рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Огляд системи правосуддя Сполученого Королівства. Система судів Англії та Вал її

Огляд системи правосуддя Сполученого Королівства. Система судів Англії та Вал її - раздел Право, Ббк 67.71Я73 Ш65 Вступ ...

ББК 67.71я73 Ш65

Вступ

Рекомендовано Міністерством освіти і науки України (лист № 14/18.2 - 128 від 18 липня 2001 p.)


ISBN 966-7784-97-5 ISBN 966-7784-99-1

Рецензенти Костицький В.М.,академік АПрН України,

доктор юридичних наук, професор; Забігайло В.К.,доктор юридичних наук, професор

Шеф-редактор Ковальський В. С.,кандидат юридичних наук

О Шишкін В. І., 2001 © Художнє оформлення

Видавництва "Юрінком Інтер", 2001

Розглядаючи роль суду в захисті прав і законних інтере­сів громадян, треба усвідомлювати, що світова спільнота визнає судовий захист найвищою формою… Судові заклади — найпомітніша і, можливо, найважливі­ша частина правних систем… закону, встановленого законодавчою владою, яка у свою чергу повинна керуватися волею народу.

Глава 1

Огляд системи правосуддя Сполученого Королівства

За формальною ознакою державного верховенства коро­нованої особи здійснення правосуддя всіх рівнів у Великій Британії є її виключним правом. Проте,… До залишків королівської прерогативи, які цілком зберег­ли свою дієвість,… року ув'язнення чи пом'якшити покарання. Таким чином, правосуддя на практиці здійснює не монарх, а відповідні…

Розділ І

  ди письмового провадження і суди, що не мають письмового провадження; 2) вищі… Перед тим, як пояснити докладніше важливість цієї кла­сифікації, слід зауважити, що існують інші класифікації, хоч…

Розділ І

  карне. Корисно буде роз'яснити структуру судових органів і за таким… Судова система Північної Ірландії в основному, за деяки­ми незначними особливостями, копіює англійську як на рівні…

ЧИТАЛЬНИЙ ЗАЛ

  внутрішні справи, до його компетенції належать питання чинності, тлумачення чи… У стосунках громадянина з державою Велика Британія також з'явилася наднаціональна судова установа. На роз­гляд…

Глава 2 Система судів Англії та Вал її

Суди графств

Внаслідок занепаду місцевих судів та судів сотні, що іс­нували з часів середньовіччя, на середину XIX ст. виникла потреба у створенні… грошові суми. З огляду на це на основі Закону про суди графств від 1846 р.… Коло повноважень судів графств було окреслено новим Законом про суди графств від 1959 р. і поправками до нього.…

Розділ І

  повноваження в певних сферах, зокрема тепер вони розгля­дають справи про… Друге обмеження юрисдикції судів має географічний ха­рактер. Юрисдикція судів графств є місцевою за своєю при­родою з…

Магістратські суди

Термін "магістратські суди" сьогодні охоплює те, що ра­ніше було відоме як "малі сесії" або "судці, які проводять… Непрофесійні судові заклади як невід'ємна частина бри­танської юридичної… Теперішня система магістратських судів, члени яких пра­цюють на громадських засадах, є життєво важливою для…

Розділ І

  а також їхнє розуміння роботи. Незважаючи на спроби зро­бити процес… Після призначення на посаду магістратським суддям на­лежить пройти базовий навчальний курс, під час якого вони…

Високий суд

Згідно із законами про правосуддя основні незалежні су­ди було перетворено на відділення новоствореного Високого суду. Спочатку було організовано… Громадськість часто висловлювала незадоволення з при­воду організації…

Розділ І

  спроби ефективніше й раціональніше розподілити різні види справ між… Нині Високий суд складається з 80 членів. Ці рядові суд­ді, як їх іноді називають, повинні мати щонайменше 10-річну…

Відділення Королівської лави

Повноваження щодо розгляду справ у галузі бізнесу по­кладено на утворений у 1970 р. комерційнийсуд, що є од­ним з кількох у відділенні і базується в… Усі повноваження щодо морських справ відповідно до ст. 20 Закону про Верховний… Суд вживає заходів щодо забезпечення задоволення по­зовів про відшкодування збитків, у тому числі у зв'язку із…

Розділ І

  претензій на володіння чи право власності на судна, позови про відшкодування… Підрозділ з цивільних справВідділення Королівської лави розглядає у першій інстанції найскладніші цивільні справи, які…

Розділ І


Судова система Великої Британії



 


шенням кількості поданих позовів це призвело, по суті, до розвитку системи адміністративного права.

Судді Відділення здійснюють також інші функції, до яких належать питання щодо результатів парламентських вибо­рів, що визначаються у суді У справах про порушення поряд­ку проведення парламентських виборів. Така колегія скла­дається з двох суддів Відділення Королівської лави.

Канцлерське відділення

Закони про правосуддя передбачають, що Канцлерське відділення розглядає справи, які раніше перебували виключ­но у юрисдикції Суду Лорд-Канцлера.… — продажем, обміном чи поділом землі або стягненням плати за землю; — викупом чи позбавленням права викупу заставних;

Відділення у сімейних справах

Додатком 1 до Закону про Верховний суд за Відділенням у сімейних справах закріплено: а) всі справи про розлучення Високого суду (в першій чи… на наказ чи рішення, наданий чи прийняте згідно з п. 63 (3) Закону про… Загальним наслідком цих положень є те, що Відділення володіє виключною юрисдикцією Високого суду щодо шлюб­них справ і…

Розділ І

  Згідно зі ст. 75 Закону про Верховний суд від 1981 p., лорд —головний суддя… До членів Королівського суду належать судді Високого суду, окружні судді, рекордери та магістрати (магістратські…

Апеляційний суд

Історія і склад

38 Розділ І Судова система Великої Британії

Карне відділення

Право подання апеляцій до Апеляційного суду чітко ви­значено законом. Це право, безумовно, поширюється на справи, в яких постають правні питання.… 40 Розділ І

Цивільне відділення

апеляційний процес являє собою "переслухування" справи по суті. Однак слід зазначити, що в цьому разі відбувається не повторне… Згідно з вимогами Закону про суди графств від 1959 р. та Закону про Верховний… Як правило, більшість апеляцій до Апеляційного суду грунтується на питаннях права. Маючи повноваження пере­віряти…

Розділ І

  ванням і заподіяною шкодою. Якщо у нижчій інстанції спра­ву розглядав суд… У справах, що розглядаються за нормами цивільного пра­ва, апеляцію до Палати лордів подають цивільні відділення…

Глава З Про суди присяжних

Суди присяжних віддавна були невід'ємною частиною британської системи судочинства. Протягом століть їхні функції і роль зазнали значних змін. Спочатку присяжні ви­конували суто адміністративні обов'язки: наприклад, герман­ські правителі використовували їх для збирання необхідних відомостей, зокрема для укладання так званої Книги страш­ного суду (першого перепису королівського майна та підда­них).

Використання судів присяжних як елемента судової сис­теми почалося за царювання Генріха II, коли було видано указ про те, що всі суперечки щодо власності чи володіння землею мають вирішуватися зборами представників, які мешкають у даній окрузі. Це, власне, вже були суди присяж­них, що складалися з дванадцяти осіб; поступово вони стали звичним засобом розв'язання суперечок у цивільних спра­вах. Кримінальні справи присяжні стали розглядати дещо пізніше, у XIII ст., коли ця форма судочинства прийшла на зміну ранньосередньовічному випробуванню вогнем і водою, від якого церква була змушена відмовитися. До початку XX ст. існували дві форми суду присяжних у кримінальних справах: "велике журі" у складі двадцяти трьох осіб (анульо­вані в 1933 p.), яке розглядало справи під час виїзних або квартальних сесій, і "мале журі" з дванадцяти осіб — екві­валент сучасних судів присяжних.

Спочатку присяжні головним чином виступали в ролі свідків, а не суддів. Вони мали вирішувати справу, керую­чись своєю власною обізнаністю з її обставинами та учасни­ками. Однак у XV ст. практика заслуховування незалежних свідків поступово надала судові присяжних його теперішньо­го вигляду, коли присяжні засідателі лише одержують та оці­нюють свідчення. З плином часу суд присяжних здобував де­далі більшу повагу; зрештою, у XVII ст. було проголошено, що присяжних не можна карати за рішення, яке розходиться зі свідченнями або вказівками судді. Суд присяжних стали розглядати як головний підмурок особистих свобод грома­дян.



Розділ І

  Сьогодні суд присяжних вже не користується такою без­заперечною повагою, як… Суд присяжних у цивільних справах сьогодні є винятком, а не правилом. За Законом про судочинство від 1933 р.…

Глава 4 Короткий нарис судової системи Шотландії

Судова система Шотландії зберегла значну самостійність і відрізняється від англійської передусім простотою структу­ри. Вона трирівнева й на вершині має дві відокремлені одна від одної інституції, які утворені за галузями права.

Усі суди саме Шотландії, крім спеціалізованих у певних суспільних галузях (відомчі арбітражі і трибунали), керують­ся у своїй діяльності передусім Хартією правосуддя Шотлан­дії, яку було оприлюднено в 1991 р.

Суди нижчого рівня

До судів нижчого рівня саме у Шотландії належать ок­ружні суди (перший рівень) і шерифські суди (другий рі­вень).

Окружні суди

У цих судах судочинством займаються магістри-правни-ки, які отримують посадову винагороду, й мирові судді, які працюють на громадських засадах.… 1 District Courts Act, 1975, ch. 20. ням органів місцевої влади. Вимоги щодо юридичної освіти для цієї категорії суддів не є обов'язковими. Винагороду за…

Шерифські суди

Суддівська посада шерифа виникла у Шотландії в XII— XIII ст. Шерифи чинили ираьосудця від імені корони, і їх по­сада, на відміну від англійських… Реформування шерифських судів (англ. — Sheriff court) почалося в 1971 р. з… Шерифи — це професійні судді двох категорій: перша — головний шериф (очолює шерифство) і друга — шерифи, яких може…

Вищі суди

Юрисдикція з кримінальних справ належить Високому суду юстиціаріїв (так за середньовіччя називали на Британ­ських островах чиновників, які… У першій інстанції справи розглядає суд присяжних у складі судді Високого суду… 4 — 1-2347

Розділ І

  люеться так: "винний", "невинний" або "немає… Як апеляційна інстанція Високий суд юстиціаріїв розгля­дає у складі трьох або більше суддів скарги щодо вироків…

Сесійний суд

Суд зовнішньої палати розглядає у першій інстанції спра­ви, що належать до складної категорії цивільних правовідно­син та вилучені з юрисдикції… Судді ухвалюють рішення одноособове або за участю дванадцяти присяжних. Проте… сяжних значно обмежена, їх залучають переважно для роз­гляду справ про відшкодування збитків, які було завдано…

Спеціальні суди

Кримінальні справи неповнолітніх осіб віком до 16 років віднесено до юрисдикції суду для неповнолітніх. Шотландський земельний суд компетентний розглядати справи з питань… Функціонують також: Дисциплінарний суд соліситорів, транспортні трибунали, ліцензійні трибунали, трибунали з рентних…

Розділ І


Судова система Великої Британії



 


Глава 5

Короткий нарис судової системи Північної Ірландії

Судова система Північної Ірландії дуже подібна до моделі Англії і Валії.

Адміністрування судів належить до повноважень лорд-канцлера, хоч Офіс Північної Ірландії підпорядкований дер­жавному секретареві і має справу з кримінальною політикою та законодавством, з поліцією та системою покарань. Лорд-канцлер має також усі повноваження щодо юридичної допо­моги, порад, підтримки.

Справи щодо незначних кримінальних проступків слу­хаються магістратськими судами під головуванням постійно­го працівника суду (основне місце роботи), який має юри­дичну освіту та постійно проживає в країні (резидент). Спра­ви щодо правопорушників у віці до 17 років розглядаються підлітковим судом, який складається із судді і двох спеці­ально підготовлених членів суду за умови, що хоч би одна з них — жінка.

Королівський суд розглядає кримінальні справи із звину­ваченням. У ньому засідають судді Високого суду (англ. High Court) і судді місцевого суду. Спірні справи розгля­даються суддею і журі, хоч у справах щодо звинувачення у тероризмі суддя здійснює правосуддя самостійно, оскільки можливий вплив на членів журі з боку терористичних орга­нізацій.

Під час судових процесів у Королівському суді без при­сяжних посилений тягар довести вину лягає на обвинувача (прокурора), і відповідачі мають право бути представлені юристом, якого самі оберуть. Суд повинен зазначити у пись­мовій формі причини засудження; існує автоматичне право апеляції проти засудження і вироку як на підставі фактів, так і на підставі права.

У Північній Ірландії магістратські суди не можуть пере­давати справу до Королівського суду (Суду корони), якщо вони розглянули її.

Справи щодо осіб у віці від 10 до 16 років, яких обвину­вачують у кримінальних злочинах, звичайно слухаються су­дами для неповнолітніх. Якщо їх визнано винними у вчинен-


ні злочину, за який дорослу людину необхідно позбавити во­лі, суд може призначити передати засудженого піклувальни­кам (піклування), під нагляд або дати випробувальний тер­мін. Засудженого можуть також попросити щоденно відвіду­вати спеціальний центр, відіслати на курси або вимагати жи­ти під охороною (у спеціальному закладі). Молоді особи у віці 16—21 рік, які засуджені до позбавлення волі менше ніж на 3 роки, утримуються у центрах для молодих в'язнів.

Директор державного обвинувачення (прокурор) Північ­ної Ірландії призначається Генеральним радником (англ. At­torney General), він здійснює обвинувачення (розслідування) щодо всіх правопорушників, яким пред'являється обвину­вальний акт, а також іноді і у справах про кримінальні про­ступки. Все ж більшість кримінальних правопорушень роз­слідує поліція.

Бюро серйозних шахрайств здійснює обвинувачення у найбільш серйозних справах про шахрайство в Англії, Валії та Північній Ірландії. Розслідування здійснює група юристів, бухгалтерів, офіцерів поліції та інші спеціалісти.

Служба безпеки у Північній Ірландії наділена спеціаль­ною владою щодо затримання, допитування та арешту, вра­ховуючи ситуацію в Ольстері. У Північній Ірландії справи в порядку розгляду апеляції на рішення, вироки магістерських судів слухають місцеві суди. Лише апеляція щодо права (а не фактів) може слухатись Північно-ірландським Апеля­ційним судом, який також розглядає апеляційні справи щодо рішень, вироків Королівського суду.

Наступна процедура апеляції до Суду Палати лордів є подібною до процедури в Англії і Валії.

Особа, засуджена за тероризм у суді без присяжних, має право автоматичної апеляції.

Цивільне право в Англії, Валії та Північній Ірландії має справу з усім, що стосується сім'ї, власності, договорів і де­ліктів. Воно також включає статутне, адміністративне, про­мислове, морське та духовне право.

Цивільні справи вартістю до 10 тис. фунтів стерлінгів розглядаються місцевими судами, хоч аж до 15 тис. фунтів стерлінгів також розглядаються. Магістратські суди в Пів­нічній Ірландії розглядають обмежене коло цивільних справ. Вищим судом у цивільних справах є Високий суд юстиції, з якого апеляції можуть направлятися до Апеляційного суду.



Розділ І


Судова система Великої Британії



 


Апеляції з місцевих судів розглядають Високий суд або Апе­ляційний чуд.

Суд Палати лордів є також останньою апеляційною ін­станцією у цивільних справах, які розглянуті у судах Північ­ної Ірландії.

€ відмінності у процедурі в Північній Ірландії та в Англії і Валії (наприклад, розгляд справи в місцевому суді почина­ється з пред'явлення позову до відповідача позивачем).

Глава 6

Суди спеціальної юрисдикції у Великій Британії

З огляду на численність і різноманітність існуючих судів спеціальної юрисдикції не всі із згаданих вад і переваг про­являються у кожен даний момент.… мими формальностями, як і традиційний суд), арбітражі у трудових конфліктах,…

Суд коронера

За оксфордським тлумачним словником, коронер — по­садова особа, обов'язком якої є проведення дізнання щодо нещасних випадків з летальним кінцем або… Інститут коронера притаманний країнам з англосаксон­ською правовою системою… 1 New Webster's dictionary and thesaurus of English language Copyright 1993 by Lexicon publications, inc. Sherman…

Трибунал з питань трудових відносин

Багато з цих положень, особливо ті, що пов'язані зі скар­гами на несправедливе звільнення з роботи (які нині станов­лять дві третини всього обсягу… У 1971 р. було здійснено спробу створити спеціалізова­ний суд для розгляду… До складу суду входить така кількість суддів, яку може час від часу призначати лорд-канцлер з числа суддів Високо­го…

Розділ І

  можуть подаватися стосовно питань права, що виникають у судах нижчих інстанцій… Лорд-канцлер має право розробляти регламент, на під­ставі якого Суд має право регулювати своє власне судочин­ство.…

Суд у справах про порушення свободи конкуренції

Предметне охоплення справ суду було тимчасово розши­рене Законом про роздрібні ціни від 1964 p., який обмежив встановлення й підтримання мінімальних… Юрисдикцію суду було розширено Законом про добросо­вісну конкуренцію від 1973…

Розділ І


Судова система Великої Британії



 


За Законом про сумлінну ділову практику від 1973 р. до його юрисдикції належить також розгляд тих урядових доку­ментів, що обмежують права споживачів.

Суд складається з трьох судців Високого суду, призначе­них лорд-канцлером, судді Верховного цивільного суду Шот­ландії, судді Верховного суду Ірландії і не більше десяти не­професійних членів, призначених королевою за рекоменда­цією лорд-канцлера. Суд вважається належним чином уком­плектованим, якщо є головуючий суддя і два непрофесійні члени, а у випадку якщо справа стосується лише питань пра­ва, суд може складатися з одного судді. Апеляції на рішення подаються стосовно питань права, а у справах, передбачених частиною III Закону про добросовісну конкуренцію від 1973 р.(захист споживачів), на рішення стосовно питань факту або права, — до Апеляційного суду, Верховного ци­вільного суду Шотландії або Апеляційного суду Північної Ір­ландії, залежно від обставин.

Військові трибунали

Військово-повітряні та військові суди(англ. Air Force and military courts-martial) схожі за своїми складом і судочинством. Обвинувачений може бути… Однак навмисне вбивство, ненавмисне вбивство, зрада та зґвалтування, вчинені в… В усіх інших випадках юрисдикція цивільних і військових су­дів збігається. Втім, особа, яку вже було засуджено або…

Церковні суди

Церковні суди (англ. Ecclesiastical court) мають таку ж тривалу історію, що й саме загальне право. Хоч вони контро­лювалися монархами починаючи з часів Генріха VIII і їхня юрисдикція щодо мирян поступово скасовувалася, ієрархія судів Англіканської церкви залишилася. Крім того, Синод Англіканської церкви за законом має право ухвалювати при­писи стосовно будь-якого питання, яке зачіпає Англіканську церкву, і навіть стосовно актів парламенту. Ці приписи мають силу закону після отримання королівської санкції. Од-

5—1-2347


66


Розділ І


Судова система Великої Британії

ним з таких приписів був Припис щодо юрисдикції у церков­них справах від 1963 p., який змінив ієрархію церковних су­дів і скасував велику кількість… Систему церковних судових органів можна резюмувати таким чином. У кожній… Юрисдикція, аналогічна юрисдикції консисторських су­дів, здійснюється над єпископами та архієпископами конво-каційними…

Інші спеціалізовані суди

Протягом XX от. були утворено велику кількість перед­бачених законом судів спеціальної юрисдикції для забезпе­чення неформальних, відносно недорогих механізмів роз­в'язання конфліктів, як правило, між громадянами і держа­вою. Ця система адміністративної юстиції у минулому ви­кликала певне занепокоєння. Автор праць з конституційних питань Дайсі відкидав ідею відокремленої системи правосуд­дя (droit administratif — адміністративне право) для роз­в'язання конфліктів між громадянами і державою. Нині та­кий погляд, навіть якщо він і був правильним і логічним у часи, коли його було висловлено, більш не є придатним: за останні 100 років парламент відчував дедалі більшу потребу в наділенні органів юрисдикцією, яка виходить за межі зви­чайної юрисдикції судів, особливо у зв'язку із соціальним за­конодавством.



Розділ І


Судова система Великої Британії

Причинами, що спонукали розвиток системи судів спе­ціальної юрисдикції є: 1) видимі вади традиційних судів, а са­ме формалізм, повільність, брак… До складу таких судів часто входять правознавці. Багато головуючих у судах —… Серед таких судів обов'язково треба зазначити: 1) трибу­нали з питань соціального забезпечення (англ. Pensions Ap­peal…

Лицарський суд

Англійський суд може бути позбавлений юрисдикції ли­ше законом. Попри це, більшість місцевих і феодальних су­дів поступово її втрачають. Втім, уже в наш час було прове­дено засідання колишнього Лицарського суду (англ. Court of knights), феодального суду, з метою прийняти рішення щодо права одного театру демонструвати герб міста Манчестер. До цього суд не скликався з 1737 р.


Лицарські суди вирішують питання про право користу­вання геральдичними девізами та гербами.

Суд розв'язує конфлікти стосовно права використовува­ти символіку, прапори та емблеми. В ньому головує граф-маршал (головний церемоніймейстер і голова геральдичної палати), хоч у згаданому вище випадку він призначив засіда­ти як свого заступника голову Відділення Королівської лави Високого суду правосуддя. Суд не має ніякого права забез­печувати виконання своїх рішень.

Компенсаційні трибунали

Найважливішим поповненням лав компенсаційних три­буналів стала Рада з компенсації збитків, спричинених зло­чинами. Програму було започатковано в… У першій інстанції клопотання розглядаються одноособо­вим членом. Якщо… скор0!!!™ ня,

І трибунали

  JrfS °УДИ С1іеціальноі' юрисдикції для роз--фактів між своїми власними членами…  

Еликої Британії

Глава 7 Суд Палати лордів

Організація

структуру цивілк^™1.3 шРаюД> Що схематично зображають (англ. The House ^гт° ' f fT° сУД<>чинства, є Палата лордів но, але не на пра,^… Історія Пала^33 HOP™ загального права. Ради, яка втілюа^ лордів беРе початок… Слід сказати, "елящ™и.,м СУД°М Державної скарбниці.

Розділ 1

  апеляційну юрисдикцію від 1876 p., який передбачав, що оп­лачувані довічні… Нині від імені Палати лордів справи розглядає Суд Пала­ти лордів, який складається з лорд-канцлера (Голови суду Палати…

Юрисдикція

Право оскарження рішень у кримінальних справах до Палати лордів з'явилося лише у 1907 p., коли згідно із Зако­ном про апеляції стало можливим…

Розділ І

  рішень Відділення Королівської лави було затверджено Зако­ном про здійснення… Рішення Суду Палати лордів як судового органу, що діє за нормами загального права, є обов'язковими для всіх ін­ших…

Розділ І


Судова система Великої Британії



 


Глава 8

Судді

За традицією судді є одними зі стовпів громадянського суспільства Великої Британії та її правничого устрою. Але, як уже зазначалось вище, судді у Сполученому Королівстві поділяються на професійних і мирових.

Професійні судді

Як і раніше судочинство є сферою діяльності вищих та наближених до них середніх суспільних верств; воно доступ­не лише випускникам загальновизнаних… сьогодні можуть особи зі значно ширших суспільних верств. Мине кілька… Взагалі для консервативної англійської судової системи велике значення мають такі аспекти, як поважність віку,…

Мирові судді

магістрате»*! № У ЦІЙ главі дається лише історична генеза розвитку цього Інституту. F нна генеза СпочатКУ п°сада мирового судді була радше адміністра­тивною, ніж суддівською,… Перші згадка про мирових суддів знаходимо в королів­ ській відозв u^b p., якою створювалися мирові судді для сприяння…

Розділ І

  Пізніше, за династії Тюдорів, низка законів дала суддям юрисдикцію судити… Як зазначалося вище, адміністративна юрисдикція миро­вих суддів з роками занепадала, одночасно з посиленням…

Глава 9

Обвинувачення та представництво сторін

У суді

Саме прокуратура несе головну відповідальність за пра­вильність здійснення правосуддя в Англії і Валії на початко­вій стадії. Йдеться передусім про Генерального прокурора та його заступника у справах Англії і Валії, а також про лорд-адвоката, генерального прокурора Шотландії та генерально­го адвоката у справах Шотландії, які є офіційними радника­ми Британської Корони та членів Парламенту з правних пи­тань. Хоч ці посадові особи вважаються найвищими у прав­ничій структурі, насправді вони призначаються згідно з волею політика і залишають свої посади, коли уряд, що їх призначав, іде у відставку. Попри це створюється враження, що ці посади мусять бути поза політикою, оскільки вони на­дають тим, хто їх обіймає, певну свободу дій у сфері судо­чинства; так, генеральний прокурор може на власний розсуд


накласти заборону на порушення судової справи чи прийня­ти рішення про припинення карного переслідування.

За законодавством, генеральний прокурор е "захисником (опікуном, охоронцем) громадських інтересів". Нещодавно це положення дістало таке трактування: "Хоч він є членом уряду, який перебуває при владі тимчасово, його обов'язком є відстоювати громадські інтереси з повною об'єктивністю й відстороненістю. Він мусить діяти незалежно від будь-якого зовнішнього тиску, хто б його не чинив... Особливий обов'я­зок генерального прокурора полягає в тому, щоб забезпечу­вати виконання закону за будь-яких обставин".

Одна з основних функцій генерального прокурора — ви­ступати у певних випадках від імені громадськості позива­чем у справах, пов'язаних із захистом громадських інтересів; ці судові процеси звичайно називаються справами заявника. На рішення генерального прокурора про виступ у суді з та­ким позовом можуть впливати міркування щодо стану гро­мадського порядку, проте таке рішення в жодному разі не повинно прийматись під тиском політичних факторів чи у зв'язку з позицією уряду. Крім того, згідно зі своїми обов'яз­ками генеральний прокурор виступає як представник коро­леви на тих цивільних процесах, де це має особливу вагу для королівської влади, а також в інших справах, які трактують­ся як істотні правопорушення у політичній чи конституцій­ній сферах. Він також може за дозволом суду втручатися у розгляд справи у разі виникнення проблеми, пов'язаної з громадським порядком, яку, на думку виконавчої влади, вар­то довести до відома суду.

Генеральний адвокат — це, по суті, заступник генераль­ного прокурора; він може виконувати будь-які з названих функцій, якщо має повноваження діяти від особи генераль­ного прокурора або якщо посада генерального прокурора є вакантною, або в разі хвороби останнього.

Слід також згадати посаду Головного громадського про­курора, якій, власне кажучи, не є посадовою особою юстиції, однак працює під наглядом генерального прокурора. Голов­ний громадський прокурор — це баристер чи соліситор зі стажем роботи щонайменше десять років. До його обов'язків належить порушення справи, її розгляд та ведення судового процесу в тих випадках, коли йдеться про серйозні й заплу­тані кримінальні справи, а також консультації та допомога

6 — 1-2347


82


Розділ І


Судова система Великої Британії


83


 


вищим поліцейським чиновникам, судовим секретарям та будь-яким іншим особам, які мають відношення до розгляду судової справи.

У Шотландії, на відміну від Англії і Валії, вже давно іс­нує розвинута система органів публічного кримінального пе­реслідування, її очолюють лорд-адвокат і генеральний солі-ситор Шотландії, який є одночасно заступником генерально­го соліситора, а на місцях представляють прокурори-фіска-ли. Органи публічного кримінального переслідування на власний розсуд приймають рішення про доцільність передачі справи до суду і підтримки звинувачення у справі, що розслі­дується поліцією (найбільш складні кримінальні справи мо­жуть розслідувати прокурори-фіскали). Обвинувачення у Високому суді юстиріаріїв підтримує генеральний соліситор Шотландії або помічники лорда-адвоката. В шерифських су­дах, а іноді і в окружних судах обвинувачення підтримують прокурори-фіскали, які користуються значною самостійністю при розв'язанні багатьох питань. Лорд-адвокат, генеральний соліситор і прокурори-фіскали можуть брати участь і в про­цесах у цивільних справах, виступаючи на захист Корони або публічного інтересу.

Функції представників сторін у цивільному процесі, за­хисту у кримінальних справах і надання юридичних послуг виконують адвокати, які в Англії здавна поділяються на дві категорії — баристерів і соліситорів.

Баристери— це юристи, які мають виключне пряно ви­ступати у вищих судових інстанціях (як і соліситори, вони вправі виступати також у судах нижчих інстанцій). Для то­го, щоб стати баристером, необхідно пройти стажування у досвідченого баристера і тривалий курс навчання і після складення відповідних іспитів бути прийнятим у члени одно­го з чотирьох "іннів" — об'єднань, які входять до корпорації баристерів. Діяльність баристерів пов'язана з багатьма тра­диційними повноваженнями і обмеженнями. Зокрема, вони повинні спілкуватись з клієнтами лише через соліситорів, носити тогу і парик і т. ін. Найбільш досвідчені і кваліфіко­вані баристери призначаються королевою за рекомендацією лорд-канцлера на посаду "королівського радника", що дає їм додаткові повноваження і привілеї. Корпорація баристерів є самостійною, її очолює сенат і рада баристерів.


Соліситори— значно численніша категорія юристів. Вони дають консультації своїм клієнтам, часто на постійній основі, готують до розгляду цивільні і кримінальні справи в інтересах своїх клієнтів, виступають від імені обвинувачення чи захисту, а також як представники інтересів сторін у су­дах нижчих інстанцій. Корпорацію соліситорів очолює Юри­дичне товариство, яким керує виборча рада. Кандидати в со­ліситори повинні мати юридичну освіту або пройти курс навчання при Юридичному товаристві, вони складають спе­ціальні іспити і проходять 2-річне стажування.

Функції захисників обвинуваченого у кримінальних спра­вах і представників сторін у цивільному процесі в Шотландії виконують професійно підготовлені юристи. Як і в Англії, во­ни поділяються на дві категорії — адвокати (їх професійне об'єднання називається Факультетом адвокатів) і соліситори (вони об'єднані в Юридичне товариство Шотландії). Як і ан­глійські баристери, адвокати мають право виступати в будь-яких судах і давати поради і висновки у спрямованих до них правових питаннях. Найбільш досвідчені адвокати за пред­ставленням лорда — генерального судді призначаються ко­ролівськими радниками (призначення здійснюється короле­вою). Соліситори, яких раніше традиційно називали "юри­дичними агентами", виконують в основному функції повіре­них і ведуть роботу з підготовки справ до слухання. Вони мають право виступати в шерифських та інших нижчих судах.

Глава 10

Контроль судів

За органами адміністративної юстиції

Розділ І Суд osa система Великої Британії 85

Адміністративно-технічний нагляд

садових осіб, вимагаючи судової заборони або мотивувальної частини судового рішення стосовно своїх прав. В останні роки Високий суд демонструє дедалі більшу го­товність втручатися в…

Апеляції на рішення судів спеціальної юрисдикції

Клопотання про судовий перегляд не є апеляцією. За за­гальним правом права оскарження рішень суду спеціальної юрисдикції не існує, так що апелювати можна лише тоді, ко­ли це передбачено законом. Стаття 11 Закону про суди спе­ціальної юрисдикції і розслідування від 1992 р. передбачає, що будь-яка сторона може оскаржувати рішення певних ор­ганів адміністративної юстиції у Високому суді або вимагати передання йому справи, пов'язаної з питанням права. Ці апе­ляції розглядаються апеляційною секцією Відділення Коро­лівської лави. Інші закони передбачають право апелювати до різних підрозділів Верховного суду, у випадку з лікарями, дантистами і офтальмологами — до Судового комітету Таєм­ної ради.

Глава 11 Судовий комітет Таємної ради

Склад

До прийняття Закону про Судовий комітет від 1833 р. юрисдикція Таємної ради здійснювалася неюристами. Згідно із Законом про Судовий комітет зі змінами та доповненнями від 1844 p., законами про апеляційну юрисдикцію, прийняти­ми у період з 1876—1947 років, та іншими законами було за­проваджено Судовий комітет у складі лорда-президента Таємної ради і лідера Палати лордів, лорд-канцлера, колиш­ніх лордів-президентів Таємної ради і лідерів Палати лордів, призначених членів Палати лордів з розгляду апеляцій та членів Таємної ради, які обіймають або обіймали високу су­дову посаду відповідно до законів про апеляційну юрисдик­цію від 1876 та 1887 років. Час від часу згідно з "королів­ським наказом у раді" склад Судового комітету розширював-



Розділ І


Судова система Великої Британії



 


ся завдяки включенню до нього осіб, які обіймали високі судові посади у країнах Співдружності. Насправді, лорд-канцлер та призначені члени Палати лордів з розгляду апе­ляцій завжди засідають як члени комітету з тим результа­том, що рішення Таємної ради користуються великою пова­гою, хоч і не мають неухильної зобов'язуючої дії.

Апеляції розглядаються Таємною радою у складі не мен­ше трьох, а зазвичай п'яти членів Судового комітету, хоч ві­домі факти, коли і набагато більше членів судового комітету залучались до розгляду справ. Члени Судового комітету не носять мантій, а процедура слухань така сама, як і в Палаті лордів.

Юрисдикція

Основні аспекти юрисдикції Таємної ради: а) апеляції на рішення судів за межами Сполученого Ко­ролівства. Оскільки її Величність є уособленням… Дозвіл на апеляції у кримінальних справах надається тільки у виняткових… б) юрисдикція щодо морських справ. До 1875 р. до Таєм­ ної ради подавалися апеляції на рішення Високого суду адмі­…

Розділ І

  колоніях, законодавство на острові Джерсі і право особи за­сідати й голосувати… Розділ II Судова система США

Глава 1 Конституційні основи правосуддя

Прагнення американців до справедливості знайшло своє відображення в Основному законі країни — Конституції Сполучених Штатів Америки, яка визначає головні принци­пи федерального керівництва й гарантує всім громадянам свободу, права і справедливість.

Конституція США закріпила поділ влади на три гілки. Одна з них — судова влада, найвпливовішою частиною якої є Верховний суд Сполучених Штатів.

Дві інші гілки державної влади — це законодавча влада, представлена Конгресом, куди народ обирає своїх представ­ників, і виконавча влада, яку очолює Президент. Правники, які розробили цей принцип управління і Конституцію, розпо­ділили повноваження між трьома гілками влади таким чи­ном, щоб жодна людина або група людей у керівництві не могли керувати іншими гілками влади.

Конституція гарантує громадянам ще цілу низку прав. Одним з дуже важливих є право на "справедливу процеду­ру", яке означає, що ніхто не може бути позбавлений життя, свободи або майна, якщо були порушені необхідні юридичні процедури. Поліція, урядові діячі та установи повинні в усіх випадках чітко виконувати всі встановлені законом процеду­ри. Навіть найнезначніші юридичні права особи, групи осіб або організацій не можуть бути порушені в законодавчих ак­тах, офіційних діях, під час арешту або суду.

Найзначніший вододіл на американському правному кон­тиненті проходить між федеральною і юридичними система­ми влади у штатах. Його підґрунтям є Конституція США, згідно з якою в 1789 р. з метою "створити більш досконалі-



Розділ II


Судова система США

ший союз" існуючих штатів було засновано федеральний уряд. Відтоді федеральний уряд співіснує з урядами штатів; йому надано широкі… На час проголошення у 1776 р. незалежності північно­американських колоній… Конституція США 1787 p. стала не тільки законодавчою базою нової єдиної і в майбутньому могутньої держави, а й…

Глава 2 Федеральні суди звичайної юрисдикції

Судову владу федеральних судів встановлює другий роз­діл ст. III Конституції Сполучених Штатів, у якому зазначе­но, що юрисдикція цих судів поширюється на всі справи, що стосуються послів, інших повноважних представників та консулів; на всі справи адміралтейства та інші морські спра­ви, в яких Сполучені Штати є стороною; на всі спори між двома чи більше штатами, між штатом і громадянами іншого штату, між громадянами різних штатів, між громадянами од­ного штату за позовами про землі, даровані різними штата­ми, а також між штатами чи їх громадянами та чужоземни­ми державами, громадянами чи підданцями.

Вже в 1789 р. Конгрес прийняв Закон про судову владу, заснувавши тим самим федеральну судову систему з певною кількістю судів у кожному штаті. Систему проміжних судів суто апеляційної юрисдикції Конгрес вперше започаткував у 1891 р. Структура тогочасних судів звичайної юрисдикції, утворених за територіальною, а не за спеціалізованою озна­кою, загалом збереглася й донині. Вона має три рівні: в ос­нові — окружні суди (англ. U. S. Districts Courts); посере­дині — апеляційні суди (англ. U. S. Courts of Appeals); вершина — Верховний суд (англ. The Supreme Court of The United States)1.

Окружні суди

У кожному окрузі існує окружний Федеральний суд Спо­лучених Штатів (англ. US District Courts). Ці 94 суди є ос­новними судами федеральної судової… Див. таблицю 2. юрисдикції. У кожному з них працює щонайменше двоє суд­дів, у багатьох випадках — чотири—вісім, а в найбільш…

Апеляційні суди

Конгрес заснував також тринадцять апеляційних феде­ральних округів як основу федеральної судової структури проміжного рівня.1

Незважаючи на те, що у США також існує дозвільна апе­ляція, хоч за обсягом це ущемлення значно менше, ніж у Ве­ликій Британії, фактично значна частина справ, що їх роз­глядає окружний федеральний суд, виходить за рівень апе­ляційних судів.

Кожна справа, яку вирішує апеляційний суд, може, у свою чергу, бути переглянута у Верховному суді. Таким чи­ном справа, що належить до юрисдикції окружного суду, мо­же пройти через три рівні федеральної судової системи: від окружного до апеляційного суду, а згодом — до Верховного суду США. З практичних міркувань для переважної більшос­ті федеральних справ апеляційні суди є також судами остан­ньої інстанції.

Регіональні апеляційні суди

Після того, як дворівнева система федеральних судів у США проіснувала понад 100 років і Верховний суд США виявився перевантаженим від апеляцій, Конгрес у 1891 р. за

1 Див. таблицю 3 (за книгою Д. Мідора "Суди в Сполучених Штатах". — 1991. - С. 24.).



Розділ II


Судова система США

Актом Еварса ухвалив рішення про утворення проміжної ланки апеляційних судів між федеральними окружними су­дами і Верховним судом. Одинадцять федеральних апеляційних округів організо­вано за принципом поділу… З цього поділу вбачається, що уряд США у питаннях єд­ності федеральної судової системи не дуже опікується…

Апеляційний суд федерального округу

Єдиний федеральний апеляційний суд (тринадцятий), ор­ганізований не за територіальним поділом, — Апеляційний суд Сполучених Штатів Федерального судового округу (англ. U. S. Courts of appeals for the Federal Circuit), який бу­ло утворено Конгресом у 1982 p. Юрисдикцію цього суду частково окреслено змістом його справ. Він розглядає апеля­ції з усіх 94 окружних судів у справах, пов'язаних з патент­ним правом та деякими позовами проти федерального уряду. Крім того, його юрисдикція поширюється на апеляції, що по­даються кількома адміністративними установами на рішення спеціальних судів — Суду претензій, Суду міжнародної тор­гівлі, Апеляційного суду у справах ветеранів. Щоб проілюст­рувати роботу цього суду, розглянемо його функції щодо су­ду у справах ветеранів.

Перегляд рішень Федеральним апеляційним судом феде­рального округу рішень суду у справах ветеранів регулюєть­ся ст. 7292 розділу 38 Збірника законів США і здійснюється у встановленому порядку.

Після занесення рішення федеральним апеляційним су­дом у справах ветеранів до відповідного провадження будь-яка сторона у справі може домогтися перегляду рішення сто­совно юридичної сили будь-якого закону чи припису (крім відмови в перегляді шкали категорій непрацездатності, вста­новленої згідно зі ст. 1155 розділу 38) або будь-якого його тлумачення (крім судової постанови стосовно фактичної об­ставини), на яке суд спирався, виносячи своє рішення. Тако­го перегляду можна домогтися шляхом подання сповіщення про апеляцію до Апеляційного суду у справах ветеранів про­тягом часу і у спосіб, що встановлені для оскарження рішень


федеральних районних судів у федеральних апеляційних судах.

Коли суддя або колегія суддів Апеляційного суду у спра­вах ветеранів, видаючи наказ, який за інших обставин не підлягає оскарженню на підставі цієї статті, вирішує, що йдеться про регулююче питання права, стосовно якого існує істотна підстава для розбіжності в поглядах, і що по суті іс­нує незгода між скаржником і секретарем щодо такого пи­тання права, і що остаточне завершення розгляду справи по суті може бути значно прискорене негайним розглядом тако­го питання, суддя або колегія суддів сповіщають головуючо­го суддю про таке рішення. Отримавши таке сповіщення, го­ловуючий суддя пересвідчується, що таке питання передано до суду, після чого будь-яка сторона у справі може клопота­тися перед федеральним окружним апеляційним судом про винесення рішення щодо такого питання. Цей суд може дати дозвіл на подання проміжної апеляції щодо такого питання, якщо таке клопотання подано йому протягом 10 днів після того, як головуючий суддя Апеляційного суду у справах ве­теранів пересвідчиться в отриманні такого питання. Ні кло­потання про оскарження, ні задоволення такого клопотання за цією статтею не зупиняє судочинства в Апеляційному су­ді у справах ветеранів, хіба що наказ про таке зупинення ви­дасть суддя Апеляційного суду у справах ветеранів або фе­дерального окружного апеляційного суду.

Наказ вважається рішенням Апеляційного суду у спра­вах ветеранів.

Федеральний окружний апеляційний суд має виключну юрисдикцію у перегляді й вирішенні будь-якого заперечення чинності будь-якого закону чи припису або будь-якого його тлумачення, поданого згідно з цим пунктом, і в тлумаченні конституційних приписів і законів, якщо їх представлено у визначеному законом порядку і вони необхідні для винесен­ня рішення. Висновок такого суду є остаточним, якщо його не переглянув Верховний суд після витребування справи у спосіб, передбачений у ст. 1254 розділу 28 Збірника законів США.

Федеральний окружний апеляційний суд вирішує всі по­сутні питання права, у тому числі тлумачення конституцій­них положень і приписів законів. Суд визнає незаконним і скасовує будь-який припис або будь-яке його тлумачення


Розділ II

довільним, примхливим або таким, що свідчить про зло­вживання правом діяти на власний розсуд, чи який яким-не-будь іншим чином не відповідає… таким, що суперечить конституційному праву, повнова­женням, привілеям чи… перевищенням передбачених законом юрисдикції, повно­важення чи обмежень або порушенням законного права;

Глава З Федеральні суди спеціальної компетенції

Крім федеральних судів загальної юрисдикції, до системи федеральних судів належать спеціальні суди. Для контролю законності рішень органів адміністрації у США створено кілька спеціальних федеральних судів.

Конституція США уповноважує Конгрес засновувати, крім федеральних судів загальної юрисдикції, ще й інші фе­деральні суди, мета яких — допомагати законодавчій владі в різних аспектах її діяльності і сприяти додержанню Консти­туції. Ці федеральні суди відомі як "суди 1-ї статті".

Суд претензій до уряду США

Історія та склад суду

Розділ II Спочатку суд лише розглядав позови та готував для Конгресу рекомендації щодо… Акт Такера 1887 р. значно розширив межі юрисдикції су­ду щодо видів позовів, а також додав йому обов'язки…

Повноваження

Основою юрисдикції Суду претензій є Акт Такера, про що вже йшлося. Згідно з ним суд розглядає: 1) грошові претензії, які не пов'язані з податками і грун­ туються на… 2) позови, пов'язані з контрактами, які були укладені асоціаціями чи громадянами з урядом США або такі, стосов­ но…

Судова система США

  — питання компенсації щодо актів страхування громадян. Судове провадження у Претензійному суді відбувається у тому самому порядку, що й у судах загальної юрисдикції, але має…

Податковий суд США

Історія виникнення і статус

Заснувавши Податковий суд, Конгрес створив судову установу, де платники податків могли домогтися незалежно­го перегляду встановлених податківцями… Свою діяльність суд розпочав у 1924 р. як Податкова апеляційна колегія —… 1 Незначним винятком з цього правила є судові спори з приводу оподат­кування, де йдеться про доходи товариств та…

Розділ II

Податковий суд є незалежним судовим органом, і його робота не підлягає наглядові чи переглядові з боку виконав­чих органів влади. Вона підлягає… Головними причинами організації суду за "законом Конг­ресу"… Головним результатом такої зміни статусу стало право примушувати свідків бути присутніми на засіданні суду, на­кладати…

Судова система США

Основним місцеперебуванням суду є округ Колумбія (Ва­шингтон), проте судді їздять по всій країні, проводячи виїзні засідання майже в 60 містах. Положення § 7446 розділу 76 Збірника законів США зобов'язують головуючого суддю при­значати місце і час проведення кожного судового засідання, "маючи на увазі забезпечення появи в суді платників, зав­даючи їм при цьому якомога менше незручностей або витрат".

Повноваження

1) заборгованість попередньо встановлена податковим управлінням; 2) платника податків заздалегідь повідомлено про це; 3) платник податків протягом встановленого строку по­ дає до Податкового суду позовну заяву про перегляд суми…

Розділ II

Судова система США   на повідомлення податкових органів про неправильну інфор­мацію в податковій інформації стосовно того ж фіскального…

Суд США з питань міжнародної торгівлі

Спочатку всі спори, пов'язані з міжнародною торгівлею, розглядав, згідно з Конституцією, Конгрес США. Згодом ці справи було передоручено Раді… Протягом наступних ЗО років з'явилося ще кілька мит­них судів, які дрейфували… Попри всі зміни у статусі, юрисдикції та повноваженнях, новостворений суд багато в чому нагадував свого попередни­ка —…

Апеляційний суд США у справах ветеранів

Історія виникнення і статус

За понятійним апаратом відповідного законодавства СІЛА ветеран — це не лише особа, яка виконувала свій обов'язок в армії США, а й будь-яка особа,… 8 — 1-2347 114

Повноваження

Федеральний апеляційний суд у справах ветеранів має виключну юрисдикцію в перегляді рішень Управи з апеляцій у справах ветеранів. Секретар не може домагатися перегля­ду будь-якого з таких рішень. Суд має право затверджувати, змінювати або скасовувати рішення цієї управи або поверта­ти справи в початкову інстанцію, залежно від обставин.

Перегляд у Суді здійснюється на основі матеріалів судо­вої справи в присутності секретаря і колегії. Масштаби пе­регляду обмежуються предметною сферою, обумовленою ст. 7261 розділу 38. Суд не може переглядати шкалу катего­рій непрацездатності, встановлену згідно зі ст. 1155 розділу


116


Розділ II

  38, а також будь-які дії секретаря щодо встановлення чи пе­регляду цієї… Обсяг повноважень Суду деякою мірою визначає Збірник законів США; тому § 4061 розділу 38 відносить до них:

Судова система США

ним. Наказ Суду за цим пунктом є остаточним і не може пе­реглядатися у будь-якому іншому суді. Засідання Апеляційного суду у справах ветеранів прово­дяться відповідно до… Відправлення поштою змагальних паперів, рішень, нака­зів, сповіщень чи копій проваджень, пов'язаних зі справами на…

Розділ II


Судова система США

  — після відхилення клопотання про витребування спра­ ви, якщо рішення… — по закінченню ЗО днів від дня видання наказу Верхов­ ного суду, якщо цей суд встановлює, що рішення Апеляцій­ ного…

Суди з питань банкрутства

У кожному судовому федеральному окрузі судді у спра­вах про банкрутство, які перебувають на постійній штатній службі, становлять підрозділ… Г22

Організація

Федеральний окружний апеляційний суд у відповідній кількості призначає суддів у справах про банкрутство для судових округів першої інстанції. Кожне… Конференція суддів подає Конгресові рекомендації сто­совно необхідної… Кожен суддя у справах про банкрутство призначається на термін у чотирнадцять років за умови додержання поло­жень п.…

Розділ II


Судова система США

  Рада суддів відповідного округу надає апеляційному су­дові допомогу в оцінці… До повідомлення апеляційному судові прізвищ осіб, яких рада суддів округу вважає найбільш придатними для запов­нення…

Розділ II


Судова система США



 


жуть бути переглянуті окружними федеральними судами, а також спеціальними засіданнями судів з питань банкрутства.

Повноваження

— справи, що стосуються управління майном; — задоволення чи відхилення позовів на майно або звільнення від права… — зустрічні позови від речово-правового титулу проти осіб, які подають позовні заяви проти речово-правового титулу; …

Порядок розгляду

Окружний суд може постановити, щоб позови на цивіль­ні правопорушення із заподіянням особистої шкоди або позо­ви, пов'язані зі смертю в результаті… Суддя у справах про банкрутство може розглянути по­зов, який не є основним,… Окружний суд за згодою всіх сторін у справі може пере­дати позов, пов'язаний зі справою за розділом 11 Збірника…

Забезпечення роботи

Стаття 156 зазначеного нормативного акта регулює діяльність допоміжного персоналу. Кожен суддя у справах про банкрутство може призначити секретаря — судового клерка і таких додаткових помічників, яких директор Управ­ління справами судів США визначить необхідними. Судовий клерк, призначений на підставі цієї статті, не підпадає під положення частини І глави 63 розділу 5, якщо інше не пе­редбачено суддею, який його призначив, або судовим прави­лом місцевої дії.

Після засвідчення перед радою суддів відповідного окру­гу і Директором Управління справами судів США того, що число справ і позовів, що розглядаються у межах юрисдик­ції, визначеної згідно зі ст. 1334 розділу 28 Збірника законів

9—1-2347



Розділ II


Судова система США

  США, на території даного судового району, дає для цього підстави, судді у… У приміщенні суду або за його межами будь-який суд мо­же користуватися обладнанням або послугами, які стосують­ся…

Військово-апеляційний суд США

Заснування

ної системи, яка повинна була врівноважувати потребу під­тримання дисципліни у збройних силах і бажання надати військовослужбовцям, обвинуваченим у… Конгрес передбачив одну або більше ревізійних комісій у кожному роді збройних… Новий судовий орган спочатку називався Військово-апе­ляційним судом, згодом, у 1968 p., Конгрес перейменував йо­го у…

Юрисдикція

1) в усіх випадках, коли вирок, що затверджений війсь­ ково-ревізійним судом, передбачає смертну кару; 2) в усіх випадках, коли рішення що переглянуто війсь­ ково-ревізійним судом,… 3) в усіх справах, переглянутих військово-ревізійним су­ дом, за якими на прохання обвинуваченого Військово-апеля­…

Процедура звернення І розгляду

Якщо Військово-апеляційний суд приймає прохання про перегляд до провадження, то висновки у справі подає зде­більшого апеляційний адвокат. Додаткові… Справи, обов'язкові до перегляду Військово-апеляційним судом США (ті, що… Справи, що містять прохання про послаблення як виня­ток, судові накази про апеляційні прохання та апеляції з бо­ку…

Розділ II


Судова система США

  Своїм рішенням у разі прямого апеляційного перегляду суд може розпорядитися… Апеляційна юрисдикція Військово-апеляційного суду США поширюється тільки на питання закону, а не на вста­новлення та…

Судді

Спочатку Військово-апеляційний суд складався з трьох цивільних суддів, призначуваних Президентом на різні стро­ки за порадою та згодою Сенату. Перших суддів призначали на 15, 10 та 5 років, а наступників кожного з них — на пов­них 15 років. Однак якщо до того, як закінчився строк при­значення судді, з'являлася вякянсія, законом передбачалося, що наступник призначатиметься тільки на строк, не завер­шений попередником. У 1980 р. Конгрес прийняв законодав­чий акт, за яким кожний новий суддя призначається на 15 років. Коли у жовтні 1990 р. Конгрес розширив Військо­во-апеляційний суд до п'яти суддів, строки призначення пер­ших суддів на ці два нові пости становили 13 та 7 років від­повідно.

Військовий досвід не є ані необхідною умовою призна­чення, ані причиною дискваліфікації. Суддя, як сказано у статуті, мусить на час призначення бути особою "з цивільно­го життя". Однак особа, звільнена зі збройних сил після 20 і більше років дійсної служби не розглядається як така, що є цивільною. Чотирнадцять з шістнадцяти суддів Військово-апеляційного суду деякий час служили у збройних силах.


Коло призначених обмежується особами, які є членами адво­катської колегії федерального суду або вищого суду штату. Від однієї політичної партії можуть призначатися не більш як троє суддів Військово-апеляційного суду. За всю історію США тільки в чотирьох випадках Президентові довелося призначати суддю не з його власної партії. Суддю можуть перепризначити на новий строк.

Головний суддя Військово-апеляційного суду має пріори­тет і головує на будь-якій сесії, де він присутній. Інші судді мають пріоритет і головують згідно зі старшинством їхньої посади. Суд складає власні правила практики та процедури й визначає необхідну для кворуму кількість суддів.

Кожен суддя Військово-апеляційного суду США одержує ту саму заробітну плату та кошти на відрядження, якими час від часу забезпечуються судді апеляційних судів. Судді можуть бути зміщені з посади Президентом за письмовою запискою або усною заявою про невиконання ними обов'яз­ків або неналежну поведінку, або розумовий чи фізичний не­долік, але не з якої-небудь іншої причини. Суддя, що працю­вав у Військово-апеляційному суді, отримує пенсію або інтуї-тет (щорічну плату за домовленістю), якими забезпечуються судді цього суду по завершенні строку їхньої служби.

Суди спеціальної процедури

Засідання таких судів відбувається у приміщенні, яке ви­значить Головний суддя Верховного суду з залученням тех­нічного допоміжного службового… Один з таких судів — Тимчасовий надзвичайний апеля­ційний суд, який розглядає…

Розділ



 


нення юридичних осіб виробничої або споживчої сфери, а та­кож адміністративних органів регіонального або самоврядно­го управління, коли йдеться про користування енергією у ве­ликих обсягах, зміну порядку постачання і користування енергією у певних регіонах, штатах, містах, заміну видів енергії, експлуатацію центрів, що виробляють електроенер­гію (ядерно-теплові станції;, запаси енергоносіїв, діяльність НАСА та інші питання, які перебувають у сферах регулю­вання, вказаних Федеральними Правилами. Цим не тільки надається особливого значення правовідносинам у даній га­лузі, а й підкреслюється увага до місцевої енергетики з боку держави.

Другий із зазначених судів — це спеціальний суд з пи­тань заходів проти іноземних розвідок. Він розглядає подан­ня Генерального аторнея США (за статусом він у чомусь близький до Генерального прокурора України) про дозвіл на встановлення на території США апаратури підслуховування та відео- і фотофіксації в інтересах національної безпеки та інші стеження, підключення до цих акцій багатьох систем контролю (космічні супутники, авіація, флот, радари та ін.). Діяльність цих засобів стеження повинна охоплювати знач­ну територію США (регіонів, штатів). Важливо те, що це є свідченням демократичного принципу судового контролю за службами, які здійснюють оперативно-розшукову діяльність. Суд колегіально вирішує питання обгрунтованості заходів, запропонованих Генеральним аторнеєм США.

Глава 4 Верховний суд СІЛА

Організаційний статус

Від середини XIX ст. й донині суд складається з дев'яти членів, один з яких призначається Верховним суддею Сполу- чених Штатів. Верховний суд США розміщений у Вашингто­ні, поряд з Капітолієм.… Процедура виборів членів Верховного суду є одним з прикладів того, як працює принцип поділу влади, який ще називають…

Конституційна юрисдикція

Головне завдання Верховного суду — приймати остаточ­ні рішення у судових справах, де йдеться про порушення Конституції. Конституція дає певні повноваження кожному напряму федеральної влади. Вона також дає повноваження урядам штатів, створюючи таким чином федеральну систе­му, в якій влада розподіляється між центром та керівницт­вом штатів. Коли установа або особа в керівництві штату чи країни звинувачується в порушенні закону, остаточне рішен­ня може прийняти тільки Верховний суд. Якщо він це ро­бить, то його рішення саме стає законом.



Розділ II

  Більшість справ, що їх розглядає Верховний суд, пов'яза­на з порушенням… У 1954 р. батько чорної дівчинки з Канзасу заявив, що вважає несправедливим, аби його донька ходила в розміще­ну…

Остаточна апеляційна юрисдикція

За нечисленними винятками, юрисдикція Верховного су­ду є вибірковою. Сторони процесу подають до суду петицію з проханням заслухати справу та винести… суду. Відмова Верховного суду надати certiorari не означає, що нижчий суд виніс правильне рішення з обставин справи, а…

Розділ II

Як правило, Верховний суд переглядає справу після ви­несення рішення Федеральним апелящ'йним судом. Взагалі Верховний суд може дати згоду на… Юрисдикція Верховного суду щодо судів штатів обмеже­на переглядом рішень… ^ Федеральний закон може бути статутним або конститу­ційним. Таке становище надає Верховному судові право контролю над…

Глава 5

Загальний нарис судової системи штатів у США

Як федеральна судова система, так і судова система кож­ного штату побудована за принципом піраміди1.

Кожен з п'ятидесяти штатів, об'єднаних у Союз північ­ноамериканських штатів (США), має свою власну конститу­цію, в якій зафіксовано принцип поділу влади. У деяких шта­тах конституція створює судову систему повністю, причому як на рівні загальної юрисдикції, так і на рівні апеляційних судів. В інших штатах конституція обмежується тим, що уповноважує законодавчу владу створювати судову структу­ру. Судові системи в загальних рисах схожі між собою, од­нак у деталях відрізняються одна від одної. Спробуємо опи­сати найважливіші компоненти судових систем штатів і на­вести типові моделі і варіації.

Основною ланкою усіх судових систем штатів є суди пер­шої інстанції, які утворюють базу судової піраміди. Це най-численніші суди з найбільшою кількістю суддів і судових справ; вони розміщені в усіх містах і округах штату. Саме тут починаються судові справи, через що їх називають суда­ми "початкової юрисдикції". Коли люди порушують цивільні справи чи штат порушує кримінальну справу, це робиться в судах першої інстанції.

У більшості штатів суди першої інстанції мають два рівні (Вірджинія, Каліфорнія та ін.). Вищий рівень — великі суди першої інстанції, власне, їх і називають судами "загальної юрисдикції" через те, що вони уповноважені слухати і вирі­шувати різні справи — як цивільні, так і кримінальні. Якщо положення законодавчого акта не позбавляє їх юрисдикції, вони мають право виносити вирок у будь-якій судовій справі. Назви цих судів можуть бути різними. У деяких штатах їх називають "окружними судами", маючи на увазі судовий ок­руг (circuit) або адміністративний (district), в інших — "високими або вищими судами". Така відсутність єдиної тер-

1 Див. таблиці 2, 4, 5, 6. (Таблиці 4, 5, 6 — за книгою Д. Мідора "Суди в Сполучених Штатах". - 1991. - С. 78-80).


/42


Розділ II


Судова система США

  мікології є одним з багатьох факторів, що вносять плутанину в розуміння… Нижчий рівень судів першої інстанції становлять суди обмеженої юрисдикції: поліцейські, магістратські, суди…

Розділ II

  по-різному, але найчастіше — апеляційними судами. Голов­ною метою цих новацій… У різних штатах цю проміжну апеляційну ланку організо­вано по-різному. В деяких штатах існують єдині проміжні су­ди,…

Розділ II


Судова система США

судову справу загалом; у деяких штатах вона може охоплю­вати тільки специфічні питання. Верховний суд у деяких штатах має право перебирати на себе з власної… Ще одним напрямом вирішення питання апеляцій у шта­ті, де існує проміжний суд, є запровадження контролю з бо­ку…

Глава 6 Про суди присяжних

У США найбільшою мірою зберігся інститут присяжних засідателів, або журі (англ. Juri). Але останніми роками де­далі частіше дискутується питання про доцільність участі журі у тривалому розгляді складних справ, пов'язаних із за­стосуванням антитрестівського чи страхового законодав­ства. Фахівці дедалі більше схиляються до думки, що для будь-якої галузі потрібні кваліфіковані спеціалісти, а не ди­летанти, яких легко ввести в оману. Тим більше, що вико­ристання інституту присяжних збільшує обсяг роботи судів, уповільнює загальний рух справи й різко збільшує трива­лість судових засідань порівняно з процесами, що їх ведуть самі судді.

Федеральне законодавство передбачає для конкретних справ добір членів журі навмання з різних прошарків насе­лення району, де відбувається судовий процес. Усі амери­канські громадяни, яким минуло 18 років і які проживають у даному районі не менше року, вміють читати, писати й розу­міють англійську мову, не мають психічних чи фізичних вад, не були під слідством або не були засуджені за злочин на строк більше одного року, не належать до осіб, які можуть розголосити секрети правосуддя чи внести розкол під час об­говорення вердиктів, можуть брати участь у відправленні правосуддя.

Однак за прийнятим Конгресом США у 1968 р. законом, присяжними у федеральних судах можуть бути лише грома­дяни США, якілосяеди

цевості, де проходить судовий процес, не менше одного року. Не можна включати до списків присяжних військовослуж­бовців, пожежників, посадових осіб законодавчих, виконав­чих та судових органів. В окремих штатах членами журі не можуть бути або- підлягають відводу юристи, лікарі,- медєеет-г ри, аптекарі, викладачі, священики, журналісти, хіроманти, працівники транспорту, зв'язку, тюрем тощо.

Кожен федеральний районний суд має свій порядок залу­
чення присяжних. Основою для набору кандидатів є списки
виборців даного району або платників податків, інформація з
Іо* •-/.• . , '



Розділ II


Судоаа система США

довідників про жителів міста, телефонні довідники, дані пе­репису населення. Список присяжних для того чи іншого суду складають за його дорученням шерифи,… Слід зазначити, що прокурор і адвокат мають право на безліч мотивованих, а до того ще й на чотири немотивовані…

Розділ II


Судова система США

мають право розпорядитися провести судово-медичний роз­тин трупа. Висновки коронерського розслідування назива­ються вердиктом. У ньому вказується,… Велике журі складається з двадцяти чотирьох присяж­них, які добираються так… У цивільному судочинстві США немає єдиної процедури судового засідання, але існує його типова схема за участю…

Розділ II


Судова система США



 


 


Глава 7

Судді

Судця є найголовнішою процесуальною постаттю у сис­темі американських судів, тому призначенню їх суспільство приділяє значну увагу.

У США юристи стають суддями чотирма способами:

а) через вибори в законодавчому органі;

б) через призначення вищою посадовою особою в систе­
мі виконавчої влади за умови затвердження кандидатури за­
конодавчим органом;

в) шляхом добору вищою посадовою особою зі списку з
кількох кандидатів, наданого незалежною комісією;

г) через загальні вибори.

Після створення Федерації понад половина штатів обира­ла своїх суддів у законодавчих органах. Тепер так обирають суддів тільки у двох штатах — Вірджинії та Південній Каро-ліні. Недоліком виборів у законодавчому органі є протекціо­нізм, але такий порядок має і свої переваги порівняно із за­гальними виборами, зокрема не потребує масштабної та до­рогої передвиборної кампанії.

У федеральній системі найбільш поширилося призначен­ня суддів вищими посадовими особами з подальшим затвер­дженням запропонованої кандидатури законодавчим орга­нам. Таким чином поповнюється майже весь корпус феде­ральних судців. Поповнення штату окружних судів, як пра­вило, відбувається за більшою участю Сенату — органу, що дає згоду на призначення. Сенатори вважають, що склад ок­ружного суддівства в їхніх штатах має надзвичайно велике значення для них та для їхніх прихильників. Міністр юстиції США та очолюване ним Міністерство юстиції, інші посадові особи Білого дому є головними учасниками процесу добору. Всі, хто бере в ньому участь, мусять обговорювати між со­бою всі можливі варіанти взаємоприйнятного рішення, адже кандидатури повинні задовольняти всіх як з професійної, так і політичної точки зору. Таким чином, хоч Президент і здій­снює остаточний вибір, його воля практично обмежується впливом названих сторін.


Призначаючи судців до апеляційних судів США, Прези­дент та Міністерство юстиції мають дещо більшу свободу дій завдяки тому, що сенатори беруть меншу участь у цьому процесі. До кожного з цих судів призначаються судді з кіль­кох різних штатів, тому сенатори не мають надто великого інтересу до заповнення цих вакансій, як буває в разі вакансії в окружному суді власного штату. Обираючи суддів до Вер­ховного суду, Президент має ще більшу свободу маневру, хоч він і мусить враховувати думку Сенату, який може на­класти на його рішення вето.

Процедура призначення суддів, аналогічна федеральній, застосовується лише в кількох штатах. У більшості штатів їх призначає комісія: в деяких штатах — усіх, в інших — тіль­ки апеляційних або тільки суддів для судів першої інстанції окремих міст та округів. Є штати, в яких усі судді призна­чаються таким чином. В інших випадках цей метод застосо­вується лише для апеляційних судів; у третіх так обирають­ся тільки судді судів першої інстанції деяких міст та округів.

У разі обрання через "конкурс гідних" створюється неза­лежна комісія, яка звичайно складається з дев'яти — п'ят­надцяти осіб. Серед них є правники й судді, а також особи, які не мають професійного відношення до юриспруденції. До­кладаються зусилля, аби створити комісію на безпартійних засадах і таким чином уникнути партійного протекціонізму під час добору. Коли виникає вакансія на посаду судді, комі­сія заохочує громадськість та правничі кола висувати свої кандидатури. Приймаються також заяви від заінтересованих юристів. Відтак комісія переглядає всі одержані нею відомос­ті про кожного кандидата і проводить співбесіди з найбільш перспективними з них. Врешті-решт губернаторові подаєть­ся список найбільш гідних претендентів, формально без ура­хування їхньої належності до тієї чи іншої політичної партії. У деяких штатах такий список складається з трьох прізвищ, в інших може бути висунуто п'ятеро кандидатів. Одного з них губернатор призначає на посаду судці.

Такий метод відомий як "план Міссурі", бо він уперше був застосований саме в цьому штаті в 1940 р. Ця система призначення була підтримана громадськістю, оскільки дава­ла змогу уникнути політичного протекціонізму і якоюсь мі­рою гарантувала неупередженість і професіоналізм судців, залишаючи, з іншого боку, вищій посадовій особі виконавчої


154


Розділ II


Судова система США

влади певну свободу вибору на підставі власних політичних міркувань. Незважаючи на поширення у другій половині XX ст. практики призначення суддів… Проте суддя, знаючи, що його суперником може стати будь-який юрист, який сплатить реєстраційний збір і стане…

Розділ II

  шляхом імпічменту1 з боку Конгресу. Підставою для цього може бути державна… З іншого боку, найменший ступінь незалежності існує в судових системах тих штатів, де передбачено перебування суддів…

Розділ II


Судова система США

  чення на свої посади брали певну участь у судових проце­сах, але чимало з них… Суддям суворо заборонено займатися адвокатською практикою; під час судового процесу вони не повинні вика­зувати своєї…

Глава 8 Персонал судів

Судові системи Сполучених Штатів функціонують завдя­ки роботі численного штату службовців. Звичайно ж у цент­рі будь-якої судової системи перебувають судді. Серед служ­бовців найтісніше пов'язані з суддями ті, хто допомагає їм у процесі прийняття рішень щодо конкретних проблем та судо­вих справ: юридичні секретарі, штатні адвокати та помічни­ки під час слухання справ. Крім того, існує секретарський та адміністративний персонал: секретарки, секретарі суду, лю­ди, які пояснюють, як працює суд, судові адміністратори. Ро­боті судів допомагають і чимало позасудових організацій.

Юридичні помічники та штатні юристи

рішень без стороннюї допомоги. Суддя суду першої інстанції або апеляційного суду самостійно аналізував юридичні ас­пекти справи та приймав рішення… Першим професійним помічником у судовій практиці США став юридичний секретар.… Тепер кожен суддя Верховного суду США має право на чотирьох помічників, а суддя Апеляційного суду Федераль­ного округу…

Розділ II

  Робота юридичних секретарів у суді першої інстанції де­що відрізняється від… Починаючи з 60-х років XX ст. стало очевидно, що судді апеляційних судів потребують і можуть ефективно…

Помічники в судах

Особа, яка обіймає посаду помічника, працює, як прави­ло, неповний робочий день й залучається, за потреби, для виконання конкретних робіт. Помічники… Разом з тим залучення помічників є винятком, а не пра­вилом. Вони… Останніми роками у федеральних окружних судах з'явився і добре зарекомендував себе ще один вид судових помічників. Це…

Розділ II

  і відповідає за розробку і виконання програм підвищення кваліфікації суддів… Секретар судді працює з документами, які надходять до кабінету судді. У кожного судді апеляційного суду є свій…

Допоміжні організації

Для судів штатів найважливішою серед цих установ є Національний центр у справах судів штатів, розміщений у Вільямсбурзі, штат Вірджинія. Утворений у… Інститут юстиції штатів був утворений Конгресом у 1986 р. як канал для… У США є кілька організацій, які забезпечують суддів штатів освітніми програмами. Ідея постійного підвищення…

Розділ Н


Судова система США



 


тів діяльності федеральних судів, маючи на меті вдоскона­лення федеральної судової системи. Вони також планують і впроваджують навчальні програми для суддів та іншого судо­вого персоналу.

Глава 9 АторнеЙ

Аторней (англ. attorney — повірений, адвокат, пред­ставник) — офіційна особа, яка, перебуваючи на державній службі, представляє певні юридичні інтереси (або захищає їх) згідно зі своїми функціональними обов'язками. Така кате­горія юридичних працівників передбачена в англосаксон­ській системі права (Велика Британія, Канада, США та ін.) і не знає аналогів в інших правових системах. Найвищою се­ред цих працівників є посада генерального аторнея, яка в США і Канаді, наприклад, об'єднана з посадою міністра юс­тиції. Аторней-генерал (англ. Attorney General) — одна з найвищих посад, осіб в юстиції США, Канади, Англії, Брази­лії, Венесуели та деяких інших країн. Він здійснює нагляд за виконанням законів, є головним радником уряду з питань відповідності урядових актів чинному законодавству і кон­сультантом щодо законодавчих ініціатив. Посада аторней-генерала запроваджена і в деяких штатах США. В Англії аторней-генерал — член Кабінету міністрів.

У літературі його повноваження узагальнено трактують­ся так: хоч генеральний аторней — член уряду, який пере­буває при політичній владі, його обов'язком є відстоювання громадських і державних інтересів з повною об'єктивністю і всебічністю. Він має діяти незалежно від зовнішнього тиску, хто б його не чинив. Особливий обов'язок генерального аторнея полягає у тому, щоб забезпечувати виконання зако­ну за будь-яких обставин, а під час прийняття урядом рішень дбати про їх відповідність чинному законодавству і праву, бути головним радником уряду у сфері законодавчих ініціа­тив. Не слід ототожнювати генерального аторнея з прокуро­ром. Функції останнього може виконувати як власне атор-


ней (член уряду), так і звичайний адвокат, якого найняла служба обвинувачення. Прокурор в англосаксонській систе­мі права більше процесуальна фігура, ніж аторней. Однак аторней не є й адвокатом, як баристер (особа, яка займаєть­ся захистом обвинуваченого у кримінальному процесі за про­фесійним, а не посадовим обов'язком, або представляє інте­реси приватної особи у цивільному судочинстві).

Аторней в американському судочинстві виконує за поса­дою окрему роль, але всі його зусилля або безпосередньо, або опосередковано стосуються судової діяльності, через яку він реалізує свої службові амбіції і виявляє себе як особис­тість у сфері представництва публічних інтересів, особливо якщо це стосується галузі кримінального права. Порівняно з європейським поглядом на учасників процесу аторней вико­нує функції представника держави чи її асоціації, який діє за принципом доручення за законом.

З точки зору притаманних населенню України поглядів і правової доктрини у суспільстві аторнея можна дорівняти до прокурора.

Глава 10 Процедура судового розгляду справ у США

Норми конституцій країн світу мають ознаки або полі­тично-декларованих намірів, або матеріального права (якщо це норми прямої дії); реалізуються вони лише з допомогою спеціально організованого процедурного механізму. Якраз на цій, фактично технологічній, стадії діяльності суду чи іншої державної установи можлива або повна реалізація конститу­йованого права, або часткова, або знехтування конституйо­ваним правом. Саме тому американська правова система приділяє підвищену увагу безпосередньо самій процедурі су­дового розгляду звернень громадян до суду, небезпідставно вбачаючи у цьому той спосіб забезпечення реалізації прав людини, який неможливий в інших структурах державної влади. Виходячи з такого філософського погляду, США як країна прецедентного права, фактично кодифікувала і регла­ментувала процедуру звернення до суду не гірше, ніж у кра-



Розділ II


Судова система США

їнах кодифікованого права, а якщо порівнювати з процесу­альним правом України, то у деяких напрямках зробила це краще. Суди федеральної юрисдикції керуються у своїй діяльнос­ті в основному п'ятьма… Всі зазначені Правила було затверджено Верховним су­дом США. Таке право вищій судовій установі цієї країни на­дано…

Розділ II

  особливостей, і лише на першому рівні така процедура поді­ляється на… В Україні, як відомо, процедурна градація за галузевим принципом відбувається починаючи від суду першого рівня і…

Цивільна процедура

Федеральні Правила цивільної процедури встановлюють норми поведінки громадян і посадових осіб судової влади під час застосування державного… У 72

Розділ II

Головний чинник цієї ролі — бути арбітром у стосунках між суб'єктами судового провадження і пам'ятати про верхо­венство права у правозастосовній… Цивільний процес починається з подання позову до суду. Загальні положення, що… 1) стислого і зрозумілого викладу підстав юрисдикції су­ ду; якщо ж юрисдикція суду щодо цього питання вже існує, то…

Розділ II


Судова система США



 


 


того вимагає правосуддя, повинен вважати заяву такою, що прийнята правильно.

Норми цього пункту передбачають порядок заявления в заяві про факти, які мають різний статус. Факти, на які є по­силання в заяві та які відповідно до Правил про докази по­требують оформлення спеціальною заявою, крім тих, що на­лежать до розміру збитків, вважаються визнаними, якщо на них немає спростування у заяві-відповіді. Факти, що не по­требують спростування в заяві-відповіді, можуть бути спро­стовані в разі надання судові переконливих контрдоказів будь-яким способом. Технологія порядку звернення із зуст­річним чи перехресним позовом регулюється нормами п. 13 відповідних Правил.

Кримінальна процедура

Мета цих Правил — дати справедливий опис будь-якої кримінальної процедури. Вони мають бути побудовані в та­кий спосіб, щоби зберегти простоту в… Ці Правила застосовуються за будь-якого кримінального судочинства в усіх… Правила поширюються на всі судочинства, пов'язані зі вчиненням злочину поза юрисдикцією конкретного штату, за винятком…

Апеляційна процедура

Процедура розгляду скарг на судові рішення у другій ін­станції за нормативними актами США значно відрізняється від аналогічної стадії судової процедури в Україні. І не лише тим, що у США це називається апеляційною процедурою, а в Україні — касаційною, насамперед — змістовою частиною. Крім того, апеляційна процедура у США регулюється єдини­ми федеральними Правилами апеляційної процедури неза­лежно від галузевих особливостей тих правовідносин, що стали предметом розгляду в суді. В Україні відокремлено процедуру розгляду справ у судах другої інстанції, яка є ди­ференційованою за галузевими напрямами правовідносин та унормованою Арбітражним процесуальним кодексом, Кримі­нально-процесуальним кодексом, Цивільним процесуальним кодексом. Отже, цей процес в Україні не уніфіковано, а роз­галужено. Американці вибрали інший напрям. В одноманіт­ності вони вбачають гарантованість неупередженого та одна-



Розділ II


Судова система США

нового підходу до забезпечення прав людини на всіх стадіях судового процесу. Крім того, є ще цікава загальна особливість змістової частини Правил… Показником є п. 1 цих Правил, який вказує на сферу дії положень цього нормативного акта. Правила регулюють про­цедуру…

Перегляд рішень Податковогосуду США

Такий механізм передбачає систему спеціальних судів, що складаються з фахівців фінансової та податкової справи. А от контроль за правозастосовною… Автори Правил з метою вдосконалення механізму гаран­тій прав людини у сфері… 12—1-2347

Розділ II


Судова система США

  акумулювали такі особливості в окремому розділі з кількох пунктів. Дозвіл на перегляд рішення Податкового суду США мож­на отримати, написавши разом із секретарем Податкового суду заяву…

Доказова процедура

Нормативний акт, який регулює порядок роботи судів із доказами у справах, що розглядаються на судовому процесі, був напрацьований комісією та… США в новій редакції 1 грудня 1996 р. і має назву Правила про докази для судів… Ці Правила створено, щоб забезпечити справедливість під час виконання судом його функціональних обов'язків, усунути…

Процедура розгляду справ у Верховному суді США

Зміст цих Правил також має встановити регламентацію поведінки суддів і службовців Верховного суду щодо забез­печення гарантій прав людини через… Літера тура: Каррі Д. П. Конституція Сполучених Штатів Америки: Посібник для всіх / Пер. з англ. О. М. Мокровольського. — К., 1993.…

Глава 1 Конституційні основи правосуддя

Канада — молода країна, але вона має багату традиціями юридичну систему. Принципи суспільного закону, що па­нують у більшості канадських провінцій, були вперше розви­нуті в середньовічній Англії. Деякі положення Цивільного кодексу Квебеку сягають навіть — через Францію — часів Стародавнього Риму. Обидві традиції відображають фунда­ментальну віру в закон, який стверджує, що всі громадяни і навіть сам уряд підкоряються законові і є рівними перед

ним.

Ці традиції формують базу канадської юридичної спадщи­ни; але вони також були прийняті з метою задовольняти по­треби канадського суспільства. Оскільки ці потреби з пли­ном часу змінюються, депутати скасовують старі і прий­мають нові закони. Суди гарантують, що закон інтерпрету­ється й запроваджується в життя, враховуючи його нинішні

реалії.

Канада, як і США, є федеральною державою, в якій діє англосаксонська система права. Однак судова система Кана­ди не є аналогом судової системи США. Судову систему цієї країни можна назвати провінційно-федеральною, в якій фе­деральні суди увінчують структуру судів у провінціях. Кож­на провінція створює власні суди для здійснення правосуддя, інтерпретації та застосування федеральних і провінційних законів, але вони є складниками єдиної судової системи Ка­нади, оскільки на рішення будь-якого суду можна подати скаргу до вищої установи, аж до найвищої апеляційної ін­станції — Верховного суду.


Г84


Розділ III


Судова система Канади

  Основою канадського правосудця є Конституційний акт від 1867 р.! і Канадська… Конституція Канади запроваджує федеральну систему управління. Повноваження видавати закони розподіляються між…

Глава 2 Структура судів у провінціях

Загальний огляд

За часів конфедерації північноамериканських територій, які визнавали зверхність англійської корони, кожна провін­ція — член цієї Співдружності мала свою систему судів, за основу яких було взято суди Англії. Система включала ви-

Ухвалений Парламентом Великої Британії у 1867 р. Закон про Британ­ ську Північну Америку (далі — Закон БПА) конституював статус Канади як Колонії Об'єднаного Королівства Великої Британії; тепер є однією із складо­ вих частин нової Конституції Канади.

Див. таблицю 7.

щий суд чи суди з юрисдикцією, що поширювалась на всю провінцію і не обмежувалась предметом розгляду. Крім того, в усіх провінціях (крім Квебеку)… Судова система Канади переважно є унітарною, тобто рі­шення будь-якого суду… Судова структура системи звичайної юрисдикції у кожній провінції істотно не відрізнялась від існуючої схеми до…

Провінційні суди

Позов на суму від 3 до ЗО тис. канадських доларів розгля­дається у дивізіоні цивільних справ за звичайною процеду­рою з участю адвокатів. Система правосуддя Канади має, нарівні з федеральни­ми, важливі унітарні… На цьому рівні існують також муніципальні суди, що складаються з окремих посадових осіб муніципалітету, які

Вищі суди

На рівні судового розгляду справ у першій інстанції за­слуховуються більш серйозні цивільні (позов понад ЗО тис. доларів, розірвання шлюбу) та… Загальна юрисдикція провінційних судів виключає необ­хідність створення… І все ж федеральний Парламент уповноважений визнати, який суд має вирішувати справи, що належать до його прав­ничої…

Суд присяжних

Суд присяжних функціонує як у кримінальному, так і в цивільному процесі. Кримінальний кодекс регулює порядок формування лави присяжних, фіксує…

Глава З Федеральні суди

Огляд системи федеральних судів

Судова система Канади є переважно унітарною, тобто рі­шення будь-якого суду можна оскаржити у вищому, аж до найвищої апеляційної інстанції — Верховного суду. З цього випливає, що суд провінції може розглядати справи, поруше­ні внаслідок застосування федерального законодавства, і навпаки.

Хоч Конституційний акт від 1867 р. не вимагає утворен­ня окремої системи федеральних судів для вирішення питань



Розділ III


Судова система Канади

  федерального рівня, однак ст. 101 все-таки, як виняток з цього правила,… По суті федеральний Парламент був задоволений з того, що у провінційних судах залишалась юрисдикція щодо вирі­шення як…

Судова система Канади



 


Федеральний суд Канади

Організаційний статус

Після реорганізації новий суд успадкував юрисдикцію попереднього, але йому було надано й податкову юрисдик­цію — повноваження щодо перегляду рішень… Суд складається з двох відділів: Федерального суду — Апеляційного відділу… До складу суду входять такі судді:

Юрисдикція Відділу судового розслідування

а) земля, товари чи гроші будь-якої особи перебувають у володінні держави; б) вимога виникає з приводу контракту, в якому бере участь держава чи хтось від її імені;

Розділ III

197   Не обмежуючи загальні положення щодо юрисдикції у морських справах, слід додати, що Відділ судового розсліду­вання має…

Апеляційний відділ Федерального суду

Апеляційний відділ розглядає апеляції і здійснює судовий перегляд рішень трибуналів, федеральних колегій щодо рі­шень інших судів у порядку другої апеляції, а також розгля­дає звернення й вирішує питання про дозвіл на апеляцію до Верховного суду Канади.


111

198

Апеляція до Федерального апеляційного суду подається

tia П1ДСТЗВІ!

а) остаточного вироку;

ІЛ Е™ЄННЯ Щодо зако«У, визначеного до судового процесу; у неостаточного рішення Відділу судового розслідування

прп».„ 33 ЦИМ 3AijlOM подається після того, як попе­реджено реєстратора суду;

а) у разі неостаточного рішення — протягом 10 днів;

гнр navvEr31ОУДЬ'ЯКОГО !ИШОГО РІШЄННЯ — ПрОТЯГОМ ЗОДНІВ

Іне рахуючи липень і серпень).

ло ппя^пЄНТУ оголошенн*з судового вироку, проти якого бу-ля м^ГМ^',?ІДДІІП СУДОВОГО Розслідування до чи піс-апеляІІю ЦИХ Ю Зб° 3° ДНІВ Може Дозволити прийняти

РОНИ> ЯКІ МаЮТЬ ПРЯМЄ відношення до апеляції, по-ro0держати к°пію поггередження про апеляцію; свідоцт-3беРігатися У Реєстратора суду. Рішення включає висновок, який визначає ос-' 3 винятком питань, що мають бути розв'язані суддею згідно з вироком

Н3 ІНШІ положення будь-якого акта, Апеля-Є юРисдики^ слухати та приймати рішення ян п П0дання аб* анулювання рішення чи наказу, яке не є рішенням або наказом адміністративного характеру

оішення "й ММаГаЄ СУЛ°ВЯб° кв*зісудової підстави. Такс трибуналу кДяСпЛаЄТЬСЯ Ф^Ральному урядові, комісії або трибуналу на підставі того , що ці органи:

тт™36 ЗМОГЛИ Діяти зг-ідно з основними положеннями змогЗ ™ СПраведливості ~ш діяли за його межами або не змогли виконати свою юри: сдикцію;

навіті "™ИЛИЛИСЬ У праві., приймаючи рішення або наказ,
в? пп*Щ помилка не зазначена в документах;
в; побудували своє рііиення на помилкових фактах або
не взяли до уваги попередніх матеріалів
пппк^пп 1^РО Прииняття аш:еляції може зробити Генеральний
шен„УЛо аДИ ЧИ 6УДЬ'Я ка ст°Р°на' яка має пряме відно-
к?ли ЯітР»1ШЄНЛНЯ аб° НаК»зу' ПР°ТЯГОМ 10 днів 3 того часу,
ступниГ? НЗКа3 ВПЄРШЄ було пеРедано до ВІДДІЛУ за!

нКТп ЄраЛЬНОГ° пР°-кУР°Ра. задіяної сторони із орга­нів федерального управління, комісії чи трибуналу; або про-


Судов0 система Канади

тягом строку, який може бути ^становлений

д аційним судом або суддею після иих іи Д1*.;Г м^є эа

у той час як Апеляційний о:уд у ши ситуа^1 з****'™
ДИКЦІІО слухати та приймати Рішення відно^ ^ наказ,
якою можна переглянути або а^улюрати ріше^еї}ь »
Відділ судового розслідування не має повної* u
процес У справі цього рішення збо наказу. і{ІІции F

F Органи федерального управління, комісія аР 0 до /« бунал можуть на будь-якому ет^пі процесу ^Р^.^ ПЙТ ЛЯШЙЦОГО суду для слухання або вирішення бу/\ ^ГІ права, юрисдикції, праники та про^^

Слухання та рішення з приводу заяви чи н<> ^ок Апеляційного суду мають бути проведені без з

стислому вигляді. 0 pi«fe Прав.

Не може проводитися судовий процес щод ду, упн

' сько

про

У 3"Дно з актом Парламенту, за винят^ сТво _ на прибуток на майно і акта про громаЯ1 Одо прии

с

е бернатора, фінансового управління, Верховного ' ві піння яке займається апеляціями з пйтань пенс бор°ну' Гх порушень згідно з Актом про національну £ * Апеляційний суд має виключну юрисдикщ^ вионіїувати всі апеляції, що можуть надходити Д м ного сУДУ 3"Дно з актом Парламенту, за винят^ 1
су
Пр3вила дозволяють передавати няття і розгляду апеляцій на пенні справи Ду д0 ^ідділу судового розслідування.
Порядок подання апеляції до 0ePXOBHof°3s0jioM фе" Апеляція до Верховного суду подається за fi° ^ іншого дерального апеляційного суду після остаточноґ суду пи-Ышен^я певного суду, якщо на думку АпелящІЛ ^ярішен

Ышен^я певного суду, якщо на думку

тання, порушене в апеляції, має бути передане г

ня ло верховного суду. 3 м

"Я ДА°пелїція може бути подана до Верховного

отоимати дозвіл на апеляцію після прийняття

чи h^oro рішення Федеральним апеляційним ая

лежно від того, чи відмовив цей суд У поданні „„таяня

Верного суду, якщо вважається, ІІЮ поруше0 чи зако

суспіль важливим або важливим з погляду за*0^ судом,

Ну та факту й через те має вирішуватися Верх^

дозвіл на апеляцію теж дає Верховний суд-



Розділ III

  На будь-яке рішення Апеляційного суду щодо спірних пи­тань між Канадою і… Апеляція до Верховного суду має подаватися протягом 60 днів від моменту оголошення відповідного вироку чи рі­шення (не…

Організація роботи

Будь-який суддя Відділу судового розслідування може проводити засідання у будь-який час і в будь-якому місті Ка­нади або частково в одному місті,… Згідно з правилами, підготовкою всього необхідного для нормальної роботи суду… Кожна апеляція до Апеляційного суду та кожне прохання дати дозвіл на апеляцію мають розглядатися у присутності не менш…

Податковий суд Канади

Податковий суд Канади (англ. Tax Court of Canada) — це загальнонаціональний суд, утворений у цьому статусі в 1983 році, компетенція якого дає можливість фізичним та юридич­ним особам розв'язати конфлікти з федеральними органами влади з питань, щодо яких судові надано виключну юрисдик­цію. Податковий Суд Канади є незалежним від Служби за­хисту споживачів та Департаменту державних зборів, та від інших державних департаментів.



Розділ III


Судова система Канади



 


 


Безпосередньою законодавчою базою для організації та діяльності новоутвореного судового органу став Закон про податковий суд Канади (англ, The Tax Court of Canada Act)1.

Історія

Така ситуація проіснувала до 1923 року. Уряд створював Третейські суди з надією, що більшість спорів буде вирішу­ватись саме на місцях на стадії… У 1946 році процедура розгляду скарг була грунтовно змінена. Був створений… 1 Див.: R. S. С. 1985. Code T-2.

Структура та організація діяльності

Судді Податкового суду Канади призначаються Губерна­тором і затверджуються Великою Печаткою комісії. Суддею може бути призначена кожна особа, яка: 1) є або була суддею апеляційного, регіонального чи про­ вінційного суду;

Розділ III

  На прохання Голови суду та за згодою губернатора, ко­жен судця вищого,… Головою або Співголовою Податкового суду Канади по­винен бути суддя Верховного суду Квебеку або представник адвокатури…

Повноваження та порядок розгляду справ

  федеральні податки, сплачувані як юридичними, так і фізич­ними особами. На… Будучи наділеним всіма повноваженнями вищого суду, Податковий Суд Канади є судом першої інстанції для звер­нень…

Розділ III


Судова система Канади



 


сення скарги. Рішення, прийняті в такому порядку, є оста­точними і оскарженню не підлягають.

Загальна процедура автентична процедурі, за якою спра­ви слухаються у всіх інших судах Канади, про що йшлось у попередніх главах цього розділу.

Якщо скарга передбачає розгляд за загальною процеду­рою для звичайних судів, то рішення може бути оскаржено безпосередньо до Федерального Апеляційного Суду.

Глава 4 Військове правосуддя в Канаді

Умови існування військового правосуддя

Канадська система військової юстиції має тривалу істо­рію і, подібно до канадського загального права, веде свій ро­довід з Англії. Перші військові… ло активізовано у 1982 р. після ухвалення Канадської Хартії прав і свобод.… створено.

Розділ III


Судова система Канади

  Юрисдикція системи військового судочинства має певні обмеження. Вона… Якщо система військової юстиції втрачає свою юрисдик­цію за давністю строку, з огляду на місце вчинення злочину або…

Дисциплінарні суди

Дисциплінарні порушення унтер-офіцерів (включно до сержанта) можуть розглядати їхній командир або офіцер за наказом командира, якщо ці порушення відносно незначні й не повинні каратися ув'язненням на гауптвахті, пониженням у ранзі або штрафом, сума якого перевищує 200 канадських доларів. Крім того, командир може також розглядати справи підпорядкованих йому курсантів. Якщо порушення мають більш серйозний характер (згідно з нормативними актами) або покарання за них може передбачати ув'язнення, пони­ження у ранзі або штраф на суму, що перевищує 200 канад­ських доларів, обвинувачений має право вирішувати, чи ба­жає він стати перед військовим трибуналом. У разі відмови максимальне покарання, що його може призначити дисцип­лінарний суд, — це 3-місячне утримання на гауптвахті. Юридичний консультант повинен пояснити обвинуваченому різницю між дисциплінарним судом і трибуналом. У дисцип­лінарному суді застосовуються менш формальні процедурні

14—1-2347


210


Розділ III


Судова система Канади


211


 


вимоги, зокрема обвинувачений не повинен визнавати або не визнавати свою вину, не застосовуються всі норми дока­зового права і в розгляді справи не бере участі захисник. Втім, все-таки й тут існують вимоги щодо заслуховування свідків та пред'явлення документальних доказів; обвинува­чений може виступати на свій захист, а рішення має бути ухвалене на підставі свідчень. Розгляд має бути справедли­вим і відповідати основним принципам правосуддя.

Дисциплінарний розгляд справ унтер-офіцерів, вищих від сержанта, та офіцерів включно до капітана може здійснюва­тись офіцерами, спеціально призначеними за тими самими правилами, що й члени військового трибуналу. Однак у цьому разі максимальне покарання винних звичайно не пе­ревищує суворої догани та відрахування 60% місячної плат­ні (не більше 2 тис. 200 доларів). Якщо порушення, вчинені старшими унтер-офіцерами або офіцерами, вищими від каш­тана, вимагають ув'язнення, то вони, як правило, мають сер­йозні наслідки для військової кар'єри порушника й тому обов'язково мають розглядатися трибуналом.

Обвинувачений має право сам вирішувати, чи бажає він стати перед судом трибуналу; право передати справу на розгляд трибуналу надається також його командиру, який приймає рішення, виходячи з характеру порушення або інте­ресів правосуддя.

Військові трибунали

Перед переданням справи до військового трибуналу об­винуваченого належить ознайомити з копією обвинувачення та свідченням у справі, а також з переліком свідків обвину­вачення.… Існують чотири типи військових трибуналів, кожен з яких розглядає окремі види справ, що можуть бути порушені згідно з…

2/2


Розділ III

  ня у службових порушеннях, і судить згідно з нормами пра­ва, але його… Постійний трибунал має приблизно такі самі засоби по­карання винних, як і дисциплінарний трибунал.

Глава 5 Адміністративна юстиція

Паралельно з провінційними судами діють адміністратив­но-судові установи, які називаються адміністративними ра­дами чи трибуналами (англ. Provincial administrative tribu­nals). Вони стежать за додержанням законів у різноманітних нормативних актах, що їх видають управлінські структури. У цих установах громадяни Канади мають можливість оскар­жити дії чиновницького апарату, їхня юрисдикція і процеду­ри викладені у статутах, згідно з якими вони створюються й доповнюються ними самими у процесі роботи. Як правило, діяльність адміністративно-судових установ регулюється від­повідними законодавчими актами на рівні провінцій, а їхні рішення підлягають оскарженню через звичайну судову сис­тему. На жаль, судді адміністративних трибуналів признача­ються тільки на п'ять років, тим часом як судді провінційних і федеральних судів — безстрокове. Судді судів, які за ста­тусом відповідають провінційним судам, призначаються про­вінційним керівництвом, яке називається урядом, хоч за змістом це не є уряд у нашому розумінні. У Канаді під уря-



Розділ III


Судова система Канади

  дом розуміють Парламент і створену ним виконавчу (екску-зитивну) владу,… За останні 100 років у Канаді значно збільшилася кіль­кість органів адміністративної юстиції (ОАЮ). Нині вони, поза…

Розділ III


Судова система Канади

  туційності закону. Це випливало з того, що конституційний розподіл повноважень… Немає сенсу оспорювати думку, що законодавчий орган не повинен ізолювати свої закони або ОАЮ від судової каса­ції,…

Глава 6

Верховний суд Канади

Організаційний статус

Заснований у 1875 р. Верховний суд на ранніх етапах ка­надської державності відігравав менш значну роль. До 1933 р. найвищою апеляційною установою… У своїй діяльності він керується переважно Законом про Верховний суд. Його… Будь-яка особа, яка є або була суддею вищого суду про­вінцій, баристером чи адвокатом принаймні десять років і є…

Розділ III


Судова система Канади

  районі столиці, описаному в Акті про національну столицю, або на відстані… Приступаючи до виконання своїх обов'язків, кожен суд­дя повинен дати клятву. Верховний суддя дає клятву перед…

Розділ III


Судова система Канади



 


редньо до суду, або після рішення Апеляційного суду провін­ції про передання справи на розгляд Верховного суду. З 1975 p., коли поправкою до Закону про Верховний суд було скасовано всі обмеження щодо мінімальної суми позову в ци­вільних справах, рішення про розгляд тієї чи іншої справи цілком віддано на розсуд членів Верховного суду. Таким чи­ном, суд дістав можливість впорядкувати розклад своїх засі­дань і розібратися з тим "завалом" справ, що чекали на його розгляд. Крім того, це також дало Верховному судові можли­вість зосередитися на розв'язанні проблем державної ваги, де він може принести найбільшу користь. Внаслідок цих змін більшість справ тепер розглядається судом у повному складі.

Юрисдикція щодо конституційності

У разі призначення конституційної справи до розгляду суд надсилає федеральному міністру юстиції та генерально­му прокуророві відповідної провінції… Під час розгляду таких справ треті сторони, в тому числі інші провінції,…

Юрисдикція щодо апеляцій

Верховний суд розглядає апеляції, які потрапляють до нього трьома шляхами. Для більшості судових справ потрі­бен дозвіл на апеляцію. Такий дозвіл… Другий варіант — коли дозволу на апеляцію не потрібно. Така ситуація виникає,… Третій шлях — це запити від федерального уряду, коли суд зобов'язують подати свої міркування про конституційні чи інші…

Спеціальна юрисдикція

а) інтерпретації конституційних актів; б) конституційності або інтерпретації будь-якого феде­ рального законодавства… в) юрисдикції з апеляцій, що стосуються освіти і нале­ жать до повноважень губернатора згідно з Конституційним актом…

Процедура проходження апеляції

Апелянт може подавати апеляцію з приводу цілого або будь-якої частини судового рішення чи наказу. Якщо апе­лянт збирається обмежити апеляцію, це має… За відсутності інших вказівок з цього питання кожна апе­ляція має подаватися… Попри всі ці правила, суд, на рішення якого подається апеляція, Верховний суд або його суддя за особливих обста­вин…

Нормотворчі повноваження Верховного суду

а) регулювання процедури слухання справ у суді та про­ цедури прийняття справ від судів, на рішення яких було по­ дано апеляції, а також щодо… б) дозволу на безкоштовні апеляції, незважаючи на поло­ ження зазначеного або… в) надання повноважень реєстраторові займатися всіма справами та вести всі справи, як це передбачено правилами або…

Розділ III

  печаткою, з числа осіб, які працювали баристерами або ад­вокатами принаймні… Реєстратор та його заступник призначаються безстроко­ве, кожен одержує платню, що призначається…

Глава 7 Суддівський корпус Канади

Загальні уяви щодо статусу суддів

Один з основних принципів канадської правничої систе­ми — незалежність суддів. Це означає, що судді мають бути вільними від зовнішньої и впливу й… Така система сприяє незалежності суддів. Крім того, ос­кільки призначувані…

Розділ III


Судова система Канади

  Деякі адвокати, стаючи суддями, зберігали тісні зв'язки з політичною партією… Заради забезпечення якомога більшої незалежності, суд­ді навіть позбавлені деяких прав, якими користується решта…

Дорадчі комітети

Члени цих комітетів добираються федеральним міністром юстиції з переліку прізвищ, що подаються кожною вищезга­даною організацією або уповноваженими… Двоє з перелічених федеральних кандидатів, що входять до складу комітету (крім… Кожен кандидат дістає одну з трьох оцінок: "рекомендо­ваний", "високо рекомендований" і…

Розділ III


Судова система Канади



 


ному засіданні комітету як його член за посадою і здійсню­вати зв'язок між міністром і комітетами. Він же зберігає за­писи про всіх кандидатів у конфіденційному банку даних, яким може користуватися тільки міністр. Після кожного за­сідання уповноважений передає міністру оцінки комітету.

Федеральних суддів призначає Генерал-губернатор за по­радою федерального Кабінету міністрів. Рекомендації щодо призначення звичайних суддів подає до Кабінету міністр юстиції. При призначенні головних суддів рекомендація подається прем'єр-міністром. Слід зазначити, що призначен­ня суддів Верховного суду Канади не підлягає описаній про­цедурі.

Провінційне призначені судді

Загальний огляд провінційних систем призначення суддів

Більшість суддів Канади призначається урядами десятьох провінцій та двох територій. Наприклад, у провінції Альбер­та імена більшості кандидатів… Хоча ці суди часто називаються нижчими, вони є саме тими судами, де канадці… В усіх провінціях і територіях від кандидата на посаду судді вимагається членство в Асоціації канадської адвокату­ри…

Досвід провінції Квебек

У провінції Квебек встановлено дуже складний порядок добору кандидатів на посаду судді. Суддівська рада взагалі не бере участі у призначенні суддів. Добором керує чинов-



Розділ III


Судова система Канади

ник Міністерства юститтії — "координатор процесу призна­чення суддів". Ця процедура передбачає опублікування у журналі про­вінційного правничого… У цьому оголошенні має бути вказано суд, у якому є ва­кансія, судовий округ і пропоноване місце проживання судді, а…

Досвід провінції Онтаріо

Втім, важливо зазначити, що прийнятий у 1994 р. Закон (ще не чинний білль 136) вимагатиме більш офіційної проце­дури добору. За цим законом… Цей дорадчий комітет відповідатиме за подання рекомен­дацій Генеральному… Порядок є таким:

Розділ III


Судова система Канади



 


Федерально призначені судді

Судців вищих судів кожної провінції, верховних судів Юкону та Північно-Західних територій, Федерального і По­даткового судів Канади призначають, керуючись чітко визна­ченою кадровою політикою. Процесом призначення керує уповноважений з федеральних судових справ. Відбувається це так.

Кваліфіковані особи, які бажають стати суддями в одно­му з вищезгаданих судів, повинні подати заяву до секрета­ріату з призначення суддів під егідою уповноваженого з фе­деральних судових справ. Уповноважений гарантує, що кан­дидатури розглядатимуться відповідним провінційним або територіальним дорадчим комітетом. До того ж юристи та ін­ші заінтересовані особи й організації також можуть подавати прізвища осіб, яких вони вважають гідними посади судді. Уповноважений зв'язується з названими особами, щоб діста­ти підтвердження їхніх намірів, і пропонує їм заповнити ан­кети з автобіографією, що є основними даними для оціню­вання кандидата дорадчим комітетом. Уся отримана інфор­мація є конфіденційною.

Для призначення на посаду судді від кандидата вима­гається щонайменше 10-річний стаж роботи в адвокатурі (або 10 років роботи в адвокатурі та на посаді провінційного судді).

Після того, як визначено, що кандидат відповідає основ­ним критеріям призначення на посаду федерального судді, уповноважений передає заяву кандидата на розгляд відповід­ного комітету.

Особи, які працюють провінційними суддями, повинні в письмовій формі повідомити уповноваженого про своє ба­жання обійняти посаду федерального судді й заповнити ан­кету з автобіографією. Ці кандидати не оцінюються коміте­тами офіційно, їхні заяви підтверджуються уповноваженим, а прізвища заносяться до списку на призначення. Кандида­тури провінційних суддів, які подають заяви на посаду феде­рального судді, є предметом консультацій між міністром юс­тиції та відповідним головним суддею, а також з міністром юстиції та генеральним прокурором провінції, де є вакансія. Посадові підвищення федерально призначених суддів також розглядаються шляхом таких консультацій, а не в комітетах.


Для федерально призначених суддів строк перебування на посаді гарантовано Конституцією та положеннями зако­ну: вони обіймають цю посаду до досягнення 75-річного віку, за винятком випадків добровільної відставки, усунення з по­сади або смерті.

Оплата праці суддів

У Британській Колумбії рекомендації комісії, яка призна­чається що три роки, подаються на розгляд Законодавчої асамблеї. Генеральний аторней… У трьох провінціях — Нью-Брунзвік, Північно-Західні те­риторії та Ньюфаундленд… В Альберті, Саскачевані та Юконі уряд має повне право визначати рівні зарплат та інших видів матеріальної допомо­ги…

Розділ III

У Квебеку законодавством передбачено, що початкове встановлена заробітна плата суддів надалі не може бути зни­жена й до того ж має щорічно… Для федерально призначених суддів Конституція визнає принцип незалежності…

Пенсія суддів

Системи пенсійного забезпечення суддів у різних провін­ціях істотно відрізняються одна від одної.

У провінції Острів Принца Едварда пенсія суддям випла­чується у розмірі 2/3 кінцевої зарплати у віці 65 років після 10 років служби або в будь-якому віці після 20 років служби. Федерально призначені судді мають право на пенсію у розмі­рі 2/3 від кінцевої зарплати (після індексації) у віці 65 років після 15 років служби або в обов'язковому пенсійному віці 75 років після 10 років служби. Пропорційна пенсія призна­чається тоді, коли суддя досягає 75 років після менш як 10 років служби.

У провінціях Альберта, Острів Принца Едварда і Квебек судді не роблять внесків до свого пенсійного фонду. Феде­рально призначені судді вносять до пенсійного фонду 7 від­сотків заробітної плати.


ї

 


 

Судова система Канади

Глава 8 Уповноважений з федеральних судів

Службовець, який обіймає посаду уповноваженого з фе­деральних судів, має ранг і статус заступника голови відділу. Він призначається губернатором після проведення консуль­тацій з міністром юстиції та Радою суддів або з призначеним нею комітетом.

Обов'язками та функціями цього уповноваженого є:

— діяти як заступник міністра, реалізуючи положення
законів у сфері забезпечення діяльності судів і статусу суд­
дів;

— готувати бюджет на замовлення Федерального і По­
даткового судів та Ради суддів;

— відповідати за адміністративні справи, що мають на
меті задовольнити розумні потреби (включаючи приміщення,
обладнання, матеріали й послуги) службовців Федерального
та Податкового судів Канади та Ради суддів для виконання
ними обов'язків, передбачених законодавством;

— виконувати інші доручення міністра з метою забезпе­
чити належне функціонування судової системи Канади.

Коли обов'язки та функції уповноваженого стосуються Федерального суду, їх повинен виконувати під керівництвом уповноваженого службовець, призначений ним своїм заступ­ником за згодою голови та заступника голови цього суду. Цей чиновник може бути службовцем цього суду й продов­жувати виконувати свої обов'язки в суді; він може також ко­ристуватися для цього послугами інших службовців суду. Згідно з Актом про державну службу та іншими актами Пар­ламенту він має статус державного службовця.

Службовці, клерки та інші працівники, потрібні уповно­важеному для виконання його обов'язків, призначаються згідно з Актом про державну службу. Вони належать до дер­жавних службовців, але не до Судового департаменту, за­ступником голови якого є уповноважений.

Літера тура:

Legal System of Canada / / Modern Legal Systems Encyc­lopedia. — Vol.1 North America. — Buffalo, New York: Willi-

16— 1-2347



Розділ III


 


 


ams S. Hein and Co Law Publisher, 1998. - P. 1.20.30. -

Canada's System of Justice. Revised edition. — 1988. — Ottawa: Communication and Public Affairs Department of Jus­tice Canada, 1988. — 38 p.

The Supreme Court of Canada / La Court Supreme du Ca­nada - Ottawa. - Md Act S Canada. 1993 - 60 p.

Canada Supreme Court Act: Rules of the Supreme Court of Canada. — 1989, April. — 75 p.

Шишкін В. Правомочність суддів Канади в санкціону­ванні деяких заходів спеціальних служб / / Науковий віс­ник (Акад. Служби безпеки України). — 1996. — № 2. — С. 52—58.


Розділ IV Огляд системи правосуддя в Данії

Глава 1 Правові основи судового устрою

Правна система Королівства Данія є сумішшю преце­дентного і кодифікованого права, тому ця країна не лише географічне, а й з точки зору юриспруденції перебуває між острівною і континентальною Європою, тобто зазнала впли­ву англосаксонської і римської правових систем. Відбиток на правову систему держави накладає також існування у складі Данії автономної території Гренландії, де ще в більш значно­му обсязі діє звичаєве прецедентне право. Отже, Данію мож­на вважати країною, що наближена до англосаксонської пра­вової сім'ї, але не є членом цієї сім'ї.

Конституційною основою державного і правового устрою королівства є Конституція Держави Данія від 5 червня 1953 р., завдяки положенням якої деякі галузі права все-та­ки було кодифіковано. Закон про правосуддя від 1916 р. був значно поліпшений внаслідок нової редакції 1963 р. з наступ­ними змінами і приведений до нових стандартів, які стали позитивними у західноєвропейському суспільстві після Дру­гої світової війни. Цей закон регулює питання судового устрою1, процедури слухань кримінальних і цивільних справ, виконавчого провадження судових рішень. Кодифікація у повному обсязі торкнулася лише кримінального права у зв'язку з прийняттям у 1930 р. Кримінального кодексу Данії, а в 1954 р. — Датського кримінального кодексу для Грен­ландії, в якій до цього не було писаних законів, що регулю­вали б правовідносини у сфері відповідальності за вчинення кримінальних правопорушень.

Цивільно-правові відносини, комерційна діяльність регу­люються головним чином положеннями прецедентного пра-


 


16*


Див. таблицю 8.



Розділ IV

  ва. Кодифікація тут має "острівний" характер, тобто окремі інститути… Кодифікованою є система права в галузі соціального за­безпечення, яка включає в себе пенсії за віком, у зв'язку з…

Глава 2 Організація та компетенція судів

Положення, що визначають організацію та діяльність су­дів, було прийнято законодавчим органом відповідно до Кон­ституції. У датській правовій системі ієрархію судів поділя­ють на три рівні: муніципальні суди; вищі суди; Верховний суд. Однак, як правило, справи розглядаються тільки в двох інстанціях. Вищий суд як апеляційна інстанція розглядає справи, рішення в яких прийняли муніципальні суди, але в певних випадках він може розглядати справи у першій ін­станції. Верховний суд є не касаційною інстанцією, а судом, який розглядає апеляції на рішення вищих судів. Крім цієї ієрархічно вибудуваної системи, окремо діють суди (квазісу-ди), які розглядають трудові конфлікти і справи, пов'язані з банкрутством. Адміністративних судів немає.

Муніципальні суди

Організація

Данію поділено на 82 муніципальні судові округи, до яких також входять Фарерські острови та Гренландія. У кожному з цих судів відправляють правосуддя один або значна кількість суддів. Наприклад, суд Копенгагена скла­дається з голови суду і 36 суддів міських судів, які розпо­діляються за відділами з кримінальних і цивільних справ, а також зайняті у відділі офіційного ствердження заповітів, у відділі, який відає накладенням арешту на майно та виконан­ням судових рішень, у реєстраційно-нотаріальному відділі. Керує діяльністю кожного з цих відділів суддя. Суди найбіль­ших муніципалітетів — Ааруса, Оденсе, Аалборга і Роскіль-де складаються з голови суду та відповідно тринадцяти, де-



Розділ IV

  сяти, дев'яти і семи суддів, у шести найбільш густонаселе-них муніципальних… Цивільні справи розглядаються суддею одноособове як на попередній стадії підготовки справи, так і при її розгляді. Те…

Процедура розгляду цивільних справ

На першому слуханні, яке, як правило, є коротким і по суті має підготовчий характер, позивач подає позов і будь-які інші документи, на які він має… Після обміну змагальними документами призначається дата слухання справи, на… Розділ IV

Процедура розгляду кримінальних справ

Якщо особа обвинувачується у вчиненні злочину, за який може бути призначено покарання більш суворе, ніж штраф, або якщо справа має особливе… Після того, як суд отримує обвинувальний акт, підготов­лений головним… В усіх інших справах подаються докази і обвинувачува­ний має можливість звертатися до суду. Опитуються свідки. Якщо…

Розділ IV


Огляд системи правосудця в Данії



 


вирішив скористатися допомогою адвоката, найнятого ним особисто. Це також стосується випадків, коли обвинуваче­ний визнає себе винним і за проханням суду просить призна­чити йому адвоката (захисника). В певних незначних спра­вах призначення обвинуваченому адвоката (захисника) не є обов'язковим, але суд може постановити, що участь адвока­та є бажаною. Послуги адвоката, призначеного обвинуваче­ному, оплачуються державою, але у разі визнання обвинува­ченого винним, його, як правило, зобов'язують оплатити по­слуги адвоката та інші витрати. Це саме стосується справ, що розглядаються у порядку апеляції, коли рішення апеля­ційної інстанції передбачає покарання не менш суворе, ніж покарання, призначене муніципальним судом.

Вищі суди

Організація

Всі справи, подані на розгляд вищих судів, розглядають­ся у складі щонайменше трьох суддів. При розгляді апеляцій на рішення у кримінальних справах…

Розгляд цивільних справ у першій інстанції

Розгляд справ у вищих судах також поділяється на підго­товчий етап та основне (остаточне) слухання. Як уже було сказано, щодо муніципальних судів… У Східному Вищому суді (Остре Ландсрет) розгляд спра­ви починається з подачі…

Розділ IV

  час основного (остаточного) слухання, на якому опитуються сторони і свідки та… Західний Вищий суд (Вестре Ландсрет) вирішив не про­водити підготовчі засідання для обміну змагальними доку­ментами;…

Розгляд цивільних справ в апеляційній інстанції

Повідомлення про апеляцію па рішення муніципального суду має бути подано протягом чотирьох тижнів, а у спра­вах, пов'язаних з сімейними відносинами… Апеляції на ухвали (по-датськи "Каєге"), винесені муні­ципальним… Остаточні рішення, постановлені вищими судами, а та­кож ухвали, винесені в ході розгляду справи в порядку апе­ляції,…

Розгляд кримінальних справ у першій інстанції

Генеральний прокурор Данії (дат. Rigsadvokaten) у цих випадках несе відповідальність за направлення криміналь­них справ на розгляд Верховного суду.… Судовий розгляд відбувається за участю трьох суддів і дванадцяти присяжних.…

Розділ IV

  вуються свідки і досліджуються інші докази. Після цього прокурор (державний… Після обговорення обставин обвинувачення і фактичних доказів присяжні відповідають на питання, які були їм…

Апеляційна процедура у кримінальних справах

юрисдикція якого поширюється на район, де розміщений суд, що виніс вирок або рішення. Апеляцію може подати як обвинувачений, так і прокурор.… В апеляційній скарзі мають бути представлені причини подання апеляції та,… Судовий процес проходить в усній формі. Якщо подаєть­ся апеляція на обвинувальний вирок суду, то апеляційна процедура…

Розділ IV

  слідуваних поліцією, навіть якщо обвинувачений не мав за­хисника при розгляді… Апеляції, подані до Вищого суду, розглядаються трьома професійними суддями і трьома суддями, які не є професій­ними…

Статус і організація

У виняткових випадках засідання може відбуватися у пленарному режимі, але це буває дуже рідко, коли виникає проблема права у правовідносинах, що не… яких були винесені муніципальними судами і в яких сума по­зову не перевищує 10… Кримінальні справи так само розглядаються у двох ін­станціях, за винятком деяких незначних для безпеки сус­пільства…

Процедура у Верховному Суді

Апеляції на рішення, постановлені вищими судами і Морським та Комерційним судом Копенгагена у першій ін­станції, подаються до Верховного суду. Процедура апеляцій­ного оскарження така сама, як і щодо апеляцій, що розгля­даються вищими судами, але заслуховування свідків та сто­рін відбувається не у Верховному суді, а в окружному суді за місцем проживанням свідка або однієї зі сторін. До Вер­ховного суду можуть бути подані додаткові (нові) документи під час розгляду апеляції.

Апеляції з приводу покарання або обвинувального виро­ку, присудженого Вищим судом як судом першої інстанції (справи, що розглядаються судом присяжних), можуть бути

17 — 1-2347



Розділ IV

  подані до Верховного суду. Підставами для подання апеляцій є те, що: — не були застосовані або були застосовані неправильно норми процесуального права (результатом подання такої апеляції…

Глава З Судді

Судців призначає монарша особа відповідним актом за поданням міністра юстиції, який консультується з головою Верховного суду та головою одного з двох вищих судів. Суд­ді муніципальних судів, як правило, призначаються з-поміж помічників суддів цих судів. У деяких випадках їх добирають з числа державних службовців Міністерства юстиції. Судді муніципальних судів обираються до Вищого суду. Суддями Верховного суду майже завжди стають судді вищих судів. Зазвичай суддів до Верховного суду призначають за реко­мендацією цього Суду. Правом бути рекомендованим до при­значення суддею користуються дипломовані юристи, які на­були стаж роботи (не менш 15—20 років) при судах або у прокуратурі, чи ь інших органах і службах, де їх діяльність безпосередньо стосувалася правозастосування.

Конституція гарантує судцям повну незалежність від уряду при виконанні своїх обов'язків. Розділ 64 Конституції встановлює, що, з одного боку, судді керуються тільки зако­ном при виконанні своїх обов'язків, а з другого боку — вони мають бути захищені від непрямого впливу з боку уряду, ос­кільки загалом суддя не може бути звільнений з роботи про­ти своєї волі та може бути звільнений тільки за рішенням спеціального суду.

Як одна з гарантій їх незалежності — це безстрокове призначення на посаду судці до граничного віку — 70 років, по досягненню якого суддя обов'язково повинен вийти у від­ставку.


Судова система Індії


261


 


Розділ V Судова система Індії

Глава 1 Загальний погляд на судову систему Індії

Індія — одна з кра'ш колишньої британської колоніальної системи. Вона успадкувала деякі елементи державницького устрою й суспільних інститутів метрополії, у тому числі й у правній сфері. В індійській системі права відчуваються на­слідки панування англосаксонської правової системи, що притаманна Англії, однак не обійшлося і без впливу таких країн, як США і Франція. Система державно-територіального устрою — федеральний центр, штат і відповідні адміністратив­но-територіальні одиниці, що була запозичена в американців, певним чином відбилася і на судоустрої країни1.

В Індії, як і у федеральний системі США, в ієрархії судів існують три рівні: нижчі суди, вищі суди штатів і Верховний суд Індії. Однак індійська судова система відрізняється від американської тим, що федеральна та штатна судові струк­тури утворюють тут єдину судову систему, а не паралельні, як у США. Нижчі суди, на відміну від судів штатів США, мають украй складну ієрархію судових установ різної функ­ціональної і галузевої компетенції. Багато в чому це є наслі­дком доколоніальної судової системи індійських держав, тоб­то на цьому рівні виявляються елементи правосуддя, власти­ві ще феодально-патріархальному устроєві індійської общини.

Судова система Індії зазнала також впливу, але вже гу­манітарного, інших правних систем континентальної Євро­пи, зокрема Франції. Запровадження адміністративної юсти­ції згідно із Законом про адміністративні трибунали від 1985 р. є наслідком впливу французької правної системи2.

1 Див. таблицю 9.

Див. Aman Preet Dhingra/ Administrative or judicial tribunal// Journal of the Indian Law Institute. - 1988. - Vol. 30. № 1. — H.103-107.


Крім того, в індійській судовій системі існують дві окре­мо організовані судові галузеві гілки. Це особливо чітко про­стежується на рівні нижчих судів, де цивільна і кримінальна юрисдикції мають окремі утворення, що також є спадковою ознакою британського колоніального правління.

Слід зазначити, що індійські правники підготували знач­ну конституційну базу для функціонування судової системи своєї держави; за обсягом вона майже не має аналогів у сві­ті. Судоустрою присвячено 48 статей глави IV частини V і глав V, VI частини VI Конституції Індії.

Оскільки Верховний суд Індії акумулює не тільки повно­важення найвищої судової інстанції щодо загальної юрисдик­ції, а й повноваження конституційної юрисдикції, індійські конституціоналісти прийняли рішення назвати главу IV за­значеної частини Конституції "Судова влада Союзу". Це ду­же симптоматично, бо рішення судів, особливо Верховного суду Індії, справді мають значну вагу й дорівнюються до за­кону, тому що ця гілка державної влади безперечно вва­жається не нижчою за виконавчу або законодавчу.

У Конституції Індії, майже як у нормативній інструкції щодо експлуатації приладу чи агрегату, викладено не тільки принципи судового устрою, а й порядок створення та органі­зації судових установ; вимоги до призначення окремих кате­горій суддів; порядок затвердження керівного складу судів; умови оплати роботи суддів; участь у суді осіб, які не є суд­дями, але виконують деякі функції судочинства; юрисдикцій-ні межі повноважень судів різного рівня і різних процедур­них інстанцій щодо провадження у справах; порядок роз­в'язання справ і виконання рішень, ухвалених у цих спра­вах, а також способи застосування примусових форм і методів забезпечення виконання судових рішень; питання складу судів, кошторису, витрачання бюджетних коштів; деякі принципи судочинства; місцеперебування судів; питан­ня термінології, що її застосовують у конституційних главах про судову владу, і понятійного апарату, використаного правниками у тексті Конституції, тощо.

Після прийняття у 1985 р. уніфікованого Закону про ад­міністративні трибунали в Індії почалось формування струк-турованої системи адміністративної юстиції, яку очолив Цен­тральний адміністративний трибунал як її найвищий апеля­ційний орган.



Розділ V


Судова система Індії

Законодавство Індії не відпрацьовано в тому плані, що не відрегульовано межі повноважень Верховного суду після появи нової структури судових… Деякі індійські правники вважають, що найпримітнішим досягненням індійського… Отож маємо докладніше, розібратися у структурній ви­значеності та субординації кожного з ієрархічних рівнів сис­теми…

Глава 2 Суди нижчого рівня

Як було сказано вище, нижчі суди Індії мають украй складну структуру, набагато складнішу, ніж у країнах Євро-

1 Босу Дурга Дас. Основы конституционного права Индии / Пер. с англ. // Под общ. ред. М. М. Сайфулина. — М.: Прогресс, 1986. — С. 583.


пи і Північної Америки. Ця ієрархія побудована таким чи­ном, що в деяких справах окремі суди певного рівня вико­нують функції апеляційної інстанції щодо ще нижчих судів, тобто серед судів названого рівня є поділ на суди першої і другої інстанції, хоч верховенство над ними мають вищі суди штатів і Верховний суд Індії.

Така складність зумовлена, по-перше, поділом юрисдик­ції на кримінальну і цивільну (у 80-х роках XX ст. налічува­лося близько 2 тис. 100 цивільних і понад 4 тис. 200 кримі­нальних судів, тобто маємо тут галузевий підхід); по-друге, розподілом компетенцій між міськими і сільськими судами та ще судами столичних районів (міських округів) у містах, які є столицями штатів і федерації або в яких запроваджено пря­ме президентське правління, з притаманними їм організацій­ними відмінностями (тобто регіональний підхід); по-третє, наявність рис стародавнього судового устрою феодально-пат­ріархальної індійської общини у сільських районах (тобто іс­торична спадщина).

Адміністративний контроль за окружними та іншими нижчими судами, що розміщені в судовому окрузі, включаю­чи визначення місця служби і просування ієрархічною града­цією осіб, які перебувають на судовій службі штату й обій­мають посади, нижчі від посади окружного судді, а також на­дання їм відпусток покладається на Вищий суд. Губернатор штату за допомогою публічної нотифікації має право надава­ти чинності вказаним положенням і будь-яким іншим прави­лам, виданим на їх основі, щодо будь-якого класу або класів магістратів штату з певної встановленої дати. Однак щ поло­ження не повинні тлумачитись як позбавлення будь-якої особи її права оскарження, яке вона має згідно із законом, що регулює умови її служби.

Внутрішня ієрархічна організація судового округу

Суди цивільної юрисдикції

Структурна схема судової ієрархії у сфері цивільної юрисдикції за станом на середину 80-х років виглядала та­ким чином.

Початковою ланкою є суди панчаятів— суддів, які оби­раються населенням зі свого середовища й виконують



Розділ V

  обов'язки на громадських засадах, їх було організовано згід­но з відповідним… Панчаяти мають у різних регіонах крайни різні назви, на­приклад, панчаят-адалат, грам-кутчер, ньяя-панчаят тощо. Суди…

Суди кримінальної юрисдикції

Нижчою ланкою судів, які розглядають незначні кримі­нальні правопорушення, у деяких штатах є суди панчаятів(панчаят-адалат), які можуть притягати до… Однак у значній кількості штатів початковою судовою ланкою, де розглядаються… Розділ V

Організація судів президентського округу

У Калькутті та інших столичних містах штатів діють міські магістратиабо, як їх частіше називають, суди сто­личного магістрату, до компетенції яких… У цих же округах створено судові установи для цивільно­го судочинства. При… 1 Історична назва, яка залишилась з колоніальних часів. У добу панування Ост-Індської компанії президентський округ…

Розділ V

  судів. Але є випадки, коли в окрузі може існувати цивільний суд, який за… Однак слід зазначити, що відносини між судами у не­значних справах і міськими судами, на відміну від раніше…

Глава З Вищі суди штатів Індії

Згідно з Конституцією у кожному штаті засновано Ви­щий суд штату (ст. 214), який очолює його судову систему не тільки в розумінні верховенства в процесуальній юрис­дикції, а й адміністративних повноважень щодо судів штатів нижчого рівня. Судова система Індії не повністю збігається з адміністративно-територіальним поділом, тому Парламент має право створювати один загальний Вищий суд для двох або більше штатів чи союзних територій (ст. 231). Наприк­лад, юрисдикція мадх'я-прадешського Вищого суду поши­рюється тільки на територію штату Мадх'я-Прадеш, а юрис-


дикція бомбейського Вищого суду — на штат Махараштра, союзні території Дадра і Нагар-Хейвелі, Тоа, Дошан і Діу. Штати Таріана і Манджай та союзна територія Чандигарх мають один спільний вищий суд, що розташований навіть не в якомусь з міст вказаних двох штатів, а в місті Чандигарх (союзна територія). Ці суди у переважній більшості нази­ваються за місцем дислокації центрального офісу вищого суду.

Вищі суди штатів, уособлюючи єдність системи судів від­повідних штатів і територій, а також самостійність судової юрисдикції штатів як рівноправних суб'єктів індійського Союзу, все-таки не є повністю відокремленими від федераль­ної влади і федеральної судової системи, як, наприклад, вищі суди штатів у США, де вищий судовий орган штату — Вер­ховний суд — здійснює необмежену юрисдикцію й організа­ційну суверенність на всій своїй території. Вищі суди штатів Індії перебувають під певним контролем федеральної влади і входять до організаційно єдиної судової системи держави.

Вищий суд штату складається з головного судді, інших постійних суддів, додаткових суддів, яких призначають на строк не більше двох років, щоб прискорити розв'язання справ, які з певних причин накопичились у суді; тимчасових суддів, які заступають тимчасово відсутніх постійних суддів, доки вони не повернуться до виконання своїх обов'язків.

У разі коли посада голови суду стає вакантною через тривале невиконання ним обов'язків, Президент може по­класти їх виконання на будь-якого суддю Вищого суду штату.

Засідання у цих судах проводять одноособове або у скла­ді відділення. Юрисдикційні повноваження судів штатів від­несено до компетенції парламентів штатів. Конституція Індії не містить положень, які стосуються загальної компетенції вищих судів штатів. Існуюча юрисдикція цих судів визначе­на законами штатів і центру, їхня юрисдикція з цивільних і кримінальних правовідносин визначена двома основними ко­дексами — ЦПК і КПК.

Згідно з чинним законодавством вищі суди штатів майже позбавлені функцій суду першої інстанції. Як уже було за­значено, КПК 1973 р. позбавив ці суди юрисдикції першої ін­станції у кримінальних справах; у них небагато повноважень й щодо справ цивільної юрисдикції. Тільки вищі суди трьох



Розділ V


Судова система Індії

  столичних міст президентських округів — Калькутти, Бом­бея, Мадраса мають… У галузі цивільної юрисдикції апеляція у Вищому суді мо­же бути або першою, або другою (касаційною). Апеляції що­до…

Глава 4 Верховний суд ІНДІЇ

Основи організаційної діяльності Верховного суду

індійський законодавець надав особливої уваги, передбачаю­чи, що ця діяльність безпосередньо має відобразитися на ор­ганізації функціонування усіх… Питання, пов'язані з діяльністю Верховного суду Індії, регулюються статтями… Склад суддів може динамічно змінюватись. Верховний суд розміщений у столиці країни Делі. Один із суддів при­значається…

Конституційна юрисдикція Верховного суду

Обмеження, встановлені Конституцією щодо повнова­жень легіслатур, стосуються таких питань: основних прав, зафіксованих у частині III Конституції;… Будь-яка федеральна конституція незалежно від ступеня згуртованості складових… суб'єктами федерації, причому Конституція таких держав наділяє владою органи Союзу і штатів, водночас цю владу…

Розділ V

  Якщо таке свідоцтво видано або дано дозвіл, то будь-яка сторона процесу може… Апеляційному переглядові у Верховному суді за консти­туційною нормою підлягали цивільні справи:

Розділ V


Судова система Індії



 


його органів. Виходячи з цього, юрисдикція, яка випливає зі ст. 32 Конституції, не має аналогії з юрисдикцією, про яку йдеться у нормах ст. 131 Конституції, що є класичною юрис­дикцією конституційного судочинства.

Адміністративні повноваження Верховного суду

— стосуються осіб, що виступають у суді під час судово­ го процесу; — регулюють порядок надходження й розгляду апеляцій та всіх інших питань, що… — встановлюють судову процедуру стосовно здійснення будь-якого права, передбаченого частиною III Конституції;

Розділ V


Судова система Індії



 


важення подавати Президентові свої консультативні виснов­ки з будь-яких питань, що стосуються факту або права.

Глава 5 Професійні судді

Професійні судді в Індії, як у більшості держав, в яких політичне керівництво прониклося розумінням ролі суду у правовій державі і розглядає носіїв судової влади як еліту суспільства, становлять певну суспільну "касту" у позитив­ному розумінні цього слова. Така філософія знаходить відоб­раження у низці нормативних актів і практичну реалізацію в адміністративно-організаційній діяльності.

Перш за все в Індії приділяється багато уваги принципу незалежності суддів, і гарантіям його реалізації відведено чи­мало місця у Конституції.

Декларативно проголошена незалежність суддів забезпе­чується сукупністю наступних зобов'язань держави.

Принцип незалежності передусім здійснюється через не­змінюваність — судді обираються безстрокове, їх ніхто не може безпідставно звільнити.

Суддя є незмінюваним до встановленого законом гранич­ного віку й може бути примусово звільнений з посади тільки шляхом імпічменту. Це положення є аналогом правила, яке діє в Англії після прийняття у 1710 р. закону, згідно з яким судді вищих судів, що їх призначає Корона, обіймають свої посади "доти, доки цього бажає Корона", а відповідно до ви­мог "бездоганної поведінки й дотримання норм загальної мо­ралі"; Корона може звільнити їх з посади тільки за згодою обох палат.

Підставою для дострокового звільнення професійного судді може бути лише особисто написана заява про відмову від посади або виконання певних дій відповідно до п. "d" ст. 217 Конституції, так само, як і для судді Верховного су­ду. Останнього може бути усунуто з посади лише за наказом Президента країни, який він видає після того, як його подан­ня про відсторонення судді було підтримано в кожній палаті


Парламенту більшістю голосів від загального числа членів кожної палати, що повинно одночасно становити щонаймен­ше дві третини голосів членів кожної палати, які присутні і беруть участь у голосуванні. В поданні Президента має бути доказово доведено факти негідної поведінки або вчинку чи нездатності особи надалі бути суддею. Таке подання повин­но бути внесене на тій ж самій сесії, на якій зазначене пи­тання розглядатиметься.

Виконавча влада хоч і бере участь у консультаціях з при­воду призначення суддів, але на тих самих умовах, що й су­дова влада, а до призначення Головного судді не причетна зовсім. Президент у цьому разі діє як глава держави, а не уряду.

Питання щодо імпічменту може поновити інша гілка дер­жавної влади, а не та, яка вирішує це питання, тобто вико­навча влада через ініціативу Президента.

Призначення особи на посаду окружного судді, визна­чення місцеперебування, а також службове просування здій­снюються губернатором штату після відповідних консульта­цій з Вищим судом, до юрисдикції якого належить цей штат. Особа, яка ще не перебуває на службі Союзу чи штату, мо­же бути призначена окружним суддею тільки в тому разі, як­що вона не менш ніж сім років була практикуючим адвока­том чи захисником і має рекомендацію Вищого суду на цю посаду.

Як було сказано вище, особливістю індійської Конститу­ції є те, шо вона містить багато статей, які дяють тлумячен-ня більшості вжитих у ній термінів. Так, положення ст. 236 розкриває поняття "окружний суддя" (district judge): це суд­дя міського цивільного суду, додатковий окружний суддя, суддя об'єднаних округів, помічник окружного судді, голов­ний суддя суду з незначних справ, головний магістрат пре­зидентства, суддя сесійного суду, додатковий суддя сесійно­го суду і помічник судді сесійного суду.

У тій же статті дається тлумачення поняття "судова служба" (judicial service): це служба, яка включає лише коло осіб, з-поміж яких добирають кандидатів на посади окружно­го судді та інші судові посади у цивільних судах, нижчі від посади окружного судді.

Кожен новопризначений суддя має скласти присягу й прилюдно підписати її текст перед губернатором штату. Суд-



Розділ V

  дя не може виконувати одночасно з основною роботою адво­катські або… Кожен суддя призначається Президентом країни, який, призначаючи головного суддю Вищого штату, консультуєть­ся з…

Глава 1 Конституційні основи правосуддя

До 1868 p. Японія являла собою феодальну державу, символом якої був імператор. За тих часів у японській полі­тичній філософії ніколи не виникало ідеї розподілу влади.

У 1889 р. новий центральний уряд імператора проголо­сив імператорську Конституцію, в якій було продекларовано сучасний принцип поділу влади. Але незалежність трьох влад (законодавчої, виконавчої та судової) не була повною.

Згідно з Конституцією загальне керівництво судами здійснював міністр юстиції, який був членом Кабінету, хоч судді під час виконання судових повноважень і не залежали від нього. У країні існувалі спеціальні суди, зокрема адмініст­ративні і військові, а юрисдикція звичайних судів обмежува­лася цивільними справами щодо суперечок між приватними особами та кримінальними розслідуваннями. Навіть якщо внаслідок незаконної адміністративної діяльності порушува­лися чиїсь права, то в багатьох випадках до вищих держав­них органів можна було звертатися тільки з проханням про добровільну зміну ухваленого рішення. Іноді справу розгля­дав адміністративний суд, який попри свою назву був радше адміністративною установою чи квазісудовим агенством. Він заслуховував справи як суд останньої інстанції, користую­чись спещальною процедурою, що відрізнялася від цивільних і кримінальних процедур у звичайних судах.

Після закінчення Другої світової війни у вересні 1945 р. в Японії було проведено демократичну реформу. Конститу­ція 1946 p., яка набрала чинності з 3 травня 1947 p., внесла значні зміни в державну політичну структуру. Разом з ре­формами в законодавчій і виконавчій галузях управління зміни відбулися й у судовій системі1.


 



Див. таблицю 10.


19—1-2347



Розділ VI

  Згідно з Конституцією Японії всю судову владу було пе­редано Верховному суду… Крім вищезгаданих, суд має й інші повноваження, спе­ціально визначені в законах. Найважливішим з них є право…

Глава 2 Суди першого рівня

§ 1. Прискоренісуди

В усіх містах і селах країни існує 453 прискорені суди. (Усі цифрові показники на цій сторінці й далі наведені за станом на 1990 р.). У них працюють 810 суддів.

Прискорений суд має юрисдикцію слухати цивільні спра­ви с претензіями на суму не більше 900 тис. єн і певні пе­редбачені законом кримінальні справи. Покарання, що його може призначити прискорений суд, обмежується ув'язнен­ням на невеликий строк або штрафом за такі порушення, як крадіжка або привласнення майна. Якщо прискорений суд вирішує, що міра покарання має бути більшою, справа пере­дається до місцевого суду. Прискорений суд розглядає спра­ви з примирення громадян у щоденних суперечках.

Деякі види особливих цивільних або кримінальних справ також можуть розглядатися за скороченою схемою у приско­реному суді. За заявою кредитора суд може видати наказ про сплату боржником боргу без його дослідження (процес збору боргу).

При скороченому розгляді кримінальних справ суд може накласти на звинуваченого штраф, який не перевищує 500 тис. єн, на підставі вивчення документальних свідчень, незважаючи на характер порушення (коротке представлення кримінальних справ). Суд може також накласти штраф у розмірі не більш як 500 тис. єн на особу, обвинувачену в до­рожніх порушеннях, шляхом заслуховування обвинувачено­го у відкритому засіданні суду та вивчення документальних свідчень (коротке представлення справ з дорожніх пору­шень). Подібні короткі представлення не позбавляють борж­ників чи обвинувачених права на звичайний процес.


292

§ 2. Місцеві суди

В Японії існує 50 місцевих судів, кожен з яких має тери­торіальну юрисдикцію над своїм судовим районом, територія якого відповідає префектурі, за винятком Хоккайдо. Ці суди мають 201 підрозділ, де працюють близько 910 суддів та 460 їхніх помічників. Місцевий суд початкове є судом загальної юрисдикції, у ньому слухаються всі справи в першій інстан­ції, за винятком тих, які підлягають особливій юрисдикції ін­ших судів. Однак він також має апеляційну юрисдикцію що­до рішень прискореного суду з цивільних справ.

У місцевому суді справу слухає один суддя або колегіаль­ний орган з трьох суддів, залежно від характеру та важли­вості справи. На практиці переважну більшість справ місце­вого суду вирішує один суддя.

Колегіальна система необхідна:

— у справах, коли колегіальним судом вирішено, що
"слухання та рішення приймаються колегіальним судом";

— у справах, де має бути винесений смертний вирок або
йдеться про довічне ув'язнення чи ув'язнення на строк не
менше одного року. Для останньої категорії є винятки: це
справи про пограбування, повторне пограбування або спро­
би здійснити цей злочин;

— для здійснення апеляційної юрисдикції;

— у справах, які за законом вимагають рішення коле­
гіального суду.

§ 3. Сімейні суди

Сімейні суди та їх відділення розміщені там же, де й міс­цеві суди зі своїми відділами. Крім того, у країні існує ще 79 їх підрозділів. У сімейних судах по всій країні працюють близько 200 суддів, 150 помічників та 1 тис. 500 службовців.

Сімейні суди було утворено 1 січня 1949 р. Вони мають юрисдикцію щодо всіх спорів та конфліктів у сім'ї, злочинів, здійснених неповнолітніми, та всіх внутрішніх конфліктів юридичної значущості. Існує два способи розв'язання спорів: ухвалення рішення або примирення сторін. Справи про ого­лошення некомпетентності, надання дозволу на усиновлення неповнолітніх та затвердження заповіту підлягають вирішен­ню. Конфлікти між подружжям та між членами сім'ї, на­приклад, суперечки з приводу підтримки, розподілу майна та


 

Судова система Японії

розлучення слід розв язувати шляхом застосування процеду­ри примирення. Хоч справу з судового розлучення можна вести в місцевому суді, процедура має починатися в сімейно­му суді, де робиться спроба вирішити проблеми та примири­ти сторони або, в разі неможливості примирення, досягти домовленості сторін про справедливе припинення подружніх стосунків. Якщо ж угоди досягнути неможливо й один з по­дружжя наполягає на розлученні, справу може бути переда­но до місцевого суду.

Сімейний суд займається також справами неповнолітніх правопорушників до 20 років, які вчинили злочин чи спробу­вали його здійснити (14—19 років) або порушили закон, за що мають понести покарання, чи спробували його порушити (до 14 років). Крім того, сімейний суд розглядає справи до­рослих, які обвинувачуються у порушеннях, що завдають шкоди неповнолітнім. Справи з усіх кримінальних злочинів, здійснених неповнолітніми, спочатку подаються для розслі­дування та слухання до сімейного суду. Однак у разі коли судця сімейного суду після розслідування вирішить, що не­повнолітній за обставинами чи характером справи є злочин­цем, він може передати справу громадському прокуророві, щоб її можна було заслухати в місцевому або прискореному суді, якщо неповнолітньому злочинцю вже виповнилося 16 років.

Справи в сімейному суді розглядає один судця, який ви­користовує документи, підготовлені стажистами сімейного суду, та висновки експертів-психіатрів.

Глава З Вищі суди

Вищі суди розміщені у восьми найбільших містах Японії; це — Токіо, Осака, Нагоя, Хіросіма, Фукуоку, Сендай, Сап­поро та Такамацу. Кожен з вищих судів має власну юрисдик­цію над однією з восьми територій Японії. Деякі суди мають галузеві відділення, до шести в кожному. У вищих судах працюють 280 суддів. Голови судів призначаються Кабінетом міністрів та затверджуються імператором.


Як правило, Вищий суд має юрисдикцію щодо апеляцій на рішення, винесені місцевими чи сімейними судами. Однак стосовно кримінальних справ, порушених у прискореному суді, апеляції подають прямо до Вищого суду, тоді як апеля­ції з цивільних справ, які розглядаються у прискореному суді, спочатку відсилаються до місцевого суду, а згодом повторні та остаточні апеляції — до Вищого суду. За згодою сторін до Вищого суду може подаватися пряма апеляція на рішення місцевого суду у цивільній справі.

Лише Вищий суд має юрисдикцію щодо адміністративних справ, пов'язаних з виборами, процедури віддавання судових наказів офіційній особі про виконання вимоги позивача, пе­тиції про судовий наказ з приводу передачі заарештованого до суду та справ, пов'язаних з повстанням. Токійський Ви­щий суд має також виключну юрисдикцію переглядати рі­шення таких квазісудових установ, як Комісія з питань до­тримання справедливості в торгівлі, Агенство з патентів та Довідкове агенство з нещасних випадків на морі, а також приймати рішення з приводу заяв на підставі Закону про пе­редачу злочинців.

Справи у Вищому суді розглядають троє суддів, за винят­ком справ щодо повстання та перегляду рішень Комісії з пи­тань дотримання справедливості в торгівлі, коли справи за­слуховують п'ятеро суддів.

Глава 4 Верховний суд Японії

Розміщений у Токіо Верховний суд є найвищим судом Японії. Він складається з п'ятнадцяти суддів, включаючи го­лову суду.

Конституція Японії (ст. 81) визнала Верховний суд ос­танньою інстанцією, якій надано повноваження остаточно визнавати відповідність Конституції законів та урядових ак­тів.

Верховний суд має виключно апеляційну юрисдикцію, за винятком випадків, коли він розглядає справи стосовно ім­пічменту судді національної державної служби як суд першої


 

Судова система Японії

і останньої інстанції й коли має повноваження ухвалити рі­шення щодо справи, яка перебуває у нижчому суді і в якій йдеться про прохання відносно судового наказу щодо недо­торканності особи, оскільки він може видавати наказ про пе­редачу справи до суду. Підстави для подання апеляцій до Верховного суду є обмеженими. В цивільних справах основ­ною підставою для апеляції є конституційне питання або пи­тання законодавства, яке підлягає вирішенню в нижчому су­ді. У кримінальних справах вона обмежена конституційним питанням або прецедентом у Верховному суді чи у вищих су­дах, хоч Верховний суд і може розглядати справи, які вклю­чають важливі юридичні питання. Однак у цивільних спра­вах апеляція може подаватися з приводу рішення районного суду, коли на це погоджуються обидві сторони. У криміналь­них же справах апеляція на рішення районного, сімейного чи прискореного суду, які оголосили закон чи указ неконсти­туційним, може надсилатися безпосередньо до Верховного суду. Рішення Вищого суду як суду третьої інстанції стосов­но цивільних справ звичайно є остаточним, але якщо воно включає конституційні питання, спеціальна апеляція може надсилатися до Верховного суду.

Верховний суд засідає трьома відділами, кожен з яких складається з п'ятьох суддів. Апеляційні процедури у Вер­ховному суді починаються з подання повідомлення про апе­ляцію від сторони, незадоволеної рішенням Верховного суду. Верховний суд було створено головним чином для прийнят­тя рішень щодо законодавчих питань; як правило, він вино­сить рішення тільки після вивчення документів. Якщо апеля­ція не має підстав, суд може відхилити її без усного слухан­ня. Проте якщо апеляція приймається, рішення виноситься тільки після усного слухання справи.

Кожна справа спочатку надсилається до одного з трьох малих відділів; кворум у них становлять троє суддів. Однак якщо виявиться, що справа стосується конституційного пи­тання або треба змінити встановлені судові прецеденти, її мають передати до Великої лави. Кворум Великої лави — дев'ятеро суддів; оголосити закон чи наказ неконституцій­ним можна лише переважною більшістю — вісьмома голо­сами.

Особливу увагу треба звернути на те, що Верховний суд, як уже було сказано, має повноваження встановлювати пра-



Розділ VI


Судова система Японії

вила та чинити суд. При провадженні адміністративних справ Верховний суд керується резолюцією Судової асамб­леї, в яку входять усі судді на чолі з… Конституція надала судові повноваження, за якими він може визначати правила… Розглядати справи суддям Верховного суду допомагають дослідники. В основному це судді, залучені з інших судів.

Глава 5

Судді

Судді поділяються на дві групи: власне суддів та їхніх по­мічників. Жодна особа не може бути призначена помічником судці до того, як вона успішно склала іспит на юриста, два роки навчалася два роки в Інституті правничих студій та досліджень і склала заключний екзамен на підтвердження кваліфікації. Однак помічник судді не має достатньої квалі­фікації для того, щоб виносити рішення самостійно. Він мо­же бути членом суду, який складається з трьох судців, і ви-


користовувати деякі обмежені судові повноваження. Щоб дістати призначення на посаду судді, юрист повинен мати не менше 10 років практичного досвіду на посадах помічника судді, судді прискореного суду, громадського прокурора, практикуючого адвоката або університетського професора юриспруденції чи його помічника.

Щодо кваліфікації суддів вищих і нижчих судів існують різні вимоги. Хоч принаймні десятеро з п'ятнадцяти суддів Верховного суду мають бути обрані з-поміж правників, які добре зарекомендували себе як судді, громадські прокурори або практикуючі юристи, решта п'ятеро не повинні мати ква­ліфікацію юриста, хоч і вони мають бути обізнані з питань права і знати закон. Отож суддівство у Верховному суді, крім кваліфікованих професіоналів, відкрите і для здібних непрофесіоналів. Суддею Верховного суду може бути при­значена особа, яка має три чи більше років досвіду як поміч­ник судді, громадський прокурор або практикуючий юрист.

Усі судді, так само як і судді Верховного суду, призна­чаються Кабінетом міністрів, за винятком голови Верховного суду, який призначається імператором на пропозицію Кабі­нету. Призначення суддів Верховного суду та голів вищих судів має затверджувати імператор.

Статус суддів гарантований Конституцією. Основні поло­ження: всі судді є незалежними у здійсненні службового обов'язку відповідно до принципу совісті і керуються лише Конституцією і законом (ст. 76. Конституції); судді отри­мують винагороду в кожний встановлений строк, яка не мо­же бути скороченою протягом терміну їх повноваження (статті 79 і 80 Конституції). Однак для запобігання шкоди, яка може бути заподіяна невідповідним чи некомпетентним суддею всьому інституту суддівства, встановлено такі пра­вила:

1) суддя може бути достроково звільнений згідно з рі­
шенням Комітету судового імпічменту, який складається з
чотирнадцяти членів Парламенту, якщо він припустився сер­
йозного порушення або не може виконувати свої обов'язки
за станом здоров'я;

2) призначення суддів Верховного суду оцінює народ на
перших загальних виборах до Палати представників після їх
призначення. Громадська думка може раз на десять років пе-



Розділ VI

  реглядатися під час національних виборів; суддя буде звіль­нений, якщо до… 3) строк перебування суддів на посаді в інших судах об­ межується десятьма роками, з правом на повторне призна­…

Глава 6 Допоміжний персонал суду

Службовці суду

Судові дослідники за наказом судді проводять необхідну дослідну роботу, пов'язану із слуханням справ та прийнят­тям рішень. Однак у місцевих судах… Судові клерки мають обслуговувати та вести записи процесу, готувати і… Стажисти сімейних судів проводять необхідні розсліду­вання внутрішньосімейних стосунків, справ неповнолітніх тощо.

Розділ VI


Судова система Японії



 


Практикуючі адвокати беруть участь у судових процесах як адвокати з цивільних справ та як захисники у криміналь­них справах. Якщо особа є членом асоціації юристів, вона може виступати у будь-якому суді та займатися загальною юридичною практикою; на відміну від Англії, в Японії немає різниці між баристером і соліситором. Кваліфікація юриста повинна бути на рівні помічника судді або громадського об­винувача. Кожен юрист має бути членом однієї з місцевих правничих асоціацій, що є в кожному судовому районі, і вод­ночас членом Японської федерації юридичних асоціацій, яка складається з місцевих асоціацій та окремих правників. Згід­но із Законом про юристів від 1949 p., федерація має ви­ключні наглядові повноваження над усіма її членами.

Незаинтересован! учасники судових процесів

Попри це деякі особи, не маючи кваліфікації юриста, бе­руть участь у судових процесах як члени судових, експерт­них та узгоджувальних комісій,… За винятком певної кількості юристів, члени узгоджу­вальних комісій обираються… Члени судових комісій допомагають судді прискореного суду знайти компроміс для сторін у цивільних справах. Вони можуть…

Судова система


Великої Британії


 


Суди Палати


Лордів


 


Суди звичайної Верховні суди Англії та Валії


Юрисдикції


Вищі суди Шотландії

Сесійний суд Зовнішня палата перша інстанція

Суди нижчого рівня Шотландії


 


Суди нижчого рівня Англії та Валії


Шерифські суди


 


карне судочинство


цивільне судочинство


 


Суди графств ОІивільні справи)


Магістрати (кримінальні справи)


перша інстанція


перша Інстанція


апеляція


Окружні суди (магістрати, мирові судді)


Суди спеціальної


Юрисдикції


 


Трибунал Трибунал Суд з питань Податкові Трибунали
з питань з питань обмежень трибунали з земельних
трудових соціального свободи   спорів
ВІДНОСИН забезпечення ІІдприемництва    

 

 

Компенсаційні трибунали Військові трибунали Рицарські суди Церковні суди Відомчі трибунали

Федеральна система судів США


Система судів штатів в США

Верховний суд США Вищі суди штатів — Верховний суд штатів головні сули першої…    

Структура судів штату Іллінойс

Верховний судПрисутні en bans 7 суддів • Обов'язкова юрисдикція в цивільних та кримінальних справах, у справах за… • Дискреційна юрисдикція в цивільних справах, у розгляді нетяжких кримінальних злочинів, у справах за діями органів…

Структура судів штату Каліфорнія

суд останньої інстанції Присутні en bans та проводить 7 суддів о Обов'язкова юрисдикція в цивільних та кримінальних справах, у справах за діями органів адміністрацґі, неповнолітніх…

Верховний суд

Присутні en bans 7 суддів І

• Обов'язкова юрисдикція в кримінальних та дисциплінарних справах..

• Дискреційна юрисдикція в цивільних справах, у розгляді
нетяжких кримінальних злочинів, у справах за діями органів
адміністрації та неповнолітніх осіб, у попередніх слуханнях та
в справах з проміжним вирішенням.

Апеляційний суд (6 судів/округів)Засідання проводять88 судців

• Обов'язкова юрисдикція в цивільних справах, у розгляді
нетяжких злочинів, справах за діями органів адміністрації та
неповнолітніх осіб.

• Дискреційна юрисдикція в справах за діями органів адміністра-
_____ ції, v попередніх розглядах та в справах з проміжним вирішенням

Головний суд (58 округів)

725 суддів, 133 спеціальних уповноважених та арбітрів Засідання за участю присяжних

• Цивільні правопорушення, права на нерухомість (вартістю
від 25 тисяч доларів та вище), різноманітні цивільні справи.

• Виключна юрисдикція за внутрішніми справами, процесами,
що стосуються майнових справ, психічного здоров'я,
оскаржень цивільних справ.

• Керування автомобілем у стані алкогольного чи наркотич­
ного сп'яніння. Виключна юрисдикція в справах за підсудними
злочинами, апеляціями з кримінальних справ.

______ Виключна юрисдикція в справах за діями„неповнолітніх_

І супи обмеженої юрисдикції Суд справедливості (76 судів) |

|
76 судів j

Засідання за участю присяжних крім|
справ по дрібних претензіях та(
правопорушеннях |

• Цивільні правопорушення, коктра-сг-г не право, права на нерухомість (до' 25 тис. дол.), дрібні претензії (до 2 тис. дол.), різноманітні цивільні справи.

Деякі підсудні злочини, порушення закону, керування автомобілем у стані алкогольного сп'яніння. Транспортні та інші правопорушення


Iі

І


Таблиця 7

Судова система Канади

Верховний суд Канади

Федеральний суд Канади


відділ судових

розслідувань

(перша інстанція)


апеляційний відділ


 


Податковий суд


Федеральні адміністративні

ради


о я р о S ft л 2 Р
Р Я
іа Оо

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  Вищий суд провінції    
   
відділ судових розслідувань (перша інстанція) апеля від цінний діл f~ І графські та район ні суди І Скотія) І -_____!
І І_
     
Провійційні суди
відділ цивільних справ відділ кримінаьних справ відділ сімейних справ відділ суд дрібних молодіжних майнових справ справ Адміністративні ради у провінції

 

 

 

 

 

 

X        
   
ii-   — .      
is   Е      
і   И-g      
О"   ^ І m      
о   Q Q С.      
s   ~п V Я и І      
    о -     Ш
    ^,     m
          TJ
      Ш   X
      ш
      І
      S   о
ft О ГО з тз   І^,о     X
і» Я) 0 а с «г   Э.-§^     ^
||1   М-.      
|И a-s   НІ » ї.І ш Є.      
3-0 1          
•І Iі'          
~n    
 

ел

в; у а


•і о £


И


Судова система Японії

Верховний суд апеляція апеляція Сімейні суди (перша інстанція) ЦИВІЛЬНІ справи … (У н и

Зміст

Вступ

Розділ І Судова система Великої Британії

Глава 1. Огляд системи правосуддя Сполученого

Королівства.................................................................................... 10

Глава 2. Система судів Англії та Валії................................................ 16

§ 1. Суди графств............................................................................. 16

§ 2. Магістратські суди................................................................... 19

§ 3. Високий суд................................................................................ 25

§ 4. Королівський суд (Суд корони)................................................ 34

§ 5. Апеляційний суд............................................................................ 37

Глава 3. Про суди присяжних ................................................................. 43

Глава 4. Короткий нарис судової системи

Шотландії........................................................................................ 46

§ 1. Суди нижчого рівня.................................................................. 46

§ 2. Вищі суди.................................................................................... 49

§ 3. Спеціальні суди......................................................................... 51

Глава 5. Короткий нарис судової системи

Північної Ірландії....................................................................... 52

Глава 6. Суди спеціальної юрисдикції

у Великій Британії..................................................................... 54

§ 1. Суд коронера............................................................................. 55

§ 2. Трибунал з питань трудових відносин .... 58
§ 3. Суд у справах про порушення

свободи конкуренції.................................................................. 61

§ 4. Військові трибунали..................................................................... 62

§ 5. Церковні суди.................................................................................. 65

§ 6. Інші спеціалізовані суди............................................................... 67

Глава 7. Суд Палати лордів ............................................................... 71

§ 1. Організація.................................................................................. 71

§ 2. Юрисдикція...................................................................................... 73

Глава 8. Судді.................................................................................................. 76

§ 1. Професійні судді............................................................................. 76

§ 2. Мирові судці.................................................................................... 78


Глава 9. Обвинувачення та представництво

сторін у суді......................................................................................... 80

Глава 10. Контроль судів за органами адміністративної

юстиції................................................................................................ 83

Глава 11. Судовий комітет Таємної ради.............................. 85

§ 1. Склад........................................................................................... 85

§ 2. Юрисдикція................................................................................ 86

Література................................................................................................ 88

Розділ II Судова система США

Глава 1. Конституційні основи правосуддя......................... 89

Глава 2. Федеральні суди звичайної юрисдикції .... 92

§ 1. Окружні суди............................................................................. 92

§ 2. Апеляційні суди......................................................................... 95

Глава 3. Федеральні суди спеціальної

компетенції......................................................................................... 101

§ 1. Суд претензій до уряду США................................................... 101

§ 2. Податковий суд США ............................................................. 105

§ 3. Суд США з питань міжнародної торгівлі ... 111
§ 4. Апеляційний суд США у справах ветеранів . .113

§ 5. Суди з питань банкрутства....................................................... 121

§ 6. Військово-апеляційний суд США ........................................ 130

§ 7. Суди спеціальної процедури.................................................... 135

Глава 4. Верховний суд США................................................................... 136

§ 1. Організаційний статус............................................................... 136

§ 2. Конституційна юрисдикція...................................................... 137

§ 3. Остаточна апеляційна юрисдикція........................................ 139

Глава 5. Загальний нарис судової системи

штатів у США.................................................................................. 141

Глава 6. Про суди присяжних................................................................... 147

Глава 7. Судді............................................................................................. 152

Глава 8. Персонал судів........................................................................... 158

§ 1. Юридичні помічники та штатні юристи ... 158

§ 2. Помічники в судах................................................................... 161

§ 3. Адміністративно-допоміжний персонал суду . 162

§ 4. Допоміжні організації.................................................................. 164




 


 


Глава 1. Глава 2. §1 §2. §3. §4. Глава 3. §1- §2. §3. Глава 4. §1-§2. §3. Глава 5. Глава 6. §1. §2. §3. ' §4. Глава 7. §1-§2-§3.

Глава 9. Аторней........................................................................................ 166

Глава 10. Процедура судового розгляду справ

у США.................................................................................................... 167

§ 1. Цивільна процедура..................................................................... 171

§ 2. Кримінальна процедура............................................................. 174

§ 3. Апеляційна процедура................................................................ 175

§ 4. Перегляд рішень Податкового суду США . . .177

§ 5. Доказова процедура................................................................ 178

§ 7. Процедура розгляду справ у Верховному суді

США......................................................................................................... 180

Література..................................................................................................... 181

Розділ III Судова система Канади

Конституційні основи правосуддя.......................... 183

Структура судів у провінціях....................................... 184

Загальний огляд................................................................... 184

Провінційні суди.................................................................. 186

Вищі суди................................................................................. 187

Суд присяжних...................................................................... 189

Федеральні суди................................................................. 189

Огляд системи федеральних судів........................... 189

Федеральний суд Канади............................................. 192

Податковий суд Канади................................................ 201

Військове правосуддя в Каняді ........................ 206

Умови існування військового правосуддя . . . 206

Дисциплінарні суди ..................................................... 209

Військові трибунали....................................................... 210

Адміністративна юстиція...................... .....213

Верховний суд Канади................................................... 217

Організаційний статус................................................... 217

Юрисдикція Верховного суду.................................... 219

Нормотворчі повноваження Верховного суду . 226 Адміністративний персонал Верховного суду . 227

Суддівський корпус Канади........................................ 229

Загальні уяви щодо статусу суддів........................ 229

Дорадчі комітети............................................................... 232

Провінцій™ призначені судді.................................... 234


§ 4. Федерально призначені судді............................................... 238

§ 5. Оплата праці суддів................................................................ 239

§ 6. Пенсія судців.............................................................................. 240

Глава 8. Уповноважений з федеральних судів.................................. 241

Література................................................................................................ 241

Розділ IV Огляд системи правосуддя в Данії

Глава 1. Правові основи судового устрою.................. , . 243

Глава 2. Організація та компетенція судів ...... 245

§ 1. Муніципальні суди.................................................................. 245

§ 2. Вищі суди.................................................................................... 250

§ 3. Верховний Суд.................................................................... . 256

Глава 3. Судді........................................................................................ . 259

Розділ V Судова система Індії

Глава 1. Загальний погляд на судову систему

Індії...................................................................................................... 260

Глава 2. Суди нижчого рівня.................................................................. 262

§ 1. Внутрішня ієрархічна організація

судового округу.......................................................................... 263

§ 2. Організація судів президентського округу . . 267

Глава 3. Виші суди штатів Індії................................................... . 268

Глава 4. Верховний суд Індії............................................................. . 272

§ 1. Основи організаційної діяльності

Верховного суду......................................................................... 272

§ 2. Конституційна юрисдикція

Верховного суду............................................................... , . 274

§ 3. Апеляційна юрисдикція Верховного суду . . . 277 § 4. Рекомендаційні повноваження

Верховного суду................................................................ . 280

§ 5. Адміністративні повноваження

Верховного суду.................................................................... . 282

Глава 5. Професійні судді........................................................................ 284

Література................................................................................................ 288



Розділ VI Судова система Японії

Глава 1. Конституційні основи правосуддя............................ 289

Глава 2. Суди першого рівня .................................................................. 291

§ 1. Прискорені суди........................................................................ 291

§ 2. Місцеві суди............................................................................... 292

§ 3. Сімейні суди............................................................................... 292

Глава 3. Вищі суди..................................................................................... 293

Глава 4. Верховний суд Японії................................................................. 294

Глава 5. Судці............................................................................................. 296

Глава 6. Допоміжний персонал суду...................................................... 298

§ 1. Службовці суду........................................................................... 298

§ 2. Незаінтересовані учасники судових процесів . 300

Додатки....................................................................................................... 302


Навчальне видання

Віктор Іванович Шишкін

Судові системи країн світу

У трьох книгах Книга 1 ЮрінкомЬггор — редакція наукової та навчальної літератури Відповідальна за випуск ТА. Яскажук

Шишкін В. І.

Ш65 Судові системи країн світу: Навч. посіб. [У 3-х кн.]. Кн. 1 - К.: Юрінком Інтер, 2001. - 320 с.

ISBN 966-7784-97-5

Кн. 1. - 320 с. - ISBN 966-7784-99-1

Навчальний посібник є першим в Україні виданням щодо опису судових систем ряду країн світу. У першій книзі подано матеріал щодо устрою та порядку функціонування судові» систем країн англосаксонської правової сім'ї — Великої Британії Канади, США та наближених до неї правовох систем Данії, Індії та Японії. Розглядаються конституційні основи та галузеве зако­нодавство вказаних країн щодо ролі та місця судової влади у суспільстві та державі.

Посібник підготовлений для студентів, що вивчають міжна­родне право і буде корисним для аспірантів, які займаються дослідженням судового устрою та механізму судового захисту прав людини.

ББК 67.7я73

– Конец работы –

Используемые теги: Огляд, системи, правосуддя, Сполученого, Королівства, система, судів, Англії, вал0.134

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Огляд системи правосуддя Сполученого Королівства. Система судів Англії та Вал її

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным для Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Еще рефераты, курсовые, дипломные работы на эту тему:

Лекция 1. Тема: Операционная система. Определение. Уровни операционной системы. Функции операционных систем. 1. Понятие операционной системы
Понятие операционной системы... Причиной появления операционных систем была необходимость создания удобных в... Операционная система ОС это программное обеспечение которое реализует связь между прикладными программами и...

Система координат действия и общая теория систем действия: культура, личнсть и место социальных систем
В центре данного исследования стоит разработка теоретической схемы. Систематическое рассмотрение ее эмпирического использования будет предпринято… Основные положения системы координат действия подробно излагались ранее, и… При помощи ее анализируются структура и процессы систем, состоящих из отношений таких элементов к их ситуациям,…

Экспертные системы. Классификация экспертных систем. Разработка простейшей экспертной системы
Глава 2. Структура систем, основанных на знаниях. 1. Категории пользователей экспертных систем. 2.2. Подсистема приобретения знаний. 3. База… ЭС выдают советы, проводят анализ, дают консультации, ставят диагноз. Практическое применение ЭС на предприятиях способствует эффективности работы и повышению квалификации специалистов.

ТЕЛЕКОММУНИКАЦИОННЫЕ СИСТЕМЫ. СИГНАЛЫ И КАНАЛЫ ЭЛЕКТРИЧЕСКОЙ СВЯЗИ. СИСТЕМЫ СВЯЗИ С ЧАСТОТНЫМ РАЗДЕЛЕНИЕМ КАНАЛОВ. ЦИФРОВЫЕ СИСТЕМЫ ПЕРЕДАЧИ
Лабораторные работы часа... Практические занятия часа... Всего аудиторных занятий часов...

Непротиворечивая система аксиом называется независимой, если никакая из аксиом этой системы не является следствием других аксиом этой системы
При аксиоматическом построении теории по существу все утверж дения выводятся путем доказательства из аксиом Поэтому к системе аксиом предъявляются... Система аксиом называется непротиворечивой если из нее нельзя логически... Если система аксиом не обладает этим свойством она не может быть пригодной для обоснования научной теории...

Микропроцессорные системы: система ДЦ-МПК, система "Юг"
Использован практический опыт внедрения линейных пунктов управления (ЛПУ) на 60 станциях в увязке с ЭЦ-4, ЭЦ-9, МРЦ-12, МРЦ-13. Выполнен переход на… В состав аппаратуры центрального пункта управления (ПУ) входят IBM-совместные… Круглосуточный режим работы аппаратных средств ПУ обеспечивается источниками бесперебойного питания, а также системой…

Страхование - важнейшая система финансовой системы
И с тех пор развивалось, имея своим конечным назначением удовлетворение разнообразных потребностей человека через систему страховой защиты от… В страховании реализуются определенные экономические отношения, складывающиеся… Противоречия между человеком и природой, с одной стороны, и общественные противоречия - с другой в совокупности…

Проектирование системы автоматического регулирования угла поворота вала электродвигателя
Возможность устранения неполадок, заменой основных частей и их элементов. Условия эксплуатации 3.5.1 допускаемые кратковременные воздействия… Источники финансирования не определены.

Введение в операционные системы. Определение, назначение, состав и функции операционных систем
Государственное образовательное учреждение высшего профессионального образования... ТОЛЬЯТТИНСКИЙ ГОСУДАРСТВЕННЫЙ УНИВЕРСИТЕТ СЕРВИСА...

0.036
Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • По категориям
  • По работам