рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Гарантії здійснення громадянами своїх екологічних прав і основні засоби їх захисту.

Гарантії здійснення громадянами своїх екологічних прав і основні засоби їх захисту. - раздел Право, Екологічне право   Загальні Поняття Та Терміни: Права Громадян У Галузі Е...

 

Загальні поняття та терміни: права громадян у галузі екології, екологічні обов’язки громадян, загальні екологічні обов’язки, спеціальні екологічні обов’язки, гарантії здійснення екологічних прав громадян, способи захисту екологічних прав громадян.

 

2.1. Поняття и види екологічних прав громадян. Співвідношення екологічних прав та екологічних інтересів

Екологічні права громадян являють собою сукупність встановлених законом можливостей, за допомогою яких людина задовольняє свої різноманітні потреби, що стосуються її взаємодії з навколишнім середовищем.

У вітчизняній науковій літературі прийнято розділяти екологічні права людини на конституційні, зафіксовані безпосередньо в Конституції України, а також на неконституційні, тобто на ті, що закріплені у всіх інших нормативно-правових документах.

Аналізуючи першу групу прав, слід насамперед відзначити, що Декларація про державний суверенітет України надає її право самостійно встановлювати на своїй території порядок охорони природи і використання природних ресурсів; право забороняти будівництво і припиняти функціонування підприємств, установ, організацій та інших об'єктів, що створюють загрозу екологічної безпеки. У зазначеному документі йде також мова про те, що Україна піклується про екологічну безпеку громадян, про генофонд народу.

Незважаючи на положення, які продекларовані в зазначеному документі в 1990 р., Конституція України 1996 р. не приділяє достатньо пильної уваги законодавчому закріпленню екологічних прав індивіда. Якщо коло прав людини в інших сферах життя значно поширилося, у порівнянні з Конституцією 1978 р., то в галузі екології в новій Конституції їм присвячені усього дві статті: 13 і 50. У ст. 13 говориться, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, що знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності українського народу. Кожна людина має право користуватися природними об'єктами відповідно до закону. Ст. 50 закріплює права кожного на безпечне для життя і здоров'я навколишнє середовище і відшкодування заподіяного порушенням цього права збитку. Також тісно пов'язана з правами в галузі екології і ст. 49, яка проголошує, що кожний має право на охорону здоров'я, медичну допомогу і медичне страхування.

Розглядаючи так називані інші права громадян в галузі екології, слід насамперед звернути увагу на Закон України «Про охорону навколишнього природного середовища», який фактично є основним документом, що закріплює практично весь масив існуючих у нашій державі екологічних прав людини. Вищевказаному питанню присвячена ст. 9 даного закону, у якому мова йде про те, що кожний громадянин має право:

1. На безпечне для життя і здоров'я навколишнє природне середовище. Українське законодавство не дає визначення «сприятливе навколишнє середовище». Для з'ясування значення цього терміна варто звернути увагу на юридично значимі критерії, такі, наприклад як система нормативів охорони навколишнього середовища і лімітів природокористування, закріплених у законодавстві. Належне дотримання даних нормативів є гарантом забезпечення екологічної безпеки населення.

Ступінь сприятливого стана навколишнього середовища визначається також наявністю можливості задоволення естетичних та інших потреб людини, зберігання видової різноманітності.

З вищесказаного можна усвідомити, що сприятливий характер навколишнього середовища визначається відповідністю його стану встановленим у законодавстві критеріям, стандартам, нормативам, що стосуються його якості, екологічної сталості, видової різноманітності та естетичного багатства.

Право на безпечне для життя і здоров'я навколишнє природне середовище є загальнолюдським надбанням, яке тісно пов'язано з правом на життя й охорону здоров'я. Дане право має переважно немайновий характер і передбачає охорону благ людини як соціального організму. Юридичними фактами, що свідчать про порушення зазначеного права, є дії або бездіяльність фізичних і юридичних осіб, наприклад, порушення нормативів гранично допустимих концентрацій забруднюючих речовин у навколишньому природному середовищі.

2. Одержання повної і достовірної інформації про стан навколишнього природного середовища. Реалізація громадянами цього права широко пов'язана з обов'язком державних органів і засобів масової інформації надавати відомості, що стосуються стану навколишнього природного середовища і його впливу на здоров'я населення.

До органів, що здійснюють зазначену діяльність, належать:

· спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань екології і природних ресурсів;

· спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань охорони здоров'я;

· інші спеціально уповноважені органи і засоби масової інформації.

3. Участь у проведенні громадської екологічної експертизи. Основними формами реалізації громадянами зазначеного права є:

· виступ у засобах масової інформації;

· підготування і направлення у спеціально уповноважені органи письмових зауважень, пропозицій, рекомендацій;

· робота в складі експертних комісій;

· участь у відкритих засіданнях;

· участь у прилюдних слуханнях.

4. Участь у розробці і здійсненні заходів щодо охорони навколишнього середовища, раціонального і комплексного використання природних ресурсів. Основними організаційно-правовими формами здійснення громадянами цього права є:

·розробка екологічних програм;

·проведення референдумів з питань здійснення природоохоронної діяльності;

·процедура оцінки екологічного впливу чинних об'єктів, а також об’єктів, які будуються;

·розробка планів екологічної діяльності підприємств, установ, організацій усіх форм власності;

·проведення робіт з відтворення природних ресурсів, зберіганню і поліпшенню якісного стана навколишнього середовища;

·ліквідація наслідків екологічних аварій і катастроф;

·організація і спільне проведення міжнародних екологічних акцій.

5. Здійснення загального і спеціального користування природними ресурсами. Реалізація цього права широко пов'язана з нормами земельного, водного, лісового, гірничого, фауністичного, повітряного законодавства. Це право буде далі розглянуто більш детально.

6. Участь в обговоренні проектів законодавчих актів, матеріалів, що стосуються розміщення, будівництва і реконструкції об'єктів, що можуть негативно впливати на стан навколишнього природного середовища. Внесення пропозицій до державних і господарських органів, установи, організації по цим питанням. Втілення цього права в життя містить у собі такі елементи:

· винесення питань на обговорення;

· організація проведення обговорення;

· направлення пропозицій до органів законодавчої і державної виконавчої влади;

· узагальнення пропозицій, що надійшли;

· урахування пропозицій при прийнятті рішень;

· інформування громадян про наслідки проведеного обговорення.

7. Отримання екологічної освіти. Його реалізація супроводжується рівнобіжними обов'язками з боку державних та інших навчальних закладів забезпечити можливість одержання громадянами належної екологічної освіти.

Кожна людина може як самостійно одержати екологічну освіту, використовуючи для цього засоби масової інформації, можливості різноманітних клубів, бібліотек і т.д., так і реалізувати дане право, користуючись послугами різноманітних середніх, спеціальних і вищих навчальних закладів.

8. Право на об'єднання в суспільні природоохоронні формування. При перетворенні в життя цього права необхідно, насамперед, добровільне волевиявлення з боку громадян, що бажають створити ту або іншу природоохоронну організацію. Таке об'єднання повинно здійснюватися на основі таких принципів:

·єдність екологічних інтересів;

·рівноправність;

·свобода вибору екологічної діяльності;

·спільна реалізація і захист екологічних прав громадян.

Утворювані громадянами природоохоронні об'єднання повинні пройти державну реєстрацію у встановленому законом порядку. У випадку відмови в реєстрації дане рішення спеціально уповноваженого органа може бути оскаржене у встановленому законом порядку. Про факт створення природоохоронної організації необхідно повідомити населення з метою притягнення громадян для участі в діяльності відповідного екологічного об'єднання.

9. Подачу позову в суд про відшкодування збитку, заподіяного їх здоров'ю і майну внаслідок негативного впливу діяльності фізичних і юридичних осіб на навколишнє природне середовище.

Підставою для реалізації даного права є наявність екологічного правопорушення. Позов у судові органи подається або по місцю фактичного вчинення правопорушення, або по місцю проживання потерпілого.

Поряд з поняттям «екологічні права громадян» існує така правова категорія як екологічні інтереси, основні розходження яких полягають у наступному:

· якщо екологічні права являють собою юридичні можливості особи, реалізація яких забезпечується нормами чинного законодавства, то екологічні інтереси - це соціально обумовлені потреби людини в галузі використання й охорони природних ресурсів, що випливають із змісту норм екологічного права і не забезпечені системою юридичних засобів захисту;

· екологічні права належать конкретній фізичній особі, тобто має місце зазначена персоніфікація. Що ж стосується екологічних інтересів, то дане поняття можна застосувати до всього суспільства у цілому;

· процес реалізації екологічних прав суворо регламентований нормами екологічного законодавства. Якщо ж мова йде про екологічні інтереси, то їх захист не одержав належного відображення у відповідних еколого-правових нормативних актах;

· відновлення порушених прав громадян у сфері екології здійснюється як у судовому, так і в іншому порядку, передбаченому законодавством; екологічні інтереси підлягають захисту шляхом здійснення різноманітних заходів організаційного, технічного, економічного і соціального характеру.

 

 

2.2. Обов’язки громадян у сфері екології та їх загальна характеристика

Обов'язки громадян у сфері екології являють собою сукупність встановлених законом положень в галузі раціонального використання природних ресурсів, охорони навколишнього природного середовища і забезпечення екологічної безпеки людини, що потребують неухильного дотримання з боку суб'єктів еколого-правових відношень.

Аналіз існуючих у нашій державі обов'язків громадян у сфері екології доцільно почати з положень, закріплених у Конституції України. Цьому питанню в зазначеному документі присвячена ст. 66, у якій говориться, що кожний зобов'язаний не завдавати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати заподіяні їм збитки.

У вітчизняних наукових колах домінуючим є думка про те, що всі існуючі обов'язки в сфері екології варто розділити на загальні і спеціальні. Загальні обов'язки громадян в галузі охорони навколишнього природного середовища закріплені в ст. 12 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», відповідно до якого громадяни України зобов'язані:

· берегти природу, охороняти, раціонально використовувати її багатства відповідно до вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища;

· здійснювати діяльність із дотриманням вимог екологічної безпеки, інших екологічних нормативів і лімітів використання природних ресурсів;

· не порушувати екологічні права і законні інтереси інших суб'єктів;

· вносити плату за спеціальне використання природних ресурсів і штрафи за екологічні правопорушення;

· компенсувати збиток, заподіяний забрудненням та іншим негативним впливом на навколишнє природне середовище.

Наприкінці даної статті Закону підкреслюється, що громадяни України зобов'язані виконувати й інші обов'язки в галузі охорони навколишнього природного середовища відповідно до законодавства України. Це коло обов'язків у науковій літературі називають спеціальними, оскільки вони закріплені у нормативно-правових актах, що регулюють порядок використання й охорони індивідуально-визначених природних ресурсів (наприклад, Земельний Кодекс України, Водний Кодекс України, Закон України «Про природно-заповідний фонд», Закон України «Про екологічну експертизу» і ряд інших). Спеціальними обов'язками в сфері екології можна вважати такі:

·своєчасно вносити плату за забруднення навколишнього природного середовища і надлімітне використання природних ресурсів;

·ефективно, раціонально і економічно використовувати природні ресурси, здійснювати комплекс заходів щодо їх відтворення;

· проводити заходи щодо попередженню негативного впливу діяльності на стан навколишнього середовища;

· впроваджувати нові технології і методи діяльності, що не зможуть негативно впливати на стан навколишнього природного середовища і здоров'я людей;

· одержувати дозволи на здійснення діяльності, що може спричинити негативні наслідки для стана навколишнього середовища;

· передавати екологічно небезпечні об'єкти для екологічної експертизи;

· додержуватися положень, відображених у висновку державної екологічної експертизи;

· надавати органам екологічного контролю відомості про характер екологічно небезпечної діяльності та ін.

Більш конкретні обов'язки власників і користувачів природними ресурсами, а також обов'язки в галузі охорони навколишнього природного середовища зосереджені в спеціальних нормативно-правових актах. Їх докладний аналіз буде здійснений, при розгляді правових режимів раціонального використання й охорони окремо узятих природних ресурсів.

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Екологічне право

ДОНЕЦЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ УНІВЕРСИТЕТ УПРАВЛІННЯ... Кафедра господарського права... Екологічне право для студентів галузі знань Право напряму...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Гарантії здійснення громадянами своїх екологічних прав і основні засоби їх захисту.

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Екологічне право
Навчально-методичний комплекс дисципліни для студентів галузі знань 0304 «Право», напряму підготовки 8.03040101 «Право» освітньо-кваліфікаційного рівня «бакалавр» усіх фо

Тваринного світу
Поняття правового режиму використання й охорони тваринного світу. Завдання законодавства України про тваринний світ. Право власності на тваринний світ і право користування об'єктами тварин

РОБОЧА НАВЧАЛЬНА ПРОГРАМА
ДИСЦИПЛІНИ «ЕКОЛОГІЧНЕ ПРАВО» Структура залікового кредиту дисципліни Назва з

Система екологічного права.
  Загальні поняття та терміни: предмет екологічного права,метод екологічного права, загальнонаукові методи екологічного права, галузеві методи екологічного права,

За своїм характером: кодифіковані і не кодифіковані.
Кодекс являє собою систематизований нормативно-правовий акт. Ці акти є більш високими по своїй якості і мають домінуючий характер у тієї або іншої галузі права, наприклад, Земельний Кодекс України,

Система екологічного права
Під системою екологічного права варто розуміти сукупність елементів, що складають дану галузь (підгалузі, інститути, норми), що регулюють відношення в галузі раціонального використання природних ре

Гарантії здійснення громадянами своїх екологічних прав і основні засоби їх захисту
Здійснення громадянами своїх екологічних прав і виконання ними обов'язків у сфері екології не може ефективно перетворюватися в життя без наявності сукупності юридично значимих забезпечувальних мето

Захист права власності на природні ресурси.
Загальні поняття та терміни: право власності на природні ресурси, право володіння, право користування, право розпорядження, форми права власності на природні ресурси,суб’єкти п

Форми, суб’єкти і об’єкти права власності на природні ресурси
Відповідно до Конституції України (ст. 13, 14, 41), основними формами власності в нашій державі є: державна, комунальна і приватна. У якості суб'єктів права власності на природні ре

Поняття і види права природокористування
Право природокористування являє собою систему правових норм, що регулюють відношення в галузі раціонального й ефективного використання людиною природних ресурсів із метою задоволення різноманітних

Поняття і види екологічної безпеки
У ст. 50 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» екологічна безпека визначається як стан навколишнього природного середовища, при якому забезпечується попередження погіршен

Поняття і види управління у галузі природокористування і охорони навколишнього середовища
Управління в галузі природокористування й охорони навколишнього середовища являє собою урегульовану еколого-правовими нормами діяльність державних органів, органів місцевого самоврядування, громадс

Класифікація органів, що здійснюють управління природокористуванням і охороною природного середовища
Найбільше значиму групу суб'єктів, що здійснюють управління природокористуванням і охороною навколишнього середовища, складають державні органи виконавчої влади. Органи управління в галузі

Функції управління у галузі екології
Тепер необхідно здійснити докладний аналіз окремих функцій управління в галузі природокористування й охорони навколишнього середовища. 1. Моніторинг навколишнього природного середо

Економіко-правове стимулювання в системі охорони навколишнього природного середовища і природокористування.
  Загальні поняття та терміни: економіко-правовий механізм у галузі екології, збори у сфері екології, збори за понадлімітне використання природних ресурсів, збори за забрудненн

Правові форми зборів у сфері екології
В Україні фінансування заходів щодо охорони навколишнього природного середовища здійснюється за рахунок Державного бюджету України, республіканського бюджету Автономної Республіки Крим і місцевих б

Загальна характеристика кримінальної відповідальності за екологічні злочини.
  Загальні поняття та терміни: юридична відповідальність у галузі екології, екологічне правопорушення, цивільно-правова відповідальність у сфері екології, дисциплінарна відпові

Поняття правового режиму використання і охорони земель. Склад земельного фонду України
Одним з природних ресурсів, що грає важливу екологічну, економічну і політичну роль у житті людини є земля. Як об'єкт господарської діяльності людини вона існує без усякого сприяння з її сторони -

Право власності на землю
Право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками. Право власності на землю набувається і реалізується на підставі Конституції України, Земельного Ко

Право землекористування
Земельне законодавство встановлює, що користування землею може бути постійним і тимчасовим (оренда). Ст. 92 ЗК України визначає, що право постійного користування земельною ділянкою - це право волод

Правові заходи охорони земель
Ст. 162 ЗК України встановлює, що охорона земель включає систему правових, організаційних, економічних та інших заходів, спрямованих на їх раціональне використання, попередження необґрунтованого ви

Організація управління у галузі землекористування і охорони земельних ресурсів
Управління землекористуванням і охороною земель здійснюється за допомогою системи спеціально уповноважених державних і суспільних органів, а також підприємств, установ, організацій і громадян і міс

Поняття правового режиму використання та охорони надр. Законодавство України про надра
У юридичному змісті надра являють собою частину земної кори, що розташована під поверхнею суші і дном водойм і простирається до глибин, доступних для геологічного вивчення й освоєння. З ви

Право власності на надра і право надрокористування
У відповідності зі ст. 4 КпН України, надра є виключною власністю народу України і надаються тільки у користування. Угоди або дії, що у прямої або непрямої формі порушують право власності народу Ук

Правові заходи охорони надр
Для правової охорони надр першочергове значення має проблема власності на надра, оскільки саме від неї в кінцевому рахунку залежить розмежування компетенції між спеціально уповноваженими державними

Управління надрокористуванням і охороною надр
У відповідності зі ст. 11 КпН України, державне управління в галузі геологічного вивчення, використання й охорони надр здійснюють: Кабінет Міністрів України, спеціально уповноважений центральний ор

Поняття правового режиму використання та охорони вод. Водний фонд України
Варто визначити, що правовий режим використання й охорони вод являє собою систему правових норм, що регулюють суспільні відносини в сфері використання, відтворення й охорони водних ресурсів.

Право власності на водні об’єкти і право водокористування
Водне законодавство України встановлює, що усі води (водні об'єкти) є виключною власністю народу України і надаються тільки у користування. Народ України здійснює право власності на води (водні об'

Правові заходи охорони вод
Водне законодавство України встановлює такі напрямки в галузі охорони водних об'єктів: 1) створення водоохоронних зон, прибережних захисних смуг, смуг відводу, берегових смуг водних шляхів

Управління водокористуванням та охороною вод
Державне управління в галузі використання й охорони вод і відтворення водних ресурсів здійснюється по басейновому принципу на основі державних, міждержавних і регіональних програм використання й ох

Поняття правового режиму використання й охорони лісів. Склад лісового фонду України. Групи лісів
В Україні система правових відношень в галузі використання, відтворення, охорони лісів і дикого рослинного світу поза лісами традиційно регулюється різноманітним законодавством: лісовим законодавст

Правові заходи охорони лісів
У відповідності зі ст. 85 ЛК України ліси України підлягають охороні і захисту, що передбачає здійснення комплексу заходів, спрямованих на їх зберігання від знищення, пошкодження, ослаблення й іншо

Управління лісокористуванням та охороною лісів
Державне управління в галузі охорони, захисту, використання і відтворення лісів здійснюють: Кабінет Міністрів України, Уряд Автономної Республіки Крим, Спеціально уповноважений центральний орган ви

Поняття правового режиму використання та охорони тваринного світу Завдання законодавства України про тваринний світ
Правовий режим використання й охорони тваринного світу являє собою систему правових норм, що регулюють суспільні відносини в галузі раціонального використання, відтворення й охорони об'єктів тварин

Правові заходи охорони тваринного світу
У відповідності зі ст. 36 Закону України «Про тваринний світ» охорона тваринного світу включає систему правових, організаційних, економічних, матеріально-технічних, освітніх та інших заходів, спрям

Управління у галузі використання тваринного світу та у сфері його охорони
Відповідно до законодавства України про тваринний світ державне управління в галузі охорони, використання і відтворення тваринного світу здійснюють: Кабінет Міністрів України, Уряд Республіки Крим,

Управління у галузі використання тваринного світу та у сфері його охорони
Відповідно до законодавства України про тваринний світ державне управління в галузі охорони, використання і відтворення тваринного світу здійснюють: Кабінет Міністрів України, Уряд Республіки Крим,

Правові заходи охорони атмосферного повітря
У відповідності зі ст. 1 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» охорона атмосферного повітря являє собою систему заходів, пов'язаних із зберіганням, поліпшенням і відтворенням стана атмо

Поняття і склад природно-заповідного фонду України
Природно-заповідний фонд України складають ділянки суші і водного простору, природні комплекси й об'єкти, що мають особливу природоохоронну, наукову, естетичну, рекреаційну й іншу цінність і виділе

Поняття і склад природно-заповідного фонду України
Природно-заповідний фонд України складають ділянки суші і водного простору, природні комплекси й об'єкти, що мають особливу природоохоронну, наукову, естетичну, рекреаційну й іншу цінність і виділе

Правові заходи охорони територій природно-заповідного фонду
У відповідності зі ст. 6 Закону України «Про природно-заповідний фонд» території й об'єкти, що мають особливу екологічну, наукову, естетичну, господарську, а також історико-культурну цінність, підл

Правові заходи охорони територій природно-заповідного фонду
У відповідності зі ст. 6 Закону України «Про природно-заповідний фонд» території й об'єкти, що мають особливу екологічну, наукову, естетичну, господарську, а також історико-культурну цінність, підл

Відповідальність за порушення законодавства про природно-заповідний фонд
У відповідності зі ст. 64 Закону України «Про природно-заповідний фонд» порушення законодавства України про природно-заповідний фонд спричиняє за собою застосування до винних осіб мір дисциплінарно

ДЛЯ ПРОВЕДЕННЯ СЕМІНАРСЬКИХ ЗАНЯТЬ
З НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ «ЕКОЛОГІЧНЕ ПРАВО»   Мета семінарських занять: практичне засвоєння студентами теоретичного курсу; формування ціл

Предмет, метод та джерела екологічного права
(1 год.) 1. Поняття, предмет і метод екологічного права. 2. Джерела екологічного права. 3. Принципи екологічного права. Його зв’язок з іншими галузями права.

Літературні джерела
1. Про охорону навколишнього природного середовища: Закон України: прийнятий 25.06.1991 // Відомості ВР України. – 1991. – № 41. – Ст. 546. 2. Екологічне право України. / За ред. Ю.С. Шемш

Основні екологічні права та обов’язки громадян
(1 год.) 1. Поняття і види екологічних прав громадян. Співвідношення екологічних прав та екологічних інтересів. 2. Обов’язки громадян в сфері екології та їх загальна хар

Літературні джерела
1. Декларація про державний суверенітет України // Відомості ВР України. – 1990. – № 31. – Ст. 429. 2. Конституція України // Відомості ВР України. – 1996. – № 30. – Ст. 141. 3. П

Літературні джерела
1. Конституція України // Відомості ВР України. – 1996. – № 30. – Ст. 141. 2. Про охорону навколишнього природного середовища: Закон України: прийнятий 25.06.1991 // Відомості ВР України.

Літературні джерела
1. Конституція України // Відомості ВР України. – 1996. – № 30. – Ст. 141. 2. Про охорону навколишнього природного середовища: Закон України: прийнятий 25.06.1991 // Відомості ВР України.

Правові засоби охорони довкілля та забезпечення
екологічної безпеки (1 год.) 1. Поняття і види екологічної безпеки. 2. Співвідношення понять “охорона навколишнього природного середовища” та “за

Літературні джерела
1. Про охорону навколишнього природного середовища: Закон України: прийнятий 25.06.1991 // Відомості ВР України. – 1991. – № 41. – Ст. 546. 2. Про використання ядерної енергії та радіаційн

Правове регулювання управління природокористуванням та охороною навколишнього середовища
(1 год.) 1. Поняття та види управління в області природокористування й охорони навколишнього середовища. 2. Класифікація органів, що здійснюють управління природокористу

Літературні джерела
1. Про охорону навколишнього природного середовища: Закон України: прийнятий 25.06.1991 // Відомості ВР України. – 1991. – № 41. – Ст. 546. 2. Про екологічну експертизу: Закон України: при

Літературні джерела
1. Про охорону навколишнього природного середовища: Закон України: прийнятий 25.06.1991 // Відомості ВР України. – 1991. – № 41. – Ст. 546. 2. Про основні напрямки державної політики Украї

Відповідальність за порушення екологічного
законодавства (1 год.) 1. Поняття та види юридичної відповідальності за порушення екологічного законодавства. 2. Поняття та класифікація екологіч

Літературні джерела
1. Про охорону навколишнього природного середовища: Закон України: прийнятий 25.06.1991 // Відомості ВР України. – 1991. – № 41. – Ст. 546. 2. Кодекс України про адміністративні правопоруш

Правовий режим використання та охорони земель
(2 год.) 1. Поняття та особливості правового режиму використання та охорони земель, склад земельного фонду. 2. Право власності на землю в Україні. 3.

Літературні джерела
1. Про охорону навколишнього природного середовища: Закон України: прийнятий 25.06.1991 // Відомості ВР України. – 1991. – № 41. – Ст. 546. 2. Земельний Кодекс України: прийнятий 21.10.200

Правовий режим використання та охорони надр
(1 год.) 1. Поняття правового режиму використання, відтворення та охорони надр. 2. Право власності на надра в Україні. 3. Правове регулювання відносин

Літературні джерела
1. Кодекс України про надра: прийняти 26.07.1994 // Відомості ВР України. – 1994. – № 36. – Ст. 340. 2. Гірничий закон України, від 06.10.1999, № 1127-14 // www.rada.gov.ua 3. Про

Правовий режим використання та охорони вод
(2 год.)   1. Поняття правового режиму використання, відтворення та охорони вод, склад водного фонду України. 2. Право власності на водні об’єкти.

Літературні джерела
1. Водний кодекс України від 06.06.1995 № 213/95-ВР // Відомості ВР України. – 1995. – № 24. – Ст. 189. 2. Про охорону навколишнього природного середовища: Закон України: прийнятий 25.06.1

Правовий режим використання та охорони лісів
(1 год.) 1. Поняття правового режиму використання, відтворення та охорони лісів, склад лісного фонду України, групи лісів. 2. Право власності на лісні ресурси.

Літературні джерела
1. Лісовий кодекс України // Відомості ВР України. – 1994. – № 17. – Ст. 99. 2. Про рослинний світ: Закон України № 591 – 14 прийнятий 09.04.1999. 3. Про охорону навколишньог

Літературні джерела
1. Про тваринний світ: Закон України № 2894-ІІІ прийнятий 13.12.2001 // Голос України № 9 (2760) від 16.01.2002 р. 2. Про охорону навколишнього природного середовища: Закон України: прийня

Літературні джерела
1. Про охорону навколишнього природного середовища: Закон України: прийнятий 25.06.1991 // Відомості ВР України. – 1991. – № 41. – Ст. 546. 2. Про природно-заповідний фонд України: Закон У

Літературні джерела
1. Про охорону навколишнього природного середовища: Закон України: прийнятий 25.06.1991 // Відомості ВР України. – 1991. – № 41. - Ст. 546. 2. Про охорону атмосферного повітря: Закон Украї

Алгоритм вирішення ситуативних завдань
- уважно прочитати умову задачі; - визначити сутність адміністративно-правових відносин та зазначити основні позиції, викладені в задачі; - визначити наявність або відсутність пра

ЗАСОБИ ДІАГНОСТИКИ ЯКОСТІ ВИЩОЇ ОСВІТИ
Тестові завдання для модульного контролю за заліковий модуль №1 Виберіть правильний варіант відповіді 1. Навколишнє природне середовищ

Право спеціального природокористування – це
А. для задоволення життєво-необхідних потреб безплатно, без закріплення цих ресурсів за окремими особами і надання відповідних дозволів, за винятком обмежень, встановлених законодавством України;

Органи спеціального державного управління в галузі екології – це
А. це уповноважені нормативно-правовими актами державні органи виконавчої влади, на які покладені, поряд із загальними, повноваження в галузі соціально-культурного розвитку, у тому числі функції що

Спеціальне водокористування – це
А. водокористування, яке здійснюється громадянами для задоволення їх потреб (купання, плавання на човнах, любительське і спортивне рибальство, водопій тварин, забір води з водних об’єктів без засто

Лісова ділянка – це
А. ділянка лісового фонду України з визначеними межами, виділена відповідно до ЛК для ведення лісового господарства та використання лісових ресурсів без вилучення її у землекористувача або власника

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги