рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Приклад представницької демократії

Приклад представницької демократії - раздел Право, Розмежування із законодавчим позитивізмом. Значення як примусове правило («гарантоване право»). ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ПРАВ І НЕДОТОРКАНОСТІ ГРОМАДЯН Згідно З Демократичним Розумінням, Державні Функціонери Діють Як Пред­ставник...

Згідно з демократичним розумінням, державні функціонери діють як пред­ставники народу й виводять свою владу від народу, чи то вони обрані наро­дом, чи отримали свою посаду від представницьких органів, чи, у крайньо­му випадку, опосередковано виводять цю посаду від них. Як представники вони повинні легітимно враховувати у своїй політичній лінії пануючі у більшості народу соціально-етичні та політичні уявлення.

У представницькій системі міститься важлива інституційна гарантія ро­зумного знаходження рішень [§ 20, IV]. Існує структурна відмінність між радикально-демократичною та репрезентативною системами. Представни-

219

Розділ 8. Філософсько-правові аспекти специфічної царини проблем ки повинні приймати рішення й окреслювати концепції, підносячись над настроями та нерозумністю моменту, вони, отже, не повинні бути просто виконавцями щоденно мінливих день у день поглядів, їхні правові та полі­тичні рішення приймаються на більш тривалий термін з об'єктивністю та знанням справи й діють як стабілізуючий чинник. Вони повинні також фор­мувати власні провідні ідеї та програми, до яких громадська думка може пізніше визначити своє ставлення. Представництво, отже, хоча й вимагає орієнтації політичної лінії на загальний напрям громадської думки, на панів­ну соціальну мораль, проте не означає простого пристосування до мінливих поглядів. Безперечно, у представницькій системі наявний також олігархо-елітарний момент: кожна владна організація перебирає на себе значну части­ну політичної влади народу, який вона репрезентує.

Але представники, згідно з демократичним розумінням легітимності, по­в'язані готовністю правового суспільства до консенсусу, вони взагалі пере­бувають під реальним «легітимним тиском» [§21, І, 3], оскільки провідні представники повинні періодично обиратися народом, і ці вибори припуска­ють можливість їх заміни; це стосується перш за все парламентської більшості та уряду з їхніми програмами. Вибори, надаючи альтернативи, які вплива­ють на формування уряду, є немовби підсумковим звітом за попередній період діяльності й змушують, таким чином, уряд та опозицію також і в період між виборами прагнути до орієнтації на громадську думку, до згоди з нею або до її завоювання.

Оскільки громадськість лише тоді може розумно висловлювати свою зго­ду або незгоду й виявити свій контроль над керівництвом, коли їй надані у розпорядження відповідні підстави для роздумів, то постає вимога гласності (публічності) державної діяльності. Публічність вимагає — й це є істотним — діяти на публіці, привселюдно, а саме не займатися лицедійством, а здійс­нювати діяльність, яка постійно тримає в полі зору погляди загалу та його бажання стосовно роз'яснення стану речей. Громадськості повинна бути га­рантована можливість через свободу поглядів, преси та зібрань формувати у вільних дискусіях думку і про політику уряду. Публічність урядової діяль­ності передбачає також відкрите обговорення з метою встановлення контак­ту із суспільством важливих політичних рішень. Цьому слугують не в остан­ню чергу парламентські дебати, промови в яких значною мірою відбуваються «при відкритих дверях», тобто з наміром ознайомити з аргументами стосов­но політичних рішень громадськість, аби вона, у свою чергу, залучила ці аргументи до своєї дискусії.

220

§ 32. Конституційний суд: керівництво та участь у прийнятті рішень________

///. Керівництво та участь у прийнятті рішень у підприємництві та на виробництві

Взаємозалежність керівництва та загалу, їхній зв'язок відіграють роль не лише в державі, але і в інших царинах. Незважаючи на всі зумовлені предметністю модифікації, існує певна спорідненість структур економічної та політичної сфер діяльності.

«Вірнопідданий» підприємства прагне стати, так би мовити, громадяни­ном підприємства. Наймане робітництво промислового підприємства дедалі більше розуміє себе не просто як суму ізольованих партнерів по договору з підприємцем, а як частину суспільства, зайнятого у виробництві, в якому власник капіталу відіграє лише одну (хоча й досить істотну) роль серед інших. Власність на промисловий капітал уже не розглядається як безперечна за­конна підстава, невід'ємна від права на управління. Використовуючи пара­лель з історичною демократизацією держави, можна згідно із старим афо­ризмом сказати, що максима одноосібного власника «підприємство — це я» замінена максимою виробничої громади «підприємство — це всі ми» [Рад-брух, Kulturlehre des Sozialismus, 1922, 1970, S.62].

Ця вимога не потребує жодних принципових революційних змін право­вого мислення. Оскільки на виробництві взаємодіють багато людей і вони вкладають у підприємство засоби виробництва та робочі навички, то це зви­чайно може відбуватися двома способами: або вони утворюють товариство, в якому кожний згідно із значимістю свого внеску має частку у прибутку, ризику та у прийнятті рішень, або один із учасників перебирає на себе керів­ництво, загальний прибуток і ризик і дає роботу іншим та оплачує її на під­ставі трудового договору. Ця друга модель є перехідною формою кооперації нашого індустріального суспільства, яка зумовлена випадковістю історич­ного розвитку. Але немає жодної принципової об'єктивної перешкоди у здійс­ненні першої моделі або у наближенні до неї й, отже, у здійсненні програми перетворення «вірнопідданих підприємства» на «громадян підприємства» або, краще, компаньйонів підприємства.

Цьому зразку кооперації відповідає вимога, згідно з якою найманий пра­цівник повинен сам брати участь у визначенні умов та мети своєї праці. До такої постановки мети наближається підприємницьке право, наприклад, у Федеративній Республіці Німеччині на підставі внутрішньопідприємниць-кого права участі представників найманої праці в управлінні [стосовно роз­поділу можливостей пор.-: § 35, 3]. При впорядкуванні такої участі в управ­лінні необхідно не лише знайти відповідне відношення між впливом капіта-

221

Розділ 8. Філософсько-правові аспекти специфічної царини проблем лу та осіб найманої праці, але й гарантувати керівництву підприємства здат­ність приймати рішення. Далі, право участі в управлінні осіб найманої праці :не повинне бути занадто «заорганізованим». Якщо воно правовим порядком або фактично передається централізовано керованим профспілкам, то ніякої участі в управлінні тих, хто працює на окремому підприємстві, не буде; по­над те, у цій ситуації директивне право (тобто право роботодавця в односто­ронньому порядку встановлювати умови праці. — Прим. пер.) та економіч­на влада тільки переміщуються від власників капіталу до профспілкових функ­ціонерів.

§ 33. Право відносин: договір

/. Функції договірного оформлення правових відносин

В організованому правовому суспільстві правове регулювання інтересів не завжди повинне здійснюватися через акти державної влади, отже, взагалі через закони або в окремому випадку через окремі акти верховної влади. Вони можуть бути передані й на самооформлення зацікавлених сторін [§31, II, 4]. Право на самоврядування громадян реалізується не лише через демо­кратичну участь їх у процесах державного регулювання, але й значно більшою мірою безпосередньо та дійово через «приватну автономію», завдяки якій вони — в обмеженому обсязі — самі регулюють власні взаємні правові від­носини й безпосередньо впливають на конкретне оформлення своїх обов'язків та прав. Це здійснюється, як правило, на підставі угод, що мають зобов'язу-вальну силу для їхніх учасників, тобто на підставі договорів.

Регулювання інтересів частково передається також спілкам плюралістич­ного суспільства, які при цьому справляють вплив на своїх членів. У такий спосіб вони можуть регулювати більш-менш важливі життєві умови цієї групи й впливати на неї, зокрема, на підставі тарифних договорів, які укла­даються між профспілками та організаціями роботодавців або окремими роботодавцями. Але щоб поширити нормативні положення цих договорів також на осіб, які не є членами спілок, потрібний державний акт (всезагаль-на декларація).

Договір—тобто грунтоване на паритетному узгодженні оформлення пра­вових відносин — має найпоширеніше застосування саме у царині приват­ної автономії; але не обмежується нею. Певне значення договір має й для внутрішньодержавного формування офіційно-правових відносин. Так, адмі­ністративні закони іноді вповноважують укладати адміністративно-пра-

222

§ 33. Право відносин: договір

вові договори між офіційно-правовими органами або між ними та приват­ними особами.

Значну роль відіграє договір у міжнародному праві. Тут узагалі писане право грунтується на договорі [§ 28, IV]. Щоб обґрунтувати його зобов'язу-вальну дію, недостатньо «позитивістського» підходу (тобто недостатньо са­мого тільки тексту. — Прим. пер.), натомість зобов'язувальна дія договорів, які укладаються в рамках державного правопорядку, може виводитися із за­конних повноважень [§ 28, II, 2].

//. Автономія та захист довіри

1. Принцип зобов'язаності.Безперечний принцип усіх міжлюдських від­носин полягає в тому, щоб дотримуватися даного слова, залишатися вірним своєму слову, не підривати довіру, викликану в іншого. Моральна вимога дотримуватися договору грунтується на двох принципах: на автономії та за­хисті довіри. Автономія означає, що гідність того, хто обіцяє, його вимога поважання його як самостійної дієздатної людини або держави вимагає, щоб він виконував зобов'язання, які перебрав на себе у вільному самовиявленні. Ризик утратити повагу та самоповагу надавав зобов'язаності навіть односто-ронньо даному «королівському слову», зобов'язаності, якої не легко уникали навіть тирани. Інший принцип, захист довіри, найтісніше пов'язаний з ви­могою орієнтаційної впевненості й послідовності: впорядковане суспільне життя може функціонувати лише тоді, коли існують орієнтири поведінки та принципи диспозитивності, на які можна покластися. Договір також пови­нен бути таким надійним принципом міжлюдських відносин.

Ці положення мають значення в рамках державного права для зобов'язу-вальних договорів, укладених на позитивно-правовому ґрунті; тут правова зобов'язаність опосередкована законними повноваженнями [§ 28, II, 2]. Вони діють також у відносинах між державами. Але й у позаправовій царині, у царині одних тільки обов'язків пристойності діє принцип, згідно з яким по­трібно дотримуватися слова й не порушувати довіру.

Вже Цицерон [Цицерон, De officiis, I, 23] робить наголос на важливій ролі надійності, «fides» (з лат. — «довірі») в упорядкуванні міжлюдських від­носин: «Але підґрунтям правосуддя є надійність, це означає постійність та істинність висловлювань та домовленостей». Гуго Гроцій проголосив «stare pactis» (з лат. — «додержання договорів») або, у сьогоднішньому звучанні, формулу «pacta sunt servanda» (з лат. — «договорів дотримуються») голов­ною умовою будь-якого розумно організованого суспільства [Циппеліус,

Розділ 8. Філософсько-правові аспекти специфічної царини проблем Gesch, розділ 15а]. Вчення про договірне походження держави навіть уба­чає легітимні підвалини державної спільноти й разом з цим державного права у кінцевому підсумку в самозобов'язаності громадян [§11, II, 4]; ця думка продовжує побутувати також і в сучасних теоріях держави, які обґрунтову­ють легітимність державної влади через здатність до консенсусу або через прийняття її актів [Циппеліус, AStL, 16,1; § 17, III, 4].

2. Конкретизація.Автономія та захист довіри перебувають у взаємовід­ношеннях, які не позбавлені напруження. Якби йшлося про здійснення при­ватної автономії, то договір мав би бути дійовим лише настільки, наскільки його правові дії відповідають фактичним та вільним волям обох договірних партнерів. Якщо загальноприйнятими смисл тлумачення договору від­хиляється від уявлень одного з партнерів, то цей останній не повинен бути зобов'язаний змістом тлумачення, яке він не приймав з власної волі, оскіль­ки це рівноцінне відсутності свободи волі. Проте з принципом автономії кон­курує принцип захисту довіри, який вимагає надійного диспозиційного під­ґрунтя у правових відносинах. Якщо виходити тільки з цього другого прин­ципу, то кожен повинен приймати за своє пояснення у загальноприйнятому значенні, байдуже, чи відхиляється воно від його уявлень, і байдуже, під впливом яких мотивів він перебував.

Між обома принципами потрібно шукати розумні компроміси, як це за­ведено в усталеному цивілізованому праві. За приклад може правити рішення, знайдене у Цивільному кодексі законів: у разі помилки необхідно відповідно брати до уваги не тільки справжню волю заявителя. Оскільки він створив довірливі обставини, слід зважити також на інтереси його партнера, який спирався на зроблену заяву. Тому потрібно зважити інтереси, при цьому ма­ють значення передусім різновид помилки та її наслідки: чи стосується по­милка заявленої дії, чи змісту заяви, чи ж лише мотивів [BGB, § 119], чи ж вона зумовлена навмисним уведенням в оману [BGB, § 123]. Мотиваційний тиск також не завжди виключає правочинність зробленого у договорі воле­виявлення. Хто, проте, протиправно через погрозу змушений був до волеви­явлення, той не повинен проти своєї волі залишатися в цьому стані [BGB, §123,абз.1].

Положення «pacta sunt servanda» (з лат. — «договорів дотримуються») ґрунтується на принципі довіри. По-справедливому договори слід тлумачи­ти згідно із смислом, який передбачається довірою [BGB, §§ 157,242]. Тому кожний договір містить невисловлені застереження, згідно з якими не вима-

224

§ 33. Право відносин: договір

гається (або справедливим чином модифікується) виконання обіцяного, якщо фактичні обставини, які є засадовими стосовно договору, настільки змінили­ся, що «за довірою» не можна очікувати дотримання обіцяного. Ця clausula rebus sic stautibus (з лат. — угода, яка підтверджує певний статус речей») озна­чає, отже, цілком зрозумілу трансформацію, а не порушення принципу дов­іри. Останній діє як всезагальне правоположення у загальному праві, а та­кож і в міжнародному праві.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Розмежування із законодавчим позитивізмом. Значення як примусове правило («гарантоване право»). ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ПРАВ І НЕДОТОРКАНОСТІ ГРОМАДЯН

Все має бути зроблене настільки просто, наскільки це можливо, але не простіше....

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Приклад представницької демократії

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Доцільність понять
Поняття є комбінацією ознак, спільних для багатьох предметів. Проте які з наявних спільностей ми виокремлюємо і схоплюємо в нашому по­нятті, — це залежить від того, що саме нас у певний момент ціка

Критика
1. Поведінка приписана таймовірна. Біхевіористське зведення права до простої регулярності зовнішніх дій не враховує різниці між належним і сущим, між дійсністю і ймовірністю. Водно

Нормативний та фактичний компоненти права
Таким чином, право є не абстракцією, а здійснюваним та ефективним нормативним порядком, «законом у дії». Воно зберігає зв'язок з реальним життям, має певний фактичний компонент, оскільки його викон

IV. Реалізація права через, дії
Таким чином, дійсне право є не просто нормативним смисловим змістом, який може знайти свій вияв, наприклад, у якомусь законопроекті, а певним 6 Цей останній аспект виокре

Моральне значення
«Значення» норми може означати, що сама по собі норма в совісті інди­віда діє як спонукальний мотивуючий чинник його вчинків. Той, хто знахо­дить уночі на безлюдній вулиці гаманець з грошима й відн

VII. Впровадження права замість позаправових норм
Поза сумнівом, право перебуває також під впливом панівних духовних течій свого часу та змін у соціальній моралі. З іншого боку, право справляє на «правово-етичне середовище» зворотний вплив, оскіль

Задані чинники
Монтеск'є (1689—1755) у своїй праці «Про дух законів» створює вираз­ну картину різнобічної зумовленості законів природними, господарськими 49 та культурними даностями, «при

Зумовленість дієвості права обставинами
Отже, реалії установлюють й обмежують можливість дії правових норм. Існує висловлювання, що англійський парламент може все, проте не може зробити з жінки чоловіка, а з чоловіка — жінку. Законодавец

Культурна зумовленість способу життя людей
Таким чином, є всі підстави твердити, що деякі базові зразки поведінки людей — передусім ті, які повторюються у багатьох культурах, відокремле­них одна від одної, а також ті, які пробиваються всупе

Трансформація інтересів у праві
Прозору модель того, як у боротьбі інтересів знаходять прийнятний ком­проміс, пропонує плюралістична демократія. Тут створюються групи пред­ставників спільних інтересів, які намагаються об'єднаними

Вплив на право суспільних факторів
Уже інтереси та владні відносини, які впливають на право, значною мірою суспільно зумовлені, принаймні їх конкретне оформлення відбувається за участі суспільства. Для права навряд чи можуть набуват

Вплив на право суспільних факторів
Уже інтереси та владні відносини, які впливають на право, значною мірою суспільно зумовлені, принаймні їх конкретне оформлення відбувається за участі суспільства. Для права навряд чи можуть набуват

Божий світовий порядок
Християнство надало ідеям всеохопного світового розуму теологічне об­грунтування. Світ упорядкований Божим Духом. Так навчав ще Августин (354—430). Якщо у центрі уваги августинівської картини світу

IV. Природа людини
Антропологічні теорії природного права грунтуються на природі люди­ни й вбачають у ній не тільки фактичну даність [§ 8], але й критерії права. Ідея про те, що природа людини є мірою права,

V. Природа речей
Вчення про природу речей лише частково підпорядковані природному праву у вузькому його розумінні. Про «природу речей» ми можемо вести мову в різних значеннях. Про власне природно-правове з

Незалежність ціннісного досвіду від здійснення цінностей
Ціннісний досвід «існує окремо» від чуттєвого досвіду й має свою цари­ну. Очевидно, що це пов'язано з тим, що цей досвід не залежить від «фактич­ної реалізації цінностей». Ці особливі влас

IV. «Внутрішня проблематичність» відчуття цінностей
Чи повинні ми вважати наш ціннісний досвід — наскільки це нам до­зволяє відчуття цінностей — остаточною підвалиною наших уявлень про цінності? Чи нам необхідно зрозуміти внутрішній вимір цих цінніс

Вихідний пункт пануючих уявлень про справедливість
Пропозиція орієнтуватися на пануючі, тобто визнані більшістю, уявлен­ня про справедливість приводить до питання про те, в який спосіб можна прийти до створення таких уявлень поняттєвим, «операційни

IV. Хибні шляхи соціальної моралі
Серед пануючих ціннісних уявлень в «обігу» можуть також перебувати й «фальшиві монети». «Фальшиві» уявлення про цінності можуть виникати різним чином. Вони з'являються у тому випадку, коли

Недостатність природжених механізмів управління поведінкою.
Антропологічно людина є «не цілком усталеною (строго визначеною) твари­ною», соціальна поведінка якої лише певною мірою регулюється за допомо­ги природжених механізмів поведінки [§ 8, II; § 19, IV,

Головні функції та компоненти правової безпеки
Головним завданням кожного правового суспільства є забезпечення пра­вового миру, порядку, надійності, стабільності. Гоббс, який під час громадян­ської війни в Англії міг спостерігати тіньові боки з

Про чіткість та прозорість права
Право здатне встановлювати чіткі орієнтири лише у тому випадку, коли воно саме є ясним та зрозумілим. Звідси — вимога семантичної однознач­ності правових норм: вони повинні чітко визначати, які осо

IV. Про неперервність правового порядку
Потреба виробити рішення про те, які норми повинні відповідати на­лежній поведінці, а також вимога ясності та транспарентності пов'язані з потребою у неперервності, спадковості, тяглості права. Сам

VI. Впевненість в орієнтирах, що досягаються за допомоги правового стану речей
Найважливішим підґрунтям спільного життя людей — не лише у пра­вовому відношенні, але і в їхніх стосунках, що виходять за межі права, — стає крім надійності норм та державних рішень послідовність о

Питання мотиваційного детермінізму
Водночас питання детермінізму можна розглядати і у зв'язку із змістом свідомості, залишаючи при цьому відкритим питання про ті фундаментальні фізико-хімічні процеси, які відбуваються в мозку: для т

Позитивна екзистенція свободи
Якщо існування такої «третьої детермінанти» не заперечується й немає доведення її неможливості, то тим самим ще не доводиться реальне існуван­ня свободи. Методи, які експериментально довод

Поняття та функції державної спільноти
Щоб забезпечити правову надійність та правову злагоду [§ 23, II], право повинне гарантувати несуперечливо [II, 2] й надійно [III] впорядковане сум- 195 Розділ 7. Сусп

Засоби та межі уніфікування права
1. Поділ правових функцій.Єдності права можна досягнути у такий спосіб, щоб усі зобов'язувальні директиви поведінки виходили з однієї й тієї самої інстанції. Але така централістичн

IV. Протилежний приклад з міжнародних правових відносин
Всередині однієї держави конфлікти інтересів регулюються правопоряд­ком, гомогенність якого надійно забезпечується, зокрема, розподілом компе-тенцій, а втілення їх у життя гарантується законно впор

Про головні права
1. До історії виникнення та обгрунтування.Мінливий історичний про­цес актуалізував потребу покласти межу повноваженням регулювання та втру­чання політичної влади й гарантувати не л

Компенсація збитків у публічному праві
Публічне право визнає вимогу компенсації навіть за законне заподіюван­ня шкоди. Найближчим прикладом є відшкодування експропріації або від­чуження [пор.: § 35, II, 1]. Питання вирівнювальної справе

IV. Компенсація несправедливих вигод
У взаємозв'язку з компенсацією збитків перебувають також вирівнюван­ня вигод, які хто-небудь здобув на противагу іншим. Тут порівняно з правом на відшкодування збитків йдеться не про компенсацію шк

IV. Компенсація несправедливих вигод
У взаємозв'язку з компенсацією збитків перебувають також вирівнюван­ня вигод, які хто-небудь здобув на противагу іншим. Тут порівняно з правом на відшкодування збитків йдеться не про компенсацію шк

Правова визначеність покарання
Правова надійність вимагає, щоб кожний міг передбачити наслідки своїх дій. Тому визнано за правовий принцип, що будь-кого можна карати за про­ступок лише тоді, коли караність цієї дії на час її зді

Понятійно-системне мислення
/. Програма понятійної юриспруденції Довіра до демократично прийнятих законів [§ 11, II, 4] та принцип поділу пади [§ 31, II] привели до висновку: бажано підпорядкувати суддю строгі

Нездійсненність цієї програми
Програма суто догматичної юриспруденції та правочинства, яка визнає лише заданий сенс з'1 ^інів, виявилася чездійсненною. Знову й знову в по­всякденному тлумаченні та заповненні . рогали

Нездійсненність цієї програми
Програма суто догматичної юриспруденції та правочинства, яка визнає лише заданий сенс з'1 ^інів, виявилася чездійсненною. Знову й знову в по­всякденному тлумаченні та заповненні . рогали

Функціональна єдність права
1. Настанова.Право повинне розв'язувати питання правильного вибору дій та керування діями, а також пов'язаних з ними конфліктів інтересів. Щоб

V. Правила мистецтва
Йоахім Леге виділив найважливіші принципи юридичного мислення і обгрунтування, серед яких і ті, що вже тут розглянуті, розрізнивши при цьо­му заборони, вимоги і правила стилю. Забороненим

N.Hartmann, Das Problem des geistigen Seins, 1932, 4949, Kap.16,44; Kubei. RPh, S.30 ff.
281 IV. W.Münzberg, Verhalten und Erfolg als Grundlagen der Rechtswidrigkeit und Haftung, 1966, S.l ff, 49 д-.

IV, 1; 23,1,1 соціальна мораль
291 Гроцій— 12, IV; 23, IV Гуссерль Едмунд — 1; 4, II; 40,1 девіаційна поведінка — 10,1 демократи

ПОЗИТИВІЗМ
— понятійно-правовий — 38,1 — позитивізм законів — 2,1, 1; 6, V; 11,1, 1, II, 3; 23,1, 2 — філософський позитивізм — 2,1,1 понятійна юриспруденція — 38,1, II поня

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги