ТЕМА № 1. Конституційне правосуддя в Україні

План

1. Поняття і види конституційного правосуддя.

2. Конституційно-правовий статус Конституційного Суду України.

3. Конституційний статус суддів Конституційного Суду України та гарантії їх діяльності.

4. Конституційне провадження.

5. Акти Конституційного Суду України

Список рекомендованої літератури

1. Конституція України від 28 червня 1996 р. // Відомості Верховної Ради України. – 1996. – № 30. – Ст.141.

2. Закон України „Про внесення змін до Конституції України” від 8 грудня 2004 р. № 2222-IV // Відомості Верховної Ради України. – 2005. – № 2. – Ст.44.

3. Закон України „Про Конституційний Суд України” від 16 жовтня 1996 р. № 422/96-ВР // Відомості Верховної Ради України. – 1996. – № 49. – Ст.272.

4. Боботов С.В. Конституционная юстиция. - М., 1994.

5. Витрук Н.В. Конституционное правосудие. Судебное конституционное право и процесс. М., ИО “Юнити”. 1998.

6. Конституционное правосудие в странах СНГ и Балтии. Сборник нормативных актов. М., Зерцало, 1998.

7. Марцеляк О. В. Контрольно-наглядові органи в конституційно-правовому механізмі забезпечення основних прав і свобод громадян України. Автореф. канд. дис. Харків, 1997.

8. Михайлович Д.М. Офіційне тлумачення закону: Автореф. дис... канд. юрид. наук: Нац. ун-т внутр. справ. — Х., 2003. .

9. Ліфтшць Ю. Правовий статус Конституційного суду.// Право України. №5-6 1994.

10. Скомороха В. Окремі питання поділу влади і юрисдикція Конституційного Суду України //Право України. -1998. - № 5.

11. Скомороха В. Деякі питання конституційного провадження // Право України. 1998.- №9.

12. Селіванов А.Теоретичні і практичні погляди на тлумачення Конституційним Судом України норм законодавства // Право України. 1999. № 10.

13. Тесленко М· Взаємозв'язок права і політики в діяльності Конституційного Суду України// Право України. 1999. №

14. Тесленко М. Про місце Конституційного Суду України в системі вищих органів державної влади // Право України. 1999. № 12.

15. Тесленко М. Правова природа актів Конституційного Суду України//Право України. 2000. № 2.

16. Тацій В. Я., Грошевий Ю, М. Правові засоби охорони конституції.//Вісник Академії правових наук України. 1995. № 3.

17. Тодика Ю.М., Марцеляк О.В. Конституційний Суд України і прокуратура в конституційно-правовому механізмі забезпечення основних прав громадян. Х., 1998.

18. Савенко М. Конституційний Суд і омбудсмен у державному механізмі захисту прав та свобод людини і громадянина // Вісник Конституційного Суду України. – 2000. - № 1.

19. Савчин М.В. Конституційний суд України як гарант конституційного ладу: Автореф. дис. канд. юрид. наук: НАН України. Ін-т держави і права ім. В.М.Корецького. — К., 2003.

Методичні рекомендації :

При написанні роботи необхідно визначити поняття конституційного правосуддя, визначити його основні загальні риси та відмінність від правосуддя, яке здійснюють суди загальної юрисдикції. Розкрити роль конституційної юстиції у розбудові та функціонуванні правової держави. Визначити види конституційного правосуддя за різними критеріями.

Спираючись на матеріали періодичної преси та зміст рекомендованої наукової літератури дослідити процес становлення конституційної юстиції в Україні та проблеми, що постають на цьому шляху. При розгляді теми слід всебічно проаналізувати світовий досвід функціонування конституційної юстиції та її основні системи у сучасному світі.

Розглядаючи третє питання, слід визначити статус Конституційного Суду України та його завдання, розкрити основні принципи його організації та діяльності. Вказати склад Конституційного Суду та порядок його формування за діючим законодавством.

Звернути увагу на зміст повноважень Конституційного Суду України та підстави визнання правових актів неконституційними.

Далі треба дати характеристику правового статусу суддів Конституційного Суду України. Звернути увагу на підстави припинення повноважень суддів Конституційного Суду України та гарантії їх діяльності.

При висвітленні останнього питання теми треба звернути увагу на те, що особливістю Закону України “Про Конституційний Суд України” є наявність у ньому значної кількості процесуальних норм, покликаних якомога детальніше регламентувати конституційне судочинство.