рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Навчальної дисципліни ПРАВО СОЦІАЛЬНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ

Навчальної дисципліни ПРАВО СОЦІАЛЬНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ - раздел Право, Міністерство Внутрішніх Справ України ...

Міністерство ВНУТРІШНІХ СПРАВ УКРАЇНИ

НаціональнА АКАДЕМІЯ ВНУТРІШНІХ СПРАВ

НАВЧАЛЬНО-НАУКОВИЙ ІНСТИТУТ ПРАВА ТА ПСИХОЛОГІЇ

Кафедра цивільно-правових дисциплін

Навчально-методичний комплекс

Навчальної дисципліни

«ПРАВО СОЦІАЛЬНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ»

 

для підготовки бакалаврів у галузі знань «Право» (0304)

за напрямом підготовки 6.030401 «Правознавство»

 

 

КИЇВ 2013

  Навчально-методичний комплекс схвалено на засіданні Вченої Ради…  

ОСВІТНЬО-КВАЛІФІКАЦІЙНА ХАРАКТЕРИСТИКА

Бакалавр

напряму підготовки «Право» кваліфікації «Бакалавр з права» Підготовка бакалаврів зі спеціальності 6.060101 «Правознавство» здійснюється за умови наявності повної середньої…

Освітньо - професійна програма

Підготовки бакалавра з дисципліни

«Право соціального забезпечення»

Мета: підготовка майбутнього фахівця в галузі права, який би міг аналізувати наукову літературу і чинне законодавство як крізь призму їх практичного застосування, так і ведення самостійної наукової роботи.

Для формування студента у якості фахівця з права необхідним є засвоєння при його підготовці знань з права соціального забезпечення.

Право соціального забезпечення є однією з провідних галузей в загальній системі національного права. Воно охоплює надзвичайно важливу сферу суспільних відносин. Це передусім відносини щодо формування фондів, надання пенсій та різного виду допомог, відносини з приводу надання соціальних пільг чи соціального обслуговування.

Виходячи з цього вивчення, даної дисципліни є обов’язковим елементом якісної підготовки студента з напрямку «Право».

Відповідно завданнями вивчення навчальної дисципліни є засвоєння студентами основних засад права соціального забезпечення. Зокрема, студенти повинні засвоїти знання про предмет, метод права соціального забезпечення, про особливості правового статусу його суб’єктів, про державні соціальні стандарти та гарантії у сфері соціального захисту, основні засади загальнообов’язкового недержавного соціального страхування та його окремих видів: пенсійного страхування та пенсійного забезпечення страхування на випадок безробіття, тимчасової втрати працездатності, нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання; державної соціальної допомоги та її видів, а також соціального захисту окремих категорій громадян. Студенти повинні набути навичок щодо користування відповідними нормативними актами, вмінь вирішувати конкретні практичні питання, пов’язані із застосуванням їх на базі засад справедливості, добросовісності і розумності.

Завдання:

· ознайомлення з основними положеннями, які виступають орієнтирами у правовому регулюванні суспільних відносин у сфері соціального забезпечення та визначають суть, зміст і механізм функціонування даної галузі;

· ознайомлення з науково – теоретичним надбанням науки права соціального забезпечення;

· аналіз та узагальнення судової практики в сфері права соціального забезпечення;

· розвиток навичок самостійного вирішення практичних проблем у сфері соціального забезпечення.

Місце навчальної дисципліни в системі професійної підготовки фахівця.

Дана дисципліна є теоретичною основою сукупності знань та вмінь, що формують фахівця юридичного профілю в галузі права.

Інтегровані вимоги до знань і умінь з навчальної дисципліни.

В результаті вивчення курсу «Право соціального забезпечення» студент повинен:

знати:

· коло суспільних відносин, що входять до сфери регулювання права соціального забезпечення в Україні;

· особливості правового статусу суб’єктів права соціального забезпечення;

· основні положення чинного законодавства з питань соціального забезпечення;

· судову практику по пенсійним та іншим справам у сфері соціального захисту населення.

вміти:

· відрізняти відносини соціального забезпечення від трудових, адміністративних, цивільних;

· аналізувати юридичні факти, що є підставами для виникнення, зміни та припинення правовідносин у сфері соціального забезпечення.

· правильно тлумачити і застосовувати норми необхідних нормативно – правових актів на практиці при вирішенні казусних конкретних життєвих ситуацій.

Навчальний матеріал з дисципліни «Право соціального забезпечення» структурований за модульним принципом і складається з двох навчальних модулів.

Курс «Право соціального забезпечення» належить до циклу професійно – орієнтованих дисциплін. Програма курсу «Право соціального забезпечення» розроблена у відповідності з навчальним планом підготовки бакалаврів Навчально-наукового інституту права та психології Національної академії внутрішніх справ з урахуванням попереднього вивчення таких навчальних дисциплін як «Конституційне право», «Адміністративне право», «Трудове право», «Сімейне право», «Фінансове право» та процесуальних галузей права.

 

 

АНОТАЦІЯ

Змістом навчання є науково обґрунтований методичний та дидактичний навчальний матеріал згідно вимог Положення про освітньо-кваліфікаційні рівні… Освітньо-професійна програма (ОПП) підготовки бакалавра включає… Навчальна дисципліна «Право соціального забезпечення» передбачає поглиблене опанування знаннями в галузі, яка є…

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА

Останніми роками право соціального забезпечення динамічно розвивається на основі нових концепцій і програм, затверджених Верховною Радою України,… Норми права про соціальне забезпечення є реальним індикатором соціальної… Курс «Право соціального забезпечення» передбачає вивчення студентами всіх основних інститутів права соціального…

НАВЧАЛЬНА ПРОГРАМА

НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ

« ПРАВО СОЦІАЛЬНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ »

ЗМІСТ ПРОГРАМИ

Соціальне забезпечення: поняття, функції. Співвідношення понять «соціальний захист» і «соціальне забезпечення» та їх законодавче закріплення.… Соціально-страхові відносини як елемент предмету права соціального…

Тема 2. Джерела права соціального забезпечення. Державні органи у сфері соціального забезпечення

Поняття, зміст, особливості джерел права соціального забезпечення та їх класифікація. Історія національного законодавства про соціальне забезпечення. Роль Конституції України як джерела права соціального забезпечення. Міжнародно-правові акти як джерела права соціального забезпечення.

Єдність і диференціація джерел права соціального забезпечення.

Основні закони у сфері загальнообов’язкового державного соціального страхування, що є формами права соціального забезпечення.

Акти локального характеру і соціального партнерства як джерела права соціального забезпечення. Ознаки нормативно-правових актів як джерел права соціального забезпечення. Зміст права на соціальне забезпечення у Загальній декларації прав людини.

Система органів та їх функції в сфері соціального забезпечення.

Фонди соціального страхування та їх органи.

Тема 3. Правовідносини у сфері соціального забезпечення

Поняття та види правовідносин соціального забезпечення. Загальна характеристика суб’єктів правовідносин соціального забезпечення. Громадяни як суб’єкти соціально-забезпечувальних правовідносин: загальні; спеціальні. Суб’єкти, які забезпечують реалізацію права на соціальне забезпечення: державні органи; соціальні фонди; інші державні організації, підприємства та установи.

Об’єкти соціально-забезпечувальних правовідносин: пенсії; соціальні допомоги; соціальне обслуговування; соціальні пільги.

Зміст соціально-забезпечувальних правовідносин.

Юридичні факти, які зумовлюють виникнення, зміну чи припинення соціально-забезпечувальних правовідносин. Стаж як юридичний факт у системі соціально-забезпечувальних правовідносин: поняття, ознаки, види та порядок обчислення.

Процедурні правовідносини: поняття, суб’єкти, об’єкти, зміст.

Соціально-страхові правовідносини: загальна характеристика.

Тема 4. Поняття і умови трудової пенсії солідарній системі

Умови і специфіка пенсійного забезпечення окремих працівників за віком. Загальнообов’язкове пенсійне страхування його принципи і суб’єкти. Особи, які… Пенсійні виплати в накопичувальній системі зобов’язального державного пенсійного страхування. Пенсійні виплати в…

Тема 5. Правове забезпечення пенсій за вислугу років

Поняття і підстави призначення пенсії за вислугу років. Суб’єкти пенсій за вислугу років. Специфіка правового забезпечення окремих громадян пенсіями за вислугу років.

Умови при яких виникає право на пенсію за вислугу років.

Особливості призначення пенсії за вислугу років працівникам освіти і охорони здоров’я. Пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ. Пенсії за вислугу років державним службовцям, суддям, працівникам прокуратури та митних органів, науковим працівникам, журналістам. Пенсії за вислугу років працівникам авіації та льотно-випробувального складу. Пенсії за вислугу років іншим категоріям спеціалістів окремих галузей економіки України. Пенсії науково педагогічні працівники, які не мають наукового ступеня або вченого звання.

Природа пенсії за вислугу років.

Тема 6. Пенсії по інвалідності і в разі втрати годувальника

Соціальні ризики: поняття, основні ознаки та їх класифікація. Особливість призначення та виплата пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку… Органи, що мають повноваження визначати ступінь втрати працездатності і… Пенсії, які виплачуються інвалідам війни, їх мінімальний розмір у відповідності до групи інвалідності. Стаж роботи,…

Тема 7. Призначення та виплата пенсій

Порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії. Порядок та строки призначення пенсій. Індексація та перерахунок пенсії.

Документи, що необхідні для призначення пенсії за віком, по інвалідності, у зв’язку з втратою годувальника, за вислугу років. Документи, що необхідні при призначенні до пенсій надбавок, допомог, додаткової пенсії, компенсації та підвищень.

Приймання, оформлення і строки розгляду документів про призначення пенсій. Строки призначення і перерахунку пенсій.

Порядок виплати пенсій. Виплата пенсій за минулий час. Виплата недоотриманої пенсії у зв’язку зі смертю пенсіонера. Виплата пенсії у разі виїзду пенсіонера за кордон. Пенсійні виплати за рахунок коштів Накопичувального фонду.

Тема 8. Державні соціальні допомоги непрацездатним громадянам

Поняття, ознаки та види державних соціальних допомог. Система державних допомог: її загальна характеристика. Соціальні допомоги особам, які не мають права на пенсію. Допомоги малозабезпеченим сім’ям. Державні допомоги сім’ям з дітьми: допомога в разі вагітності та пологів; одноразова допомога в разі народження дитини; допомога для догляду за дитиною; допомога на дітей, на дітей, які перебувають під опікою або пік лікуванням; допомога одиноким матерям. Допомоги інвалідам з дитинства та дітям інвалідам. Державна допомога на поховання. Допомога особам, яким виповнилось 100 і більше років: правове регулювання, порядок та умови надання.

Порядок призначення і виплата державних соціальних допомог. Підстави відмови у призначені державних соціальних допомог.

Субсидії та житлово-комунальні послуги. Порядок та умови призначення субсидій на житлово-комунальні послуги.

Тема 9. Допомоги і інші соціальні послуги по соціальному страхуванню

Поняття і види страхових допомог, їх правові ознаки. Система страхових допомог в Україні: її характеристика. Особливості допомоги при нещасних випадках та професійних захворюваннях, пов’язаних з виробничою діяльністю. Допомоги у зв’язку з безробіттям. Допомоги, зумовлені народженням дитини.

Порядок призначення і виплати страхових допомог.

Поняття і види послуг по соцстрахуванню.

Соціальні послуги, що надаються за рахунок коштів соціальних страхових фондів, правове регулювання, порядок та умови надання.

Страхові виплати у зв’язку з нещасним випадком і професійним захворюванням. Страхова допомога на поховання.

Тема 10. Гарантії і пільги та їх захист у сфері соціального забезпечення

Соціальні послуги та соціальне обслуговування: їх характеристика. Форми і засоби захисту громадян у сфері соціального забезпечення. Джерела… Принцип адресності надання соціальних послуг. Платні соціальні послуги. Санаторно-курортне лікування громадян: правове…

РОБОЧА ПРОГРАМА

З НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ

« ПРАВО СОЦІАЛЬНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ »

ОПИС НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ

Мета:підготовка майбутнього фахівці в галузі права, який би міг аналізувати наукову літературу і чинне законодавство як крізь призму практичного…   Курс: підготовка бакалаврів Напрям, спеціальність,…  

РОБОЧА ПРОГРАМА З НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ

«Право соціального забезпечення»

СТРУКТУРА ЗАЛІКОВОГО КРЕДИТУ НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ

Форма контролю: залік

  Змістовний модуль 1. Лекція. Тема 1: Поняття, предмет, метод і система права соціального забезпечення. – 2 год.

Семінарське заняття . Тема 1: Поняття, предмет, метод і система права соціального забезпечення. – 2 год.

ПЛАН

1.Загальне поняття системи соціального забезпечення в Україні.

2.Поняття, предмет і метод права соціального забезпечення.

3.Система права соціального забезпечення.

4.Функції права соціального забезпечення.

5.Поняття та класифікація принципів права соціального забезпечення.

 

Основні поняття до теми: соціальна політика, соціальне забезпечення, соціальний захист, соціальне страхування, прожитковий рівень, прожитковий мінімум, межа малозабезпеченості, мінімальний споживчий бюджет, межа бідності, державні соціальні стандарти, метод, функції права соціального забезпечення, принципи.

 

Питання для самоконтролю:

1.Які відносини, крім матеріальних, становлять предмет права соціального забезпечення?

2.Назвіть суб'єкти і об'єкти права соціального забезпечення.

3.Специфіка методу права соціального забезпечення.

4.Що таке система права соціального забезпечення і чим вона відрізняється від системи права соціального забезпечення як науки?

5.У чому полягає сутність соціально-страхових і соціально-забезпечувальних правовідносин?

6.Назвіть критерії класифікації принципів права соціального забезпечення на види.

7.Обґрунтуйте значення загальноправових принципів у праві соціального призначення.

8.Яку роль відіграють міжгалузеві принципи у правовому регулюванні суспільних відносин у сфері соціального забезпечення.

 

Самостійна робота – 3 год.

Завдання для самостійної роботи:

1.Сформулюйте ваше бачення концепції соціальної держави.

2.Самостійно опрацювати статтю Б. Сташків «Право соціального забезпечення як наука» (Право України. – 2002. - №9).

3. Визначте співвідношення предмета права соціального забезпечення та предмета науки.

 

Теми рефератів:

1.Історичний аспект процесу виникнення та формування соціального забезпечення.

2.Право людини на соціальний захист і Конституційні гарантії його здійснення в Україні.

3.Специфіка предмету і методу права соціального забезпечення.

Література: 1, 39-44, 49.

 

Семінарське заняття. Тема 2: Джерела і органи права соціального забезпечення – 2 год.

ПЛАН

1.Поняття, особливості джерел права соціального забезпечення та їх класифікація.

2.Міжнародно-правові акти як джерела права соціального забезпечення.

3.Система органів та їх функції в сфері соціального забезпечення.

 

Основні поняття до теми: закон, законодавство, джерело і форма права, нормативно-правовий акт, договір, угода, декларація, соціальне партнерство.

 

Питання для самоконтролю:

1.Історія національного законодавства про соціальне забезпечення.

2.Джерела права соціального забезпечення: поняття, зміст, види.

3.Розкрийте роль Конституції України як джерела права соціального забезпечення.

4.У чому виявляються єдність і диференціація джерел права соціального забезпечення.

5.Перелічіть основні закони у сфері загальнообов’язкового державного соціального страхування, що є формами права соціального забезпечення.

6.Чи визнаються акти локального характеру і соціального партнерства джерелами права соціального забезпечення?

7.Які основні ознаки нормативно-правових актів як джерел права соціального забезпечення?

8.Зміст права на соціальне забезпечення у Загальній декларації прав людини?

9.Чи можна постановами Кабінету Міністрів України коригувати розміри соціальних виплат, що встановлені законами?

10. Фонди соціального страхування та їх органи.

 

Самостійна робота – 3 год.

Завдання для самостійної роботи:

1. Самостійно опрацювати із Глави 6, параграф 6,5: Розвиток законодавства про соціальне забезпечення в Україні (Б.Сташків. Теорія права соціального забезпечення. Навчальний посібник. К: 2005 с. 362).

2Проаналізуйте Закон України «Про державний бюджет» на відповідний рік. Чи виступатиме він джерелом права соціального забезпечення?

Теми рефератів:

1. Роль Європейської соціальної хартії у формуванні права соціального забезпечення України.

2. Становлення і розвиток законодавства про соціальне забезпечення в Україні.

3. Повноваження Міністерства соціальної політики України у сфері соціального забезпечення.

 

Література: 1-5, 18, 28, 39-44, 49

 

Практичне заняття – 2 год. Тема 3. Правовідносини у сфері соціального забезпечення –2год.

 

ПЛАН

1.Поняття та види правовідносин у сфері соціального забезпечення.

2.Суб’єкти, об’єкти і зміст правовідносин із соціального забезпечення.

3.Підстави виникнення, зміни та припинення правовідносин з соціального забезпечення.

4.Поняття, види і правове значення трудового (страхового) стажу.

 

Основні поняття до теми: правовідносини, соціально-забезпечувальні, соціально-страхові, процедурні, персоніфікація (індивідуалізація), об’єкти соціально-забезпечувальних правовідносин (пенсії, допомоги, пільги, соціальне обслуговування), соціальне страхування, страховий та трудовий стаж, вислуга років.

 

Розв’язати задачі згідно з вимогами, зазначеними в загальних методичних вказівках цієї методички.

 

Задача 1

Після тимчасової непрацездатності, яка тривала понад чотири місяці, працівник ВАТ «Медіком» Турбін був направлений до МСЕК для встановлення йому групи інвалідності. У процесі огляду між лікарями виникли суперечності. Лікар – терапевт не погодився з думкою інших членів МСЕК для встановлення Турбіну ІІІ групи інвалідності.

Якою галуззю права регулюються вищеназвані відносини?

Назвіть нормативні акти, що регулюють порядок встановлення інвалідності.

 

Задача 2

У грудні 2009 р. чоловік Семенової трагічно загинув на полюванні під час відпустки. Семенова має сина Олександра 5-ти років та доньку, якій виповнився 1 рік. Семенова перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Вкажіть суб'єкта права на пенсію в разі втрати годувальника. Розкрийте зміст правовідносин, що виникають у даному випадку.

 

Задача 3

У липні 5-річний син Усенко отримав важку травму, а через рік був визнаний дитиною інвалідом. Усенко звільнилася з роботи для догляду за сином, який згідно з методичним висновком потребував постійного стороннього догляду. Усенко звернулася до органів соціального захисту із заявою про призначення їй відповідних допомог, а також до районного відділення Пенсійного фонду для призначення пенсії.

Чи є син Усенко суб’єктом соціально-забезпечувальних правовідносин?

Які правовідносини і між ким виникли у цьому випадку?

Що є об’єктом вказаних відносин?

 

Завдання №4

Чи включаються до стажу роботи, який дає право на пенсію за віком, такі періоди:

- служба в Збройних Силах України;

- навчання у вищих навчальних закладах;

- догляд за малолітніми дітьми;

- термін інвалідності;

- праця на виборних посадах у центральних і місцевих органах самоврядування?

 

Питання для самоконтролю:

1.Поняття, ознаки, види правовідносин у сфері соціального забезпечення.

2.Суб’єкти соціально-забезпечувальних правовідносин.

3.Об’єкти соціально-забезпечувальних правовідносин.

4.В чому правова сутність соціально-страхових і соціально-забезпечувальних правовідносин?

5.Правове значення процедурних правовідносин по соціальному забезпеченню.

6.Юридичні факти що зумовлюють виникнення, зміну чи припинення соціально-забезпечувальних відносин. У чому їх специфіка?

7.Яка відмінність між «трудовим стажем» і «страховим стажем»?

8.Вислуга років, як особливий вид спеціального трудового стажу.

9.Назвіть випадки пільгового обчислення трудового стажу?

10. Порядок обчислення і підтвердження стажу.

11. Яка різниця між матеріальними і процедурними правовідносинами у праві соціального забезпечення?

Самостійна робота – 3 год.

Теми для самостійного вивчення:

1.Правове значення основних ознак правовідносин по соціальному забезпеченню.

2. Об’єкти правовідносин у сфері соціального забезпечення.

3. Стаж як умова виникнення права на деякі види соціального забезпечення.

Література: 1, 8-11, 29, 39-44, 47, 49

 

Лекція. Тема 4. Поняття і умови трудової пенсії – 2 год.

Умови і специфіка пенсійного забезпечення окремих працівників за віком. Загальнообов’язкове пенсійне страхування його принципи і суб’єкти. Особи, які… Пенсійні виплати в накопичувальній системі зобов’язального державного пенсійного страхування. Пенсійні виплати в…

ПЛАН

1.Поняття, види та ознаки страхових пенсій.

2.Поняття і соціально-правове значення пенсій за віком.

3.Суб’єкти пенсій за віком.

4.Класифікація пенсій за віком.

5.Умови і специфіка пенсійного забезпечення окремих працівників за віком.

Основні поняття до теми: пенсія, соціальне страхування, пенсійний вік, особливі заслуги, солідарна пенсійна система, спеціальні пенсії, страховик, страхувальник, внески, пенсійні внески(відрахування), старість, похилий вік, ветерани війни, пільгові умови, неповний стаж, багатодітність мінімальна пенсія, максимальна пенсія.

 

Питання для самоконтролю:

1.Загальнообов’язкове пенсійне страхування його принципи і суб’єкти.

2.Особи, які мають право на трудову пенсію.

3.Назвіть принципи функціонування солідарної, накопичувальної та недержавної системи пенсійного забезпечення.

4.Пенсійні виплати з недержавних пенсійних фондів. Пенсійний контракт та пенсійна схема.

5.Пенсії в солідарній системі загальнообов’язкового пенсійного страхування:

А) пенсії за віком:

Б) пенсії по інвалідності;

В) пенсії у зв’язку з втратою годувальника.

6. Пенсійні виплати в накопичувальній системі зобов’язального державного пенсійного страхування.

7. Пенсійні виплати в недержавній пенсійній системі.

8. Пенсії за особливі заслуги перед Україною: поняття, суб’єкти та порядок призначення.

9.Який, на вашу думку, оптимальний пенсійний вік необхідно встановити в законодавстві України? На які держави має орієнтуватися Україна у плані перейняття досвіду у цьому питанні?

10. Як, на вашу думку, повинен реалізуватись принцип соціальної справедливості у пенсійному забезпеченні?

11. Пенсії за віком при неповному стажі роботи.

12. У чому специфіка пенсії багатодітній жінці – матері?

13. Хто належить до суб’єктів, які мають право не пенсії незалежно від віку7

14. Порядок підвищення розміру пенсії за віком у разі відстрочки її часу призначення?

 

Практичне заняття. Тема 4. Поняття і умови трудової пенсії – 2 год.

 

Задача 1

З 1990 до 1999 року А. Шилов працював водієм ВАТ «Житомир-хліб», а з 2000 до 2011 року слюсарем на тому ж підприємстві. Працівник звернувся до директора підприємства про оформлення пенсійної справи, оскільки досяг 60 річного віку.

Чи правомірне прохання А. Шилова?

Які умови призначення пенсії за віком?

Відповідь обґрунтуйте.

 

Задача 2

Б. Попов, маючи трудового стажу 11 років, був звільнений з роботи у зв’язку із скороченням численності працівників.

Чи має такий працівник право на пенсію за віком, якщо на момент звернення він досяг 57 років?

 

Задача 3

Г. Соколова є постраждалою від наслідків Чорнобильської катастрофи 2 категорії, стаж роботи 15 років та вік 50 років.

Чи має дана особа право на пенсію за віком на пільгових умовах?

Відповідь обґрунтуйте.

 

Задача 4

Громадянка Чижова Л., 1962 р. народження звернулася до територіального орану Пенсійного фонду із заявою про призначення їй пенсії за віком як матері яка має дитину-інваліда. Син – Олексій, 2000р.н. отримав каліцтво внаслідок нещасного випадку в семирічному віці і визнаний дитиною-інвалідом.

В призначені пенсії їй було відмовлено. У відмові зазначалось, що право на пільгове забезпечення мають жінки дитина яких визнана дитино-інвалідом до 6-ти річного віку або мати довідку медичної установи, яка встановлює, що по медичних показниках дитина являється інвалідом з більш раннього строку (із зазначенням дати).

Чи правомірна така відмова?

Відповідь обґрунтуйте.

 

Задача 5

З січня 1993 до червня 2010 року У. Дутов працював трактористом-машиністом у СГП «Колос». Чи має Дутов право на пенсію за віком на пільгових умовах, якщо на момент звернення йому виповнилось 51 рік?

Відповідь обґрунтуйте.

 

Самостійна робота – 3 год

 

Завдання для самостійної роботи:

1. Опрацювати розділ І, ст.12-22 розділу ІІ Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1997 р. №1788-ХІІ і розділ І, ІІІ, Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. №1058-VI.

2. Опрацюватии закон України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 8.07.2011 року та письмово дати відповідь на питання:

1. Порядок визначення розмірів пенсій за віком.

2. Мінімальний і максимальний розмір пенсій за віком.

Теми рефератів:

1. Пенсійне право – як підгалузь права соціального забезпечення.

2. Пенсійна реформа 2011 року та її наслідки.

3.Поняття і види пенсій за віком.

4.Напрями реформування пільгового пенсійного забезпечення в Україні.

5. Система державних органів та їх функції у здійсненні пенсійного забезпечення.

Література: 1, 9-12, 15, 19, 24, 28, 39, 41, 43, 47, 49.

 

Лекція. Тема 5: Правове забезпечення пенсій за вислугу років – 2год

Умови при яких виникає право на пенсію за вислугу років. Особливості призначення пенсії за вислугу років працівникам освіти і охорони… Природа пенсії за вислугу років.

ПЛАН

1.Поняття і підстави призначення пенсії за вислугу років.

2.Суб'єкти пенсій за вислугу років.

3.Специфіка правового забезпечення окремих громадян пенсіями за вислугу років.

 

Основні поняття до теми: вислуга років, грошове забезпечення, державний службовець, військовослужбовець, науковий працівник, народний депутат, суддя, прокурор, науково-педагогічний працівник, журналіст, нотаріус.

 

Розв’язати задачі згідно з вимогами зазначеними в загальних методичних вказівках цієї методички.

 

Задача 1

Матрос по вилову риби плавскладу судна, що належало підприємству рибної промисловості у 45 років звернувся за призначенням пенсії за вислугу років.

Чи буде йому призначена така пенсія? Якщо буде то при яких умовах?

 

Задача 2

Вчителька школи Данилова звернулася за призначенням пенсії за вислугу років для призначення пенсії, мотивуючи тим, що має необхідний стаж роботи в школі, але при цьому вона має намір продовжити роботу на посаді вчителя.

Яка умова призначення пенсії за вислугу років працівниками освіти?

 

Завдання 3

Заступник прокурора має 24 роки вислуги.

У якому розмірі йому буде призначена пенсія за вислугу років у відсотках?

Яка умова призначення пенсії за вислугу років працівниками прокуратури?

 

Завдання 4

Дайте відповіді на такі запитання з приводу пенсійного забезпечення науково - педагогічних працівників:

1.Коли можна звертатись за призначенням пенсії за вислугу років науково-педагогічним працівникам?

2.Чи є обмеження у виплаті пенсії науково-педагогічним працівникам?

3.В яких розмірах призначається пенсія за вислугу років науково-педагогічним працівникам?

Завдання 5

1. З 1973 року до 1976 року працювала старшою піонервожатою, з 1977 року до 2000 року – вчителем у школі. Чи буде зараховано до стажу, що дає право на пенсію за вислугу років робота на посаді старшої піонервожатої?.

 

Завдання 6

До Вас звернулися із проханням надати письмову відповідь на наступне питання «… маю 8 років 4 місяці стажу роботи на посаді молодшої медсестри по догляду за хворим протитуберкульозного відділення госпіталю. Мені 51 рік, загальний стаж роботи 27 років. Чи маю право на пенсію за вислугу років. Дайте розгорнуту письмову відповідь із посиланням на чинне законодавство

 

Питання для самоконтролю:

1.Назвіть умови при яких виникає право на пенсію за вислугу років.

2.Які особливості призначення пенсії за вислугу років працівникам освіти і охорони здоров'я?

3.Пенсії за вислугу років державним службовцям, суддям, працівникам прокуратури та митних органів, науковим працівникам, журналістам.

4.Пенсії за вислугу років працівникам авіації та льотно-випробувального складу.

5.Пенсії за вислугу років іншим категоріям спеціалістів окремих галузей економіки України.

6.Визначте природу пенсії за вислугу років: чи є вона страховою або державною пенсією? В чому її особливість? Чи є необхідність збереження такого виду пенсії у процесі реформування державної пенсійної реформи?

7.Чи мають право на призначення наукової пенсії науково педагогічні працівники, які не мають наукового ступеня або вченого звання?

 

Запитання і завдання для самостійної роботи:

2. Опрацювати статтю Погораєва С. «Пенсії журналістам» (Вісник Пенсійного Фонду України. - 2003.-№11-с.32-37).Письмово занотувати основні положення щодо методики та порядку призначення пенсії журналістам.

 

Теми рефератів:

1. Пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам рядового і начальницького складу.

2. Державна служба і вислуга років.

3. Юридичне значення вислуги років.

 

Література: 10, 16, 17, 39, 41, 43, 47, 49

Змістовний модуль II

Практичне заняття. Тема 6. Пенсії по інвалідності і в разі втрати годувальника – 2 год.

ПЛАН

 

1.Поняття, види і умови призначення пенсії по інвалідності в солідарній системі.

2.Особливості пенсійного забезпечення по інвалідності окремих категорій громадян (військовослужбовцям, працівникам органів внутрішніх справ, інвалідам війни, потерпілим від аварії на ЧАЕС і т.д.).

3.Поняття та призначення пенсії у зв’язку з втратою годувальника.

Основні поняття до теми: інвалідність, трудове каліцтво, професійне захворювання, непрацездатні громадяни, соціальні послуги, страховий ризик, страховий випадок, нещасний випадок, групи інвалідності, похилий вік, непрацездатні члени сім'ї, нещасний випадок, утриманці.

 

Задача 1

Майор державної прикордонної служби Лахно, повертаючись до місця проходження служби із чергового службового відрядження отримав травми внаслідок автомобільної катастрофи. Невдовзі йому встановили І групу інвалідності. Лахно вимушений був піти на пенсію. В результаті в 2008 році йому була призначена пенсія.

1.Яку пенсію має право одержувати майор Лахно і якими нормами законодавства керувалися органи, що призначили цю пенсію?

2.За якими умовами призначалася йому пенсія?

3.У якому розмірі у відсотках призначена йому пенсія і яких вимог при цьому дотримувалися органи, що призначають пенсію?

 

Задача 2

Студент Яценко М. навчався на IV курсі. Вік його 23 роки. Відпочиваючи у Карпатах, в період канікул, Яценко зломив ногу і потрапив до лікарні. По закінченні лікування Яценко МСЕК був визнаний інвалідом ІІІ групи. Які умови призначення пенсії по інвалідності для студентів7 чи має право не пенсію по інвалідності Яценко? Як йому буде визначатися розмір пенсії?

 

Задача 3

Громадянка Носик із житомирської області звернулася в Пенсійний фонд України із проханням надати їй роз’яснення, чому їй відмовили у виплаті пенсії померлого чоловіка.

Носик знаходилася на утриманні померлого чоловіка, хоча має власну пенсію.

У 2002 році чоловік поїхав до Мурманська і пропав безвісті, а в 2005 році надійшло свідоцтво про його смерть. Пенсію його з 2002 року вона не отримувала. Коли звернулася за нею, їй відмовили. Чому так сталося?

Дайте розгорнуту письмову відповідь із посиланням на чинне законодавство.

 

Завдання 4

Офіцер Збройних Сил України Кононов, перебуваючи на спеціальних зборах при виконанні військових обов’язків став інвалідом ІІ групи.

Якими нормами законодавства слід керуватися при призначені йому пенсії?

Завдання 5

 

1. Чи є підстави для продовження виплати пенсії в разі втрати годувальника утриманцям, які досягли 18- річного віку і навчаються:

a. на заочному відділенні навчального закладу(не працює)?

b.на платному підготовчому відділенні ВУЗу?

c. в комерційному коледжі (стипендії не отримують, самі платять за навчання)?

 

 

Питання для самоконтролю:

1. Соціальні ризики: поняття, основні ознаки та їх класифікація.

2.Поняття, види і значення пенсій по інвалідності.

3.У чому полягає особливість призначення та виплата пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання?

4.Які органи мають повноваження визначати ступінь втрати працездатності і встановлювати групи інвалідності?

5.Які пенсії виплачуються інвалідам війни, який мінімальний розмір їм встановлюється у відповідності до групи інвалідності? Якими нормами законодавства слід керуватися?

6.Стаж роботи, який дає право на пенсію по інвалідності.

7.Строк виплати пенсії при зміні групи інвалідності або відновленні працездатності.

8.Умови, за яких призначається пенсія по інвалідності військовослужбовцям та особам начальницького і рядового складу органам внутрішніх справ.

9.В яких розмірах призначається пенсія по інвалідності?

10. Суб’єкти пенсій при втраті годувальника.

11. В яких розмірах призначається пенсія в разі втрати годувальника?

12. На який період призначається пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

13. За яким Законом призначається пенсія у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання?

 

Самостійної роботи 3 год.

Завдання для самостійної роботи:

1. Опрацювати ст. 23-35 розділу ІІ Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.91 р. №1788-ХІІ і розділ IV Закону України «Про загальнообов’язкове пенсійне страхування» від 09.07.03 р.№1058- IV і письмово в короткій формі визначити умови призначення пенсій по інвалідності, групи інвалідності, розмір пенсії по інвалідності.

2. Опрацювати Розділ 5 Закону України «Про загальнооб'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-5 і ст. - ст. 37-50 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 р. № 1788-12 і письмово коротко визначити суб'єктів та умови призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника.

 

Теми для рефератів:

1. Пенсії по інвалідності: суб’єкти, види і умови призначення.

2. Особливості пенсійного забезпечення по інвалідності окремих категорій громадян.

3. Умови призначення та розміри пенсій у зв’язку з втратою годувальника.

 

Література: 1, 10, 11, 13, 16, 17, 20, 21, 24, 25, 39-44, 49

 

Практичне заняття. Тема 7:Призначення та виплата пенсій – 2 год.

ПЛАН

1.Порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії.

2.Порядок та строки призначення пенсій.

3.Індексація та перерахунок пенсії.

4.Порядок виплати пенсій.

 

Основні поняття до теми: коефіцієнт страхового стажу, пенсійні виплати, соціальні послуги, страхову внески.

Задача 1

У. Сілін звернувся з позовом до Пенсійного фонду України з приводу відшкодування шкоди у зв’язку із неправильним нарахуванням та виплатою пенсії.

Чи правомірним є такий позов?

Відповідь обґрунтуйте.

 

Задача 2

М. Марков звернувся до територіального органу Пенсійного фонду з приводу призначення пенсії по інвалідності. У заяві він визначив, що отримав інвалідність у зв’язку із загальним захворюванням, має три роки страхового стажу та досяг 25 років.

Яке рішення має прийняти уповноважений орган?

Відповідь обґрунтуйте.

 

Задача 3

У. Котов уклав договір з недержавним пенсійний фондом «Пенсійний захист». В одному із пунктів даного договору було передбачено, що У. Котов має право на отримання пенсійних виплат по досягненню 65 років.

Чи правомірною є така умова?

Відповідь обґрунтуйте.

 

Задача 4

Громадянин Житов ,який отримує пенсію за віком у розмірі 1200 грн. на місяць, за його проханням було влаштовано до будинку пристарілих. На його утриманні знаходиться 60-річна дружина.

В якій сумі буде виплачуватися пенсія Житову після його влаштування до будинку пристарілих?

 

Задача 5

Громадянину Єршову пенсія була призначена внаслідок професійного захворювання після чого він виїхав за кордон на постійне місце проживання.

1. Згідно з чинним законодавством визначте за який період виплачуються такі пенсії, а також порядок і строки її виплати.

2. За рахунок яких коштів виплачуються ці пенсії?

 

Задача 6

Водій АТП-12 К. Орлов звернувся за призначенням пенсії за віком

до територіального органу Пенсійного фонду. В призначені пенсії йому було відмовлено.

Які ж підстави були причиною відмови?

Який порядок звернення за призначенням пенсії?

 

Питання для самоконтролю:

1. Які документи необхідні для призначення пенсії за віком, по інвалідності, у зв’язку з втратою годувальника, за вислугу років?

2. Які документи необхідні при призначенні до пенсій надбавок, допомог, додаткової пенсії, компенсації та підвищень?

3. Приймання, оформлення і строки розгляду документів про призначення пенсій.

4. Строки призначення і перерахунку пенсій.

5. Виплата пенсій за минулий час.

6. Виплата недоотриманої пенсії у зв’язку зі смертю пенсіонера.

7. Виплата пенсії у разі виїзду пенсіонера за кордон.

8. Пенсійні виплати за рахунок коштів Накопичувального фонду.

 

Завдання для самостійної роботи:

1. Опрацювати Постанову Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846), якою затверджений Порядок надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України « Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування ». Зробити письмові записи та підготувати доповідь або інформацію на групове заняття.

2. Скласти подання про призначення пенсії за особливі заслуги перед України ( Закон України « Про пенсії за особливі заслуги перед Україною» від 01.06.2000 №1767-ІІІ)

 

Теми рефератів:

1. Призначення, перерахунок та виплата пенсій у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування.

2. Надбавки пенсій за віком, їх розмір.

 

Література: 10, 11, 39, 41, 43, 44, 49

 

Лекція.Тема 8: Державні соціальні допомоги непрацездатним громадянам – 2год.

Порядок призначення і виплата державних соціальних допомог. Підстави відмови у призначені державних соціальних допомог. Субсидії та житлово-комунальні послуги. Порядок та умови призначення субсидій… Семінарське заняття.Тема 8: Державні соціальні допомоги непрацездатним громадянам – 2год.

ПЛАН

1.Система державних допомог: її загальна характеристика.

2.Соціальні допомоги особам, які не мають права на пенсію.

3.Допомоги малозабезпеченим сім’ям.

4.Державні допомоги сім’ям з дітьми.

5.Допомоги інвалідам з дитинства та дітям інвалідам.

6.Державна допомога на поховання.

7.Порядок призначення і виплата державних соціальних допомог.

 

Основні поняття до теми: допомога, опіка, піклування, малозабезпечена сім’я, одинока мати, інвалідність, дитина-інвалід, інвалід з дитинства.

 

Питання для самоконтролю:

1.Допомога особам, яким виповнилось 100 і більше років: правове регулювання, порядок та умови надання.

2.Поняття, ознаки та види державних соціальних допомог.

3.Державні допомоги сім'ям з дітьми: допомога в разі вагітності та пологів; одноразова допомога в разі народження дитини; домога для догляду за дитиною; допомога на дітей, на дітей, які перебувають під опікою або пік луванням; допомога одиноким матерям.

4.Назвіть ознаки, за якими державні соціальні допомоги відрізняються від страхових.

5.Який порядок та умови призначення субсидій на житлово-комунальні послуги?

6.Як обчислюється сукупний дохід сім’ї для одержання соціальної допомоги?

7.Назвіть підстави відмови у призначені державних соціальних допомог?

8.Який державний соціальний стандарт виступає критерієм для визначення розміру соціальних допомог?

 

Практичне заняття. Тема 8: Державні соціальні допомоги непрацездатним громадянам – 2год.

Задача 1

Руднєва Л., мати інваліда з дитинства Руднєва Г. 2000 р. н., цікавиться, чи має Руднєв Г. право на державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства. Якщо так, то вкажіть її розмір. Який порядок звернення за призначенням державної соціальної допомоги інвалідам з дитинства?

Дайте обґрунтовану відповідь.

 

Задача 3

Управління праці і соціального захисту міста Жашкова відмовило у призначені допомоги на дитину як одинокій матері на тій підставі, що вона не перебувала і не перебуває у зареєстрованому шлюбі з особою від якої має дитину, веде спільне господарство, разом проживає і виховує дитину.

Чи правомірне рішення державного органу і чи змінилося б його рішення при реєстрації жінкою шлюбу з особою від якої має дитину7

 

Задача 4

Молода мама 2-х дітей віком до 3-х років, яка не працювала, не працює і не навчається звернулась до районного управління праці і соціального захисту населення із заявою про призначення допомоги по догляду за дітьми. В її проханні було відмовлено з підстави, що вона не має трудового стажу.

Чи правомірна така відмова?

 

Самостійна робота – 3год.

Теми для самостійного опрацювання:

1.Поняття, види та загальна характеристика допомог у сфері соціального забезпечення.

2.Підстави і порядок виплати соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям.

3.Субсидії на житлово-комунальні послуги.

 

Література: 1-5, 18, 21, 23, 25, 26, 32, 33-44, 48, 49.

 

Практичне заняття. Тема 9: Допомоги і інші соціальні послуги по соціальному страхуванню – 2год.

ПЛАН

1.Система страхових допомог в Україні: її характеристика.

2.Особливості допомоги при нещасних випадках та професійних захворюваннях, пов’язаних з виробничою діяльністю.

3.Порядок призначення і виплати страхових допомог.

4.Соціальні послуги, що надаються за рахунок коштів соціальних страхових фондів, правове регулювання, порядок та умови надання.

 

Основні поняття до теми: допомоги, страхові виплати, інвалідність, професійне захворювання, безробіття, професійна підготовка, тимчасова непрацездатність, нещасний випадок, виробничий травматизм, каліцтво, одноразова допомога.

 

Задача 1

До юридичної консультації звернулася Олексієнко з проханням надати відповідь на наступне питання: «Вона народила дитину 4 серпня 2010 року, яка через годину померла. Чи зобов'язані за основним місцем роботи виплатити їй, крім допомоги на поховання, допомогу при народженні дитини?»

Дайте розгорнуту письмову відповідь.

 

Задача 2

До вас звернулися з проханням надати письмову відповідь на наступне питання:

Чи зараховується до страхового (трудового) стажу для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності період військової служби?

Дайте розгорнуту письмову відповідь.

 

Задача 3

Бойченко одержує пенсію за віком і продовжує працювати в ТОВ «Анталія».

Бойченко цікавиться, чи правомірно з нього утримують 0,5%суми оплати праці на загальнообов'язкове державне страхування на випадок безробіття?

Назвіть осіб, які не підлягають страхуванню на випадок безробіття.

 

Задача 4

Громадянка Кротова перебуввала у щорічній відпустці з 1 по 28 серпня 2011 р. 13 серпня у неї захворіла 3-х річна дитина у зв’язку з чим їй був виданий листок по тимчасовій непрацездатності з 13 серпня по 20серпня. Директор ТОВ «Колібріс» (де працює громадянка К.) відмовилась оплатити листок по тимчасовій непрацездатності і продовжити відпустку громадянці Кротовій.

Чи законні дії директора?

В яких випадках допомога в разі тимчасової непрацездатності не виплачується?

 

Завдання 5

Чи має право батько за місцем основної роботи на підприємстві отримувати допомогу по догляду за дитиною до 3-х років, якщо мати не працює?

 

Питання для самоконтролю:

1.Поняття і види страхових допомог, їх правові ознаки.

2.В яких випадках і за рахунок яких джерел виплачується допомога в разі тимчасової непрацездатності?

3.В яких випадках допомога в разі тимчасової непрацездатності не виплачується?

4.Допомоги у зв’язку з безробіттям.

5.Чи впливає на розмір допомог в разі безробіття термін реєстрації особи? Який порядок такої реєстрації?

6.Допомоги, зумовлені народженням дитини.

7.Страхові виплати у зв’язку з нещасним випадком і професійним захворюванням.

8.Страхова допомога на поховання.

9.Порядок призначення і виплата допомог.

 

Самостійна робота – 3 год.

Теми для самостійного опрацювання:

1.Право на страхові виплати у разі смерті потерпілого від нещасного випадку на виробництві.

2.Послуги по державному соціальному страхуванню.

 

Література: 1-9, 13, 14, 20, 29-32, 34, 36-37, 39-44, 48-50.

 

Лекція. Тема 10: Гарантії і пільги та їх захист у сфері соціального забезпечення – 2 год.

Соціальні послуги та соціальне обслуговування: їх характеристика. Форми і засоби захисту громадян у сфері соціального забезпечення. Джерела… Принцип адресності надання соціальних послуг. Платні соціальні послуги. Санаторно-курортне лікування громадян: правове…

ПЛАН

 

1.Поняття гарантій і пільг по соціальному забезпеченню.

2.Система пільг за законодавством України про соціальне забезпечення.

3.Види і порядок надання соціальних пільг ветеранам війни і праці, військової служби і органів внутрішніх справ.

4.Соціальні послуги та соціальне обслуговування: їх характеристика.

5.Форми і засоби захисту громадян у сфері соціального забезпечення.

 

Основні поняття до теми: гарантія, пільга, соціальне обслуговування, соціальні послуги, медичне обслуговування, опіка, піклування, ветерани, учасники війни, учасники бойових дій, інваліди війни, похилий вік, реабілітація інвалідів, адміністративний захист, судовий захист.

 

Питання для самоконтролю:

1.Система пільг в Україні: характеристика їх видів за окремими законодавчими актами, категоріями осіб.

2.Назвіть джерела фінансування соціальних пільг.

3.Назвіть етапи реформування державної системи соціальних пільг в Україні.

4.Чи є в законодавстві обмеження щодо надання соціальних пільг?

5.Форми та види соціального обслуговування.

6.Соціальне обслуговування громадян похилого віку та одиноких непрацездатних громадян.

7.У чому проявляється принцип адресності надання соціальних послуг?

8.Які соціальні послуги є платними?

9.Які соціальні ризики є підставою для надання соціальних послуг?

10. Санаторно-курортне лікування громадян: правове регулювання, порядок та умови здійснення.

11. Соціальне обслуговування дітей.

12. Назвіть види медичних послуг, які надаються згідно із законодавством України?

 

 

Практичне заняття. Тема.10: Гарантії і пільги та їх захист у сфері соціального забезпечення – 2 год.

Задача 1

Погорєлова постійно проживала в зоні обов'язкового відселення з моменту аварії на Чорнобильській АЕС до відселення.

Вона цікавиться, чи має вона право на першочергове безоплатне встановлення телефону? До якої категорії потерпілих вона відноситься?

Які пільги надані їй державою?

Задача №2

Чубар є інвалідом ІІІ групи з числа військовослужбовців. Його захворювання пов’язане з проходженням служби.

Чубаря цікавить, чи має він право на пільги щодо оплати електроенергії; газу,тощо?

Дайте обґрунтовану відповідь.

Самостійна робота – 3 год.

Завдання для самостійної роботи:

1.Опрацювати Закон України «Про основи Соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.1991 р. (зі змінами і доповненнями) і письмово в зошиті зазначити, що слід розуміти під матеріальним, соціально-побутовим і медичним забезпеченням інвалідів.

2.Складіть схему «Види соціальних пільг за законодавством України».

 

Індивідуальна робота – 2 год.

1. Скласти схему « Види соціальних послуг за законодавством України »

2. Визначити ознаки, за якими соціальні послуги відрізняються від соціальних допомог.

Теми рефератів:

1.Гарантії і пільги в системі права соціального забезпечення.

2.Послуги по державному соціальному страхуванню.

3.Загальна характеристика правового статусу і соціального захисту ветеранів війни, праці, військової служби і органів внутрішніх справ.

 

Література: 1-7, 13, 21-23, 25-27, 34-36, 38-45, 49.

Питання до заліку

2. Система допомог і послуг по державному соціальному страхуванню. 3. Поняття, предмет і метод права соціального забезпечення. 4. Допомоги і послуги по державному соціальному страхуванню.

ПЛАНИ ПРОВЕДЕННЯ

ЛЕКЦІЙНИХ ЗАНЯТЬ З ДИСЦИПЛІНИ «ПРАВО СОЦІАЛЬНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ»

НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ внутрішніх справ

Навчально-науковий інститут права та психології

КАФЕДРА ЦИВІЛЬНО-ПРАВОВИХ ДИСЦИПЛІН

 

План-КОНСПЕКТ проведення

ЛЕКЦІЙНОГО ЗАНЯТТЯ

З навчальної дисципліни:Право соціального забезпечення. Категорія слухачів: студенти навчально-наукового інституту права та психології… Навчальна мета: Сформулювати у студентів систему знань про місце права соціального забезпечення в системі права…

Вступна частина – 5 хв.

Основна частина – 70 хв.

6.Поняття соціального забезпечення соціального захисту, соціальної політики держави.

7.Поняття, предмет і метод права соціального забезпечення.

8.Основні функції права соціального забезпечення.

9.Система права соціального забезпечення.

10. Поняття і види принципів права соціального забезпечення.

11. Джерела права соціального забезпечення.

Заключна частина – 5 хв.

 

Література:

53. Конституція України. К. 2007.

54. Концепція соціального забезпечення населення України від 21.12.1993 р. (ВВР. – 1994, № 6).

55. Основи Законодавства України про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від 14.01.1998 р. № 16/98 (ВВР. – 1998. - № 23).

56. Закон України від 15 липня 1999 р. № 966-ХІV "Про прожитковий мінімум” // ВВР. - № 38. - Ст. 348.

57. Закон України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 05.10.2000 р.

58. Бойко М.Д. Право соціального забезпечення. Навч. посіб. К. – 2006.

59. Бурак В.Д. Синчук С.М. Право соціального забезпечення. Навч. посібник – К. 2004.

60. Сташків Б.І. Теорія права соціального забезпечення: Навч. Посібник – К. – Знання. – 2005. – 405 с.

61. Сирота І.М. Право соціального забезпечення в Україні. Підручник. – Х. 2006. – 432 с.

 

НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ внутрішніх справ

Навчально-науковий інститут права та психології

КАФЕДРА ЦИВІЛЬНО-ПРАВОВИХ ДИСЦИПЛІН

 

План-КОНСПЕКТ проведення

ЛЕКЦІЙНОГО ЗАНЯТТЯ

З навчальної дисципліни:Право соціального забезпечення. Категорія слухачів: студенти навчально-наукового інституту права та психології… Навчальна мета: Сформулювати у студентів систему знань про місце пенсійного в системі права соціального забезпечення,…

Вступна частина – 5 хв.

Основна частина – 70 хв.

  1. Структура системи пенсійного забезпечення в Україні.
  2. Поняття, види та ознаки страхових компаній.
  3. Підстави і умови призначення пенсії за віком.
  4. Пенсії по інвалідності.
  5. Пенсії в разі втрати годувальника.
  6. Порядок призначення та виплати пенсій.

Заключна частина – 5 хв.

Література: 1. Конституція України. К. 2007. 2. Концепція соціального забезпечення населення України від 21.12.1993 р. (ВВР. – 1994, № 6).

НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ внутрішніх справ

Навчально-науковий інститут права та психології

КАФЕДРА ЦИВІЛЬНО-ПРАВОВИХ ДИСЦИПЛІН

 

План-КОНСПЕКТ проведення

ЛЕКЦІЙНОГО ЗАНЯТТЯ

З навчальної дисципліни:Право соціального забезпечення. Категорія слухачів: студенти навчально-наукового інституту права та психології… Навчальна мета: Сформулювати у студентів систему знань про особливості пенсійного забезпечення окремих категорій…

Вступна частина – 5 хв.

Основна частина – 70 хв.

1.Поняття і умови призначення пенсій за вислугу років.

2.Особливості пенсійного забезпечення за вислугу років окремим категоріям громадян.

Заключна частина – 5 хв.

Література: 1. Конституція України. К. 2007. 2. Закон України “Про пенсійне забезпечення” від 05.11.1991 р. № 1788-ХІІ (ВВР. – 1992. - № 3)

НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ внутрішніх справ

Навчально-науковий інститут права та психології

КАФЕДРА ЦИВІЛЬНО-ПРАВОВИХ ДИСЦИПЛІН

 

План-КОНСПЕКТ проведення

ЛЕКЦІЙНОГО ЗАНЯТТЯ

ТЕМА №8 Державні соціальні допомоги непрацездатним громадянам

Категорія слухачів: студенти навчально-наукового інституту права та психології НАВС. Навчальна мета: Сформулювати у студентів систему знань про поняття та ознаки… Виховна мета: виховувати у студентів уміння творчо дискутувати, аналізувати різні погляди, робити узагальнені…

Вступна частина – 5 хв.

Основна частина – 70 хв.

1.Поняття, види та загальна характеристика допомог по соціального забезпечення.

2.Система державних (нестрахових) допомог, їх характеристика.

3.Система страхових допомог.

Заключна частина – 5 хв.

Література: 1. Конституція України. К. 2007. 2. Загальна декларація прав людини /Прийнята і проголошена резолюцією 217А (ІІІ) Генеральної Асамблеї ООН від 10…

НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ внутрішніх справ

Навчально-науковий інститут права та психології

КАФЕДРА ЦИВІЛЬНО-ПРАВОВИХ ДИСЦИПЛІН

 

План-КОНСПЕКТ проведення

ЛЕКЦІЙНОГО ЗАНЯТТЯ

ТЕМА № 10 Гарантії і пільги та їх захист у сфері соціального забезпечення

Категорія слухачів: студенти навчально-наукового інституту права та психології НАВС. Навчальна мета: Сформулювати у студентів систему знань про поняття та ознаки… Виховна мета: виховувати у студентів уміння творчо дискутувати, активність, ініціативність, аналізувати різні погляди,…

Вступна частина – 5 хв.

Основна частина – 70 хв.

1.Поняття та ознаки пільг, їх класифікація.

2.Соціальні послуги та соціальні обслуговування, їх характеристика

Заключна частина – 5 хв.

Література: 1. Конституція України. К. 2007. 2. Закон України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від…

НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ внутрішніх справ

Навчально-науковий інститут права та психології

КАФЕДРА ЦИВІЛЬНО-ПРАВОВИХ ДИСЦИПЛІН

 

План проведення

СЕМІНАРСЬКОГО ЗАНЯТТЯ

ТЕМА № 1. Поняття, предмет, метод і система права соціального забезпечення.

Категорія слухачів: студенти навчально-наукового інституту права та психології НАВС. Навчальна мета: перевірити, поглибити і закріпити теоретичні знання, отримані… Виховна мета: виховувати у студентів уміння творчо дискутувати, аналізувати різні погляди, робити узагальнені…

НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ внутрішніх справ

Навчально-науковий інститут права та психології

КАФЕДРА ЦИВІЛЬНО-ПРАВОВИХ ДИСЦИПЛІН

 

План проведення

СЕМІНАРСЬКОГО ЗАНЯТТЯ

ТЕМА № 2. Джерела і органи права соціального забезпечення.

Категорія слухачів: студенти навчально-наукового інституту права та психології НАВС. Навчальна мета: перевірити, поглибити і закріпити теоретичні знання, отримані… Виховна мета: виховувати у студентів уміння творчо дискутувати, аналізувати різні погляди, робити узагальнені…

НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ внутрішніх справ

Навчально-науковий інститут права та психології

КАФЕДРА ЦИВІЛЬНО-ПРАВОВИХ ДИСЦИПЛІН

 

План проведення

СЕМІНАРСЬКОГО ЗАНЯТТЯ

ТЕМА № 4. Поняття і умови трудової пенсії в солідарній системі

Категорія слухачів: студенти навчально-наукового інституту права та психології НАВС. Навчальна мета: засвоєння студентами матеріалу з даної теми (поняття і умови… Виховна мета: виховувати у студентів уміння творчо дискутувати, аналізувати різні погляди, робити узагальнені…

НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ внутрішніх справ

Навчально-науковий інститут права та психології

КАФЕДРА ЦИВІЛЬНО-ПРАВОВИХ ДИСЦИПЛІН

 

План проведення

СЕМІНАРСЬКОГО ЗАНЯТТЯ

ТЕМА № 8. Державні соціальні допомоги непрацездатним громадянам.

Категорія слухачів: студенти навчально-наукового інституту права та психології НАВС. Навчальна мета: засвоєння студентами матеріалу з даної теми (поняття і умови… Виховна мета: виховувати у студентів уміння творчо дискутувати, аналізувати різні погляди, робити узагальнені…

Закон України «Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам» від 16.11.2000 р. № 2109-III (ВВР. – 2001. - №1 ст.1).

8. Ярошенко І. С. Право соціального забезпечення. Навч. посібник – К. 2010. Методичні поради з викладання теми: Організувати дискусію за визначеною темою, оцінити активність студентів у дискусії, уміння формулювати та відстоювати…

НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ внутрішніх справ

Навчально-науковий інститут права та психології

КАФЕДРА ЦИВІЛЬНО-ПРАВОВИХ ДИСЦИПЛІН

 

План проведення

СЕМІНАРСЬКОГО ЗАНЯТТЯ

ТЕМА № 10. Гарантії і пільги та їх захист у сфері соціального забезпечення

Категорія слухачів: студенти навчально-наукового інституту права та психології НАВС. Навчальна мета: Перевірити, поглибити і закріпити теоретичні знання, отримані… Виховна мета: виховувати у студентів уміння творчо дискутувати, аналізувати різні погляди, робити узагальнені…

ПЛАНИ ПРОВЕДЕННЯ

ПРАКТИЧНИХ ЗАНЯТЬ З ДИСЦИПЛІНИ «ПРАВО СОЦІАЛЬНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ»

 

 

НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ внутрішніх справ

Навчально-науковий інститут права та психології

КАФЕДРА ЦИВІЛЬНО-ПРАВОВИХ ДИСЦИПЛІН

План проведення

ПРАКТИЧНИХ ЗАНЯТЬ

ТЕМА № 3. Правовідносини у сфері соціального забезпечення.

Категорія слухачів: студенти навчально-наукового інституту права та психології НАВС. Навчальна мета: вироблення у студентів умінь, навичок, самостійного пошуку,… Виховна мета: виховувати у студентів уміння творчо дискутувати, аналізувати різні погляди, робити узагальнені…

Вступна частина – 5хв

Основна частина – 70 хв.

  1. Вирішення задачі №1
  2. Вирішення задачі №2
  3. Вирішення задачі №3
  4. Вирішення задачі №4

Заключна частина – 5 хв.

Завдання для самостійної вивчення:

1.

НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ внутрішніх справ

Навчально-науковий інститут права та психології

КАФЕДРА ЦИВІЛЬНО-ПРАВОВИХ ДИСЦИПЛІН

План проведення

ПРАКТИЧНИХ ЗАНЯТЬ

ТЕМА № 4. Поняття і умови трудової пенсії

Категорія слухачів: студенти навчально-наукового інституту права та психології НАВС. Навчальна мета: вироблення у студентів умінь, навичок, самостійного пошуку,… Виховна мета: виховувати у студентів уміння творчо дискутувати, аналізувати різні погляди, робити узагальнені…

Вступна частина – 5хв

Основна частина – 70 хв.

Розгляд питань, винесених на практичне заняття до 10 хв. на кожне. Після розгляду кожного із питань викладач підводить підсумок. Вирішення практичних завдань.

  1. Вирішення задачі №1.
  2. Вирішення задачі №2.
  3. Вирішення задачі №3.
  4. Вирішення задачі №4.
  5. Вирішення задачі №5.

Заключна частина – 5 хв.

 

НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ внутрішніх справ

Навчально-науковий інститут права та психології

КАФЕДРА ЦИВІЛЬНО-ПРАВОВИХ ДИСЦИПЛІН

План проведення

ПРАКТИЧНИХ ЗАНЯТЬ

ТЕМА № 5. Правове забезпечення пенсій за вислугу років.

Категорія слухачів: студенти навчально-наукового інституту права та психології НАВС. Навчальна мета: вироблення у студентів умінь, навичок, самостійного пошуку,… Виховна мета: виховувати у студентів уміння творчо дискутувати, аналізувати різні погляди, робити узагальнені…

Вступна частина – 5хв

Основна частина – 70 хв.

Розгляд питань, винесених на практичне заняття до 10 хв. на кожне. Після розгляду кожного із питань викладач підводить підсумок. Вирішення практичних завдань.

  1. Вирішення задачі №1.
  2. Вирішення задачі №2.
  3. Вирішення задачі №3.
  4. Вирішення задачі №4.
  5. Вирішення задачі №5.
  6. Вирішення задачі №6.

Заключна частина – 5 хв.

 

НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ внутрішніх справ

Навчально-науковий інститут права та психології

КАФЕДРА ЦИВІЛЬНО-ПРАВОВИХ ДИСЦИПЛІН

План проведення

ПРАКТИЧНИХ ЗАНЯТЬ

ТЕМА № 6. Пенсії по інвалідності і в разі втрати годувальника.

Категорія слухачів: студенти навчально-наукового інституту права та психології НАВС. Навчальна мета: вироблення у студентів умінь, навичок, самостійного пошуку,… Виховна мета: виховувати у студентів уміння творчо дискутувати, аналізувати різні погляди, робити узагальнені…

Вступна частина – 5хв

Основна частина – 70 хв.

Розгляд питань, винесених на практичне заняття до 10 хв. на кожне. Після розгляду кожного із питань викладач підводить підсумок. Вирішення практичних завдань.

  1. Вирішення задачі №1.
  2. Вирішення задачі №2.
  3. Вирішення задачі №3.
  4. Вирішення задачі №4.
  5. Завдання №5

Заключна частина – 5 хв.

 

НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ внутрішніх справ

Навчально-науковий інститут права та психології

КАФЕДРА ЦИВІЛЬНО-ПРАВОВИХ ДИСЦИПЛІН

 

План проведення

ПРАКТИЧНИХ ЗАНЯТЬ

ТЕМА № 7. Призначення та виплата пенсій.

Категорія слухачів: студенти навчально-наукового інституту права та психології НАВС. Навчальна мета: вироблення у студентів умінь, навичок, самостійного пошуку,… Виховна мета: виховувати у студентів уміння творчо дискутувати, аналізувати різні погляди, робити узагальнені…

Вступна частина – 5хв

Основна частина – 70 хв.

Організувати детальний розгляд окремих питань по даній темі, вирішення задач.

  1. Вирішення задачі №1.
  2. Вирішення задачі №2.
  3. Вирішення задачі №3.
  4. Вирішення задачі №4.
  5. Вирішення задачі №5
  6. Вирішення задачі №6

Заключна частина – 5 хв.

 

 

НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ внутрішніх справ

Навчально-науковий інститут права та психології

КАФЕДРА ЦИВІЛЬНО-ПРАВОВИХ ДИСЦИПЛІН

План проведення

ПРАКТИЧНИХ ЗАНЯТЬ

ТЕМА № 8. Державні соціальні допомоги непрацездатним громадянам.

Категорія слухачів: студенти навчально-наукового інституту права та психології НАВС. Навчальна мета: вироблення у студентів умінь, навичок, самостійного пошуку,… Виховна мета: виховувати у студентів уміння творчо дискутувати, аналізувати різні погляди, робити узагальнені…

Закон України «Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам» від 16.11.2000 р. № 2109-III (ВВР. – 2001. - №1 ст.1).

7. Сирота І. Д. Право соціального забезпечення. Підручник – 2006.

8. Ярошенко І. С. Право соціального забезпечення. Навч. посібник – К. 2010.

Методичні поради з викладання теми:

Організація дискусію за визначеною темою, оцінити активність студентів у дискусії уміння формулювати та відстоювати свою позицію..

План проведення практичного заняття (2 год)

Вступна частина – 5хв

Основна частина – 70 хв.

Організувати детальний розгляд окремих питань по даній темі, вирішення практичних завжань.

  1. Вирішення задачі №1.
  2. Вирішення задачі №2.
  3. Вирішення задачі №3.
  4. Вирішення задачі №4.

Заключна частина – 5 хв.

НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ внутрішніх справ

Навчально-науковий інститут права та психології

КАФЕДРА ЦИВІЛЬНО-ПРАВОВИХ ДИСЦИПЛІН

План проведення

ПРАКТИЧНИХ ЗАНЯТЬ

ТЕМА № 9. Допомоги і інші соціальні послуги по соціальному страхуванню.

Категорія слухачів: студенти навчально-наукового інституту права та психології НАВС. Навчальна мета: вироблення у студентів умінь, навичок, самостійного пошуку,… Виховна мета: виховувати у студентів уміння творчо дискутувати, аналізувати різні погляди, робити узагальнені…

Вступна частина – 5хв

Основна частина – 70 хв.

Організувати детальний розгляд окремих питань по даній темі, вирішення практичних завжань.

  1. Вирішення задачі №1.
  2. Вирішення задачі №2.
  3. Вирішення задачі №3.
  4. Вирішення задачі №4.
  5. Вирішення задачі №5.

Заключна частина – 5 хв.

 

 

НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ внутрішніх справ

Навчально-науковий інститут права та психології

КАФЕДРА ЦИВІЛЬНО-ПРАВОВИХ ДИСЦИПЛІН

План проведення

ПРАКТИЧНИХ ЗАНЯТЬ

ТЕМА № 10 Гарантії і пільги та їх захист у сфері соціального забезпечення

Категорія слухачів: студенти навчально-наукового інституту права та психології НАВС. Навчальна мета: вироблення у студентів умінь, навичок, самостійного пошуку,… Виховна мета: виховувати у студентів уміння творчо дискутувати, аналізувати різні погляди, робити узагальнені…

Вступна частина – 5хв

Основна частина – 70 хв.

Організувати детальний розгляд окремих питань по даній темі, вирішення практичних завдань.

  1. Вирішення задачі №1.
  2. Вирішення задачі №2.
  3. Вирішення тестових завдань.

Заключна частина – 5 хв.

 

 

Завдання для самостійної підготовки

На самостійну роботу виносяться завдання, що викладені нижче та по яких студенту необхідно мати конспект.

Література для виконання робіт студента обирається зі списку літератури, поданої до відповідної теми в навчальній програмі дисципліни «Право соціального забезпечення »

Самостійна робота до теми 1: Поняття, предмет, метод і система права соціального забезпечення. – 3 год.

1. Сформулюйте ваше бачення концепції соціальної держави.

2.Самостійно опрацювати статтю Б. Сташків «Право соціального забезпечення як наука» (Право України. – 2002. - №9).

3. Визначте співвідношення предмета права соціального забезпечення та предмета науки.

 

Самостійна робота до теми 2:Джерела і органи права соціального забезпечення –3 год

1. Самостійно опрацювати із Глави 6, параграф 6,5: Розвиток законодавства про соціальне забезпечення в Україні (Б.Сташків. Теорія права соціального забезпечення. Навчальний посібник. К: 2005 с. 362).

2 Проаналізуйте Закон України «Про державний бюджет» на відповідний рік. Чи виступатиме він джерелом права соціального забезпечення?

 

Самостійна робота до теми 3: Правовідносини у сфері соціального забезпечення –3 год.

Теми для самостійного вивчення:

1.Правове значення основних ознак правовідносин по соціальному забезпеченню.

2. Об’єкти правовідносин у сфері соціального забезпечення.

3. Стаж як умова виникнення права на деякі види соціального забезпечення.

Самостійна робота до теми 4: Поняття і умови трудової пенсії –3 год.

1. Опрацювати розділ І, ст.12-22 розділу ІІ Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1997 р. №1788-ХІІ і розділ І, ІІІ, Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. №1058-VI.

2. Опрацювати закон України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 8.07.2011 року та письмово дати відповідь на питання:

1. Порядок визначення розмірів пенсій за віком.

2. Мінімальний і максимальний розмір пенсій за віком.

Самостійна робота до теми 5: Правове забезпечення пенсій за вислугу років – 3 год.

1. Опрацювати статтю Погораєва С. «Пенсії журналістам» (Вісник Пенсійного Фонду України. - 2003.-№11-с.32-37).Письмово занотувати основні положення щодо методики та порядку призначення пенсії журналістам.

 

Самостійна робота до теми 6: Пенсії по інвалідності і в разі втрати годувальника – 3 год.

3. Опрацювати ст. 23-35 розділу ІІ Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.91 р. №1788-ХІІ і розділ IV Закону України «Про загальнообов’язкове пенсійне страхування» від 09.07.03 р.№1058- IV і письмово в короткій формі визначити умови призначення пенсій по інвалідності, групи інвалідності, розмір пенсії по інвалідності.

4. Опрацювати Розділ 5 Закону України «Про загальнооб'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-5 і ст. - ст. 37-50 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 р. № 1788-12 і письмово коротко визначити суб'єктів та умови призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника.

 

Самостійна робота до теми 7: Призначення та виплата пенсій – 3 год.

1. Опрацювати Постанову Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846), якою затверджений Порядок надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України « Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування ». Зробити письмові записи та підготувати доповідь або інформацію на групове заняття.

2. Скласти подання про призначення пенсії за особливі заслуги перед України ( Закон України « Про пенсії за особливі заслуги перед Україною» від 01.06.2000 №1767-ІІІ)

 

Самостійна робота до теми 8: Державні соціальні допомоги непрацездатним громадянам – 3год.

Теми для самостійного опрацювання:

1.Поняття, види та загальна характеристика допомог у сфері соціального забезпечення.

2.Підстави і порядок виплати соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям.

3.Субсидії на житлово-комунальні послуги.

 

Самостійна робота до теми 9: Допомоги і інші соціальні послуги по соціальному страхуванню – 3 год

 

Теми для самостійного опрацювання:

1. Право на страхові виплати у разі смерті потерпілого від нещасного випадку на виробництві.

2.Послуги по державному соціальному страхуванню.

 

Самостійна робота до теми 10: Гарантії і пільги та їх захист у сфері соціального забезпечення – 3 год.

5.Опрацювати Закон України «Про основи Соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.1991 р. (зі змінами і доповненнями) і письмово в зошиті зазначити, що слід розуміти під матеріальним, соціально-побутовим і медичним забезпеченням інвалідів.

6.Складіть схему «Види соціальних пільг за законодавством України».

 

 

ІНДИВІДУАЛЬНІ НАВЧАЛЬНО-ДОСЛІДНІ ЗАВДАННЯ

Методологія процесу навчання та, відповідно, оцінювання знань студентів полягає в його переорієнтації із лекційно-інформативної на… У структурі навчального навантаження студента за системою ECTS індивідуальна… Індивідуальна робота студента є формою організації навчального процесу, яка передбачає створення умов для як…

Індивідуальна робота до теми 5: Правове забезпечення пенсій за вислугу років – 2 год.

Підготуйте повідомлення щодо наявної в Україні судової практики розв’язання спорів с пенсійних питань.

 

Індивідуальна робота до теми 10: Гарантії і пільги та їх захист у сфері соціального забезпечення – 2год.

1. Скласти схему « Види соціальних послуг за законодавством України ».

2. Визначити ознаки за якими соціальні послуги відрізняються від соціальних допомог.

 

 

МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ (РЕКОМЕНДАЦІЇ) ДЛЯ ВИКЛАДАЧІВ І СТУДЕНТІВ

 

Методичні рекомендації щодо опрацювання лекційного матеріалу та літературних джерел по темі лекції.

Важливе місце у вивченні студентами дисципліни «Право соціального забезпечення» відіграють лекції. Лекції слугують тим підґрунтям та інструментом,… Робота над конспектами лекцій При підготовці до семінарських та практичних занять студент уважно читає складений ним конспект лекції та аналізує…

Методичні рекомендації щодо самостійної роботи студентів з дисципліни «Право соціального забезпечення».

»

 

Самостійна робота студентів (СРС) є складовою навчального процесу, важливим чинником, який формує вміння навчатися, сприяє активізації засвоєння студентами знань та їх реалізації.

Мета СРС –сприяти засвоєнню в повному обсязі навчальної програми та формуванню самостійності як особистісної риси та важливої професійної якості, сутність якої полягає в умінні систематизувати, планувати та контролювати власну діяльність.

Завдання СРС – засвоєння певних знань, умінь, навичок, закріплення та систематизація здобутих знань, їх застосування при виконанні практичних завдань та творчих робіт, а також виявлення прогалин у системі знань із предмета.

СРСзабезпечується навчально-методичним комплексом дисципліни «Право соц.. забезпечення».методичними матеріалами для практичних та семінарських занять, методичними матеріалами для самостійної роботи студентів, конспектами лекцій, підручниками та навчальними посібниками.

Роль викладачів і кафедри в організації самостійної роботи студентів визначається двома основними задачами:

а) допомогти студенту в придбанні навичок самостійної роботи з вивчення навчальної дисципліни, роботи над книгою, конспектуванню, використанню нормативно-правового матеріалу, ознайомленню з практикою, підготовці доповідей і рефератів для наукових студентських конференцій чи семінарських занять та т.ін.

б) забезпечити необхідний контроль за самостійним вивченням студентами навчального матеріалу.

Основними формами організації і контролю за самостійною роботою студентів з боку викладача можуть бути визнані наступні:

а) проведення консультацій (індивідуальних, з окремими студентами і так званих «тематичних», загальних для групи, курсу і т.д.), а іноді і загальних лекцій (бесід) на тему: «Як працювати над книгою», «Методика конспектування», «Як підбирати необхідну літературу», «Як користатися довідниками по законодавству», «Як узагальнювати практику» та т.ін.

Виклик на консультації з метою перевірки самостійної роботи студентів може провадитися і вибірково або по групах.

б) проведення колоквіумів по групах у спеціально відведений для кожної групи час, але не більш одного-двох разів за семестр, з метою перевірки засвоєння навчального матеріалу (чи окремих питань і тем курсу), ведення конспектів, вивчення практики.

в) проведення в навчальний час, використовуючи частину лекції чи семінарського заняття, невеликих письмових робіт з опрацьованого студентами матеріалу з метою перевірки якості засвоєння вивченого матеріалу й уміння студентів викладати свої думки, робити самостійні висновки й узагальнення. У випадку незадовільного виконання письмової роботи викладач може зобов'язати студента до повторного виконання такого академічного завдання.

г) перегляд конспектів, складених студентами по рекомендованій літературі.

д) перевірка словників-визначень необхідних по даній дисципліні юридичних термінів і понять.

е) перевірка рефератів.

Види СРС

З урахуванням змісту, цілей та завдань, що вирішуються у процесі виконання різних форм СРС, вирізняються чотири основних види самостійної роботи:

· І – самостійна робота, що забезпечує підготовку до поточних аудиторних занять;

· ІІ – пошуково-аналітична робота;

· ІІІ – наукова робота;

· ІV – стажування, практика на підприємствах та в організаціях або практичний тренінг.

НАВЧАЛЬНО-МЕТОДИЧНІ МАТЕРІАЛИ ДЛЯ ПОТОЧНОГО, ПРОМІЖНОГО КОНТРОЛЮ ТА ПЕРЕЛІК ПИТАНЬ ПІДСУМКОВОГО КОНТРОЛЮ

Система поточного та підсумкового контролю

 

В організації навчального процесу ННІПП НАВС застосовується:

поточний;

– рубіжний;

Підсумковий контроль.

Рубіжний контроль здійснюється для активізації систематичної роботи студентів та підвищення якості навчального процесу протягом семестру. Підсумковий контроль проводиться з метою оцінки результатів навчання на… У процесі контролю поєднується традиційна чотирибальна (2-5) система оцінки успішності студентів з системою…

Методика здійснення комплексної діагностики знань студентів

При комплексній оцінці знань викладач визначає види робіт та критерії оцінювання їх з урахуванням особливостей навчальної дисципліни, обсягу годин, що відведений навчальним планом, контингенту студентів.

Критеріями оцінки можуть бути:

при усних відповідях:

- повнота розкриття питання

- логіка викладання, культура мови

- емоційність та переконаність

- використання основної та додаткової літератури (підручників, навчальних - посібників, журналів, періодичного друку тощо)

- аналітичні міркування, вміння робити порівняння, висновки

при виконанні письмових завдань:

- повнота розкриття питання

- цілісність, системність, логічна послідовність, вміння формулювати висновки

- акуратність оформлення письмової роботи

- підготовка матеріалу за допомогою комп'ютерної техніки, різних технічних засобів (плівок, слайдів, приладів, схем тощо).

Критерії комплексного оцінювання повинні доводитись до студентів на початку викладання навчальної дисципліни.

Для визначення ступеню засвоєння навчального матеріалу та подальшого його оцінювання, рекомендується врахувати певні рівні знань студентів:

I рівень. Студент володіє навчальним матеріалом на репродуктивному рівні або володіє частиною навчального матеріалу.

II рівень. Студент володіє повним обсягом навчального матеріалу, здатний його аналізувати, але не має достатніх знань для формулювання висновків, порівняння теоретичних знань із практичними прикладами.

III рівень. Студент вільно володіє навчальним матеріалом на підставі вивченої основної та додаткової літератури, аргументовано висловлює свої думки, проявляє творчий підхід до виконання індивідуальних та колективних завдань при самостійній роботі.

Кожну оцінку рівня досягнень студента викладач повинен аргументовано умотивувати.

Система поточного контролю

Викладач семінару веде облік відвідувань студентами семінарів, заносить у журнал, оцінює доповіді. Оцінки виступам виставляються в тих випадках,… Відмова від доповідей і відповідей на питання при обговорення внаслідок… Проведення колоквіумів по групах у спеціально відведене для кожної групи час з метою перевірки засвоєння навчального…

Рубіжний контроль

Основною формою проведення рубіжного контролю є атестація. Вона має за мету мобілізацію студентів на поглиблене вивчення дисципліни, активізацію їх… Рубіжна атестація проводиться у вигляді письмової контрольної роботи двічі на… Поділ навчального матеріалу на модулі встановлюється кафедрою та фіксується в робочій програмі з даної дисципліни. Цю…

Система підсумкового контролю

Оцінювання заліку: Найважливішим принципом дидактики у вищій школі є принцип міцності знань, без… Залік- заключна ланка навчального процесу.

ШКАЛА ОЦІНЮВАННЯ

Академічних успіхів осіб, що навчаються за ECTS (100-бальною системою) та національною системою оцінювання знань

  ТЕСТОВІ ЗАВДАННЯ З ДИСЦИПЛІНИ «ПРАВО СОЦІАЛЬНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ»  

Вірні відповіді на тестові завдання

   

Критерії оцінювання

  Орієнтований перелік питань з дисципліни»Право соціального забезпечення» 1. Конституція України і соціальне забезпечення.

Перелік навчального оснащення

  Види оснащення Найменування Кількість 1. Засоби унаочнення Схема 3 шт. Зразки…  

МЕТОДИЧНІ, НАОЧНІ, МУЛЬТИМЕДІЙНІ, СТИМУЛЬНІ, ТА ОПОРНІ МАТЕРІАЛИ ДЛЯ ЛЕКЦІЙ І СЕМІНАРІВ

Для організації вивчення теоретичного матеріалу дисципліни «Право соціального забезпечення» можуть бути використані такі види мультимедійних… Відеолекція. Лекція викладача записується на відеоплівку. Методом нелінійного… Такі доповнення не тільки збагачують зміст лекції, але і роблять її виклад живішим і привабливішим для студентів.…

– Конец работы –

Используемые теги: НАВЧАЛЬНОЇ, дисципліни, право, соціального, Забезпечення0.07

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Навчальної дисципліни ПРАВО СОЦІАЛЬНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным для Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Еще рефераты, курсовые, дипломные работы на эту тему:

Основные черты афинского права. Источники, право собственности, обязательственное право, брачно-семейное право, уголовное и процессуальное право
Это подтвердили и археологические раскопки. Ремесло, достигшее в некоторых отношениях высокого развития, начинает уже отделяться от земледелия,… Каждая семья получала по жребию определенный надел, с которого кормилась и… Базилевс был военным вождем, он осуществлял суд в присутствии народа, выполнял жреческие функции.Главной обязанностью…

НАВЧАЛЬНИЙ ПЛАН ДИСЦИПЛІНИ АДМІНІСТРАТИВНЕ ПРАВО УКРАЇНИ. РОБОЧА ПРОГРАМА ДИСЦИПЛІНИ АДМІНІСТРАТИВНЕ ПРАВО УКРАЇНИ
Навчально методичний посібник призначений для надання допомоги студентам які вивчають дисципліну Адміністративне право України та спецкурси... ББК Укр я... К УДК...

НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ КОНСТИТУЦІЙНЕ ПРАВО УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ ВНУТРІШНІХ СПРАВ... НАВЧАЛЬНО НАУКОВИЙ ІНСТИТУТ ПРАВА ТА ПСИХОЛОГІЇ... КАФЕДРА ЗАГАЛЬНОПРАВОВИХ ДИСЦИПЛІН...

КОНСПЕКТ ЛЕКЦІЙ з дисципліни Економічна і соціальна географія світу Конспект лекцій з дисципліни Економічна і соціальна географія світу розроблений викладачем 1 категорії Рибаченко І.М. Затверджений на засіданні циклової комісії загальноосвітніх дисциплін
МІНІСТЕРСТВО НАУКИ І ОСВІТИ УКРАЇНИ Верстатоінструментальний технікум... НАЦІОНАЛЬНОГО ТЕХНІЧНОГО УНІВЕРСИТЕТУ... ХПІ...

НОРМАТИВНОЇ ДИСЦИПЛІНИ Методичні вказівки до вивчення нормативної дисципліни дисципліни Безпека життєдіяльності
Національний транспортний університет... Кафедра екології та безпеки життєдіяльності...

НАВЧАЛЬНО-МЕТОДИЧНИЙ ПОСІБНИК ДЛЯ САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ ТА ПРАКТИЧНИХ ЗАНЯТЬ З НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ «ЦИВІЛЬНЕ ПРАВО УКРАЇНИ»
На сайте allrefs.net читайте: НАВЧАЛЬНО-МЕТОДИЧНИЙ ПОСІБНИК ДЛЯ САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ ТА ПРАКТИЧНИХ ЗАНЯТЬ З НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ «ЦИВІЛЬНЕ ПРАВО УКРАЇНИ».

РОБОЧА ПРОГРАМА НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ МІЖНАРОДНЕ ПУБЛІЧНЕ ПРАВО
КИЇВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ... МЕНІ ТАРАСА ШЕВЧЕНКА... НСТИТУТ МІЖНАРОДНИХ ВІДНОСИН...

ЧТО ТАКОЕ ПРАВО. ПРАВООТНОШЕНИЯ. ПРАВО И ЧЕЛОВЕК. ПРАВО И ГОСУДАРСТВО. ЧЕЛОВЕК И ГОСУДАРСТВО. СЕМЬЯ. РОДИТЕЛИ. ДЕТИ
Тема ЧТО ТАКОЕ ПРАВО... Что такое... Формы источники права Система законодательства...

НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ АДМІНІСТРАТИВНЕ ПРАВО
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ ВНУТРІШНІХ СПРАВ... Кафедра адміністративного права і процесу... НАВЧАЛЬНО МЕТОДИЧНИЙ КОМПЛЕКС...

НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ КОНСТИТУЦІЙНЕ ПРАВО УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ ВНУТРІШНІХ СПРАВ... НАВЧАЛЬНО НАУКОВИЙ ІНСТИТУТ ПРАВА ТА ПСИХОЛОГІЇ... КАФЕДРА ЗАГАЛЬНОПРАВОВИХ ДИСЦИПЛІН...

0.028
Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • По категориям
  • По работам