпорядкування об'єктивного смислового змісту та реального, часового життя. «Будь-яке духовне спілку­вання неминуче веде в царину позачасових значень, існування яких воно вод­ночас і передбачає, й, навпаки, значення та оцінки мають смислову та цін­нісну реальність лише в спільному духовному житті» [S.139].

//. Інституційні правові теорії

Право постає не просто як сукупність абстрактних правил, але й як жит­тєздатний і практичний порядок — наприклад, партнерства в договорах, сімейних відносин, суспільних об'єднань, спілок і врешті-решт самої держа­ви. Головні положення таких правових ідей ми знаходимо у Фрідріха Карла Савіньї (1779—1861): «Право не має буття саме по собі. Його сутністю є, навпаки, саме життя людей, розглянуте з певного боку» [Савіньї, 1814, 8, 30]. Зокрема, конституція та цивільне право якогось певного народу, так само, як і його мова або звичаї, не мають ніякого окремого буття, «вони є зусиллями й діями цього народу, неподільно пов'язані з його природою, й ми лише мислено виокремлюємо їх як особливі сутності» [Савіньї, 1814, 8,30].

Якщо ми позначимо організовані нормами структури суспільного життя людей як «інституції», то ми повинні будемо визнати, що такі інституції, як

сім'я, спілки, об'єднання або службові відносини, регулюються нормами різного типу: не тільки державними правами та обов'язками, але й прави­лами доброго тону, доброзичливості, нормами взаємної поваги, які не впро­ваджуються судом — принаймні в усіх своїх розгалуженнях [§ 6,1]. Проте між до- і позаправовими соціальними нормами звичаїв та нормами соціаль­ної моралі, з одного боку, та правовим порядком — з іншого, існує тісний взаємозв'язок: правовий порядок розвивається з «доправових» норм не тіль­ки в історичному плані [§ 5, IV, 2]. І сьогодні ще законодавство значною мірою відтворює норми суспільної моралі [§ 6, VI]. Навіть діюче право за­знає впливу позаправових норм. Тлумачення законів і розвиток судового права постійно зорієнтовані у своїх ціннісних рішеннях на пануючі в суспільстві соціально-етичні погляди [§ 6, IV]. Розгляд права у такому аспекті приво­дить до думки про те, що право випливає із способу мислення та вихован­ня народу. Найімовірніше, саме це мав на увазі Савіньї, коли писав: «Право у тому вигляді, в якому воно відображається в існуючих інституціях, є вия­вом духу народу. У своїх витоках воно вкорінене у «сукупній свідомості на­роду». Цей органічний зв'язок права із сутністю та характером народу збері­гається з плином часу... Право зростає разом з народом, розбудовується ра­зом з ним і врешті-решт помирає, коли народ утрачає свою своєрідність» [Савіньї, 1814, 14].

Думки Савіньї в суттєвих моментах підтримує й Георг Фрідріх Пухта (1798—1846): «Відповідно до природи права ми можемо приписувати йому реальність лише тоді, коли життєві відносини дійсно організовані згідно з його приписами» [Пухта, 1893, §11]. Своєрідне джерело права він також вбачає у дусі народу: «Право виходить із загальної свідомості як із свого джерела. Правовий припис є таким унаслідок того, що він у загальному пе­реконанні тих, для кого він є значимим, визначений саме як такий» [§ 10]5. «Воля народу, воля, яка, на кшталт ланцюга, об'єднує людей, є природним джерелом держави та її головного закону; дух народу породжує як державу, такі право» [§ 11].

Інституційні правові ідеї отримали немовби нове народження у Санті Романо, Моріса Харьє та Карла Шмітта. Згідно з теорією Шмітта [1934, 7], ми можемо тлумачити право по-різному: або як правило («нормативізм»), або як рішення («децизіонізм»), а також як конкретний порядок або формо­утворення («конкретні теорії порядку»), «Для конкретної теорії порядку остан­ній, навіть розглянутий юридично, не є у першу чергу правилом або сукуп-

5 У цих думках коріниться також визнання, що пізніше виникла теорія, якою є, наприклад, концепція Бірлінга [Juristische Prinzipienlehre, I, 1894, 19, 40 ff]. їй притаманне непорозумін­ня, згідно з яким право постає в психічних актах волі і визнання [до цього § 2, II, 2].

ністю правил, але, навпаки, правило є лише елементом і засобом порядку» [S. 13]. «Конкретний внутрішній порядок, дисципліна та гідність кожної інсти­туції протистоять упродовж усього її існування кожному прагненню до по­вного нормування й регулювання; вони ставлять законодавця і кожного, хто застосовує закон, перед дилемою — або зважати на конкретні правові понят­тя, які задані інституцією, або ж усунути саму інституцію. Наприклад, якщо йдеться про сім'ю, то законодавча влада та юрист, який застосовує закони, повинні замість абстрактного набору загальних понять визнати конкретні поняття устрою конкретної інституції сім'ї» [S.20 f]. Таким самим чином держава не є простою системою норм, це — «інституція інституцій, яка надає численним іншим інституціям їхній порядок і захист» [S.57].

Критика теорії права Савіньї передусім спрямована проти уявлення про те, що розвиток права є лише одним з боків плинного розвитку духу народу. Ця думка характеризує формування права на ранніх етапах історичного роз­витку. Вона відповідає також пізнішим уявленням про те, що з точки зору демократичної легітимності право повинно бути консенсусним для переваж­ної більшості суспільства [§11, II, 4], що головне — це багатобічні взаємо­зв'язки між правом та пануючою суспільною мораллю [§ 6]. Але уявлення про те, що право розвивається з духу народу, не адекватне реальним від­носинам індустріального суспільства.

Перш за все цей погляд випускає з поля зору те, що в сучасному праві значне місце посідає компонент раціонального, «планомірного» формуван­ня. У складних та швидко змінюваних відносинах сучасного індустріально­го суспільства право розробляється під впливом рішень, які навряд чи бе­руть до уваги «дух народу». Правові відносини дедалі більше диференцію­ються та уточнюються. Аби у цьому переконатися, достатньо звернутися до деталізації господарчого права або до технічних питань повітряного сполу­чення та будівництва.

Безперервно постають на вибір нові можливості та альтернативи для по­дальшого оформлення соціальних структур. За посередництва права постій­но повинні розв'язуватися дедалі нові конфлікти інтересів, і певною мірою — принаймні за розгляду детальних питань — суперечки можуть розв'язувати­ся лише завдяки організованій системі правових компетенцій та правових засобів, а не за допомоги розпливчастої соціальної моралі.

В останньому твердженні прихована ще одна різниця між сучасним дер­жавним правом, з одного боку, та суспільною мораллю й іншими традиція­ми — з іншого. Позитивне право [§ 5, IV] може ефективно коригуватися за­конодавчою владою: у будь-який час вона може його змінювати, відхиляти,

вводити щось нове. Навпаки, «духу народу», суспільній моралі та традиціям не властиві такі швидкі й точні зміни; вони змінюються інакше.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Розмежування із законодавчим позитивізмом. Значення як примусове правило («гарантоване право»). ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ПРАВ І НЕДОТОРКАНОСТІ ГРОМАДЯН

Все має бути зроблене настільки просто, наскільки це можливо, але не простіше....

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Критика

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Доцільність понять
Поняття є комбінацією ознак, спільних для багатьох предметів. Проте які з наявних спільностей ми виокремлюємо і схоплюємо в нашому по­нятті, — це залежить від того, що саме нас у певний момент ціка

Нормативний та фактичний компоненти права
Таким чином, право є не абстракцією, а здійснюваним та ефективним нормативним порядком, «законом у дії». Воно зберігає зв'язок з реальним життям, має певний фактичний компонент, оскільки його викон

IV. Реалізація права через, дії
Таким чином, дійсне право є не просто нормативним смисловим змістом, який може знайти свій вияв, наприклад, у якомусь законопроекті, а певним 6 Цей останній аспект виокре

Моральне значення
«Значення» норми може означати, що сама по собі норма в совісті інди­віда діє як спонукальний мотивуючий чинник його вчинків. Той, хто знахо­дить уночі на безлюдній вулиці гаманець з грошима й відн

VII. Впровадження права замість позаправових норм
Поза сумнівом, право перебуває також під впливом панівних духовних течій свого часу та змін у соціальній моралі. З іншого боку, право справляє на «правово-етичне середовище» зворотний вплив, оскіль

Задані чинники
Монтеск'є (1689—1755) у своїй праці «Про дух законів» створює вираз­ну картину різнобічної зумовленості законів природними, господарськими 49 та культурними даностями, «при

Зумовленість дієвості права обставинами
Отже, реалії установлюють й обмежують можливість дії правових норм. Існує висловлювання, що англійський парламент може все, проте не може зробити з жінки чоловіка, а з чоловіка — жінку. Законодавец

Культурна зумовленість способу життя людей
Таким чином, є всі підстави твердити, що деякі базові зразки поведінки людей — передусім ті, які повторюються у багатьох культурах, відокремле­них одна від одної, а також ті, які пробиваються всупе

Трансформація інтересів у праві
Прозору модель того, як у боротьбі інтересів знаходять прийнятний ком­проміс, пропонує плюралістична демократія. Тут створюються групи пред­ставників спільних інтересів, які намагаються об'єднаними

Вплив на право суспільних факторів
Уже інтереси та владні відносини, які впливають на право, значною мірою суспільно зумовлені, принаймні їх конкретне оформлення відбувається за участі суспільства. Для права навряд чи можуть набуват

Вплив на право суспільних факторів
Уже інтереси та владні відносини, які впливають на право, значною мірою суспільно зумовлені, принаймні їх конкретне оформлення відбувається за участі суспільства. Для права навряд чи можуть набуват

Божий світовий порядок
Християнство надало ідеям всеохопного світового розуму теологічне об­грунтування. Світ упорядкований Божим Духом. Так навчав ще Августин (354—430). Якщо у центрі уваги августинівської картини світу

IV. Природа людини
Антропологічні теорії природного права грунтуються на природі люди­ни й вбачають у ній не тільки фактичну даність [§ 8], але й критерії права. Ідея про те, що природа людини є мірою права,

V. Природа речей
Вчення про природу речей лише частково підпорядковані природному праву у вузькому його розумінні. Про «природу речей» ми можемо вести мову в різних значеннях. Про власне природно-правове з

Незалежність ціннісного досвіду від здійснення цінностей
Ціннісний досвід «існує окремо» від чуттєвого досвіду й має свою цари­ну. Очевидно, що це пов'язано з тим, що цей досвід не залежить від «фактич­ної реалізації цінностей». Ці особливі влас

IV. «Внутрішня проблематичність» відчуття цінностей
Чи повинні ми вважати наш ціннісний досвід — наскільки це нам до­зволяє відчуття цінностей — остаточною підвалиною наших уявлень про цінності? Чи нам необхідно зрозуміти внутрішній вимір цих цінніс

Вихідний пункт пануючих уявлень про справедливість
Пропозиція орієнтуватися на пануючі, тобто визнані більшістю, уявлен­ня про справедливість приводить до питання про те, в який спосіб можна прийти до створення таких уявлень поняттєвим, «операційни

IV. Хибні шляхи соціальної моралі
Серед пануючих ціннісних уявлень в «обігу» можуть також перебувати й «фальшиві монети». «Фальшиві» уявлення про цінності можуть виникати різним чином. Вони з'являються у тому випадку, коли

Недостатність природжених механізмів управління поведінкою.
Антропологічно людина є «не цілком усталеною (строго визначеною) твари­ною», соціальна поведінка якої лише певною мірою регулюється за допомо­ги природжених механізмів поведінки [§ 8, II; § 19, IV,

Головні функції та компоненти правової безпеки
Головним завданням кожного правового суспільства є забезпечення пра­вового миру, порядку, надійності, стабільності. Гоббс, який під час громадян­ської війни в Англії міг спостерігати тіньові боки з

Про чіткість та прозорість права
Право здатне встановлювати чіткі орієнтири лише у тому випадку, коли воно саме є ясним та зрозумілим. Звідси — вимога семантичної однознач­ності правових норм: вони повинні чітко визначати, які осо

IV. Про неперервність правового порядку
Потреба виробити рішення про те, які норми повинні відповідати на­лежній поведінці, а також вимога ясності та транспарентності пов'язані з потребою у неперервності, спадковості, тяглості права. Сам

VI. Впевненість в орієнтирах, що досягаються за допомоги правового стану речей
Найважливішим підґрунтям спільного життя людей — не лише у пра­вовому відношенні, але і в їхніх стосунках, що виходять за межі права, — стає крім надійності норм та державних рішень послідовність о

Питання мотиваційного детермінізму
Водночас питання детермінізму можна розглядати і у зв'язку із змістом свідомості, залишаючи при цьому відкритим питання про ті фундаментальні фізико-хімічні процеси, які відбуваються в мозку: для т

Позитивна екзистенція свободи
Якщо існування такої «третьої детермінанти» не заперечується й немає доведення її неможливості, то тим самим ще не доводиться реальне існуван­ня свободи. Методи, які експериментально довод

Поняття та функції державної спільноти
Щоб забезпечити правову надійність та правову злагоду [§ 23, II], право повинне гарантувати несуперечливо [II, 2] й надійно [III] впорядковане сум- 195 Розділ 7. Сусп

Засоби та межі уніфікування права
1. Поділ правових функцій.Єдності права можна досягнути у такий спосіб, щоб усі зобов'язувальні директиви поведінки виходили з однієї й тієї самої інстанції. Але така централістичн

IV. Протилежний приклад з міжнародних правових відносин
Всередині однієї держави конфлікти інтересів регулюються правопоряд­ком, гомогенність якого надійно забезпечується, зокрема, розподілом компе-тенцій, а втілення їх у життя гарантується законно впор

Про головні права
1. До історії виникнення та обгрунтування.Мінливий історичний про­цес актуалізував потребу покласти межу повноваженням регулювання та втру­чання політичної влади й гарантувати не л

Приклад представницької демократії
Згідно з демократичним розумінням, державні функціонери діють як пред­ставники народу й виводять свою владу від народу, чи то вони обрані наро­дом, чи отримали свою посаду від представницьких орган

Компенсація збитків у публічному праві
Публічне право визнає вимогу компенсації навіть за законне заподіюван­ня шкоди. Найближчим прикладом є відшкодування експропріації або від­чуження [пор.: § 35, II, 1]. Питання вирівнювальної справе

IV. Компенсація несправедливих вигод
У взаємозв'язку з компенсацією збитків перебувають також вирівнюван­ня вигод, які хто-небудь здобув на противагу іншим. Тут порівняно з правом на відшкодування збитків йдеться не про компенсацію шк

IV. Компенсація несправедливих вигод
У взаємозв'язку з компенсацією збитків перебувають також вирівнюван­ня вигод, які хто-небудь здобув на противагу іншим. Тут порівняно з правом на відшкодування збитків йдеться не про компенсацію шк

Правова визначеність покарання
Правова надійність вимагає, щоб кожний міг передбачити наслідки своїх дій. Тому визнано за правовий принцип, що будь-кого можна карати за про­ступок лише тоді, коли караність цієї дії на час її зді

Понятійно-системне мислення
/. Програма понятійної юриспруденції Довіра до демократично прийнятих законів [§ 11, II, 4] та принцип поділу пади [§ 31, II] привели до висновку: бажано підпорядкувати суддю строгі

Нездійсненність цієї програми
Програма суто догматичної юриспруденції та правочинства, яка визнає лише заданий сенс з'1 ^інів, виявилася чездійсненною. Знову й знову в по­всякденному тлумаченні та заповненні . рогали

Нездійсненність цієї програми
Програма суто догматичної юриспруденції та правочинства, яка визнає лише заданий сенс з'1 ^інів, виявилася чездійсненною. Знову й знову в по­всякденному тлумаченні та заповненні . рогали

Функціональна єдність права
1. Настанова.Право повинне розв'язувати питання правильного вибору дій та керування діями, а також пов'язаних з ними конфліктів інтересів. Щоб

V. Правила мистецтва
Йоахім Леге виділив найважливіші принципи юридичного мислення і обгрунтування, серед яких і ті, що вже тут розглянуті, розрізнивши при цьо­му заборони, вимоги і правила стилю. Забороненим

N.Hartmann, Das Problem des geistigen Seins, 1932, 4949, Kap.16,44; Kubei. RPh, S.30 ff.
281 IV. W.Münzberg, Verhalten und Erfolg als Grundlagen der Rechtswidrigkeit und Haftung, 1966, S.l ff, 49 д-.

IV, 1; 23,1,1 соціальна мораль
291 Гроцій— 12, IV; 23, IV Гуссерль Едмунд — 1; 4, II; 40,1 девіаційна поведінка — 10,1 демократи

ПОЗИТИВІЗМ
— понятійно-правовий — 38,1 — позитивізм законів — 2,1, 1; 6, V; 11,1, 1, II, 3; 23,1, 2 — філософський позитивізм — 2,1,1 понятійна юриспруденція — 38,1, II поня

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги