Тема 17. Міжнародне право мирного розв’язання міжнародних спорів

Поняття мирних засобів вирішення міжнародних спорів. Міжнародний спір, ситуація, конфлікт, зіткнення. Становлення та розвиток принципу вирішення міжнародних спорів.

Види мирних засобів вирішення міжнародних спорів. Переговри, добрі послуги, консультації, посередництво, міжнародна погоджувальна і слідча процедури, міжнародна судова процедура. Арбітраж, третейський розгляд.

Процедури мирного вирішення спорів розроблено рядом міжнародно-правових актів. І-ша Гаазька конвенція про мирне вирішення міжнародних спорів від 5(18) жовтня 1907 p., Загальний акт про мирне вирішення міжнародних спорів від 28 вересня 1928 р. з поправками, які внесено Генеральною Асамблею ООН 28 квітня 1949 р., Манільська декларація про мирне вирішення міжнародних спорів, яку прийнято в рамках ООН 15 листопада 1982 р., Декларація Організації Об'єднаних Націй від 5 грудня 1988 р. про запобігання й усунення спорів і ситуацій, які можуть загрожувати міжнародному миру і безпеці. Довідник ООН з мирного розв'язування спорів між державами, рекомендований до опублікування сесією Спеціального комітету зі Статуту ООН і посилення ролі цієї організації, з 1991 р.

Розв'язання спорів у міжнародних організаціях. Роль ООН у сфері мирного вирішення спорів. ОБСЄ і мирне вирішення спорів. Інші міжнародні організації у сфері мирного вирішення спорів. Міжнародний Суд ООН. Міжнародний арбітраж (третейський суд).

Посередницькі ініціативи України у врегулюванні конфліктів. Конституція України і мирне вирішення спорів. Інституції, що забезпечують мирне вирішення спорів.

Тема 18. Міжнародне атомне право

Поняття міжнародного атомного права. Предмет міжнародного атомного права. Об’єкти міжнародного атомного права. Джерела міжнародного атомного права. Суб’єкти міжнародного атомного права. Функції міжнародного атомного права.

Атомна енергія, джерела іонізуючого випромінювання. Забезпечення ядерної та радіаційної безпеки. Поводження з радіоактивними відходами, їх транспортування. Використання ядерних джерел енергії у космічному просторі. Фізичний захист ядерих об'єктів (установок), матеріалів і технологій. Охорона довкілля від радіоактивного забруднення,. Відшкодування ядерної шкоди. Дослідження і використання ядерної енергії. Досягнень науки і техніки в мирних цілях, в інтересах і на благо всіх країн і народів.

Міжнародне співробітнищтю у сфері ядерної діяльності. Міжнародні організації, які забезпечують співпрацю держав з питань атомної енергії.

Розробка механізму міжнародного співробітництва у сфері ядерної діяльності і різноманітних організаційно-правових форм її координації та кооперування як головні завдання міжнародного атомного права.

МАГАТЕ і режим нерозповсюдження ядерної зброї