Тема12. КОНСТИТУЦIЙНI ЗАСАДИ МIСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ

Підготовка до семінарського передбачає вивчення теоретичних положень лекційного матеріалу та матеріалів підручника.

Студент має опрацювати як теоретичний матеріал так і Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» та засвоїти:

-Поняття місцевого самоврядування.

-Ознаки місцевого самоврядування.

- Правова, організаційна і фінансова автономність органів місцевого самоврядування.

-Міжнародно-правове регулювання питань місцевого самоврядування. Європейська Хартія про місцеве самоврядування.

Особливу авагу необхідно звернути на історію становлення і розвитку місцевого самоврядування в Україні. Магдебургське право. Органи місцевої державної влади в радянський період.

Знати систему принципів і органів місцевого самоврядування. Порядок формування органів місцевого самоврядування. Голови місцевих Рад: порядок обрання і статус. Інші форми місцевого самоврядування. Сільські, селищні міські ради. Виконавчі органи сільських, селищних та міських рад. Матеріальна і фінансова основа самоврядування.Особливості здійснення місцевого самоврядування в містах Києві та Севастополі.Функції і повноваження та акти органів місцевого самоврядування. Адміністративний, фінансовий, судовий та ін. контроль (нагляд) за діяльністю органів місцевого самоврядування.

Особливу увагу необхідно приділити під час підготовки до семінару питанням гарантій здійснення повноважень і відповідальністі місцевого самоврядування.

Поради із підготовки до поточного, проміжного(модульного)та підсумкового контролю

Підготовка до поточного контролю передбачає оволодіння основними теоретичними питаннями, що виносяться на семінарське заняття. Для цього необхідно опрацювати теоретичний матеріал, що був викладений під час лекції, опрацювати рекомендовану літературу та виконати завдання до самостійної роботи.

Підготовка до проміжного (модульного контролю) передбачає оволодіння студентом теоретичного матеріалу, що розглядався під час семінарських занять та опрацьовувався самостійно під час виконання самостійної роботи. Під час підготовки до проміжного контролю необхідно особливу увагу звернути на норми законодавство яке стосується теми.

Підсумковий контроль знань передбачає оволодіння теоретичного та практичного матеріалу під час семінарських занять, ліквідація академічних заборгованостей.

ЗАСОБИ ПРОВЕДЕННЯ ПОТОЧНОГО ТА ПІДСУМКОВОГО КОНТРОЛЮ

Поточний контроль– проведення семінарських занять, відпрацювання академічних заборгованостей, тематичні та індивідуальні консультації.

Рубіжний контроль– проводиться по закінченню вивчення модуля, виконання тестових завдань.

Підсумковий контроль– семестровий іспит

КРИТЕРІЇ ОЦІНКИ ЗНАНЬ ТА ВМІНЬ.

“Відмінно” (високий рівень знань)– у випадках, коли курсант (слухач, студент) глибоко й впевнено засвоїв весь матеріал, послідовно, логічно вірно його відтворює. Може пов’язати теоретичні та практичні сторони дисципліни (особливо у контексті діяльності органів державної влади та місцевого самоврядування), вільно відповідає на нестандартні запитання, показує знання теоретичного матеріалу з питання, вірно обґрунтовує наукові поняття , володіє навичками обґрунтування проблеми, виявляє вміння самостійно узагальнювати матеріал, не допускає при цьому помилки.

“Добре” (достатній рівень знань)– у випадках, коли курсант (слухач, студент) знає програмний матеріал, не допускає суттєвих недоліків у відповіді, може вірно використовувати теоретичні положення та наводити приклади їх практичної реалізації.

“Задовільно” (середній рівень знань)– у випадках, коли курсант (слухач, студент) засвоїв лише основний матеріал, але погано орієнтується в окремих положеннях, припускається помилок або неточностей у формулюваннях, порушує логіку та послідовність у викладенні програмного матеріалу та має складнощі теоретичний матерал порівнювати з практичною реальністю.

“Незадовільно” (початковий рівень знань) –у випадках, коли курсант (слухач, студент) не володіє знаннями щодо значної частини програмного матеріалу , припускається суттєвих помилок, не знає основних положень законодавства.

Методичні вказівки (рекомендації) для викладачів, які проводять семінарські / практичні заняття, що визначають методику проведення занять.

Семінарські заняття у навчальному процесі проводяться з метою поглибленого вивчення конституційного права України та опанування його методологічних засад. Це вид навчального заняття, на якому викладач організовує обговорення студентами питань програмного матеріалу.

Семінари мають сприяти розвиткові творчої самостійності студентів, поглибленню їх інтересу до науки і наукових досліджень, вихованню педагогічного такту, розвиткові культури мовлення, формуванню навичок та вмінь публічного виступу, участі в дискусії.

Головна мета семінарських занять – допомогти студентам опанувати курс “Конституційне право України” й засвоїти предмет цієї галузі та науки.

Основні завдання семінарських занять з конституційного права України полягають у засвоєнні загальнотеоретичних положень про державотворчі процеси українського суспільства, набуття навичок оцінювати їх з позиції загальнолюдських цінностей. У процесі обговорення питань, студенти навчаються формулювати і викладати свої думки і висновки, застосовувати теоретичні положення відповідно до практичних вимог державно-правового будівництва в Україні в різні часи суспільних формацій.

Основою ефективного розгляду положень конституційного права на семінарських заняттях є вивчення лекційного матеріалу та самостійна робота студентів у студіюванні конспектуванні навчальної, наукової літератури курсу, підготовка та виступ з реферативними повідомленнями. Така робота передбачає використання навчальної програми, де кожне питання теми має бути засвоєним.

Викладач готуючись до семінарського заняття складає план-конспект у якому передбачений перелік питань, список рекомендованої літератури, питання для обговорення.

10. Методичні рекомендації для виконання курсової роботи