рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Система та структура органів прокуратури України

Система та структура органів прокуратури України - раздел Право, СУДОВІ ТА ПРАВООХОРОННІ ОРГАНИ УКРАЇНИ   Система Органів Прокуратури – Це Впорядкован...

 

Система органів прокуратури – це впорядкована побудова прокурорських органів різних рівнів і компетенції, об’єднаних спільністю цілей, шляхів її досягнення та єдиною підпорядкованістю Генеральному прокурору України.

Систему органів прокуратури складають: Генеральна прокуратура України, прокуратури Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя, військові прокуратури регіонів і Військово-морських сил (на правах обласних), міські, районні, міжрайонні, а також військові, транспортні, природоохоронні й інші спеціалізовані прокуратури на правах районних.

Таким чином, система органів прокуратури включає територіальні та спеціалізовані прокуратури. Терито­ріальні прокуратури створені та функціонують відповідно до адміністративно-територіального устрою України, а спеціалізовані - за предметно-галузевим принципом і в окремих сферах життєдіяльності. Система органів прокуратури нараховує такі спеціалізовані прокуратури: військові, транспортні, природоохоронні та прокуратури з нагляду за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах.

Органи прокуратури у своїй сукупності складають злагоджену триланкову систему. На її вершині знаходиться Генеральна прокуратура України. Другу ланку системи утворюють прокуратури Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя, атакож військові прокуратури регіонів і військова прокуратура Військово-морських сил України (на правах обласних). Третю ланку прокурорської системи складають міські, районні, міжрайонні військові прокуратури гарнізонів, природоохоронні, транспортні й інші.

Військові, транспортні, природоохоронні прокура­тури та прокуратури з нагляду за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах відносяться до спеціалізованих прокуратур. Усі вони, за винятком військових прокуратур гарнізонів, є низовими ланками територіальних обласних прокуратур. Військові прокуратури гарнізонів є низовими ланками військових прокуратур регіонів і військової прокуратури Військово-морських сил України.

Систему органів прокуратури очолює Генеральний прокурор України, який призначається на посаду строком на п’ять років Президентом України за згодою Верховної Ради України. Верховна Рада України може виразити недовіру Генеральному прокурору України, що тягне його відставку з посади.

Генеральний прокурор України звільняється з посади також у разі:

- закінчення строку, на який його призначено;

- неможливості виконувати свої повноваження за станом здоров’я;

- порушення вимог щодо несумісності;

- набрання законної сили обвинувального вироку щодо нього;

- припинення його громадянства;

- подання заяви про звільнення з посади за власним бажанням.

Генеральний прокурор має першого заступника і заступників.

Повноваження Генерального прокурора України по керівництву органами прокуратури:

1) спрямовує роботу органів прокуратури та здійснює контроль за їх діяльністю;

2) призначає першого заступника, заступників Генерального прокурора України, керівників структурних підрозділів, головного бухгалтера, інших працівників Генеральної прокуратури України;

3) затверджує структуру і штатну чисельність підпорядкованих органів прокуратури, розподіляє кошти на їх утримання;

4) призначає за погодженням з Верховною Радою Автономної Республіки Крим прокурора Автономної Республіки Крим;

5) призначає заступників прокурора Автономної Республіки Крим, прокурорів областей, міст Києва і Севастополя, їх заступників, міських, районних, міжрайонних, а також прирівняних до них інших прокурорів;

6) відповідно до законодавства визначає порядок прийняття, переміщення та звільнення прокурорів, слідчих прокуратури та інших спеціалістів, за винятком осіб, призначення яких передбачено цим Законом;

7) відповідно до законів України видає обов'язкові для всіх органів прокуратури накази, розпорядження, затверджує положення та інструкції;

8) присвоює класні чини згідно з Положенням про класні чини працівників прокуратури. Вносить подання Президенту України про присвоєння класних чинів державного радника юстиції 1, 2 і 3 класів.

Вказівки Генерального прокурора України з питань розслідування є обов’язковими для виконання всіма органами дізнання та досудового слідства.

Структура органів прокуратури. Відповідно до чинного законодавства Генеральний прокурор затверджує структуру Генеральної прокуратури України та Положення про її структурні підрозділи.

Генеральний прокурор України має заступників. У Генеральній прокуратурі України створюється колегія як дорадчий орган при Генеральному прокуророві України в складі Генерального прокурора України (голова колегії), його першого заступ­ника, заступників, прокурора Автономної Республіки Крим, інших керівних працівників органів прокуратури. Персональний склад колегії затверджується Верховною Радою України за поданням Генерального прокурора України.

У Генеральній прокуратурі створюються управління й відділи з урахуванням напрямків діяльності. Генеральний прокурор України має право залежно від конкретних завдань коригувати структуру Генеральної прокуратури.

До апарату Генеральної прокуратури входять:

- головне управління нагляду щодо прав і свобод та захисту інтересів держави;

- управління нагляду за дотриманням конституційних прав і свобод;

- головне слідче управління;

- головне управління військових прокуратур;

- самостійне міжнародно-правове управління;

- інститут підвищення кваліфікації працівників Генеральної прокуратури України;

- головне управління з дотримання законів органами, які провадять оперативно-розшукову діяльність, дізнання і досудове слідство;

- управління нагляду за дотриманням законів органами СБУ, державної митної служби і прикордонної охорони при проведенні оперативно-розшукової діяльності, дізнання і досудового слідства;

- управління з питань підтримання державного обвинувачення в судах;

- управління нагляду за дотриманням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах;

- управління представництва інтересів громадян і держави в судах;

- управління кадрів;

- управління організаційно-правового забезпечення;

- управління матеріально-технічного забезпечення;

- самостійні відділи.

Прокуратури Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя та прирівняні до них прокуратури. Відповідно до ст. 16 Закону «Про прокуратуру» прокурори Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя й інші прокурори (на правах обласних) очолюють відповідні прокуратури та призначаються на посаду Генеральним прокурором України. Прокуратури цього рівня також складаються з управлінь і відділів (значною частиною вони збігаються з управліннями та відділами Генеральної прокуратури). Положення про управління, відділи, інші структурні підрозділи обласних і прирівняних до них прокуратур затверджуються керівниками цих прокуратур.

Обов’язки між працівниками структурного підрозділу розподіляються за зонально-предметним принципом і відповідно до наказів Генерального прокурора України.

Колегії органів прокуратури. У прокуратурах Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя та прирівняних до них прокуратурах, а також у Генеральній прокуратурі створюються колегії в складі керівника прокуратури (голова), його заступників, інших керівних працівників. Персональний склад колегій затверджується Генеральним прокурором України. Відповідно до ст. 18 Закону України «Про прокуратуру» колегії прокуратур є дорадчими органами. Вони розглядають найбільш важливі питання, що стосуються додержання законності, стану правопорядку, діяльності органів прокуратури, виконання наказів Генерального прокурора України, кадрові питання, заслуховують звіти підпорядкованих прокурорів, начальників структурних підрозділів та інших працівників прокуратури.

На засіданнях колегій можуть заслуховуватися повідомлення і пояснення керівників міністерств, відомств, органів державного управління, нагляду та контролю, підприємств, установ і організацій, їх об'єд­нань, інших посадових осіб з приводу порушень законодавства. Рішення колегії реалізуються, як правило, наказом керівника органу відповідного рівня.

Порядок роботи колегії визначається регламентом, її рішення доводяться до відома працівників органів прокуратури. Контроль за виконанням рішень колегій забезпечується прокурорами чи їх заступниками згідно з розподілом службових обов’язків. У разі розбіжностей із колегією прокурор проводить у життя своє рішення, але зобов’язаний доповісти про це Генеральному прокурору України. Члени колегії можуть повідомити свою особисту думку Генеральному прокурору України, що може бути підставою для розгляду цих розбіжностей на колегії Генеральної прокуратури України.

Міські, районні, міжрайонні та спеціалізовані прокуратури.Зі статусом міських, районних прокуратур на території України створені та функціонують прокуратури з нагляду за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах, транспортні, природо­охоронні, військові прокуратури гарнізонів.

Прокуратури міст, районів, прирівняні до них прокуратури очолюють відповідні прокурори, які призначаються на посаду Генеральним прокурором України строком на п’ять років. У цих прокуратурах є посади заступника прокурора, старшого помічника прокурора, помічників прокурора, слідчих, у тому числі старших слідчих. Вони призначаються прокурором області або прирівняними до нього прокурорами. Штатна чисельність прокуратур цієї ланки з урахуванням обсягу виконуваної роботи затверджується Генеральним прокурором України. Обсяг роботи визначається рівнем злочинності в місті (районі), чисельністю населення, кількістю піднаглядових об’єктів, чисельним складом суду й іншими обставинами.

Спеціалізовані прокуратури керуються тими ж законами, що й територіальні прокуратури, перед ними стоять загальні для всіх органів прокуратури завдання, що визначені ст. 4 Закону України «Про прокуратуру».

Військові прокуратури складаються з військових прокуратур регіонів і Військово-морських сил України (на правах обласних), а також військових прокуратур гарнізонів (на правах міських). Ці прокуратури здійснюють нагляд за додержанням і застосуванням законів у Збройних силах України, органах Прикордонної служби, Управління державної охорони, внутрішніх військ МВС, військової контррозвідки, Служби безпеки України, підрозділах МНС. Вони здійснюють нагляд за виконанням законів при провадженні дізнання та досудового слідства, яке здійснюється в цих установах і формуваннях, а також розслідують злочини, що скоюються військовослужбовцями та службовцями військових формувань.

Транспортні прокуратури діють на правах районних прокуратур і здійснюють нагляд за додержанням і застосуванням законів підприємствами, установами, організаціями та посадовими особами залізничного, морського, річкового і повітряного транспорту системи Міністерства транспорту України, метрополітенами.

Транспортні прокурори проводять розслідування злочинів, які віднесені до підслідності слідчих прокура­тури, а саме вчинених на залізничних, повітряних і водних шляхах України, у метрополітенах.

Наглядають за дотриманням законів при здійсненні дізнання та досудового слідства в кримінальних справах, які перебувають у провадженні слідчих транспортних прокуратур, органів внутрішніх справ на транспорті, відділи прокуратур областей, на території яких вчинено злочин, і відповідні транспортні прокурори. Транспортні прокурори підтримують державне обвинувачення у справах, направлених до суду.

Прокуратури з нагляду за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальнихсправах діють на правах міжрайонних прокуратур. На них покладено нагляд за додержанням і застосуванням законів у виправних і виховних колоніях, виправних центрах, лікувально-трудових профілакторіях, дільницях слідчих ізоляторів на території виправних колоній.

Вони ж відповідно до вимог ст. 112 КПК проводять досудове слідство в кримінальних справах про злочини, вчинені в цих місцях; підтримують державне обвинувачення в судах у кримінальних справах про такі злочини, а також беруть участь у судових засіданнях при вирішенні питань, пов’язаних з виконанням вироків у піднаглядових установах відповідно до вимог чинного законодавства, і представляють інтереси громадян і держави в суді у випадках, передбачених законом.

Природоохоронні прокуратури діють як міжрайонні прокуратури.

Контроль за їх роботою керівництво ними поклада­ється на прокурорів обласного рівня.

Природоохоронні прокуратури здійснюють нагляд за додержанням екологічного законодавства в діяльності місцевих структурних підрозділів спеціально уповнова­жених органів державного контролю у сфері охорони довкілля, а також за додержанням законності при розслідуванні порушених ними кримінальних справ, у яких досудове слідство проводиться слідчими природо­охоронних прокуратур. У цих же справах вони забезпечують підтримання державного обвинувачення в судах.

Крім цього, природоохоронні прокурори здійснюють представництво інтересів громадян або держави в суді при розгляді цивільних або господарських справ, порушених за позовами та заявами природоохоронних прокурорів.

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

СУДОВІ ТА ПРАВООХОРОННІ ОРГАНИ УКРАЇНИ

Луганський державний університет... внутрішніх справ імені Е О Дідоренка Кафедра кримінального процесу та правосуддя...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Система та структура органів прокуратури України

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Підручник
Луганськ РВВ ЛДУВС Рекомендовано вченою радою Луганського державног

Передмова
  У 2010 році, в результаті модернізації правової системи України, яка триває вже два десятиріччя в умовах перманентної реалізації багатоетапної судово-правової реформи, суттєвих змін

Правоохоронна діяльність та правоохоронні органи України.
  Діяльність держави і її органів охоплює багато сфер державного і громадського життя. Це – забезпечення нормального функціонування економіки в цілому, її галузей і конкретних господа

Нарешті, істотною ознакою правоохоронної діяльності є і те, що її здійснення покладається, насамперед, на спеціально створювані державні органи.
Ці органи комплектуються відповідним чином підготовленими фахівцями – в значній мірі юристами, а також фахівцями, що володіють знаннями в інших областях Організація і діяльність цих органі

Поняття та основні ознаки судової влади
Згідно ст.6 Конституції України «Державна влада в Україні здійснюється за принципом її поділу на законодавчу, виконавчу і судову». Новий Основний Закон України вперше на конституційному рівні закрі

Функції судової влади.
  Функції судової влади –це основні напрями діяльності, які визначають її соціальне призначення у вигляді особливого самостійного державно-правового механізму впливу

Поняття та основні ознаки правосуддя
Правосуддя - один із напрямків державної правоохоронної діяльності. Правосуддю відведене провідне і відповідальне місце в цій діяльності, тому що у ході його здійснення відбувається прийняття рішен

Правосуддя здійснюється в особливому, передбаченому законом процесуальному порядку.
Процесуальний закон найдетальнішим чином регламентує форми відправлення правосуддя. Варто відмітити, що жодна галузь державного управліннянерегламентується на законодавчому рівні так докладно, як в

Правосуддя
Конституційно-правові засади ( принципи ) здійснення правосуддя – це закріплені у Конституції та конкретизовані у законодавстві України основні, фундаментальні положення щодо м

Характеристика судової системи України
  Проведення судової реформи з метою підвищення ефективності захисту прав людини, доступності для всіх громадян справедливого правосуддя викликало необхідність сформувати розгалужену

Види місцевих судів
1. Місцевими загальними судами є: · районні; · районні в містах; · міські; · міськрайонні суди. Мережа місцевих загальних судів, затверджена Указом През

Види апеляційних судів
1. Апеляційними судами з розгляду цивільних, кримінальних, справ про адміністративні правопорушення є: · апеляційні суди областей, · апеляційні суди міст Києва та Севастополя,

Повноваження апеляційних судів
Апеляційний суд: 1) розглядає справи відповідної судової юрисдикції в апеляційному порядку згідно з процесуальним законом; 2) у випадках, передбачених процесуальним законом, розглядає справи відповідн

Апарат апеляційного суду
Структура апарату апеляційного суду (на прикладі Апеляційного суду м. Києва) обумовлена напрямками діяльності апарату апеляційного суду: · Керівник

Повноваження вищого спеціалізованого суду
1) розглядає справи відповідної судової юрисдикції в касаційному порядку згідно з процесуальним законом; 2) у випадках, передбачених процесуальним законом, розглядає справи відповідної суд

Склад Пленуму вищого спеціалізованого суду
· всі судді вищого спеціалізованого суду; · голови апеляційних спеціалізованих судів; · головуючий (Голова Вищого спеціалізованого суду); · секретар пленуму; · с

Апарат Вищого спеціалізованого суду
Структура і штатний розклад апарату Вищого спеціалізованого суду затверджуються зборами суддів за поданням голови Вищого спеціалізованого суду. Функції та струк

Склад Верховного Суду України
1. судді, обрані на посаду безстроково (двадцять суддів – по п’ять суддів від кожної спеціалізованої юрисдикції (цивільної, кримінальної, господарської, адміністративної); 2. Голова Верхов

Суддя Верховного Суду України.
Суддею Верховного Суду України може бути особа, яка має стаж роботи на посаді судді не менше п’ятнадцяти років або суддя Конституційного Суду України. Згідно Рішення Конституційного Суду У

Склад Пленуму Верховного Суду України
· всі судді Верховного Суду України; · головуючий (Голова Верховного Суду України); · секретар пленуму; · секретаріат пленуму. Повноваження Пленуму Верхо

Апарат Верховного Суду України
Структура і штатний розклад апарату Верховного Суду України затверджуються зборами суддів за поданням голови Верховного суду. Структура апарату Верховного Суду: ·

Конституційного Суду України.
  Перший Закон України «Про Конституційний Суд України», який визначав порядок формування та функції цього органу, був прийнятий невдовзі після здобуття Україною незалежності 3 червня

Склад та повноваження Конституційного Суду України.
  Конституційний Суд України складається з 18 суддів Конституційного Суду України. Президент України, Верховна Рада України та з'їзд суддів України призначають по 6 суддів Конституцій

Порядок провадження в Конституційному Суді України.
  У Законі України «Про Конституційний Суд України» визначені форми звернень до Конституційного Суду України. Ними є конституційне подання та конституційне звернення. Констит

Правовий статус професійних суддів
  В існуючій судовій системі суддя є центральною, головною фігурою у здійсненні судочинства, носієм судової влади в державі. Саме йому згідно з Основним Законом надані повноваження зд

Суб’єкти кадрового забезпечення професійного суддівського корпусу
Кадрове забезпечення професійного суддівського корпусу становить складний комплекс організаційно-правових заходів, пов'язаний з добором та перевіркою кандидатів, їх навчанням, проведенням кваліфікацій

Склад та порядок утворення Вищої ради юстиції
Виходячи з того, що діяльність Вищої ради юстиції покликана, з одного боку, не допустити проявів корпоративності у формуванні суддівського корпусу, а з іншого – забезпечити гарантію незалежності су

Структура Вищої ради юстиції
У Вищій раді юстиції утворюються секції: · з питань призначення суддів на посади та звільнення їх з посад; · дисциплінарна секція для здійснення дисциплінарного провадження, розгл

Повноваження Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.
Згідно зі ст. 91 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» Вища кваліфікаційна комісія суддів України: · веде облік даних про кількість посад судді у судах загальної юрисдикції, в то

Склад Вищої кваліфікаційної комісії суддів України
Вища кваліфікаційна комісія суддів України діє у складі одинадцяти членів, які є громадянами України, мають вищу юридичну освіту і стаж роботи у галузі права не менше двадцяти років. До ск

Формування професійного суддівського корпусу
У правовій державі суддям надається виключна роль, адже на відміну від інших гілок державної влади судова влада надається судді особисто. Тому в інтересах суспільства і держави, забезпечити такі умови

Правовий статус народних засідателів та присяжних
  Відповідно до ч. 4 ст. 124 Конституції України народ безпосередньо бере участь у здійсненні правосуддя через народних засідателів і присяжних. Розглядаючи участь народу у з

Поняття та види заходів організаційного забезпечення діяльності судів.
Суд є одним із важливих складових елементів системи державної влади. При цьому, хоча він і наділений власними повноваженнями, які гарантують його самостійність та незалежність, цей орган функціонує

Сутність, мета і завдання прокурорського нагляду
  Згідно до ст. 1 Закону України «Про прокуратуру» прокурорський нагляд за додержанням і правильним застосуванням законів Кабінетом Міністрів України, міністерствами та іншими централ

Правові основи, функції та принципи організації діяльності прокуратури
Правові основи діяльності органів прокуратури. Повноваження прокурорів, організація, засади та порядок діяльності прокуратури визначаються Консти­туцією України, Законом «Про проку

Напрямки прокурорського нагляду. Акти прокурорського реагування, їх загальна характеристика
Предметом нагляду за дотриманням і застосуванням законів є: 1) відповідність актів, які видаються всіма органами, підприємствами, установами, організаціями та посадовими о

Організація роботи в органах прокуратури
Міські, районні прокуратури займають особливе місце в системі органів прокуратури України. Це основна ланка прокурорської системи, яка налічує майже 70 % усіх працівників органів прокуратури Україн

Кадри органів прокуратури
Успішне виконання поставлених перед прокуратурою завдань значною мірою залежить від чіткої організації роботи з відбору, розміщення, виховання та професійної підготовки прокурорсько-слідчих кадрів.

Правова основа, завдання і принципи діяльності служби безпеки України
Служба безпеки України (далі – СБУ) – це державний правоохоронний орган спеціального призначення, який забезпечує державну безпеку України. СБУ підпорядкована Президенту України. Після про

Система і структура органів служби безпеки України
Відповідно до ст.1 Закону України „Про загальну структуру і чисельність Служби безпеки України” від 20 жовтня 2005 року органи СБУ становлять єдину систему, в яку входять: - Центральне упр

Основні напрямки діяльності і повноваження органів служби безпеки України
Відповідно до чинного законодавства в діяльності Служби безпеки України можна виділити три основних напрямки: контррозвідувальна діяльність, боротьба із злочинністю і розвідувальна діяльність.

Кадри органів служби безпеки України
Кадри Служби безпеки України складають: - співробітники-військовослужбовці; - працівники, які уклали трудовий договір із СБУ; - військовослужбовці строкової служби.

Міліція громадської безпеки
13. Департамент охорони громадського порядку 14. Департамент профілактики правопорушень 15. Управління Державної автомобільної інспекції 16. Відділ ветеринарної міліції

Державна виконавча служба, її структура та повноваження
Державна виконавча служба України (далі – ДВС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра юстиції України, вхо

Загальна характеристика нотаріату та правовий статус нотаріусів.
Нотаріат в Україні – це система органів і посадових осіб, на яких покладено обов'язок засвідчувати права, а також факти, що мають юридичне значення, та вчиняти інші нотаріальні

Нотаріус.
Нотаріусом може бути громадянин України, який має вищу юридичну освіту, володіє державною мовою, має стаж роботи у сфері права не менше трьох років, пройшов стажування протягом одного року в держав

Поняття, завдання та правова основа адвокатури України
  Відповідно до ст. 1 Закону України «Про адвокатуру» адвокатура України є добровільним професійним громадським об’єднанням, покликаним відповідно до Конституції України сп

Принципи, гарантії та організаційні форми діяльності адвокатури України
  Адвокатура в Україні здійснює свою діяльність на принципах верховенства закону, незалежності, демократизму, гуманізму і конфіденційності (ч. 1 ст. 4 закону України «Про адвокатуру»)

Правовий статус адвоката
  Адвокатом може бути особа, яка має вищу юридичну освіту, підтверджену дипломом України або відповідно до міжнародних договорів України дипломом іншої країни, стаж роботи у галузі пр

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги