рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Тема 6. Правове регулювання посередницької діяльності на біржовому ринку

Тема 6. Правове регулювання посередницької діяльності на біржовому ринку - раздел Право, БІРЖОВЕ ПРАВО Поняття Й Правова Основа Діяльності Брокерів На Товарній Біржі. Організаційно...

Поняття й правова основа діяльності брокерів на товарній біржі. Організаційно-правові форми брокерської діяльності. Зміст і види брокерської діяльності. Суб'єкти посередницької діяльності. Договір на брокерське обслуговування. Відповідальність посередників як учасників біржової торгівлі.

 

 


—_-------------------------------------------------------------------------------------------------

_______ Основні терміни й поняття_______

Арбітражнаугода — 1) одночасна купівля й продаж (контрактів) на двох або більше ринках, з метою одержання вигоди від різниці в цінах на один і той самий товар; 2) купівля й продаж на одному й тому самому ринку товару з метою одержання вигоди від різниці в котируванні цін на товар з різними строками поставки (арбітраж у часі).

Аукціон— конкурсний спосіб організації торгівлі, відповідно до якого купівля-продаж товарів здійснюється брокером/дилером у заздалегідь певний час, методом нагромадження й одночасного виконання замовлень на купівлю й продаж (онкольний аукціон), або безперервного виконання замовлень, представлених в усній й/або письмовій формі за ціною, що змінюється протягом торгівельної сесії або біржового дня (безперервний аукціон).

Базисна ціна— 1) ціна, попередньо погоджена покупцем і продавцем, що є основою для визначення реальної ціни, і доповнюється знижками й націнками залежно від кон'юнктури ринку, сорти або якості товару; 2) ціна, що встановлюється в момент укладання опціонної угоди.

Біржа- 1) сукупність осіб, які в певному місці здійснюють торгівельні операції; місце їхніх зборів; 2) сукупність угод, які укладаються в цьому місці.

Біржова торгівля— організоване біржею укладання біржових угод у певний час й у певному місці, які ведуть до зміни нрава власності на біржові цінності, з обов'язковою наявністю в організатора торгівлі (біржі) торгівельного залу й правил торгівлі для осіб, які мають виключне право на укладання цих угод.

Біржові торги— торги, які привселюдно й гласно проводяться в торгівельних залах біржі за участю членів біржі по товарах, допущеним до реалізації на біржі, у порядку встановленому Правилами біржової торгівлі.

19%


Основні терміни й поняття

Біржова яма— частина приміщення біржі, де проводяться біржові торги.

Біржова сесія— офіційний час роботи біржі, протягом якого укладаються угоди.

Біржова спекуляція— здійснення на біржі угод з метою одержання прибутку на різниці між курсами (або ціною) покупки й продажу.

Біржові маклери— працівники біржі, які ведуть торги, фіксують усну угоду брокерів на укладання біржової угоди й мають право припиняти торги.

Біржова операція— 1) дії, які здійснюють брокери/дилери й/або фахівці біржі в процесі укладання біржової угоди (збір замовлень, їхнє узагальнення й класифікація, котирування й оголошення курсу на біржовий товар, звірення параметрів угоди й т.п.); 2) угода, що відповідає сукупності декількох умов: якщо вона являє собою купівлю-продаж, поставку й обмін товарів, допущених до обороту на товарній біржі; якщо її учасниками є члени біржі; якщо вона представлена до реєстрації й зареєстрована на біржі не пізніше наступного за здійсненням угоди дня.

Біржова послуга— послуга, що надається клієнтам біржею або членами біржі з метою задоволення потреб, пов'язаних з біржовою торгівлею (інформування, консультування, арбітражне й технічне обслуговування й т.п.).

Біржовий бюлетень— офіційне видання біржі, у якому публікуються курси товарів і супровідна інформація, що не може бути віднесена до конфіденційного або до такого, що відповідно до діючого законодавства не підлягає розголошенню;

Біржове замовлення— визначене правилами біржі письмове (на спеціальному бланку) або в усний спосіб оголошення брокером/дилером відкритої пропозиції на купівлю або продаж, що є достатньою підставою для котирування й/або прийняття біржової угоди до виконання;

193


Біржове право

Біржовий товар— не вилучений з обороту товар певного роду і якості (у тому числі стандартний контракт) допущений у встановленому порядку біржею до біржової торгівлі.

Брокери— фізичні особи, зареєстровані набіржі відповідно до її уставу, обов'язку, які полягають у виконанні доручень членів біржі, яких вони представляють, на здійснення біржових операцій шляхом підбора контрактів і подання здійснюваних ними операцій до реєстрації на біржі.

Брокерська контора— структурний підрозділ члена біржі, що зареєстрований на біржі.

Варіаційна маржа— грошова сума, що повинна бути нарахована на кліринговий рахунок учасника біржової торгівлі терміновими контрактами або списана із цього рахунку за підсумками клірингу щодо кожного біржового дня (торгівель-ної сесії).

Відкритий контракт— зобов'язання на біржі, не ліквідовані на кінець дня.

Гарантійний внесок- внесок клірингового члена в гарантійний фонд біржі або сума необхідна для відкриття йпідтримки ф'ючерсних й опціонних позицій на біржі.

Гарантійний фонд біржі- створюваний на біржі з гарантійних внесків клірингових членів спеціальний фонд, що використовується для забезпечення виконання біржових угод у випадку неспроможності члена біржі (одного або декількох).

Дериватив— стандартний документ, що засвідчує право й/або зобов'язання придбати або продати матеріальні або нематеріальні активи (товари) на певних умовах у майбутньому.

Електронна торгівельна система- програмно-апаратний комплекс, що забезпечує можливість автоматизованої подачі заявок на купівлю-продаж базового активу, укладення біржових угод, проведення клірингу за результатами торгів й інформаційне обслуговування торгівельних місць у ході торгів відповідно до правил біржових торгів.

Збір кліринговий, реєстраційний— збір, що стягується розрахунковою палатою за реєстрацію біржового контракту.

194


Основні терміни й поняття

Звіт прокупівлю-продаж — звіт, що надсилається брокерською конторою клієнтові, коли ф'ючерсна або онціонна позиція ліквідована або закінчується поставкою.

Котирувальна ціна— ціна, визначена котирувальною комісією біржі шляхом аналізу цін біржових угод, цін продавців, цін покупців на підставі єдиних критеріїв і спеціальних методів.

Кліринг -1)процедура, завдяки якій розрахункова палата стає покупцем для кожного продавця ф'ючерсного контракту й продавцем для кожного покупця й приймає на себе відповідальність за фінансову цілісність кожного контракту (метою клірингу є забезпечення й гарантування розрахунків по угодах); 2) діяльність з визначення взаємних зобов'язань, що передбачають взаємозалік між загальними обсягами вимог і зобов'язань. Припускає такі дії як одержання, сортування, звірення й відновлення інформації, підготовка облікових і бухгалтерських документів необхідних для виконання угоди;

Лот— 1) стандартна по кількості і якості партія товару; один контракт на біржі, будь-яка група товару, що пропонується до продажу як єдине ціле; 2) одиниця партій товарів і біржових угод.

Лістинг- процедура допуску біржових цінностей до обігу в торгівельній системі.

Маржа1)сума грошей, що платить розрахунковій палаті член товарної біржі для покриття несприятливих коливань у вартості ф'ючерсного контракту після його реєстрації; 2) погоджений ліміт, у випадку перевищення якого прибуток або збиток може не видаватися відповідно системі спекулятивних операцій на розходження з маржею.

Місяць поставки— місяць, обумовлений для поставки за ф'ючерсним контрактом.

Наказ, доручення— доручення члена товарної біржі брокерові на проведення певним способом операції в біржовому колі.

Опціон— стандартний документ, що засвідчує право на придбання (продаж) товарів на певних умовах у майбутньому

--------------------------------------------------------------------------------------------- 19?

 


Біржове право

з фіксацією ціни на час висновку такого опціону або на час придбання за рішенням сторін контракту. Перший продавець опціону (емітент) має безумовне й безвідкличне зобов'язання із продажу товарів на умовах укладеного опціонного контакту. Любою покупець опціону має право відмовитися в будь-який момент від придбання таких товарів. Опціон може бути проданий без обмежень іншим особам протягом строку його дії.

Оффсет— 1) ліквідація попередньої купівлі ф'ючерсів або опціонів шляхом продажу рівної кількості контрактів на той самий місяць поставки або ліквідація попереднього продажу ф'ючерсів або опціонів шляхом купівлі рівної кількості контрактів на той самий місяць поставки; 2) звірення загальної кількості довгих і коротких контрактів з метою визначення чистої довгої або чистої короткої позиції.

Організатор торгівлі— юридична особа, винятковим видом діяльності якого є надання послуг, які безпосередньо сприяють укладанню угод з товарно-матеріальними й/або фінансовими ресурсами;

Позиція(відкрита позиція) — ще не реалізоване зобов'язання продавця або покупця на біржі. Звідси довга або коротка позиція означає нереалізовану суму зобов'язань (контрактів) відповідно на купівлю й продаж.

Поставні термінові угоди- угоди виконання яких здійснюється шляхом реальної поставки біржового активу через певний строк, установлений біржею, за ціною обумовленої в момент укладання договору. Коло предметів такої угоди вужче, ніж угоди на різницю

Припинення зобов'язань сторін ф'ючерсного контракту— ліквідація відкритої позиції шляхом офсетної операції.

Розрахункова палата— установи при біржах або незалежні корпорації, які виконують розрахункові функції по біржових угодах, реєструють контракти, виступають гарантом їхнього виконання, установлюють розмір депозиту, правила розрахунків, у тому числі у випадку поставки товару по біржових контрактах.

J96 -----------------------------------------------------------------------------------------------


Основні терміни й поняття

Розрахункова ціна— єдина ціна кожної ф'ючерсної позиції на даний день. Використовується для підрахунку депозитів і маржі й для визначення цін, за яких ліквідуються ф'ючерсні контракти у випадку поставки реального товару.

Розрахункові термінові угоди- угоди, виконання яких здійснюється винятково шляхом взаєморозрахунків між контрагентами. По таких угодах сторона договору зобов'язується виплатити різницю між договірною ціною й котирувальною біржовою ціною, сформованої на термін виконання договору;

Повідомлення про поставку, нотіс— повідомлення, що подає за встановленою формою продавець на ф'ючерсній біржі про його намір поставити реальний товар за біржовим контрактом.

Стандартний контракт на біржовий товар— контракт, у якому кількість, якість, базис поставки й строки виконання є стандартними. Єдиною змінною величиною стандартного контракту є ціна, що визначається в процесі біржового торгу.

Товарна біржа— 1) організація, що поєднує юридичних і фізичних осіб, що здійснюють виробничу й комерційну діяльність і має на меті надання послуг в укладанні біржових угод, виявленні товарних цін, попиту та пропозицій на товари, вивчення, упорядкування й спрощення товарообігу й пов'язаних з ними торгівельних операцій; 2) особливий суб'єкт господарювання, що робить послуги в укладанні біржових угод, виявленні попиту та пропозицій на товари, товарних цін, вивчає, упорядковує товарообіг і сприяє пов'язаним з ним торгівель-ним операціям.

Форвардний контракт— стандартний документ, що засвідчує зобов'язання особи приплентатися (продати) товар у певний час і на певних умовах у майбутньому, з фіксацією ціни такого продажу на час укладення такого контракту. При цьому будь-яка сторона форвардного контракту має право відмовитися від його виконання винятково при наявності згоди іншої сторони контракту або у випадках передбачених законодавством. Претензії щодо невиконання або неналежного виконання


Біржове право

форвардного контракту можуть пред'являтися винятково емітенту такого форвардного контракту. Продавець форвардного контракту не може передавати (продавати) зобов'язання за цим контрактом іншим особам без згоди покупця форвардного контракту. Покупець форвардного контракту має право без узгодження з іншою стороною, у будь-який момент до закінчення терміну дії (ліквідації) контракту продати такий контракт будь-якій особі, включаючи продавця такого форвардного контракту.

Ф'ючерсний контракт— стандартний документ, що засвідчує зобов'язання продати (купити) товари в певний час і на певних умовах у майбутньому з фіксацією ціни на момент виконання зобов'язань сторонами контракту. Покупець ф'ючерсного контракту має право продати такий контракт протягом строку його дії іншим особам без узгодження умов такого продажу із продавцем контракту.

Ф'ючерсна біржа— сучасна форма товарної біржі, на якій здійснюється торгівля ф'ючерсними контрактами.

Хедж — 1) страхування угоди від цінових ризиків; 2) ф'ючерсний контракт, що служить для страхування угоди від цінових ризиків.

Ціна біржової угоди— є останньою ціною, названої покупцем (продавцем) під час біржових торгів на конкретну позицію товару, що зафіксована маклером.

Ціна продавця на біржовий товар— ціна, що зазначена учасником біржових торгів у заявці на продаж, а також названа ним під час торгів з метою стимуляції продажу.

Ціна покупця— ціна, зазначена покупцем у заявках на покупку, а також та, яка називаються ним безпосередньо під час торгів під час обговорення пропозиції продавця.

Ціна біржової угоди— остання з тих цін, які названі покупцем (продавцем) під час біржових торгів на конкретну позицію товару, що зафіксована біржовим маклером.

Ціна виконання— ціна купівлі або продажі базового активу, зафіксована в контракті.

19$


Основні терміни й поняття


Член розрахункової палати— повний член біржі, що також є членом розрахункової палати. Через нього здійснюються всі взаємини інших учасників біржової торгівлі з розрахунковою палатою (таким чином, забезпечується фінансова стабільність розрахункової палати).

Члени біржі— юридичні й фізичні особи, які виступили засновниками біржі, а також прийняті в її склад відповідно до уставу біржі вітчизняні й іноземні юридичні й фізичні особи.

Примітка. Членами товарної біржі не можуть бути органи державної влади й органи місцевого самоврядування, а також державного й комунального підприємства, установи й організації, які повністю або частково втримуватися за рахунок Державного бюджету України або місцевих бюджетів.

 


--------------------- —-------------------------------------------------- г99


НАВЧАЛЬНЕ ВИДАННЯ

Бобкова А.Г., Моісеєв Ю.О.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

БІРЖОВЕ ПРАВО

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ ДОНЕЦЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ... А Г Бобкова Ю О Моісеєв...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Тема 6. Правове регулювання посередницької діяльності на біржовому ринку

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Торгово-біржова діяльність: поняття, ціпі Познаки
У сучасній економіці особливе місце належить діяльності товарних бірж, що впливає на розвиток національного й регіонального товарно-фінансового обороту. При цьому конкурентна основа функціонування

Поняття й види товарних бірж
Поняття «біржа» досить давно є предметом дослідження філологів, економістів, юристів. Відповідно до однієї з версій, його джерела лежать у латинському слові «bursa», (нім. «borse) — шкіряний гамане

О. Макаренко
..Однак сама більша проблема — це нерозуміння агрови-робників. Селяни не можуть відповісти™ на запитання: навіщо потрібна біржа, у чому переваги біржового ринку в порівнянні з позабіржовим. Почнемо

Н^^В^^анг^иг
Біржове право ___________________________________________ но значимих рішень для суб'єктів господарювання по оперативних питаннях господарського життя (державна реєстрація суб'єктів

Форма біржових угод й їхня реєстрація
Досягнення усної згоди учасників біржових торгів передбачає подальше юридичне оформлення угоди (додання цим умовам певної форми). Фактично це є останньою стадієюукладання біржових

Способи забезпечення виконання біржових угод
Виконанню зобов'язань біржового договору сприяють спеціальні заходи, іменовані способами забезпечення виконання зобов'язань. Вони полягають в покладанні на боржника додаткових обтяжень на випадок н

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги