Методика написання курсових робіт

 

Курсова робота - це одна з форм самостійної роботи студентів по вивченню та засвоєнню нормативного курсу "Кримінальне право України" (Загальна частина). Вона вчить студентів:

1. Працювати з першоджерелами (Кримінальним законом, матеріалами судової практики , монографічною літературою, підручниками з кримінального права тощо).

2. Аналізувати і узагальнювати зібраний матеріал та критично його оцінювати; Курсова робота прищеплює студентам: прийоми вивчення законів, літературних джерел;

складання бібліографії щодо теми роботи; вміння опрацювати законодавчий матеріал та судову практику, літературно викласти зібраний і вивчений матеріал.

Тематика курсових робіт затверджується кафедрою у відповідності з учбовим планом. Студент вибирає з такого переліку тему своєї курсової роботи. З дозволу викладача - керівника курсової роботи та відповідної згоди завідуючого кафедрою, студент може написати курсову роботу на тему, яка не зазначена в переліку затверджених кафедрою тем.

Список студентів з закріпленою за кожним з них темою курсової роботи, а також прізвище викладача-керівника таких робіт затверджується кафедрою і доводиться до відома студентів разом з визначеною кафедрою датою подання студентами виконавчої роботи на кафедру та датою захисту курсових робіт.

Курсова робота виконується за планом, який складається самим студентом або за допомогою викладача-керівника курсової роботи. План включає глави (главу), параграфи або окремі пункти, в яких зазначається основні питання теми. Зміст роботи розташовується на її початку.

До роботи можна додавати схеми, діаграми та інші графічні виклади. Обсяг роботи - 22-24 сторінки учнівського зошита або 12-14 аркушів машинописного формату.

В курсовій роботі з Кримінального права України загальна частина розкриває зміст кожного питання, що входить до плану курсової роботи, находить зміст певної норми (статті) Кримінального закону дається визначення понять і термінів, які зазначені в такій нормі. При цьому використовуються відповідні положення, що викладені у відповідних темах курсової роботи, літературних джерелах. Обов'язкове має бути посилання на постанови Пленуму Верховного Суду України з питань, що мають безпосереднє відношення до теми роботи окремого її питання. Якщо, наприклад, студент пише курсову роботу на тему: " Об'єкт і предмет злочину, то план роботи може бути таким:

1. Поняття об'єкта злочину, його значення в структурі елементів складу злочину для характеристики спільної небезпеки злочину і його кваліфікації.

2. Класифікація (види) об'єктів злочину.

3. Поняття предмету злочину, його відмінність від об'єкта.

4. Поняття потерпілого від злочину.

В курсовій роботі повинен бути використаний певний мінімум літературних джерел. Робота повинна свідчити про самостійне викладення студентом теми, розуміння ним змісту юридичних питань, які охоплюються планом роботи та вміння користуватися юридичною термінологією.

Всі цитати, які використані в роботі повинні бути вивірені з першоджерелом, взяті в лапки, названо їх автора та найменування джерела (монографії, статті, підручника, законодавчого акту, постанови Пленуму Верховного Суду України), рік видання, сторінка.

Курсова робота має бути написана грамотно, розбірливим почерком або надрукована; поставлена дата і підпис студента.

На виконану студентом курсову роботу керівник роботи дає письмовий (або вказує на полях роботи) висновок щодо позитивних сторін роботи та вказує недоліки роботи (неточності, помилки, недбалість, щодо списку використаних джерел, зауваження щодо орфографії, синтаксису та стилю роботи).

Оцінка курсової роботи виставляється, виходячи з 5-ти бальної системи. Вона залежіть від повноти викладення теми, знання студентом кримінального законодавства і судової практики, пов'язаних з темою роботи, ступені використання певних літературних джерел, обгрунтованості і грамотності викладеного матеріалу та пояснень студентом окремих положень роботи під час її захисту.

Студент, який не написав курсову роботу або не захистив написану ним роботу, не допускається до чергових заліків, іспитів.

Курсові роботи, які мають наукову чи практичну цінність зберігаються, за рішенням кафедри, в спеціальному фонді кафедри.

Основні літературні джерела, нормативні акти , постанови Пленуму Верховного Суду України та рекомендована література до окремих тем названі в Програмі курсу "Кримінальне право України".