ДРУГИЙ МОДУЛЬ

Другий модуль складається з роботи на практичних заняттях.

Практичні заняття

Підготовка до практичних занять передбачає опрацювання теоретичних питань за темами «Фізична особа як суб’єкт цивільних правовідносин» та «Юридична особа як суб’єкт цивільних правовідносин» й вирішення задач.

Задачі вирішуються письмово (від руки) до початку занять (рішення кожної задачі має бути викладено на окремому аркуші формату А-4) та здаються викладачеві на семінарському занятті. Рішення повинно бути обґрунтованим, розгорнутим, послідовним, містити посилання на застосовані норми права.

 

Орієнтовний перелік теоретичних питань:

Тема №1: Поняття фізичної особи. Поняття та обсяг цивільної правоздатності фізичної особи. Ім’я фізичної особи та її місце проживання. Цивільна дієздатність фізичної особи. Обсяг цивільної дієздатності фізичної особи залежно від вікового критерію. Надання повної цивільної дієздатності. Обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, правові наслідки. Підстави та порядок поновлення цивільної дієздатності фізичної особи. Підстави, порядок та правові наслідки визнання фізичної особи недієздатною. Поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, яка була визнана недієздатною. Підстави та порядок визнання особи безвісно відсутньою. Оголошення фізичної особи померлою. Правові наслідки оголошення фізичної особи померлою. Правові наслідки появи фізичної особи, яка була оголошена померлою. Акти цивільного стану. Поняття підприємництва та його основні види і форми. Право фізичної особи на здійснення підприємницької діяльності. Порядок та умови державної реєстрації фізичної особи як підприємця. Основні права та обмеження фізичної особи в галузі підприємництва. Підстави та правові наслідки банкрутства фізичної особи-підприємця. Припинення підприємницької діяльності фізичною особою. Поняття та основні завдання опіки і піклування. Правовий стан органів опіки та піклування. Категорії фізичних осіб, над якими встановлюється опіка та піклування. Встановлення опіки та піклування. Порядок призначення опікуна або піклувальника. Права та обов’язки опікуни і піклувальника. Управління майном особи, над якою встановлено опіку. Здійснення опіки над майном. Звільнення опікуна та піклувальника. Припинення опіки і піклування.

 

Тема №2: Поняття та ознаки юридичної особи. Основні види юридичних осіб. Організаційно-правові форми юридичних осіб. Підприємницькі та непідприємницькі товариства. Найменування та місцезнаходження юридичної особи. Порядок створення та державна реєстрація юридичної особи. Цивільна правоздатність та дієздатність юридичної особи. Філії та представництва юридичної особи. Відповідальність юридичних осіб. Управління товариством та установою. Припинення юридичної особи. Задоволення вимог кредиторів юридичної особи у разі її ліквідації. Банкрутство. Поняття та види господарських товариств. Повне товариство. Командитне товариство. Товариство з обмеженою відповідальністю. Товариство з додатковою відповідальністю. Акціонерне товариство. Виробничий кооператив. Непідприємницькі товариства. Установи. Інші організаційно-правові форми юридичних осіб, передбачені законом.

 

Задача №1

Іванов, якому виповнилось 16 років, на наступний після свого дня народження день на одержану внаслідок навчання у коледжі Національного фармацевтичного університету стипендію придбав три квітки Української національної лотереї. По одному з них він виграв праску. Не проінформувавши своїх батьків, Іванов продав її за 50 грн. неповнолітньому Петрову. Батько Іванова звернувся до Петрова із проханням повернути праску. Проте останній відмовився це зробити, посилаючись на те, що квітки лотереї Івановим були придбані на власну стипендію, отже він може самостійно розпоряджатися й цими квітками, й отриманим виграшем.

Батько Іванова пред’явив до Петрова позов про визнання договору купівлі-продажу праски недійсним.

Вирішіть справу.

 

Задача №2

Петро (7 років) та Микита (13 років), розвели поблизу сусідського сараю багаття, від якого той спалахнув та згорів. Власник сараю звернувся до батьків Петра та Микити з позовом про відшкодування спричинених збитків та моральної шкоди. Батьки дітей заперечували проти позову, посилаючись на те, що діти є ще недієздатними, отже, відповідальності за спричинену шкоду не несуть, а батьки, в свою чергу, були на момент вчинення шкоди на роботі, й тому також не можуть нести відповідальність за спричинену їхніми дітьми шкоду.

Вирішіть справу.

Задача №3

Миронов звернувся до суду із заявою про визнання своєї сестри Миронової обмежено дієздатною. Подання заяви він обґрунтував тим, що Миронова потребує призначення над нею опіки, оскільки не може в силу свого психічного стану відповідати за свої дії та керувати ними внаслідок зловживання токсичними речовинами та стійкого психічного розладу.

Яке рішення може ухвалити суд і яким має бути його зміст?

Вирішіть справу.

Задача №4

 

Федоров та Степанков вирішили заснувати товариство з обмеженою відповідальністю. Державним реєстратором ним було відмовлено у реєстрації товариства з мотивів того, що кількість учасників товариства з обмеженою відповідальністю повинна бути не менше трьох осіб, та назва, яку обрали для товариства Федоров та Степанков, вже належить іншій юридичній особі.

Чи законні дії державного реєстратора?

Вирішіть справу.