Тема 4. Право власності на землю

Стислий зміст теми. Конституційні засади права власності на землю в Україні. Поняття права власності на землю. Зміст права власності на землю. Особливості права володіння землею. Особливості права користування землею. Особливості права розпорядження. Земля як об’єкт права власності. Суб’єкти права власності на землю. Права та обов’язки власників земельних ділянок.

Форми права власності на землю в Україні. Право приватної власності на землю. Право державної власності на землю. Право комунальної власності на землю. Право колективної власності на землю. Особливості права спільної власності на землю. Право спільної часткової власності на землю. Право спільної сумісної власності на землю. Підстави та порядок виникнення права власності на землю. Підстави та порядок припинення права власності на землю. Обіг земельних ділянок.

Роль і значення теми для діяльності майбутнього фахівця зумовлені тим, що законодавче визнання поряд із державною приватної і комунальної власності на землю створили правове поле та умови для реформування земельних відносин. Удосконалення форм власності на землю – один з основних напрямів провадження земельної реформи в сучасних умовах. Право власності на землю набувається й реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до законів, що регулюють земельні відносини. Знання з цієї теми необхідні для подальшої діяльності фахівців-юристів у сфері правового забезпечення діяльності землекористувачів та землевласників.

Ключові поняття:форми власності на землю, зміст права власності, суб’єкт права власності, об’єкт права власності, державна власність, комунальна власність, приватна власність, спільна власність, виникнення права власності, припинення права власності, цивільний обіг, ринковий обіг, обмеження права власності.

 

Обсяг знань, вмінь студента після вивчення теми:

знати:

теоретичні положення щодо поняття та змісту права власності на землю, суб’єктно-обєктного складу права власності на землю,

положення законодавства з приводу набуття та припинення права власності на земельні ділянки,

обмежень права власності на земельні ділянки.

вміти:

самостійно орієнтуватися в земельному та цивільному законодавстві щодо права власності на землю,

застосовувати норми земельного законодавства в конкретних життєвих ситуаціях,

самостійно працювати з нормативно-правовими актами.

 

Перелік процесуальних та службових документів, які складаються під час вивчення теми:Державний акт на землю, договір купівлі-продажу земельної ділянки.

 

Тема 5. Право землекористування та його види

Стислий зміст теми.Поняття та характерні особливості права землекористування. Класифікація правових титулів землекористування. Зміст та загальна характеристика права постійного землекористування. Суб’єкти та об’єкти права постійного землекористування. Права та обов’язки землекористувачів.

Особливості права орендного землекористування. Характеристика договору оренди землі. Суборенда землі. Використання земель на умовах концесії.

Правове регулювання загального землекористування.

Підстави виникнення та припинення права землекористування.

Роль і значення теми для діяльності майбутнього фахівця зумовлена тим, що земельна реформа поклала початок перерозподілу земель у країні. Землі, які раніше перебували виключно у державній власності, і надавалися лише у користування, тепер передаються у комунальну та приватну власність. Цей факт значно змінив та звузив сферу застосування права землекористування. Але воно не втратило свого значення і в умовах сьогодення. Право землекористування відіграє важливу роль як передбачений законом спосіб вилучення та використання корисних властивостей землі. Знання з цієї теми необхідні для подальшої діяльності фахівців-юристів у сфері правового забезпечення діяльності землекористувачів та землевласників.

Ключові поняття: зміст права користування, постійне користування, оренда земель, договір оренди, суборенда, концесія, суперфіцій, емфітевзис, виникнення права користування, припинення права користування.

 

 

Обсяг знань, вмінь студента після вивчення теми:

знати:

теоретичні положення щодо поняття та змісту права користування на землю,

суб’єктно-об’єктного складу права користування на землю,

положення законодавства з приводу набуття та припинення права користування на земельні ділянки.

вміти:

самостійно орієнтуватися в земельному та цивільному законодавстві щодо права користування на землю,

застосовувати норми земельного законодавства в конкретних життєвих ситуаціях,

самостійно працювати з нормативно-правовими актами.

 

Перелік процесуальних та службових документів, які складаються під час вивчення теми:Державний акт на право постійного користування земельною ділянкою, договір оренди земельної ділянки, договір про встановлення емфітевзису.