Практичні завдання

1. Воронова звернулася до суду з позовом, з якого випливає, що їй належав житловий будинок по вул. Шкільній, 5 в м. Амвросіївка. До цього моменту нею в нотаріальній конторі був укладений договір купівлі-продажу будинку, згідно з яким будинок був проданий відповідачці за 3 тис. грн. Вороніна просить визнати правочин недійсним оскільки вона мала намір укласти інший правочин, за яким за нею здійснювався б догляд. Саме про укладення такої угоди вона домовлялася з матір'ю відповідачки – Кореневою. Коренева якийсь час доглядала за нею, а після укладення угоди перестала це робити. За будинок їй передали 6 тис. грн. В ході судового розгляду встановлено, що позивачка і після укладення договору залишалася проживати в будинку. З пояснень Кореневої, яка фактично займалася укладенням договору з позивачкою Вороновою, вбачається, що остання пропонувала укласти з нею договір відчуження будинку з тим, щоб за нею здійснювали догляд.

Питання:

1) Що може бути предметом договору відчуження з умовою довічного догляду?

2) Який договір був укладений насправді, а який договір позивачка Воронова, насправді, хотіла укласти? У чому відмінність договору купівлі-продажу від договору довічного утримання (догляду)?

3) Чи можна визнати договір купівлі-продажу недійсним?

4) Якщо договір купівлі-продажу суд визнає недійсним, то які правові наслідки настануть для сторін в даному випадку?

2. Дружина Корнієнка пред'явила позов до Волошина про визнання договору довічного утримання її колишнього чоловіка недійсним з тих підстав, що, він, укладаючи договір довічного утримання і передаючи набувачу квартиру в ЖБК, приховав від нотаріуса, що вона є їх спільною власністю, і колишній чоловік не мав права нею розпоряджатися.

Питання:

1) Чи задовольнить суд вимоги Корнієнко про визнання договору довічного утримання недійсним?

2) Якщо так, то які правові наслідки настануть для сторін, які уклали договір довічного утримання? Відповідь обґрунтуйте.

 

3. Дочка померлого, яка більше 5 років не спілкувалася з померлим батьком, пред'явила позов до набувача Носкова про визнання договору довічного утримання недійсним і про його виселення, посилаючись на те, що Носков не виконував взятих на себе зобов'язань з утримання батька, останній часто голодував, був погано вдягнений, про що скаржився їй в листах.

У судовому засіданні суд вимагав від позивачки надати листи батька, підтверджуючі її доводи, таких листів у позивачки не виявилося. Свідки-сусіди показали, що відповідач робив для відчужувача більше, ніж було передбачено договором. Він постійно відвідував його в лікарні, носив йому передачі, сам його поховав. Дочка на похорони не приїжджала.

Питання:

1) Назвіть права і обов'язки набувача.

2) Які правові наслідки невиконання набувачем своїх обов'язків за договором довічного утримання?

3) Яку ухвалу повинен винести суд? Відповідь обґрунтуйте.

 

4. 1 вересня 2005 року громадянка Степанова склала і нотаріально посвідчила заповіт, згідно з яким все належне їй майно, в тому числі житловий будинок, заповіла подружжю Денисових.

18 лютого 2008 року Степанова уклала договір довічного утримання (догляду) з Рибаковим. Згідно з умовами договору житловий будинок перейшов до нього.

30 липня 2012 року Степанова померла. 16 серпня 2012 року подружжя Денисових звернулося в нотаріальну контору за оформленням спадкових прав. При цьому з’ясувалося, що право власності на житловий будинок оформлене на Рибакова і йому видано свідоцтво про право власності.

Подружжя Денисових звернулося до суду про визнання договору довічного утримання (догляду) недійсним і визнання за ними права власності на спірний будинок.

Питання:

1) Що може бути предметом договору довічного утримання (догляду)?

2) З якого моменту переходить право власності на майно до набувача?

3) Чи встановлює закон обмеження щодо реалізації права власності набувачем?

4) Назвіть підстави припинення договору довічного утримання (догляду).

5) Чи правомірні вимоги подружжя Денисових?