рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Висновок

Висновок - раздел Политика, Економічні ефекти фінансових методів торгової політики Висновок. Активна Зовнішньоторговельна Політика Може Стати Дієвим Інструменто...

Висновок. Активна зовнішньоторговельна політика може стати дієвим інструментом структурної перебудови економіки, підвищуючи ефективність і конкурентну спроможність національного виробництва.

Більше того, сьогодні ми не бачимо альтернативи послідовної лібералізації зовнішньоекономічних звязків, якщо ми дійсно хочемо реформувати нашу економіку і зробити її складовою міжнародного розподілу праці. Саме лібералізація включить механізми ринкового ціноутворення, визначаючи структуру та обсяги виробництва.

Важливим інструментом реструктуризації виробництва має стати конкуренція між національними та іноземними виробниками на українському ринку.

Недосконалість українського законодавства складність процедур відкриття та реєстрації нових підприємств, наявність значної кількості суперечливих нормативних документів з питань оподаткування, непрозорість процедури сертифікації , низький технологічний рівень підприємств, домінування політичних популістських гасел - виступають додатковими протекціоністськими барєрами як розвитку ділового співробітництва, так і впливу світового господарства на економіку України. Існуючий і підсилюючий захист внутрішніх виробників від зовнішньої та внутрішньої конкуренції в свою чергу консервує існуючу структуру економіки, а наявність бартерних та не грошових схем спотворює дію цінового механізму, що гальмує темпи реформувань. Тому лібералізація є необхідною умовою макро- і мікроекономічної стабілізації в Україні. Зазначимо, що ціллю лібералізації зовнішньої торгівлі є розвиток наступних аспектів нового ринкового середовища реалізація економічної самостійності підприємств шляхом зниження ступеня економічного втручання держави встановлення звязку між внутрішніми та світовими цінами, що націлена на надання виробникам цінових сигналів, котрі дозволяють ефективно розподіляти ресурси і скористатись порівняльними перевагами країни включення вітчизняних виробників у конкурентну боротьбу на зовнішніх ринках, розвиток ринкових конкурентних середовищ.

Підкреслимо, що лібералізація зовнішньої торгівлі зовсім не означає відмову від участі держави у формуванні зовнішньоекономічної сфери.

Навпаки, роль держави виходить на сучасний рівень, притаманний переважній більшості країн. Нова роль держави полягає у встановленні необхідної нормативної бази та інституційної структури, котра б підтримувала і гарантувала розвиток підприємництва та встановлення надійних партнерських звязків. Очевидно, для того, щоб подолати успадковану та існуючу економічну та технологічну відсталість, необхідний перехід до нової моделі зовнішньоекономічної діяльності - виробничо-інвестиційної, тобто не просто розвитку торгівельного обміну, а швидше взаємодії з іноземними партнерами на всіх стадіях виробничого процесу. Український бізнес сьогодні міг б запропонувати Європі свої відносні переваги у первинній чи проміжній переробці, зміцнюючи співробітництво і покращуючи рівень інтеграції у світові та європейські потоки товарів, капіталу, технологій. Проте, навіть у існуючій моделі експорт та імпорт сьогодні суттєво обтяжуються, крім тарифних, передусім нетарифними заходами, причому цей тягар зростає Індикативні ціни. Після того, як у 1996 році було скасовано більшість експортних квот, було зроблено спробу знову поставити експорт під адміністративний контроль за допомогою так званих індикативних цін мінімальних експортних цін. Валютний контроль.

Адміністративний валютний контроль за виручкою був посилений після економічної кризи влітку 1998 року, що суттєво обмежило можливості експортерів використовувати свої валютні кошти, а для імпортерів введені обмеження доступу до придбання валюти.

Стандартизація та сертифікація. Імпортні товари підлягають складним і дорогим процедурам стандартизації та сертифікації, котрі не стільки захищають українського споживача, скільки створюють перешкоди на шляху торгівлі. Внутрішні кордони.

Навіть кордони між областями утворюють перешкоди для перевезення товарів. Ці кордони не мають ніяких правових підстав і створюють безліч торгівельних перешкод та сприяють поширенню корупції. Нестабільність. У тарифному та нетарифному регулюванні в Україні часто проводяться зміни із зворотною силою, що примушує бізнес закладати підвищені ризики у ціну товару та послуг.

Одним із найактуальніших завдань на сьогоднішньому етапі розвитку України є припинення вивозу національного капіталу за її межі при здійсненні різноманітних експортно-імпортних операцій. За їхньою допомогою під виглядом міжбанківських міжнародних розрахункових операцій здійснюється розкрадання валютних коштів, ухилення від сплати податків, приховування валютної виручки тощо. Найчастіше мають місце такі механізми експорту капіталів завищення контрактної ціни при імпорті товарів, техніки, технологій і послуг з виведенням різниці між контрактною і реальною ціною на зарубіжні рахунки учасників угоди заниження контрактної ціни при експорті продукції і послуг з виведенням різниці між реальною ціною купівлі і вказаною в контракті на зарубіжні рахунки експортерів вивіз капіталів шляхом організації фіктивної закупівлі імпорту чи неповернення коштів за експортовану продукцію проведення розрахунків за здійснювані в Україні угоди на зарубіжні рахунки учасників і посередників цих угод незаконний контрабандний вивіз за кордон валютних і матеріальних цінностей, технологічної і воєнно-стратегічної інформації. Більшість країн світу, в тому числі - й високорозвинені, вживають протекціоністські заходи для захисту національної економіки. Зокрема, імпортне мито на тверді сири у Франції сягає понад 260 , тоді як середньозважений рівень тарифів по всіх товарах - лише 7 . Серед найбільш вдалих стратегій протекціонізму треба відзначити приклади Японії, Китаю. Тарифне регулювання потребує дуже виважених підходів, бо повинно збалансувати взаємо протилежні принципи захисту вітчизняного виробника захисту вітчизняного споживача відкритості країни для імпорту з метою інтегрування її у міжнародний поділ праці. При цьому воно не повинне руйнувати ринкового конкурентного середовища, яке стимулює науково-технічний прогрес і розвиток виробництва.

Недостатня підтримка вітчизняних товаровиробників не дає змоги витримати напружену конкуренцію ззовні, а надмірний протекціонізм ставить виробника поза конкуренцією, не стимулює удосконалення та підвищення ефективності виробництва.

Список використаної літератури.1. Митний кодекс України 2. Закон України Про зовнішньоекономічну діяльність 959-ХІІ від 16.04.91р. 3. Бункина М.К. Национальная экономика Учеб. пособие М. Дело, 1997 272 с. 4. Буковинский А.Е Теория международной торговли М. Дело, 1999 327с. 5. Власюк О.С. Модельний аналіз динаміки міжгалузевих цінових пропорцій в економіці України К. НІСД, 1997 80 с Сер. Екон. стратегії Вип. 5 . 6. Власюк О.С Ямпольська І.Л. Зовнішня торгівля України стан та прогноз К. НІСД, 1995 63 с Сер. Наук. доповіді Вип. 49 7. Гаджиев К.С. Геополитика М. Междунар. отношения, 1997 384с. 8. Михно І Сіренко В. До питання про ефективність міжнародного товарообміну України з країнами СНД Економіка України 2000 2 С. 80. 9. Мадиярова Д.М. Стратегия формирования внешнеэкономической деятельности Алматы Экономика, 1999 184с. 10. Ревенко А. Проблемы формирования национальной экономической безопасности Украины Экономика Украины 2001 11 С. 15. 11. Розвиток зовнішньої торгівлі України та її економічна безпека В.Г. Андрійчук, О.С. Власюк, А.І. Мокій, В.П.Титаренко За ред. В.Г. Андрійчука Моногр К. НІСД, 1996 148 с сер. Екон. стратегії Вип. 4 . 12. Хэрис, Дж. Мэнвилл.

Международные финансы Пер. с англ М. Информ издат. дом Филингъ , 1996 296 с Сер. Экономика для практиков . 13. www.uaie.com.ua - інформаційний сайт Української асоціації імпортерів і експортерів.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Економічні ефекти фінансових методів торгової політики

Активне використання зовнішньоекономічного фактора сприяє подоланню негативних процесів в економіці і подальшому розвитку ринкових відносин. Розвиток зовнішньої торгівлі, зокрема нарощування експорту країни на… Розвідані запаси корисних копалин України оцінюються приблизно в 7 трильйонів, а за деякими даними - в 12-14…

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Висновок

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Эта работа не имеет других тем.

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги