Вичерпання прав на торговельну марку.

Суть терміна «вичерпання прав» Борис Сніжко формулює таким чином: правовласник втрачає винятко­ве право забороняти використання знаку після того, як товари з нанесеним знаком були правомірно введені в цивільний обіг.

У законодавстві багатьох країн термін «вичерпання прав» прямо не використовується, оскільки є пере­важно доктринальним, а не законодавчим. Доктрина вичерпання прав також відома як доктрина першого продажу, оскільки правовласник може використовувати своє виняткове право забороняти використання зна­ку тільки один раз - під час першого продажу товару.

Вичерпання прав може бути обмежене територією окремої країни. Тому першим продажем (введенням в цивільний оборот) вважатиметься операція імпорту товару. У такому разі говорять про режим національ­ного вичерпання прав.

Разом із цим у законодавстві окремих країн передбачено вичерпання прав на спільній території декількох країн. Так, першим продажем вважатиметься продаж товару в якій-небудь з таких країн. У такому разі говорять про режим міжнародного вичерпання прав.

Режим міжнародного вичерпання прав супроводить таке явище, як паралельний імпорт. Сенс його полягає в тому, що імпортер має право ввезти в країну товар (зроблений правовласником і введений в обіг в країні експорту) без дозволу правовласника. Це відбувається тому, що операція ввезення товару на територію країни імпорту вважається вторинним продажем, і правовласник знаку не має права забороняти імпорт товару.

Після приєднання до СОТ Україна взяла зобов’язання виконувати вимоги Угоди ТРІПС відносно вичер­пання прав.

Режим вичерпання прав на знаки визначений у ст. 16 Закону України «Про охорону прав на знаки для товарів і послуг» таким чином: «..виняткове право власника свідоцтва забороняти іншим особам використо­вувати без його згоди зареєстрований знак не поширюється на використання знаку для товару, введеного під цим знаком у цивільний оборот власником свідоцтва».

Міжнародні експерти відмічають, що в українському Законі про знаки, відсутня вказівка про вид рин­ку, на якому відбувається введення маркірованого знаком товару в цивільний оборот, - національний, регіональний, міжнародний. Крім того, оскільки українське законодавство не містить визначення терміна «цивільний оборот» і переліку дій, які повинні вважатися «введенням у цивільний оборот», визначити, який режим вичерпання прав застосовується на Україні до товарних знаків, взагалі не представляється можливим.