Банківський рахунок. Факторинг. Розрахунки.

Практичні завдання:

Завдання 1. Банк “Правекс” уклав із ТОВ “Форум” кредитний договір, виконання якого було забезпечено заставою транспортного засобу. При цьому банк зобов’язувався перерахувати кошти лише після оформлення договору застави, згідно умовам якого позичальник зобов’язувався застрахувати транспортний засіб на випадок пошкодження та знищення в одній з “...провідних страхових компаній”.

Після належного оформлення договору застави ТОВ “Форум” застрахувало предмет застави в одній з страхових компаній й звернулося в банк з вимогою про перерахування кредиту на його рахунок. Дослідивши надані додатково документи, банк “Правекс” відмовив у наданні кредиту, мотивуючи свої дії тим, що, по-перше, ТОВ “Форум” застрахувало транспортний засіб у страховика, чий фінансовий стан не задовольняє вимогам банку, а по-друге, у банку пропав фінансовий інтерес у наданні кредиту.

ТОВ “Форум” пред’явило позов про спонукання банку надати кредит і про відшкодування збитків.

Чи підлягає позов задоволенню?

Завдання 2.Банком був наданий кредит ВАТ "Анзор" шляхом перерахування коштів на спеціально відкритий для цього поточний рахунок позичальника в цілях погашення боргу перед постачальником продукції АТ “Пілот”. Наступного дня ухвалою господарського суду про забезпечення позову РБУ “Ремшляхбуд” органи Державної виконавчої служби наклали арешт на грошові кошти, які знаходяться на усіх рахунках ВАТ "Анзор". Як наслідок, надані банком кредитні кошти були заблоковані. Незважаючи на арешт рахунку, банк на підставі платіжного доручення ВАТ "Анзор" перерахував з цього рахунку всю суму кредиту відповідно до його призначення, визначеного договором.

На запит Державної виконавчої служби банк вказав, що під кредитом розуміється позиковий капітал банку в грошовій формі, який передається в тимчасове користування на умовах забезпеченості, зворотності, строковості, платності та цільового характеру використання. Останнє означає, що, по-перше, наданий позичальникові кредит у грошовій формі надано йому у тимчасове користування й, відповідно, ці кошти знаходяться у власності банку і на них не може бути звернене стягнення по зобов’язаннях АТ “Пілот”, а по-друге, в разі звернення стягнення на кошти буде порушено принцип цільового використання наданого кредиту.

Чи є правомірними дії банку?

Завдання 3.ВАТ “Фортеця” вирішило надати фінансову допомогу ТОВ “Застава”, для чого було укладено договір про надання платної фінансової допомоги. Даним договором передбачалося, що допомога буде надана у вигляді видачі ВАТ “Фортеця” переказних векселів на користь ТОВ “Застава”, якими останнє повинно розрахуватися зі своїми постачальниками. Акцептантом векселів було визначене ТОВ “Точприлад”. Після отримання векселів ТОВ “Застава” пред’явило їх до акцепту ТОВ “Точприлад”, яке їх акцептувало. Однак після настання строку платежу за векселями ТОВ “Точприлад” відмовилося їх сплачувати, посилаючись на відсутність грошових коштів. ТОВ “Застава” звернулося до господарського суду з позовом про стягнення вексельної суми.

Чи підлягає стягненню вексельна сума з відповідача?

Завдання 4.Азімов звернувся в банк "Прокредит" з пропозицією укласти договір про відкриття й обслуговування карткового рахунка з видачею платіжної карти Master Card платіжної системи Europey int. Було встановлено, що умовами договору про відкриття й обслуговування карткового рахунку є можливість клієнта здійснювати розрахунки з використанням платіжної картки тільки в межах залишку коштів на картковому рахунку.

Однак Азімову було відомо, що умовами платіжної системи Europey int. при здійсненні дрібних покупок дозволяється робити розрахунки з використанням платіжної картки без направлення запиту в банк про наявність грошей на рахунку власника картки (без авторизації платежу). Тобто за певних умов можливе виникнення ситуації, коли грошей на рахунку клієнта буде недостатньо для оплати вимоги, яка надійшла до банку. Враховуючи останнє, банк запропонував клієнту відкрити депозитний рахунок й укласти договір застави майнових прав на ці кошти у забезпечення можливих вимог банку, що випливають з договору на відкриття й обслуговування карткового рахунка.

Чи обґрунтовані вимоги банку?

Завдання 5. Банк "Меркурій" видав с/г підприємству "Пашня" кредит строком на один рік у сумі 150 тис. грн. для закупівлі посівного матеріалу соняшника. Повернення коштів забезпечувалося договором поруки між банком "Меркурій" та ТОВ "Зірка". Разом з тим, на час отримання кредитних коштів на свій рахунок керівництво с/г підприємству "Пашня" вирішило засіяти вільні землі яровою пшеницею, оскільки вважало це більш вигідним з урахуванням стану посівних площ. Дізнавшись про зміну цільового призначення витрачання кредитних коштів, банк "Меркурій" звернувся з вимогою про дострокове погашення кредиту до поручителя.

Чи правомірні дії банку? Чи набуде поручитель права вимоги до с/г підприємству "Пашня" в разі, якщо добровільно сплатить суму кредиту за вказаних обставин?

Завдання 6. Кононенко уклав з банком "Золоті ворота" депозитний договір про розміщення в банку коштів у сумі 1000 грн. на строк один рік під 22% річних. Відповідно до умов депозитного договору, банк мав право при зменшенні Національним банком України облікової ставки пропорційно зменшити процентну ставку по депозиту. При цьому банк зобов'язаний був повідомити вкладника про зменшення відсоткової ставки за договором шляхом направлення йому письмового повідомлення. У випадку незгоди вкладника, йому надавалося право в 10-ти денний строк з моменту одержання повідомлення або погодитися на зменшення відсоткової ставки або розірвати депозитний договір і забрати суму внеску та нараховані відсотки.

Через три місяці Кононенко одержав лист з повідомленням про вручення, у якому банк "Золоті ворота" повідомляв про зменшення відсоткової ставки за договором до 17% річних у зв’язку з відповідною зміною облікової ставки НБУ. У листі також повідомлялося, що в разі, якщо Кононенко протягом 10 днів з моменту отримання листа не розірве депозитний договір, буде вважатися, що він згодний зі змінами умов депозитного договору.

Кононенко з'явився в банк лише через рік після укладання договору й пред’явив вимогу про повернення його внеску та нарахованих відсотків по ставці 22% річних за весь строк дії договору.

Надайте юридичну оцінку діям банку та вкладника.

Завдання 7. Банк "Кредитний" надав ВАТ "Інваспорт" кредит у сумі 280 тис. грн. За нотаріально посвідченим договором застави в забезпечення повернення кредиту майновий поручитель ТОВ "Завод ЗБК", частка держави в статутному фонді якого становить 36%, було надано устаткування, що відноситься до основних фондів.

Позичальник у встановлений договором строк свої зобов'язання перед банком не виконав, тому останній звернувся до нотаріуса для вчинення виконавчого напису.

Отримавши виконавчий напис, банк "Кредитний" подав заяву до Державної виконавчої служби з заявою про примусове виконання виконавчого документу. Згідно зі ст. 18 Закону України "Про виконавче провадження" провадження було відкрите.

Чи відповідають законодавству дії учасників правочину?

Завдання 8. ТОВ "Дормашсервіс" закупило у Луганського заводу “Металіст” металеві верстати, надавши заводу переказний вексель як платіж за отриману продукцію. Переказний вексель містив безумовний наказ товариству "Фора" сплатити вказану в векселі суму заводу "Світло" або його наказу. Вексель був акцептований товариством "Фора", після чого завод "Металіст" здійснив на векселі індосамент та передав його власному кредитору - ТОВ "Дюпонт". По настанню строку платежу ТОВ "Дюпонт" пред'явило вексель платнику - товариству "Фора", але останнє його не прийняло, посилаючись на те, що первісним векселеотримувачем є завод "Металіст", щодо якого і був здійснений акцепт. ТОВ "Дюпонт" вчинило протест векселя та пред'явило позов до заводу "Металіст".

Яке рішення повинен прийняти суд?