Тема 10. Юридична відповідальність за порушення земельного законодавства

Стислий зміст теми.Загальна характеристика юридичної відповідальності в земельному праві України. Види юридичної відповідальності за земельні правопорушення. Правові підстави юридичної відповідальності в земельному праві України.

Особливості майнової відповідальності в земельному праві України. Цивільна відповідальність за завдану шкоду. Матеріальна відповідальність за земельні правопорушення. Відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва. Особливості адміністративно-правової відповідальності в земельному праві України. Земельно-правова відповідальність: поняття, види і підстави застосування. Кримінально-правова відповідальність за злочини галузі земельних відносин. Дисциплінарна відповідальність за земельні правопорушення.

Роль і значення теми для діяльності майбутнього фахівця зумовлена тим, що найважливішим елементом правового забезпечення раціонального використання та охорони земель, захисту прав і законних інтересів власників землі, землекористувачів, зокрема орендарів, є застосування правових засобів впливу, спрямованих на усунення порушень земельного законодавства і запобіганні їх появи в майбутньому, відновлення порушенного права та притягнення винних у вчиненні земельних правопорушень до юридичної відповідальності. Знання з цієї теми необхідні для подальшої діяльності фахівців-юристів у сфері правового забезпечення захисту інтересів суб’єктів земельних відносин.

Ключові поняття: юридична відповідальність, підстави юридичної відповідальності, майнова відповідальність, адміністративно-правова відповідальність, кримінальна відповідальність, земельно-правова відповідальність, дисциплінарна відповідальність.

Обсяг знань, вмінь студента після вивчення теми:

знати:

теоретичні положення щодо загальної характеристики відповідальності за порушення земельного законодавства,

підстави юридичної відповідальності та видиди юридичної відповідальності за земельні правопорушення за законодавством України.

вміти:

самостійно орієнтуватися в земельному законодавстві, що стосується юридичної відповідальності за земельні правопорушення,

застосовувати норми земельного законодавства що стосуються заходів державного примусу до суб’єктів, які скоїли земельне правопорушення.