Практичні завдання

 

1. ТОВ «Айра» і комунальне підприємство «Темп» уклали договір про спільну діяльність, за яким вони повинні були побудувати житловий будинок для своїх працівників і для цього внести по 1 млн. грн., а також, у випадку подорожчання будівництва, нести додаткові витрати в рівних частках. Однак комунальне підприємство в останній частині договору своїх зобов'язань не виконало.

Питання:

1) Чи можливо в даному випадку розірвання договору і які наступлять наслідки у зв'язку з розірванням договору?

2) У яких розмірах буде розподілене житло після закінчення будівництва житлового будинку?

2. Громадяни В., Б. і С. уклали договір про спільну діяльність, відповідно до якого вони беруть участь у будівництві житлового будинку своєю працею і коштами в рівних частках. Після приймання будинку в експлуатацію В. зажадав збільшення своєї частки у праві спільної власності, оскільки він витратив на будівництво більше коштів, ніж інші. Громадянин Б. продав свою частку громадянці С., вважаючи, що, оскільки в договорі мова не йшла про згоду інших учасників на відчуження, він вправі це зробити.

Питання:

1) У яких розмірах буде розподілене житло після закінчення будівництва житлового будинку?

2) Який порядок відчуження частки у праві спільної власності на будинок у даному випадку?

 

3. Громадяни С., М. та Ю. уклали договір простого товариства 02.03.2012 р., за яким С. повинен був внести 12000 грн. та 2 верстати, Ю. надати вантажний автомобіль, М. – гроші. Громадяни С. та М. зробили свої внески, а Ю. вантажний автомобіль так і не передав. На зборах учасників товариства, які відбулися 15.09.2012 р., його попередили, що у разі відмови від надання автомобіля до майна товариства протягом місяця, з ним буде розірвано договір простого товариства. Після цього Ю. вніс в якості вкладу у майно товариства 7000 грн., але на зборах учасників товариства 16.10.2012 р. договір з ним було розірвано на підставі невиконання обов’язку щодо передачі до майна товариства своєї частки.

Питання:

1) Як визначається режим внесеного учасниками майна за договором простого товариства?

2) Чи може вважатися вкладом учасника сума у 7000 грн., яку вніс Ю. замість вантажного автомобіля?

3) Чи є правомірним розірвання договору простого товариства з Ю.?

4) Які правові наслідки розірвання договору простого товариства з одним із його учасників?

 

4. Між АТ «Одеська хутряна фабрика» і ТОВ «Зірка» був укладений договір про спільну діяльність строком на 4 роки, відповідно до якого АТ як внесок у загальну діяльність передавало приміщення, а ТОВ «Зірка» вносило внесок періодичними (щоквартальними) грошовими сумами, а також здійсненням робіт з ремонту приміщень, а замість прибутку одержувало право використовувати відремонтовані приміщення АТ під офіс, магазин і складські приміщення.

Через півтора роки ТОВ «Зірка» перестало вносити плату, і АТ звернулося до господарського суду з позовом про виселення ТОВ з нежилих приміщень і сплати боргу з урахуванням індексу інфляції і відсотків річних. Суд визнав укладений між сторонами договір удаваним, що приховує насправді укладений сторонами договір оренди нерухомого майна, і застосував до спірного договору правила про договір оренди, визнав його недійсним унаслідок порушення обов'язкової нотаріальної форми, встановленої для договорів оренди будинків і споруд строком більше 3 років.

Питання:

1) Що відноситься до істотних умов договору про спільну діяльність?

2) Чим можуть вноситися внески сторін? Який майновий режим внесених внесків і отриманого прибутку?

3) Чи є в даному випадку договір про спільну діяльність удаваним договором, який приховує укладений сторонами договір оренди нерухомого майна?

4) Які правові наслідки встановлені у разі невиконання учасником договору про спільну діяльність своїх зобов’язань?

Тема 45. Зобов'язання з односторонніх дій

(2 години)