Контрольні питання

1. Дайте визначення договору купівлі-продажу.

2. Які вимоги до форми договору купівлі-продажу?

3. Які правові наслідки порушення вимог закону про просту письмову форму договору купівлі-продажу?

4. Які правові наслідки недотримання вимог до укладення договору в письмовій нотаріально засвідченій формі?

5. Який суб'єктний склад сторін в договорі купівлі-продажу?

6. Що може виступати предметом договору купівлі-продажу?

7. Чи може предметом договору купівлі-продажу бути підприємство?

8. Назвіть істотні умови договору купівлі-продажу.

9. Запропонуєте різні варіанти закріплення в договорі купівлі-продажу умов про оплату товару покупцем.

10. Назвіть права продавця.

11. Назвіть обов'язки продавця.

12. Назвіть права покупця.

13. Назвіть обов'язки покупця.

14. Як визначається момент виникнення права власності (іншого речового права) у покупця?

15. На кому лежить ризик випадкової загибелі проданого майна?

16. З якого моменту продавець вважається таким, що виконав зобов'язання перед покупцем?

17. У чому полягає обов'язок продавця попередити покупця про права третіх осіб на товар?

18. Які обов'язки продавця і покупця у разі пред'явлення позову третьою особою про витребування речі?

19. Які правові наслідки продажу речі неналежної якості.

20. У чому полягають особливості правових наслідків продажу товарів неналежної якості споживачам?

21. Дайте визначення договору роздрібної купівлі-продажу. Назвіть особливості даного виду договору купівлі-продажу.

22. Як застосовуються правила про позовну давність до відносин, що виникають з договору роздрібної купівлі-продажу?

23. Яка відповідальність встановлена за шкоду, заподіяну життю, здоров'ю і майну споживачів у зв'язку з продажем йому товару неналежної якості?

24. У чому полягають особливості правового регулювання купівлі-продажу нерухомості?

25. У чому полягають особливості правового регулювання купівлі-продажу на аукціонах і біржах?

Практичні завдання

 

1. У зв'язку з тривалим закордонним відрядженням Малютін вирішив продати меблевий гарнітур (софа, два крісла, журнальний столик), обідній стіл і шість стільців, килим, стінку, книги, а також кухонні меблі. Вікентьєв домовився з Малютіним, що купить книги і всі меблі, окрім кухонної, і забере їх через 10 днів (після закінчення в його новій квартирі ремонту.) Побоюючись, що Малютін може продати речі комусь іншому, Вікентьєв наполіг на тому, щоб договір був складений письмово. У договорі сторони зазначили, що Вікентьєв стає власником меблів і книг з моменту укладення договору. Крім того, Вікентьев передав Малютіну завдаток у розмірі 2000 гривень, а решту грошей обіцяв передати через 10 днів, коли він повинен був отримати від Малютіна речі. Проте через 10 днів Вікентьєв не зміг з'явитися за речами, оскільки він був хворий. Через два дні в результаті необережного поводження дев'ятнадцятирічного сина Малютіна з електроприладом в кімнаті, де знаходилися меблі і книги, виникла пожежа, і всі меблі і книги, окрім одного крісла, прийшли в непридатність.

Вікентьєв, дізнавшись про те, що трапилось, зажадав у Малютіна повернення завдатку. Малютін проти цього заперечував, вимагаючи, у свою чергу, передачі йому Вікентієвим залишку грошової суми, оскільки вважав, що право власності на загиблі речі в силу договору перейшло до Вікентьєва.

Питання:

1) З якого моменту переходить право власності на майно за договором купівлі-продажу?

2) Чи можуть сторони самостійно визначити момент переходу права власності?

3) З якого моменту продавець вважається таким, що виконав обов'язок передати товар?

4) У чому полягає обов'язок продавця зберігати проданий товар?

5) До кого, Малютіна або його сина, мають бути звернені вимоги Вікентьєва?

2. Борисов домовився з Міхайловим про придбання будинку. З 1 травня він переїхав в придбаний будинок, сплатив вартість будинку, про що йому була видана розписка продавця. Проте, на його неодноразові пропозиції оформити нотаріально договір були безрезультатними, оскільки продавець не відмовляючись загалом оформляти договір, неодноразово пояснював по-різному неможливість оформити договір.

Питання:

1) Які вимоги закону до оформлення договору купівлі-продажу будинку?

2) Назвіть правові наслідки недотримання вимог закону про нотаріальне посвідчення договору.

3) За наявності яких умов договір, укладений з порушенням вимог про нотаріальне посвідчення, може бути визнаний судом дійсним?.

4) Проконсультуйте покупця з приводу його прав в даній ситуації.

 

3. Громадянин А., будучи засновником ПП «Олексій», бажає передати свої права громадянинові Б.

Питання:

1) Що виступає об'єктом договору?

2) Яким договором слід оформити дані відносини?

3) Що таке корпоративні права?

4) Чи є підприємство майном?

5) Проконсультуйте продавця за умовами пропонованого договору.

 

4. Мишкін придбав в господарському магазині останню пральну машину-автомат, зняту продавцями з демонстраційного стенду в самому кінці робочого дня. Продавці поспішно упакували машину і передали її покупцеві. Приїхавши додому, Мишкін виявив, що в технічному паспорті не проставлений штамп магазина і дата продажу. Крім того, в паспорті не вистачало декількох листів, у тому числі і гарантійного талона. Уважно ознайомившись з технічним паспортом на пральну машину, Мишкін зрозумів, що приєднання її до водопровідних труб і підключення до електромережі неможливо здійснити власними силами. Встановити ж, як це зробити і до кого звернутися, було неможливо через відсутність декількох сторінок в технічному паспорті.

Наступного дня Мишкін звернувся до магазину з вимогою замінити технічний паспорт пральної машини і проставити в ньому дату продажу. Адміністрація магазину відмовилася виконати вимоги Мишкіна, мотивуючи відмову тим, що до місто прибула велика партія цих пральних машин і невідомо, де саме він придбав свою машину. Але якщо навіть вона і була придбана в цьому магазині, то все одно в магазині немає жодного зайвого технічного паспорта. Отримавши відмову у задоволенні своїх вимог від продавця, Мишкін звернувся до суду з позовом про розірвання договору і відшкодування завданих збитків.

Питання:

1) До якого виду договору купівлі-продажу відноситься даний договір?

2) Назвіть обов'язки продавця.

3) Який обов'язок продавця не був виконаний належним чином в даній ситуації? Назвіть правові наслідки невиконання даного обов'язку.

4) Хто нестиме витрати з ремонту машини у випадку, якщо Мишкін неналежним чином підключить машину через відсутність в технічному паспорті сторінок з інформацією про товар і підключення машини до водопровідних труб і електромережі?

5) Яке рішення має прийняти суд?

5. Струков 15 березня 2013 р. придбав в універмазі костюм і черевики, заздалегідь примірявши і оглянувши покупки. Прийшовши додому, він знову почав приміряти костюм, але фасон і забарвлення його йому не сподобалися. Порадившись з батьками, Струков вирішив обміняти костюм наступного тижня. Костюм він більше не надягав. 19 березня, повертаючись з роботи, Струков спіткнувся на сходах, а прийшовши додому виявив, що у одного з нових черевиків в носовій частині відривається підошва. Тільки 28 березня Струков зміг прийти до універмагу і вимагати обміняти костюм, а за черевики отримати назад сплачені ним гроші. В універмазі обміняти костюм відмовилися, оскільки покупцем в ньому не було виявлено яких-небудь дефектів, а тому відсутні підстави для його обміну. Що стосується черевиків, то адміністрація погодилася відремонтувати їх за свій рахунок, оскільки відрив підошви – неістотний недолік і ремонт черевиків ще не проводився.

Питання:

1) Чи має право Струков обміняти костюм тому, що йому не підходять його фасон і забарвлення?

2) У які строки і за яких умов споживач має право обміняти якісний товар? Які товари не підлягають обміну?

3) Які права споживача у разі продажу йому товару з недоліками?

4) Чи обґрунтовані дії адміністрації універмагу? Що таке істотний недолік?

 

6. Мискін придбав в універмазі «Центральний» кольоровий телевізор. Через півгодини після включення телевізора вдома він вибухнув, внаслідок чого Мискін отримав опіки і поранення і протягом місяця знаходився на стаціонарному лікуванні. Крім того, пожежею були повністю знищені віконні штори, килим, бібліотека, а також зіпсована імпортна стінка, що стояла в кімнаті.

Вийшовши з лікарні, Мискін дізнався, що в результаті експертизи встановлена наявність в придбаному ним телевізорі виробничого недоліку, що викликав самозаймання і вибух телевізора. Шкода, завдана Мискіну з урахуванням втрати середнього заробітку за час лікування, витрат на посилене харчування, а також ремонту кімнати і вартості знищеного майна, склала 35 170 гривень.

Мискін пред'явив позов про відшкодування завданої шкоди до заводу-виробника телевізора. Завод проти позову заперечував і навів в обґрунтування своїх заперечень наступні доводи:

1. Завод з Мискіним в договірних відносинах не знаходиться, тоді як універмаг «Центральний» є стороною в договорі роздрібної купівлі-продажу, а займання відбулося протягом гарантійного строку експлуатації телевізора.

2. Завод міг би нести відповідальність перед Мискіним за завдання шкоди тільки у випадку, якщо б гарантійний строк на телевізор вже закінчився.

Питання:

1) Положеннями яких нормативних актів слід керуватися при вирішенні даної суперечки?

2) Які зобов’язання виникли в даному випадку?

3) Хто є сторонами договору роздрібної купівлі-продажу?

4) Чи може Мискін пред'явити позов безпосередньо до заводу-виробника?

7. Іванов придбав телевізор «Samsung» в магазині «Електросвіт». Через місяць у телевізора зник колір. Працівники магазина відмовилися прийняти телевізор і повернути покупцеві його вартість. Іванов вимагав відремонтувати телевізор, а на час ремонту – надати йому аналогічний товар з обмінного фонду.

Питання:

1) З якого моменту Іванов є власником телевізора?

2) Які права має покупець при купівлі товару неналежної якості? Хто обирає варіант поведінки?

3) Ким і за чий рахунок проводиться доставка неякісного товару до місця ремонту?

4) З яких товарів створюється обмінний фонд? Чи має право споживач вимагати надання аналогічного товару з обмінного фонду на час ремонту неякісного товару?

5) Чи зміниться Ваше рішення, якщо Іванов купив телевізор для здійснення підприємницької діяльності?

6) Дайте мотивований висновок у справі.

 

8. Охоронець супермаркету заборонив увійти до відділу самообслуговування для купівлі продовольчих товарів громадянці Севериновій, посилаючись на те, що з поліетиленовим пакетом, який був у неї, в торгову залу проходити заборонено, і запропонував скористатися камерами схову, що знаходяться поза торговою залою та закриваються на ключ.

Северинова поклала пакет, в якому знаходився придбаний нею 20 хвилин тому мобільний телефон вартістю 2,5 тис. гривень в комірку камери схову, закрила на ключ, і, узявши кошик і візок для товарів, увійшла до торгової зали.

У кошик вона відібрала: банку лечо, 2 пачки печива, коробку цукерок, пачку чаю; у візок – 2 пляшки шампанського, 2 банки сметани, 3 банки зеленого горошку, 2 кг яблук, 3 кг апельсинів.

Дорогою до каси ручки кошика відірвалися, банка лечо розбилася, обидві пачки печива розірвалися і розсипалися на підлогу.

Пред'являючи товар, що залишився, касирові, вона ненавмисно упустила і розбила пляшку шампанського.

Адміністратор відділу вимагала сплатити вартість всього відібраного в кошик і візок товару.

Підійшовши до комірки камери схову, Северинова виявила, що речі (пакет з придбаним мобільним телефоном) відсутні, вони вкрадені.

Покупець вимагала, пред'явивши чек на придбаний телефон, відшкодування збитків адміністрацією супермаркету, на що отримала відмову.

Для захисту своїх прав вона звернулася до суду, посилаючись на неправомірні дії адміністрації, і що одним ключем можна відкрити декілька комірок камер схову. І, що, відповідно до законодавства, адміністрація зобов'язана забезпечити цілісність і схоронність речей.

Питання:

1) Чи правомірна заборона охоронця пройти у відділ самообслуговування з пакетом?

2) З якого моменту у разі продажу товарів методом самообслуговування договір купівлі – продажу вважається укладеним?

3) З якого моменту виникає право власності у покупця за даним договором купівлі-продажу на товар?

4) Чи має Северинова сплатити вартість всього відібраного товару?

5) Чи несе адміністрація відповідальність за крадіжку речей покупців з комірок камер схову, що закриваються на ключ?

6) Хто повинен відшкодовувати шкоду Севериновій?

7) Яким має бути рішення суду?