рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Екологічне право

Екологічне право - раздел Право, Міністерство Освіти І Науки, Молоді Та Спорту України...

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ

ДОНЕЦЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ УНІВЕРСИТЕТ УПРАВЛІННЯ

Кафедра господарського права

 

Екологічне право

для студентів галузі знань 0304 «Право», напряму підготовки 8.03040101 «Право» освітньо-кваліфікаційного рівня «бакалавр» усіх форм навчання

ЗМІСТ

ВСТУП............................................................................................................... 4

 

НАВЧАЛЬНА ПРОГРАМА дисципліни «Екологічне право»........................ 7

 

РОБОЧА НАВЧАЛЬНА ПРОГРАМА дисципліни «Екологічне право»........ 11

 

КУРС ЛЕКЦІЙ навчальної дисципліни «Екологічне право»......................... 16

 

МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ДЛЯ ПРОВЕДЕННЯ СЕМІНАРСЬКИХ ЗАНЯТЬ з навчальної дисципліни «Екологічне право».................................................... 147

 

МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ДЛЯ ОРГАНІЗАЦІЇ САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ СТУДЕНТІВ з навчальної дисципліни «Екологічне право»........................... 180

 

ЗАСОБИ ДІАГНОСТИКИ ЯКОСТІ ВИЩОЇ ОСВІТИ................................... 183


ВСТУП

У процесі розвитку науково-технічного прогресу відбувається видозміна й ускладнення взаємовідношень людського суспільства і навколишнього його природного середовища. Практично всі створені людиною технології характеризуються, з одного боку, споживанням ресурсів біосфери, а з іншого боку – збільшенням обсягів промислових відходів, що повертаються в навколишнє середовище. Рівень розвитку продуктивних сил у даний час став настільки високим, що можна з повною підставою говорити про визначальний вплив техногенної діяльності людини на стан навколишнього природного середовища. Класичними прикладами такого негативного впливу в глобальному масштабі є руйнування озонового шару планети і парниковий ефект, що по своїй суті є результатом техногенної діяльності людини.

Погіршення якості навколишнього середовища в результаті економічної діяльності людини послужило підставою для виникнення цілого ряду концепцій, домінантою яких є не тільки гальмування темпів науково-технічного прогресу чи обмеження економічного розвитку, але і, більш того, робляться заклики до невтручання в природу. Слід зазначити, що автори зазначених концепцій «забувають» одну непорушну істину: основною метою економічного розвитку цивілізації є забезпечення безпеки людства.

Метою курсу «Екологічне право» є придбання теоретичних знань і формування стійких практичних навичок застосування законодавства в галузы раціонального природокористування, охорони навколишнього природного середовища і забезпечення екологічної безпеки населення України. Екологічне виховання, засноване на ідеї гармонічних взаємовідносин людини і природи, відповідальності за її зберігання для майбутніх поколінь, є найважливішою функцією держави в області утворення. Найважливішою передумовою рішення екологічних проблем у країні є цілеспрямоване підготування висококваліфікованих спеціалістів у різноманітних галузях народного господарства, що володіють глибокими знаннями по всьому спектрі питань взаємодії сумпыльства і природи, особливо в сфері управління і прийняття екологічно значимих господарських рішень.

Виконання практичних знань і аналіз конкретних ситуацій дозволить студентам опанувати навичками застосування екологічного законодавства, підготування необхідних документів, проектів рішень із дозволу екологічних і пов'язаних із ними майнових суперечок.

Основним завданням курсу екологічного права є:

- визначення та обґрунтування необхідності поглибленого вивчення еколого-правових понять і категорій, засобів правового регулювання різноманітних процесів у сфері екології;

- з’ясування студентами теоретичного змісту предмета та методології екологічного права, його норм, принципів, системи, особливостей виникнення та розвитку еколого-правових відносин;

- опанування навиками практичного застосування методики правового регулювання при здійсненні професійної діяльності за фахом;

- вивчення основних положень та вимог нормативно-правової бази регулювання екологічних правовідносин, починаючи з Конституції України і закінчуючи локальними нормативними актами (наказами, положеннями, інструкціями, розпорядженнями) компетентних органів у галузі екологічного законодавства;

- набуття вмінь самостійно аналізувати стан сучасної еколого-правової політики, прогнозувати тенденції її розвитку, спираючись на законодавчу базу, аналіз політичних документів, наукових джерел.

Таким чином, дисципліна «Екологічне право» у навчальному процесі повинна сприяти поширенню правосвідомості майбутніх фахівців у галузі екології, підвищенню їх загальної і правової культури, формуванню поваги до закону. Місце та значення цієї дисципліни полягає, також в тому, що вона є підставою для формування у студентів комплексного, системного бачення екологічних процесів та явищ через призму еколого-правових норм і еколого-правової відповідальності, формує у студентів поняття неможливості здійснення будь-якої екологічної діяльності за межами існуючого законодавства.

Дисципліна вивчається в об’ємі 100 годин: 54 години аудиторної роботи, у тому числі 36 годин лекційних та 18 годин семінарських занять; 23 години самостійної та 23 години індивідуальної роботи.

Навчально-методичний комплекс дисципліни містить навчальну та робочу навчальну програми дисципліни «Екологічне право», курс лекцій, методичні рекомендації для проведення семінарських занять та для організації самостійної роботи студентів, методичні вказівки і тематики науково-дослідницьких робіт студентів, засоби діагностики якості вищої освіти ( тестові завдання для модульного контролю, перелік питань до підсумкового контролю знань студентів). Структура дисципліни побудована із 2 залікових модулів.

МОДУЛЬ 1 складається із чотирьох тем, в яких розглядається загальнотеоретичний матеріал, вивчення якого сприятиме розумінню предмета, принципів, методів, системи, джерел екологічного права, а також питання, які стосуються правового статусу суб’єктів екологічного права: їх права та обов’язки, гарантії здійснення цих прав. До даної частини курсу належать також такі теми, як: право власності на природні ресурси та право природокористування.

МОДУЛЬ 2 містить чотири теми, в яких розкриваються питання правового регулювання охорони навколишнього природного середовища та забезпечення екологічної безпеки; управління у галузі природокористування та охорони довкілля, а також розглядаються поняття та загальні складові економіко-правового механізму у галузі екології. До цього модуля також належать питання визначення загальних положень юридичної відповідальності у газі екології.

МОДУЛЬ 3 складається з семи тем, які розкривають особливості правового режиму використання та охорони окремих видів природних ресурсів (земель, надр, водних та лісових ресурсів, тваринного світу, атмосферного повітря, а також територій і об’єктів природно-заповідного фонду).

При підготовці навчально-методичного посібника використовувались роботи Ю.С. Шемшученка, Н.Р. Малишевої, О.О. Погрібного, В.К. Попова, М.В. Шульги, В.В. Костицького, Г.І. Балюк та ін.

 

 

НАВЧАЛЬНА ПРОГРАМА ДИСЦИПЛІНИ «ЕКОЛОГІЧНЕ ПРАВО»

Заліковий модуль 1. ЗАГАЛЬНА ЧАСТИНА ЕКОЛОГІЧНОГО

ПРАВА

Змістовий модуль 1.

Предмет, метод та джерела екологічного права

Поняття, предмет і метод екологічного права.

Джерела екологічного права.

Принципи екологічного права. Його зв’язок з іншими галузями права.

Система екологічного права.

 

Змістовий модуль 2.

Основні екологічні права та обов’язки громадян

Поняття і види екологічних прав громадян.

Співвідношення екологічних прав та екологічних інтересів.

Обов’язки громадян в сфері екології та їх загальна характеристика.

Гаранті здійснення громадянами їх екологічних прав та основні засоби їх захисту.

Змістовий модуль 3.

Право власності на природні ресурси

Поняття та зміст права власності на природні ресурси.

Форми, суб’єкти та об’єкти права власності на природні ресурси.

Підстави виникнення та підстави припинення права власності на природні ресурси.

Захист права власності на природні ресурси.

 

Змістовий модуль 4.

Право природокористування

Поняття та види права природокористування.

Суб’єкти та об’єкти права природокористування.

Підстави виникнення та підстави припинення права природокористування.

Зміст права природокористування.

 

Заліковий модуль 2. ЗАГАЛЬНА ЧАСТИНА ЕКОЛОГІЧНОГО

ПРАВА

Змістовий модуль 5.

Правові засоби охорони довкілля та забезпечення

Екологічної безпеки

Поняття і види екологічної безпеки.

Співвідношення понять «охорона навколишнього природного середовища» та «забезпечення екологічної безпеки».

Правові методи забезпечення екологічної безпеки.

 

Змістовий модуль 6.

Правове регулювання управління природокористуванням та охороною навколишнього середовища

Поняття та види управління в області природокористування й охорони навколишнього середовища.

Класифікація органів, що здійснюють управління природокористуванням і охороною природного середовища.

Функції управління в області екології.

Загальна характеристика діяльності суспільних об'єднань в області охорони навколишнього середовища.

Змістовий модуль 7.

Економіко-правовий механізм в сфері екології

Поняття і загальна характеристика економіко-правового механізму природокористування й охорони навколишнього середовища.

Правові форми платежів у сфері екології і порядок їх розподілу.

Економіко-правове стимулювання в системі охорони навколишнього природного середовища і природокористування.

Змістовий модуль 8.

Відповідальність за порушення екологічного законодавства

Поняття та види юридичної відповідальності за порушення екологічного законодавства.

Поняття та класифікація екологічних правопорушень в області природокористування, в сфері охорони навколишнього середовища та забезпечення екологічної безпеки.

Дисциплінарна та цивільно-правова відповідальність за екологічні правопорушення.

Адміністративна відповідальність у галузі екології.

Кримінальна відповідальність за екологічні злочини

Заліковий модуль 2. ОСОБЛИВА ЧАСТИНА ЕКОЛОГІЧНОГО ПРАВА

Змістовий модуль 9.

Правовий режим використання та охорони земель

Поняття та особливості правового режиму використання та охорони земель, склад земельного фонду.

Право власності на землю в Україні.

Право використання земельних ресурсів: поняття, суб’єкти, об’єкти, зміст, підстави виникнення та підстави припинення відносин землекористування.

Правовий режим регулювання орендних правовідносин.

Правове регулювання охорони земель. Управління земельними ресурсами.

Особливості юридичної відповідальності за порушення земельного законодавства.

Змістовий модуль 10.

Правовий режим використання та охорони надр

Поняття правового режиму використання, відтворення та охорони надр.

Право власності на надра в Україні.

Правове регулювання відносин надрокористування.

Управління галузі використання, відтворення та охорони надр.

Відповідальність за порушення законодавства про надра і основні напрямки її застосування.

 

Змістовий модуль 11.

Правовий режим використання та охорони вод

Поняття правового режиму використання, відтворення та охорони вод, склад водного фонду України.

Право власності на водні об’єкти.

Правове регулювання відносин водовикористання.

Правові заходи що до охорони вод.

Особливості управління в області використання, відтворення та охорони вод.

Юридична відповідальність за порушення водного законодавства.

 

Змістовий модуль 12.

Правовий режим використання та охорони лісів

Поняття правового режиму використання, відтворення та охорони лісів, склад лісного фонду України, групи лісів.

Право власності на лісні ресурси. Правове регулювання відносин лісокористування.

Основні напрямки в області охорони лісів.

Управління лісними ресурсами та органи його здійснення.

Відповідальність за порушення лісного законодавства.

 

Змістовий модуль 13.

Правовий режим використання та охорони об’єктів

Тваринного світу

Право власності на тваринний світ і право користування об'єктами тваринного світу. Правові заходи охорони тваринного світу. Управління у галузі користування тваринним світом і в сфері його охорони.

РОБОЧА НАВЧАЛЬНА ПРОГРАМА

Структура залікового кредиту дисципліни Назва змістового модулю Кількість годин Форма… Розподіл дисципліни на змістові модулі,

КУРС ЛЕКЦІЙ

НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ «ЕКОЛОГІЧНЕ ПРАВО»

ЗАЛІКОВИЙ МОДУЛЬ 1.

ЗАГАЛЬНА ЧАСТИНА ЕКОЛОГІЧНОГО ПРАВА

Змістовий модуль 1.

ПРЕДМЕТ, МЕТОД І ДЖЕРЕЛА ЕКОЛОГІЧНОГО ПРАВА

(2 год.)

 

План

 

Поняття, предмет і метод екологічного права.

Джерела екологічного права.

Принципи екологічного права. Його зв'язок з іншими галузями права.

Система екологічного права.

Загальні поняття та терміни: предмет екологічного права,метод екологічного права, загальнонаукові методи екологічного права, галузеві методи…   1.1. Поняття, предмет і метод екологічного права

Джерела екологічного права

Під джерелами екологічного права варто розуміти нормативно-правові акти, що містять норми, що регулюють відношення в галузі раціонального й ефективного використання природних ресурсів, охорони навколишнього природного середовища і забезпечення екологічної безпеки населення.

У наукових колах проходить достатньо пожвавлена дискусія, що стосується проблеми класифікації джерел екологічного права. Деякі пропонують класифікувати джерела екологічного права по загальнотеоретичному принципу, тобто розподілити їх по таких категоріях: правовий звичай, правовий прецедент, нормативно-правовий акт, міжнародний договір, юридична доктрина і т.д.

Аналізуючи й узагальнюючи всі дослідження, здійснювані в даному напрямку, автор пропонує таку класифікацію джерел екологічного права.

По юридичній чинності: закони і підзаконні акти

Закон являє собою нормативно-правовий акт, прийнятий вищим представницьким органом державної влади. Як приклад можна призвести Закон України «Про охорону навколишнього природного середовища».

Підзаконними актами є всі інші нормативно-правові документи, прийняті Президентом України, Кабінетом Міністрів і органами виконавчої влади, міністерствами, відомствами й органами місцевого самоврядування.

По предмету правового регулювання: загальні і спеціальні.

Характеризуючи загальні джерела екологічного права, слід зазначити, що предмет їх регулювання охоплює не тільки еколого-правові відношення, але також і ті, що пов’язані з ними прямо або побічно. Таким нормативним актом є, наприклад, Конституція України.

Спеціальні джерела екологічного права регулюють виключно відношення в галузі раціонального використання природних ресурсів, охорони навколишнього середовища і забезпечення екологічної безпеки населення.

По характеру правового регулювання: матеріальні і процесуальні.

Нормативно-правові акти матеріального характеру - це акти, що містять матеріальні норми, тобто фіксуючі ті або інші положення правового статусу визначених суб'єктів еколого-правових відношень, наприклад, норми, що закріплюють права, обов'язки і відповідальність громадян.

Джерела екологічного права процесуального характеру містять процесуальні норми, тобто норми, за допомогою яких можуть бути реалізовані положення, закріплені в матеріальних нормах. Як приклад можна призвести порядок надання земель у користування, процедуру розробки нормативів гранично допустимих впливів на навколишнє середовище; проведення державної екологічної експертизи та ін.

За своїм характером: кодифіковані і не кодифіковані.

Некодіфікованими правовими актами є всі інші нормативні документи, що не володіють ознаками кодексу як систематизованого нормативно-правового… Систему джерел екологічного права України утворюють: · Конституція України;

Система екологічного права

Систему будь-якої юридичної науки взагалі і систему екологічного права зокрема доцільно розглядати в трьох аспектах: як галузь права, галузь науки і… При аналізі екологічного права як галузі права рекомендується враховувати, що… При розгляді екологічного права як галузі науки системоутворюючім фактором, буде являться система правових норм, що…

Змістовий модуль 2.

ЕКОЛОГІЧНІ ПРАВА І ОБОВ'ЯЗКИ ГРОМАДЯН

(2 год.)

 

План

 

Поняття і види екологічних прав громадян. Співвідношення екологічних прав та екологічних інтересів.

Обов'язки громадян у сфері екології, їх загальна характеристика.

Гарантії здійснення громадянами своїх екологічних прав і основні засоби їх захисту.

Загальні поняття та терміни: права громадян у галузі екології, екологічні обов’язки громадян, загальні екологічні обов’язки, спеціальні екологічні…   2.1. Поняття и види екологічних прав громадян. Співвідношення екологічних прав та екологічних інтересів

Гарантії здійснення громадянами своїх екологічних прав і основні засоби їх захисту

Отже, під гарантіями реалізації фізичними особами своїх екологічних прав прийнято розуміти систему закріплених у законодавстві методів і засобів, за… Базовий комплекс зазначених гарантій зосереджений в Основному Законі нашої… Відповідно до ст. 13 Конституції України держава також забезпечує захист прав усіх суб'єктів права власності і…

Змістовий модуль 3.

ПРАВО ВЛАСНОСТІ НА ПРИРОДНІ РЕСУРСИ

(2 год.)

 

План

 

Поняття та зміст права власності на природні ресурси.

Форми, суб'єкти та об'єкти права власності на природні ресурси.

Підстави виникнення і підстави припинення права власності на природні ресурси.

Захист права власності на природні ресурси.

3.1. Поняття та зміст права власності на природні ресурси Право власності на природні ресурси являє собою сукупність правових норм, що… Право власності на природні ресурси володіє рядом характерних рис, що відрізняють його від інших інститутів…

Форми, суб’єкти і об’єкти права власності на природні ресурси

У якості суб'єктів права власності на природні ресурси виступають: Суб'єктами права державної власності є: · Кабінет Міністрів України;

Змістовий модуль 4.

ПРАВО ПРИРОДОКОРИСТУВАННЯ

(2 год.)

План

 

Поняття і види права природокористування.

Суб'єкти й об'єкти права природокористування.

Підстави виникнення і підстави припинення права природокористування.

Зміст права природокористування.

 

Загальні поняття та терміни:право природокористування, спеціальне природокористування, загальне природокористування, суб’єкти права природокористування, об’єкти права природокористування, підстави виникнення права природокористування, підстави припинення права природокористування, загальні та спеціальні права природо користувачів, загальні та спеціальні обов’язки природо користувачів.

 

Поняття і види права природокористування

Такі норми зосереджені в спеціальних нормативно-правових актах, що регламентують так називані природноресурсові відношення: земельному, водному,… Здійснення природокористування в Україні базується на системі принципів, що… 1) право природокористування є похідним від права власності: про наявність даного принципу доцільно вести мову тоді,…

Зміст права природокористування

Зміст права природокористування являє собою сукупність встановлених законом прав і обов'язків суб'єктів, що здійснюють зазначені правомочності в галузі ефективного і раціонального використання природних ресурсів, охорони навколишнього середовища і забезпечення екологічної безпеки населення.

Узагальнюючи положення окремих нормативно-правових документів, можна визначити найбільше характерні права й обов'язки користувачів природними ресурсами.

До основних слід віднести такі права природокористувачів:

·використовувати природні ресурси відповідно до їх цільового призначення;

·використовувати в повному обсязі корисні властивості окремих природних об'єктів;

·передавати природні ресурси у встановленому законом порядку у вторинне користування;

·здійснювати у встановленому порядку загальне і спеціальне природокористування;

·одержувати компенсацію за поліпшення якості природних ресурсів у випадку їх вилучення;

·користуватися пільгами при оподатковуванні у випадку здійснення заходів щодо відтворення й охорони природних ресурсів;

·одержувати пільгове кредитування на здійснення заходів щодо відтворення й охорони природних об'єктів;

·одержувати прибутки від експлуатації природного об'єкта та ін.

Законодавство регламентує такі обов'язки природокористувачів:

·забезпечувати використання природних ресурсів відповідно до їх цільового призначення;

·раціонально, економно й ефективно використовувати природні
ресурси;

·впроваджувати нові технології в процесі використання конкретних природних об'єктів;

·додержуватися дотримання термінів природокористування;

·не припускати безгосподарського використання відповідних природних об'єктів;

·своєчасно вносити плату за спеціальне використання природних ресурсів;

·не припускати зниження якісних показників конкретного природного об'єкта та ін.

Природокористувачі здійснюють перераховані вище права й обов'язки відповідно до положень, встановлених у спеціальних еколого-правових нормативних актах.

ЗАЛІКОВИЙ МОДУЛЬ 2.

ЗАГАЛЬНА ЧАСТИНА ЕКОЛОГІЧНОГО ПРАВА

 

Змістовий модуль 5.

ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ

ЕКОЛОГІЧНОЇ БЕЗПЕКИ

(2 год.)

 

План

 

Поняття і види екологічної безпеки.

Співвідношення понять «охорона навколишнього середовища» і «забезпечення екологічної безпеки».

Правові методи забезпечення екологічної безпеки.

 

Загальні поняття та терміни: екологічна безпека, рівень екологічної безпеки, забезпечення екологічної безпеки, охорона навколишнього природного середовища, зони і території особливої охорони.

 

Поняття і види екологічної безпеки

Безпеку слід розглядати з правової точки зору, у першу чергу, як соціальну категорію, властиву людському суспільству і формовану в межах даних… Отже, під екологічною безпекою з правової точки зору слід розуміти: · захист життя і здоров'я людини (людства) від наслідків її техногенної діяльності і негативних впливів природного…

Змістовий модуль 6.

ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ УПРАВЛІННЯ В ГАЛУЗІ

ПРИРОДОКОРИСТУВАННЯ І ОХОРОНИ НАВКОЛИШНЬОГО

СЕРЕДОВИЩА

(2 год.)

План

 

Поняття і види управління в галузі природокористування й охорони навколишнього середовища.

Класифікація органів, що здійснюють управління природокористуванням і охороною природного середовища.

Функції управління в галузі екології.

Загальна характеристика діяльності громадських об’єднань в галузі охорони навколишнього середовища.

 

Загальні поняття та терміни: загальне управління у галузі екології, спеціальне управління у галузі екології, функції управління у галузі екології, органи загальної компетенції, органи спеціальної компетенції, органи місцевого самоврядування, громадські об’єднання, екологічна експертиза, екологічний моніторинг, екологічне прогнозування, екологічний контроль, екологічне інформування, стандартизація та нормування у галузі екології.

Поняття і види управління у галузі природокористування і охорони навколишнього середовища

Управління природокористуванням і охороною навколишнього природного середовища здійснюється на підставі спеціалізованих принципів, у числі яких… · законність означає, що кожний суб'єкт, який здійснює управління… · комплексний підхід до рішення питань раціонального природокористування й охорони навколишнього природного…

Класифікація органів, що здійснюють управління природокористуванням і охороною природного середовища

Органи управління в галузі екології - це юридично відособлені державні і самоврядні власні структури, уповноважені здійснювати відповідно до вимог… Органи, що здійснюють управління в галузі природокористування й охорони… 1. Органи загальної компетенції - це діючи на підставі положень, передбачених законодавством, органи державної…

Функції управління у галузі екології

1. Моніторинг навколишнього природного середовища. Ст. 22 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» передбачає створення в… 2. Екологічне прогнозування являє собою діяльність спеціально уповноважених… Порядок реалізації даної функції регламентується ст. 22 цього ж Закону і визначає, що спеціально уповноважені державні…

Змістовий модуль 7.

ЕКОНОМІКО-ПРАВОВИЙ МЕХАНІЗМ У ГАЛУЗІ ЕКОЛОГІЇ

(2 год.)

План

 

Поняття і загальна характеристика економіко-правового механізму природокористування й охорони навколишнього середовища.

Правові форми зборів у сфері екології.

Економіко-правове стимулювання в системі охорони навколишнього природного середовища і природокористування.

Загальні поняття та терміни: економіко-правовий механізм у галузі екології, збори у сфері екології, збори за понадлімітне використання природних…   7.1. Поняття і загальна характеристика економіко-правового механізму природокористування і охорони навколишнього…

Правові форми зборів у сфері екології

Відповідно до законодавства України у нас існують такі форми зборів у сфері екології у виді плати: · за спеціальне використання природних ресурсів; · забруднення навколишнього природного середовища;

Змістовий модуль 8.

ЮРИДИЧНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ У ГАЛУЗІ ЕКОЛОГІЇ

(2 год.)

План

 

Поняття і загальна характеристика юридичної відповідальності в сфері екології.

Поняття і склад екологічного правопорушення.

Дисциплінарна і цивільно-правова відповідальність за порушення вимог екологічного законодавства.

Адміністративна відповідальність в галузі екології.

Загальна характеристика кримінальної відповідальності за екологічні злочини.

Загальні поняття та терміни: юридична відповідальність у галузі екології, екологічне правопорушення, цивільно-правова відповідальність у сфері…   8.1. Поняття і загальна характеристика юридичної відповідальності у сфері екології

ОСОБЛИВА ЧАСТИНА ЕКОЛОГІЧНОГО ПРАВА

 

Змістовий модуль 9.

ПРАВОВИЙ РЕЖИМ ВИКОРИСТАННЯ І ОХОРОНИ ЗЕМЕЛЬ

(4 год.)

План

 

Поняття правового режиму використання й охорони земель. Склад земельного фонду України.

Право власності на землю.

Право землекористування.

Правові заходи охорони земель.

Організація управління в галузі землекористування й охорони земельних ресурсів.

Відповідальність за порушення земельного законодавства.

 

Загальні поняття та терміни: правовий режим використання земель, правовий режим охорони земель, земельний фонд України, право власності на землю, право землекористування, правові заходи охорони земель, управління у галузі землекористування та охорони земель, юридична відповідальність за порушення земельного законодавства.

 

Поняття правового режиму використання і охорони земель. Склад земельного фонду України

Як юридична категорія земля позначається як поверхня земного шару, що знаходиться в межах державних меж України. У цьому змісті земля вимірюється… Правовий режим земельних відношень містить у собі використання й охорону… Право землекористування являє собою сукупність правових норм, що регулюють порядок і умови раціонального й ефективного…

Право власності на землю

У відповідності зі ст. 80 ЗК України суб'єктами права власності на землю є: · громадяни і юридичні особи - на землі приватної власності; · територіальні громади, що реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування - на землі…

Право землекористування

Земельне законодавство України визначає підстави і порядок придбання права на землю громадянами і юридичними особами. Ст. 116 ЗК України передбачає,… Зазначена стаття також встановлює, що безкоштовна передача земельних ділянок у… · приватизації земельних ділянок, що знаходяться у користуванні громадян;

Правові заходи охорони земель

Ст. 163 ЗК України передбачає, що завданням охорони земель є забезпечення і відтворення земельних ресурсів, екологічної цінності природних і… · обґрунтування і забезпечення досягнення раціонального землекористування; … · захист сільськогосподарських угідь, лісових земель і чагарників від необґрунтованого їхнього вилучення для інших…

Організація управління у галузі землекористування і охорони земельних ресурсів

· планування використання земель; · контроль за використанням і охороною земель; · моніторинг;

План

 

Поняття правового режиму використання й охорони надр. Законодавство України про надра.

Право власності на надра і право надрокористування.

Правові заходи охорони надр.

Управління надрокористуванням і охороною надр.

Відповідальність за порушення законодавства про надра.

 

Загальні поняття та терміни: правовий режим використання надр, правовий режим охорони надр, державний фонд надр України, право власності на надра, право надрокористування, правові заходи охорони надр, управління у галузі надрокористування та охорони надр, юридична відповідальність за порушення законодавства про надра.

Поняття правового режиму використання та охорони надр. Законодавство України про надра

З вищесказаного випливає, що надра не мають чітко позначеної нижньої межі, а простираються всередину до ядра Землі. Таким чином, утвориться конус,… З усього вищевикладеного можна зробити висновок, що правовий режим… В Україні відношення, пов'язані з використанням і охороною надр регламентуються Конституцією України, Законом України…

Право власності на надра і право надрокористування

З усього вищевикладеного можна зробити висновок про те, що на території України надра можуть даватися тільки у користування. Здійснювати це право… Надра надаються у користування для таких цілей: · геологічного вивчення, у тому числі дослідницько-промислової розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного…

Правові заходи охорони надр

Ст. 56 КпН України передбачає, що основними вимогами в галузі охорони надр є: · забезпечення повного і комплексного геологічного вивчення надр; · дотримання встановленого законодавством порядку надання надр у користування і недопущення самовільного користування…

Управління надрокористуванням і охороною надр

Однієї з основних функцій державного управління в галузі використання й охорони надр є здійснення державного контролю. Державний контроль і нагляд… Державний контроль за геологічним вивченням надр (державний геологічний… Державний нагляд за веденням робіт з геологічного вивчення надр, їх використанням і охороною, а також використанням і…

План

 

Поняття правового режиму використання й охорони вод. Водний фонд України.

Право власності на водні об'єкти і право водокористування.

Правові заходи охорони вод.

Управління водокористуванням і охороною вод.

Відповідальність за порушення законодавства про водні ресурси.

 

Загальні поняття та терміни: правовий режим використання вод, правовий режим охорони вод, водний фонд України, право власності на води, право водокористування, правові заходи охорони вод, управління у галузі водокористування та охорони вод, юридична відповідальність за порушення водного законодавства.

 

Поняття правового режиму використання та охорони вод. Водний фонд України

Основним джерелом, що регулює зазначену групу суспільних відносин, є Водний Кодекс України, що (у комплексі з заходами організаційного, правового,… Крім вищевказаного Водного Кодексу України, правовідносини в галузі… Стаття 3 ВК України встановлює, що усі води (водні об'єкти) на території України складають її водний фонд. До водного…

Право власності на водні об’єкти і право водокористування

З усього вищевикладеного можна зробити висновок, що водні об'єкти на території України можуть даватися тільки у користування. Порядок здійснення… Законодавство встановлює, що водокористувачі можуть бути первинними і… Первинні водокористувачі мають власні водозабірні спорудження і відповідне устаткування для забору води.

Правові заходи охорони вод

1) створення водоохоронних зон, прибережних захисних смуг, смуг відводу, берегових смуг водних шляхів і зон санітарної охорони; 2) безпосередньо охорона вод від забруднення, засмічення і виснаження; 3) попередження шкідливого впливу на води, а також аварій на водних об'єктах і ліквідація їхніх наслідків.

Управління водокористуванням та охороною вод

У відповідності зі ст. 13 ВК України, державне управління в галузі використання й охорони вод і відтворення водних ресурсів здійснюють: Кабінет… Основними функціями управління в галузі використання й охорони вод є: 1) контроль за використанням і охороною вод і відтворенням водних ресурсів;

Змістовий модуль 12.

ПРАВОВИЙ РЕЖИМ ВИКОРИСТАННЯ І ОХОРОНИ ЛІСІВ

(2 год.)

План

 

Поняття правового режиму використання й охорони лісів. Склад лісового фонду України. Групи лісів.

Право власності на лісові ресурси і право лісокористування.

Правові заходи охорони лісів.

Управління лісокористуванням і охороною лісів.

Відповідальність за порушення законодавства про лісові ресурси.

Загальні поняття та терміни: правовий режим використання лісів, правовий режим охорони лісів, лісовий фонд України, групи лісів, право власності на лісові ресурси, право лісокористування, правові заходи охорони лісів, управління у галузі лісокористування та охорони лісів, юридична відповідальність за порушення лісового законодавства.

 

Поняття правового режиму використання й охорони лісів. Склад лісового фонду України. Групи лісів

Правовий режим використання й охорони лісів являє собою систему правових норм, що регулюють суспільні відносини в сфері використання, відтворення й… Лісові відношення в Україні регулюються Лісовим Кодексом України, Законом… Ст. 2 Лісового Кодексу України (далі - ЛК України) визначає, що в якості основної задачі лісового законодавства…

Правові заходи охорони лісів

Далі в цій статті визначається коло повноважень вищевказаних органів. Зокрема, мова йде про те, що місцеві Ради, а також Уряд Автономної Республіки… · щорічно організовують розробку і здійснення лісокористувачами заходів… · залучають для гасіння лісових пожеж населення, протипожежну техніку і транспортні засоби підприємств, установ і…

Управління лісокористуванням та охороною лісів

Відповідно до законодавства, що регулює відношення в галузі використання, відтворення й охорони лісів, основними функціями управління є: · контроль за охороною, захистом, використанням і відтворенням лісів; · лісоустрій;

Змістовий модуль 13.

ПРАВОВИЙ РЕЖИМ ВИКОРИСТАННЯ І ОХОРОНИ ТВАРИННОГО СВІТУ

(2 год.)

План

Поняття правового режиму використання й охорони тваринного світу. Завдання законодавства України про тваринний світ.

Право власності на тваринний світ і право користування об'єктами тваринного світу.

Правові заходи охорони тваринного світу.

Управління в галузі користування тваринним світом і в сфері його охорони.

Відповідальність за порушення законодавства про тваринний світ.

 

Загальні поняття та терміни: правовий режим використання тваринного світу, правовий режим охорони тваринного світу, тваринний світ України, право власності на тваринний світ, право користування тваринним світом, правові заходи охорони тваринного світу, управління у галузі користування та охорони тваринного світу, юридична відповідальність за порушення законодавства про тваринний світ.

Поняття правового режиму використання та охорони тваринного світу Завдання законодавства України про тваринний світ

Відношення в галузі охорони, використання і відтворення тваринного світу, об'єкти якого знаходяться в стані природної свободи, у неволі або… У відповідності зі ст. 3 Закону України «Про тваринний світ» об'єктами… · дикі тварини - хордові, у тому числі хребцеві (ссавці, птиця, плазуни, земноводні, риби й інші) і безхребетні…

Правові заходи охорони тваринного світу

Ст. 37 Закону України «Про тваринний світ» визначає, що охорона тваринного світу здійснюється шляхом проведення таких заходів: 1. Встановлення правил і науково обґрунтованих норм охорони, раціонального… 2. Встановлення заборон і обмежень при використанні об'єктів тваринного світу. З метою зберігання і відтворення…

Управління у галузі використання тваринного світу та у сфері його охорони

Основними функціями органів, що здійснюють управління в галузі охорони, використання і відтворення об'єктів тваринного світу, є: · моніторинг; · державний облік і кадастр тваринного світу;

Змістовий модуль 14.

ПРАВОВИЙ РЕЖИМ ОХОРОНИ АТМОСФЕРНОГО ПОВІТРЯ

(2 год.)

План

Атмосферне повітря як об'єкт еколого-правового регулювання. Правовий режим його використання.

Правове регулювання управління в галузі охорони атмосферного повітря.

Правові заходи охорони атмосферного повітря.

Правопорушення в галузі охорони атмосферного повітря і відповідальність за їх вчинення.

Загальні поняття та терміни: атмосферне повітря, правовий режим використання атмосферного повітря, правовий режим охорони атмосферного повітря, право користування атмосферним повітрям, правові заходи охорони атмосферного повітря, управління у галузі користування та охорони атмосферного повітря, юридична відповідальність за порушення законодавства про атмосферне повітря.

Атмосферне повітря як об'єкт еколого-правового регулювання. Правовий режим його використання

Таким чином, правовий режим охорони атмосферного повітря являє собою систему правових норм, що регулюють суспільні відносини в галузі раціонального… Відношення в галузі охорони і використання атмосферного повітря в Україні… Закон України «Про охорону атмосферного повітря» спрямований на зберігання і відтворення природного стана атмосферного…

Правові заходи охорони атмосферного повітря

Законодавством України передбачаються різноманітні заходи, здійснення яких спрямовано на забезпечення охорони атмосферного повітря. Зокрема, ст. 11… Слід зазначити, що у відповідності зі ст. 12 Закону України «Про охорону… Поряд із цим законодавство також передбачає порядок регулювання шкідливих впливів на атмосферне повітря при…

Змістовий модуль 15.

ПРАВОВИЙ РЕЖИМ ВИКОРИСТАННЯ І ОХОРОНИ ТЕРИТОРІЙ І ОБ'ЄКТІВ ПРИРОДНО-ЗАПОВІДНОГО ФОНДУ

(2 год.)

План

 

Поняття і склад природно-заповідного фонду України.

Загальна характеристика правового режиму використання й охорони територій і об'єктів природно-заповідного фонду.

Правові заходи охорони територій природно-заповідного фонду.

Управління в галузі використання й охорони територій і об'єктів природно-заповідного фонду.

Відповідальність за порушення законодавства про природно-заповідний фонд.

Загальні поняття та терміни: правовий режим використання природно-заповідного фонду, правовий режим охорони природно-заповідного фонду, склад природно-заповідного фонду України, право користування територіями природно-заповідного фонду, правові заходи охорони природно-заповідного фонду, управління у галузі користування та охорони природно-заповідним фондом, юридична відповідальність за порушення законодавства про природно-заповідний фонд.

 

Поняття і склад природно-заповідного фонду України

Таким чином, відношення в галузі охорони і використання територій і об'єктів природно-заповідного фонду, а також відтворення його природних… Основним нормативно-правовим документом, що регламентує порядок функціонування… У відповідності зі ст. 3 Закону України «Про природно-заповідний фонд» до природно-заповідні фонди України належать: …

Загальна характеристика правового режиму використання й охорони територій і об'єктів природно-заповідного фонду

Правовий режим функціонування територій і об'єктів природно-заповідного фонду також містить у собі право власності і право користування… Ст. 9 Закону України «Про природно-заповідний фонд» встановлює основні види… · використання в природоохоронних цілях;

Правові заходи охорони територій природно-заповідного фонду

Для більш ефективного забезпечення охорони територій і об'єктів природно-заповідного фонду законодавством передбачається створення охоронних зон… Далі зазначена стаття визначає, що розміри охоронних зон встановлюються… Стаття 40 Закону України «Про природно-заповідний фонд» встановлює основні вимоги, запропоновані до режиму охоронних…

Управління в галузі використання й охорони територій і об'єктів природно-заповідного фонду

Ст. 12 Закону України «Про природно-заповідний фонд» встановлює порядок управління територіями й об'єктами природно-заповідного фонду. Зокрема,… До складу спеціальної адміністрації по управлінню територіями й об'єктами… Також вищевказана стаття передбачає, що управління територіями й об'єктами природно-заповідного фонду, для яких не…

Відповідальність за порушення законодавства про природно-заповідний фонд

· використання територій і об'єктів природно-заповідного фонду не по цільовому призначенню, а також порушення вимог проектів створення й… · здійснення в межах територій і об'єктів природно-заповідного фонду, їхніх… · організація на територіях і об'єктах природно-заповідного фонду, у їхніх охоронних зонах господарської діяльності…

МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ

ДЛЯ ПРОВЕДЕННЯ СЕМІНАРСЬКИХ ЗАНЯТЬ

  Мета семінарських занять: практичне засвоєння студентами теоретичного курсу;… При підготовці до семінарських занять необхідно:

ЗАГАЛЬНА ЧАСТИНА ЕКОЛОГІЧНОГО ПРАВА

Змістовий модуль 1.

Предмет, метод та джерела екологічного права

1. Поняття, предмет і метод екологічного права. 2. Джерела екологічного права.

Літературні джерела

2. Екологічне право України. / За ред. Ю.С. Шемшученко. – К.: Юридична думка, 2005. – 848 с. 3. Барбашова Н.В. Екологічне право України: Навч. пос. – Донецьк: Апекс,… 4. Барбашова Н.В. Экологическое право: курс лекций. – Донецк: ДонГАУ, 2002. – 279 с.

Змістовий модуль 2.

Основні екологічні права та обов’язки громадян

1. Поняття і види екологічних прав громадян. Співвідношення екологічних прав… 2. Обов’язки громадян в сфері екології та їх загальна характеристика.

Літературні джерела

2. Конституція України // Відомості ВР України. – 1996. – № 30. – Ст. 141. 3. Про охорону навколишнього природного середовища: Закон України: прийнятий… 4. Екологічне право України. / За ред. Ю.С. Шемшученко. – К.: Юридична думка, 2005. – 848 с.

Змістовий модуль 3.

Право власності на природні ресурси(1 год.)

1. Поняття та зміст права власності на природні ресурси.

2. Форми, суб’єкти та об’єкти права власності на природні ресурси.

3. Підстави виникнення та підстави припинення права власності на природні ресурси.

4. Захист права власності на природні ресурси.

 

Питання для самоконтролю знань студентів, підготовки рефератів:

1. Поняття права власності на природні ресурси.

2. Основні форми, суб’єкти та об’єкти права власності на природні ресурси.

3. Зміст права власності на природні ресурси.

4. Підстави виникнення права власності на природні ресурси.

5. Підстави припинення права власності на природні ресурси.

 

Завдання для індивідуальної роботи:

1. Назвіть особливості природних ресурсів як об'єктів права власності.

2. Назвіть способи захисту та охорони права власності на природні ресурси.

3. Вкажіть особливості права власності на природні ресурси.

4. Вкажіть особливості виникнення права власності на землю та інші природні ресурси.

 

Літературні джерела

2. Про охорону навколишнього природного середовища: Закон України: прийнятий 25.06.1991 // Відомості ВР України. – 1991. – № 41. – Ст. 546. 3. Екологічне право України. / За ред. Ю.С. Шемшученко. – К.: Юридична думка,… 4. Барбашова Н.В. Екологічне право України: Навч. пос. – Донецьк: Апекс, 2003. – 392 с.

Змістовий модуль 4.

Право природокористування(1 год.)

1. Поняття та види права природокористування.

2. Суб’єкти та об’єкти права природокористування.

3. Підстави виникнення та підстави припинення правап природокористування.

4. Зміст права природокористування.

 

Питання для самоконтролю знань студентів, підготовки рефератів:

1. Право природокористування: поняття та основні види.

2. Суб’єкти та об’єкти права природокористування.

3. Зміст права природокористування та його складові частини.

4. Підстави виникнення права природокористування.

5. Підстави та умови припинення відносин природокористування.

6. Порівняльний аналіз права власності на природні ресурси та права природокористування.

Завдання для індивідуальної роботи:

1. Складіть схему: основні права та обов'язки природокористувачів.

2. Складіть схему: гарантії права природокористування.

3. Складіть схему: економічне стимулювання раціонального природокористування.

4. Складіть схему: правове стимулювання раціонального природокористування.

Літературні джерела

2. Про охорону навколишнього природного середовища: Закон України: прийнятий 25.06.1991 // Відомості ВР України. – 1991. – № 41. – Ст. 546. 3. Про основні напрямки державної політики України в галузі охорони… 4. Положення про порядок видачі дозволів на спеціальне використання природних ресурсів і встановлення лімітів…

ЗАГАЛЬНА ЧАСТИНА ЕКОЛОГІЧНОГО ПРАВА

Змістовий модуль 5.

Правові засоби охорони довкілля та забезпечення

1. Поняття і види екологічної безпеки. 2. Співвідношення понять “охорона навколишнього природного середовища” та “забезпечення екологічної безпеки”.

Літературні джерела

2. Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку: Закон України: прийняти 08.02.1995 // Відомості ВР України. – 1995. – № 12. – Ст. 81. … 3. Про поводження з радіоактивними відходами: Закон України: прийняти… 4. Концепція (основи державної політики) національної безпеки України: Постанова ВР України від 16.01.1997 //…

Змістовий модуль 6.

Правове регулювання управління природокористуванням та охороною навколишнього середовища

1. Поняття та види управління в області природокористування й охорони… 2. Класифікація органів, що здійснюють управління природокористуванням і охороною природного середовища.

Літературні джерела

2. Про екологічну експертизу: Закон України: прийнятий 09.02.1995 // Відомості ВР України. – 1995. – № 8. – Ст. 54. 3. Про основні напрямки державної політики України в галузі охорони… 4. Про затвердження методики прогнозування наслідків виливу (викиду) небезпечних хімічних речовин при аваріях на…

Змістовий модуль 7.

Економіко-правовий механізм в сфері екології (1 год.)

1. Поняття і загальна характеристика економіко-правового механізму природокористування й охорони навколишнього середовища.

2. Правові форми платежів у сфері екології.

3. Економіко-правове стимулювання в системі охорони навколишнього природного середовища і природокористування.

 

Питання для самоконтролю знань студентів, підготовки рефератів:

1. Поняття економіко-правового механізму в області екології, його загальна характеристика.

2. Нормативно-правові основи регулювання економічних заходів.

3. Планування природокористування і охорони довкілля.

4. Фінансування охорони довкілля.

5. Плата за природокористування.

6. Плата за забруднення довкілля.

7. Екологічне страхування.

8. Заходи економічного стимулювання раціонального природокористування та охорони довкілля.

 

Завдання для індивідуальної роботи:

1. Складіть перелік пільг, що надаються фізичним і юридичним особам при здійсненні ними екологічних заходів.

2. Вкажіть юридичні гарантії економіко-правового характеру механізму у сфері екології.

3. Складіть схему: «Правові форми платежів у сфері екології».

4. Вкажіть органи, що встановлюють нормативи платні за використовування природних ресурсів, ліміти їх використовування.

 

Літературні джерела

2. Про основні напрямки державної політики України в галузі охорони навколишнього середовища, використання природних ресурсів і забезпечення… 3. Про твердження Базових нормативів плати за забруднення навколишньої… 4. Про затвердження порядку визначення зборів і стягнення зборів за забруднення навколишнього природного середовища…

Змістовий модуль 8.

Відповідальність за порушення екологічного

1. Поняття та види юридичної відповідальності за порушення екологічного… 2. Поняття та класифікація екологічних правопорушень в області природовикористання, в сфері охорони навколишнього…

Літературні джерела

2. Кодекс України про адміністративні правопорушення: прийнятий у 1984 р. із змінами та доповненнями на теперішній час. 3. Кримінальний Кодекс України: прийнятий 06.04.2001. 4. Екологічне право України. / За ред. Ю.С. Шемшученко. – К.: Юридична думка, 2005. – 848 с.

ОСОБЛИВА ЧАСТИНА ЕКОЛОГІЧНОГО ПРАВА

 

Змістовий модуль 9.

Правовий режим використання та охорони земель

1. Поняття та особливості правового режиму використання та охорони земель,… 2. Право власності на землю в Україні.

Літературні джерела

2. Земельний Кодекс України: прийнятий 21.10.2001 // Голос України. – № 217-218 от 20.11.2001. 3. Про плату за землю: Закон України від 19.09.1996 // Відомості ВР України.… 4. Про меліорацію земель: Закон України від 14.01.2000, № 1389 – 14.

Змістовий модуль 10.

Правовий режим використання та охорони надр

1. Поняття правового режиму використання, відтворення та охорони надр. 2. Право власності на надра в Україні.

Літературні джерела

2. Гірничий закон України, від 06.10.1999, № 1127-14 // www.rada.gov.ua 3. Про охорону навколишнього природного середовища: Закон України: прийняти… 4. Кодекс України про адміністративні правопорушення: прийнятий у 1984 р. із змінами та доповненнями на теперішній…

Змістовий модуль 11.

Правовий режим використання та охорони вод

  1. Поняття правового режиму використання, відтворення та охорони вод, склад… 2. Право власності на водні об’єкти.

Літературні джерела

2. Про охорону навколишнього природного середовища: Закон України: прийнятий 25.06.1991 // Відомості ВР України. – 1991. – № 41. – Ст. 546. 3. Кодекс України про адміністративні правопорушення: прийняти у 1984 р. із… 4. Кримінальний Кодекс України: прийнятий 06.04.2001.

Змістовий модуль 12.

Правовий режим використання та охорони лісів

1. Поняття правового режиму використання, відтворення та охорони лісів, склад… 2. Право власності на лісні ресурси.

Літературні джерела

2. Про рослинний світ: Закон України № 591 – 14 прийнятий 09.04.1999. 3. Про охорону навколишнього природного середовища: Закон України: прийнятий… 4. Кодекс України про адміністративні правопорушення. К.: Видавничий Дім “Ін Юре”, 2000. – 376 с.

Літературні джерела

2. Про охорону навколишнього природного середовища: Закон України: прийнятий 25.06.1991 // Відомості ВР України. – 1991. – № 41. – Ст. 546. 3. Кодекс України про адміністративні правопорушення. К.: Видавничий Дім “Ін… 4. Кримінальний Кодекс України: прийнятий 06.04.2001 // www.rada.gov.ua

Літературні джерела

2. Про природно-заповідний фонд України: Закон України від 16.06.1992 // Відомості ВР України. – 1992. – № 34. – Ст. 502. 3. Про виключну (морську) економічну зону України: Закон України від… 4. Положення про Червону книгу України: Постанова ВР України від 29.10.1992, № 750-12 // Відомості ВР України. –…

Літературні джерела

2. Про охорону атмосферного повітря: Закон України від 21.06.2001, № 2556-ІІІ. 3. Концепція зменшення обсягів викидів важких металів в атмосферне повітря:… 4. Про затвердження методики прогнозування наслідків виливу (викиду) небезпечних хімічних речовин при аваріях на…

МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ

ДЛЯ ОРГАНІЗАЦІЇ САМОСТІЙНІЙ РОБОТІ СТУДЕНТІВ

З НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ «ЕКОЛОГІЧНЕ ПРАВО»

Самостійна робота студента є важливою формою навчального процесу, яка дозволяє придбати і закріпити нові знання, навички та уміння, сформувати науковий світогляд та особисті переконання, використовувати отримані знання та уміння в практичній діяльності.

Для досягнення мети студентам необхідно використовувати різні форми роботи: вивчення рекомендованої літератури, робота з нормативно-правовою базою екологічного законодавства, складання конспектів, підготовка доповідей, рефератів.

По кожному змістовому модулю курсу студенту бажано скласти конспект з основних питань, які розглядаються на лекціях і семінарах; протягом семестру необхідно підготувати реферат за вказаною тематикою; виступити на семінарських заняттях

До основних форм самостійної роботи з дисципліни «Екологічне право» відносяться:робота з нормативно-правовою базою екологічного законодавства,виконання індивідуального науково-дослідного завдання, робота з першоджерелами, підготовка доповідей, рефератів, виконання письмових завдань, підготовка до тестування тощо.

 

 

Основні вимоги до виконання різних видів самостійної роботи

1. Робота з нормативно-правовими актами включає:

- вибір норм, його детальний аналіз;

- визначення змісту юридичних понять (термінів) та законів, механізм їх виконання;

- складання конспекту основних положень;

- використання опрацьованого матеріалу для підкріплення своєї думки під час опитування чи дискусій.

3. Стислі нотатки:

- стислі нотатки корисні у процесі підготовки до дискусії;

- нотатки дозволяють побудувати переконливі докази з логічними твердженнями, процитованими з оригіналу;

- нотатки можна використовувати при виконанні інших робіт.

3. Особисті або щоденники:

- виклад особистих зауважень щодо прочитаного матеріалу;

- можливо записувати свої враження від лекції, дискусії.

4. Реферат:

Реферат – це короткий огляд певної проблеми, в якому відображається мета, основний зміст роботи, результати, практичні рекомендації. Реферат – це письмова робота з використанням наукової літератури, тези якої оголошуються на семінарі та опрацюванням нормативно-правового забезпечення питання. При реферуванні літератури та цитуванні авторів цитата має нумеруватися, в кінці реферату вказуються автор роботи, назва, місце і рік видання, видавництво, кількість сторінок і конкретна сторінка, з якої береться цитата. Реферат має обсяг 10-15 друкованих аркушів. В структурі реферату мають бути: вступ, в якому обґрунтовується актуальність проблеми, її мета, огляд наукової літератури (15% обсягу роботи); основна частина, в якій розкривається сутність проблеми (70% обсягу роботи), висновки (15 % обсягу роботи) як сумарний підсумок ідей, які захищалися в рефераті. До реферату додається зміст та перелік використаної літератури.

5. Виконання індивідуально-дослідницького завдання включає:

- самостійний вибір студентом теми наукової роботи, при необхідності передбачено консультація з викладачем;

- оцінка матеріалів з точки зору актуальності, обґрунтованості, виділення невирішених проблем;

- ознайомлення та аналіз авторських видань, статей, нормативно-правових актів та других матеріалів;

- підбір матеріалів необхідних для виконання завдання;

- написання роботи з чітким, логічним та грамотним викладення матеріала.

Алгоритм вирішення ситуативних завдань

- визначити сутність адміністративно-правових відносин та зазначити основні позиції, викладені в задачі; - визначити наявність або відсутність правопорушення у задачі; - надати юридичну характеристику складу правопорушення (суб’єкт, об’єкт, суб’єктивна й об’єктивні сторони…

ЗАСОБИ ДІАГНОСТИКИ ЯКОСТІ ВИЩОЇ ОСВІТИ

Виберіть правильний варіант відповіді

У скільки етапів передбачено здійснення природоохоронних заходів «Основними напрямами державної політики України в галузі охорони навколишнього природного середовища, використання природних ресурсів і забезпечення екологічної безпеки», затвердженими постановою Верховної Ради України від 5 березня 1998 р.

А. один;

Б. два;

В. три.

23. До структури еколого-правового статусу особи входить:

А. громадянство;

Б. права і обов’язки;

В. юридична відповідальність за порушення вимог еколого-правового статусу особи;

Г. всі відповіді вірні.

24. До структури еколого-правового статусу особи не входить:

А. громадянство;

Б. права і обов’язки;

В. юридична відповідальність за порушення вимог еколого-правового статусу особи;

Г. вірна відповідь відсутня.

25. Перші пропозиції про необхідність законодавчого закріплення екологічних прав громадян були висловлені такими науковцями як:

А. О. Колбасов і Н. Матузов;

Б. С.М. Кравченко;

В. В.І. Андрейцев.

26. Вперше на міжнародному рівні право на безпечне навколишнє середовище було зафіксоване у:

А. Загальній декларації прав людини 1948 р.;

Б. Міжнародному пакті про економічні, соціальні та культурні права 1966 р.;

В. Декларації конференції ООН про навколишнє середовище (Стокгольм);

Г. Декларації конференції ООН по навколишньому середовищу і розвитку (Ріо-де-Жанейро).

27. Поняття «екологічної інформації» визначено у:

А. Конституції України;

Б. Законі «Про охорону навколишнього природного середовища»;

В. екологічному кодексі;

Г. Законі «Про інформацію»;

Д. Законі «Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення».

Право загального природокористування – це

А. для задоволення життєво-необхідних потреб безплатно, без закріплення цих ресурсів за окремими особами і надання відповідних дозволів, за винятком обмежень, встановлених законодавством України;

Б. громадянам, підприємствам, установам, організаціям надаються у володіння, користування чи в оренду природні ресурси на підставі спеціальних дозволів, зареєстрованих у встановленому порядку, за плату для здійснення виробничої і іншої діяльності.

Право спеціального природокористування – це

Б. громадянам, підприємствам, установам, організаціям надаються у володіння, користування чи в оренду природні ресурси на підставі спеціальних… 30. Кабінету Міністрів України рекомендовано забезпечити щоквартальне… А. 100 об’єктів, які є найбільшими забруднювачами навколишнього природного середовища;

Органи спеціального державного управління в галузі екології – це

Б. це спеціально уповноважені органи виконавчої влади, що реалізують функції управління в галузі використання природних ресурсів, охорони… 3. Міністерство охорони навколишнього природного середовища було створено на… А. Указу Президента України від 15.09.2003 р. «Про заходи щодо підвищення ефективності державного управління в сфері…

Форми державних актів на право власності на земельну ділянку

затверджуються:

А. Кабінетом Міністрів України;

Б. Верховною Радою України;

В. органами місцевого самоврядування;

Г. Державним комітетом України по земельних ресурсах.

10. Форма та порядок видачі державного акта України на межі адміністративно-територіального утворення встановлюються:

А. Кабінетом Міністрів України;

Б. Верховною Радою України;

В. органами місцевого самоврядування;

Г. Державним комітетом України по земельних ресурсах.

11. Склад водного фонду:

А. поверхневі води, за винятком внутрішніх морських вод і територіального моря, та підземні води;

Б. поверхневі, підземні води, внутрішні морські води і територіальне море;

В. лише водоймища (природні та штучно створені).

12. Води є:

А. виключною власністю народу України і надаються тільки у користування;

Б. об’єктом права державної власності;

В. власністю держави, за винятком водних об’єктів наданих у користування;

Г. державною, колективною, приватною власністю.

13. Загальне водокористування – це:

А. водокористування, яке здійснюється громадянами для задоволення їх потреб (купання, плавання на човнах, любительське і спортивне рибальство, водопій тварин, забір води з водних об’єктів без застосування споруд або технічних пристроїв та з криниць) безкоштовно, без закріплення водних об’єктів за окремими особами та без надання відповідних дозволів;

Б. забір води з водних об’єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об’єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів.

Спеціальне водокористування – це

Б. забір води з водних об’єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об’єкти,… 15. Первинні водокористувачі – це: А. ті, які використовують водний об’єкт за погодженням із державними органами водного господарства;

Лісова ділянка – це

Б. земельна ділянка лісового фонду України з визначеними межами, яка надається або вилучається у землекористувача чи власника земельної ділянки для… В. ділянка лісового фонду України з визначеними межами, яка надається або… 19. До земель лісогосподарського призначення належать:

– Конец работы –

Используемые теги: Екологічне, право0.044

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Екологічне право

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным для Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Еще рефераты, курсовые, дипломные работы на эту тему:

Основные черты афинского права. Источники, право собственности, обязательственное право, брачно-семейное право, уголовное и процессуальное право
Это подтвердили и археологические раскопки. Ремесло, достигшее в некоторых отношениях высокого развития, начинает уже отделяться от земледелия,… Каждая семья получала по жребию определенный надел, с которого кормилась и… Базилевс был военным вождем, он осуществлял суд в присутствии народа, выполнял жреческие функции.Главной обязанностью…

ЧТО ТАКОЕ ПРАВО. ПРАВООТНОШЕНИЯ. ПРАВО И ЧЕЛОВЕК. ПРАВО И ГОСУДАРСТВО. ЧЕЛОВЕК И ГОСУДАРСТВО. СЕМЬЯ. РОДИТЕЛИ. ДЕТИ
Тема ЧТО ТАКОЕ ПРАВО... Что такое... Формы источники права Система законодательства...

Самостійна робота на тему: Екологічний моніторинг 1. Визначити поняття екологічний моніторинг, його найважливіші питання
Мета... Визначити поняття екологічний моніторинг його найважливіші питання... Проаналізувати блок схему системи моніторингу його значення...

Уголовное право, криминология и уголовно-исполнительное право
АВТОНОМНАЯ НЕКОМЕРЧЕСКАЯ ОРГАНИЗАЦИЯ ВЫСШЕГО ПРОФЕССИОНАЛЬНОГО ОБРАЗОВАНИЯ... АЛТАЙСКАЯ АКАДЕМИЯ ЭКОНОМИКИ И ПРАВА ИНСТИТУТ...

Право убежища и международное право
Одним из важнейших институтов такой защиты является право убежища. Войны, международные конфликты, многочисленные социальные катаклизмы, которые… В отечественной и зарубежной литературе имеются многочисленные определения… В XX столетии оно стало одним из общепризнанных положений международного права и предусмотрено Всеобщей декларацией…

Курс лекций для подготовки к итоговому междисциплинарному экзамену по дисциплине Трудовое право для специальности Право и организация социального обеспечения
к итоговому междисциплинарному экзамену по дисциплине Трудовое право... для специальности Право и организация социального... Источники трудового права можно классифицировать по различным основаниям...

Экологическое право. Курс лекций В настоящее время издано немало учебников и учебных пособий по учебной дисциплине Экологическое право
Предисловие... В настоящее время издано немало учебников и учебных пособий по учебной дисциплине Экологическое право обязательной для всех юридических высших...

Право собственности на субъекты частной собственности. Римское право
Это,по их мнению, сформировало такие его черты, как строгость,жесткость правовой регламентации, рационализм и житейская мудрость.Подобные качества… Действительно, римские граждане славились своим законопо- читанием. Но элемент… К таким особенностям справедливо относят то, что римское право было приспособлено к мировому обороту, так как Рим…

Международное право: понятие и предмет регулирования. Международное право – сложный комплекс юридических норм
Международное право сложный комплекс юридических норм создаваемых государствами и межгосударственными организациями пут м соглашений и... Предмет международного права международные отношения отношения выходящие... между государствами двусторонние и многосторонние отношения...

Конспект лекций – Информационное право Информационное общество и право
Содержание... Информационное общество и право Информационная сфера как сфера обращения информации и сфера правового регулирования...

0.03
Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • По категориям
  • По работам