рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Політологія як наука

Політологія як наука - раздел Политика,   Тема 1. Політологія Я...

 

ТЕМА 1. Політологія як наука

Відомо, що всяка галузь наукового знання має свій об’єкт і предмет дослідження. У літературі висловлювалася, на наш погляд, обґрунтована точка зору,… Політика, її центральний елемент – політична влада, ідеї, що відбивають… У західній політології сьогодні широку підтримку одержує формування єдиної, глобальної політичної, науки. Не…

ТЕМА 2. Історія політичної думки

Політичні вчення античності

Антична політико-правова думка оформилася і розвивалася як ідеологія вільних. Воля – фундаментальна цінність, головна мета зусиль і основний предмет… У процесі розвитку давньогрецької політичної і правової думки ранні, багато в… Концептуальну завершеність програми стабілізації політичної структури полісу набули в теоріях Платона й Арістотеля. …

Західноєвропейська політична думка в Середні віки

Поетапний характер розвитку феодального суспільства багато в чому визначав особливості і динаміку середньовічної європейської політико-юридичної… Тон у вирішенні проблеми приналежності влади був заданий Аврелієм Августином… Одним з найбільш яскравих виразників поглядів церковної ідеології Середньовіччя був домініканський чернець,…

Політичні погляди епохи Відродження

Дуже важливе значення має введення ним у політичну науку загального поняття “держава” (stato) як загального політичного стану суспільства, його… Визначення політичного ладу, за Макіавеллі, базується на урахуванні специфіки… Обґрунтування, дані Макіавеллі для необхідності авторитарної модернізації суспільства, багато в чому визначили…

Політичні ідеї Реформації

Біля джерел Реформації стояв німецький теолог Мартін Лютер(1483-1546). Один з вихідних пунктів лютеровського вчення – теза про те, що порятунок… У своїй концепції держави М.Лютер передбачив, що у сфері природного права, у… Томас Мюнцер(бл.1490-1525 рр.) повернув реформаційний рух у відкриту безкомпромісну боротьбу проти всяких…

Новий час

Загальною концептуальною основою для вироблення того чи іншого варіанта вирішення проблеми стали теоретичні конструкції “природних прав” людини і… “Природні права” людини ставали не тільки заслоном від будь-якого… У той же час загальна концептуальна схема (з “природними правами” і “суспільним договором”) у різних напрямках думки…

Німецька класична філософія

Держава, за Кантом, є об’єднанням великої кількості людей, які підкоряються правовим законам. Метою і змістом його існування, таким чином, є… У теорії Канта можна спостерігати певну спробу поєднання ліберальної,… По-перше, Кант запозичив у Руссо ідею про народний суверенітет; по-друге, він запозичив ідею розподілу влади у…

ХІХ століття

Зміст концепції “захисту меншості” Мілля полягає у створенні на основі демократичних інститутів спеціального механізму узгодження різних інтересів… Ліберальна теорія демократичної влади після концептуальних уточнень Мілля… Значний внесок у розвиток світової політичної думки вніс німецький соціолог Макс Вебер(1864-1920), праці якого стали…

ТЕМА 3. Політика як соціальне явище

Політика є особливого роду діяльність, що регулює відносини членів суспільства, об’єднаних у різні соціальні групи і класи з метою збереження… 1. Комунікативно-інтегративний (прихильники якого розуміють політику як… 2. Інституціональний (прихильники якого розуміють політику як діяльність державно-владних структур).

Соціальний зміст і призначення влади

Соціальна функція влади по забезпеченню цілісності й упорядкуванню різноманітних інтересів і відносин між людьми може досягатися різними способами,… Влада багатолика: вона з’являється у різних проявах, у кожному з яких… Прихильники першого підходу(поведінкового) характеризують її як особливу сутність, носієм якої виступає окрема…

Ресурси влади

У примітивних суспільствах влада спиралася в основному на авторитет правителя (вождя, воєначальника і т. д), перехід до майнових відносин призвів до… В індустріальних суспільствах переважним ресурсом володарювання стає… Класифікація (типологія) ресурсів влади може здійснюватися на різних підставах (критеріях). Одна з найбільш ранніх…

Принципи організації і функціонування влади. Суверенітет і легітимність політичної влади

Принцип суверенітету означає верховенство і незалежність державної влади. Верховенство державної влади являє собою виключне право держави… Суверенітет державної влади не припускає її безконтрольності з боку… Принцип легітимності пов’язаний з обґрунтуванням правомірності тих рішень, що їх приймає влада, і добровільності…

ТЕМА 5. Політична поведінка і політична діяльність

Політична поведінка: її види

Вивчення даної сторони політики виявляє залежність політичних подій і процесів від стану, спрямованості думок і дій тих людей, що втягнуті у… Серед найбільш значимих видів політичного поведінки виділяються наступні: - реакція, коли дії людей у політиці є відповідями на зовнішній вплив, джерелом активності у цьому випадку служать…

Види політичної діяльності

- зосередження зусиль на загальних проблемах, потребах існування соціальної спільноти, за словами І. А. Ільїна, російського правознавця і філософа,… - розгляд держави, політичних інститутів як основних інструментів вирішення… - використання політичної влади як головного засобу досягнення поставлених цілей.

ТЕМА 6. Політична система суспільства

Здатність суспільства реагувати на зростаючі потреби індивідів, адаптуватися до умов свого функціонування, що змінюються, забезпечується політичною…

Теорія політичної системи

Поняття “система” ввів у науковий обіг німецький біолог Л. фон Берталанфі(1901-1972) у 20-х роках XX ст. для позначення процесів обміну клітки із… Поняття “система” на розгляд суспільства переніс Т. Парсонс, який представив… Теорія політичної системи Д. Істона

Теорія політичної системи Г. Алмонда

Порівнюючи різні політичні системи, важливо було виділити основні функції, необхідні для забезпечення ефективного соціального розвитку. Порівняльний… Таким чином, під структурою вони розуміли сукупність взаємозалежних ролей.…

Теорія політичної системи К. Дойча

Отже, функціонування політичної системи залежить від якості постійного потоку інформації, що надходить із зовнішнього середовища, і інформації про…

Політична система як механізм влади

Д. Істон розрізняв два типи “входу”:вимога і підтримка. Вимогуможна визначити як звернену до владних органів думку з приводу бажаного чи небажаного… Підтримка означає посилення політичної системи. Вона охоплює всі позиції і… Підтримка забезпечує відносну стабільність владних органів, що перетворюють вимоги середовища у відповідні рішення, а…

Структура політичної системи

Інституціональна підсистема містить у собі державу, політичні партії, соціально-економічні і громадські організації і відносини між ними, що у… Нормативна підсистема містить у собі правові, політичні, моральні норми і… Функціональна підсистема − це методи політичної діяльності, способи здійснення влади. Вона складає основу…

Функції політичної системи

Одна із загальновизнаних класифікацій функцій політичної системи була представлена Г. Алмондом і Дж. Пауеллом. Вони виділили за значимістю ті… Збереження чи підтримка існуючої моделі політичної системи здійснюється за… Політична соціалізація являє собою процес надбання політичних знань, вірувань, почуттів, цінностей, властивих тому…

Типи політичних систем

Досить розповсюдженою є класифікація політичних систем за політичним режимом, тобто на основі характеру і способів взаємодії влади, особистості і… Французький політолог Ж.Блондель розрізняє політичні системи за змістом і… В основу класифікації політичних систем може бути покладений класовий принцип, тобто інтереси якого класу виражає…

Демократичний політичний режим

Даний режим характеризується наступними рисами. 1. Джерелом влади в демократичній державі є народ. Він обирає своїх… 2. Політична влада має в умовах демократії легітимний характер і здійснюється відповідно до прийнятих законів. Діючи в…

Тоталітарний політичний режим

Поняття “тоталітаризм” означає весь, цілий, повний. Воно було введено в оборот ідеологом італійського фашизму Дж. Джентиле на початку XX в. У 1925… У кожній із країн, у яких виникав і розвивався тоталітарний режим, він мав… Висока концентрація влади, гіпертрофія керівного апарату, її проникнення в усі сфери життя суспільства. У тоталітарній…

Авторитарний політичний режим

Історичний досвід показує, що авторитарний режим виникає, як правило, у країнах, де відбувається зміна суспільного ладу, що супроводжується різкою… Надзвичайні умови, в яких “стартує” авторитарний політичний режим, визначають… Оскільки конкретні умови виникнення авторитарних режимів різні, остільки кожний з них має свої особливі…

ТЕМА 8. Держава як базовий інститут політичної системи

При розгляді цього питання важливо врахувати, що для вираження і представництва загальнозначущих інтересів суспільство, соціальні групи, індивіди… Питання, пов’язані з державою, вивчаються в рамках цілого ряду суспільних… У самому загальному cенсі сутність держави можна визначити як політичну спільність, структуру, що має певну…

Місце держави в політичній системі

Варто відразу ж обмовитися, що державу не можна ототожнювати з політичною системою, її варто розглядати як важливу складову частину цієї системи, що… У вітчизняній і закордонній літературі дослідженню питань, що стосуються… Держава виступає як особлива ланка, як базовий інститут у структурі політичної системи суспільства. Його роль і місце…

ТЕМА 9. Політичні партії і виборчі системи

 

Поняття політичної партії

Чисто історично виникнення партії відноситься до кінця XVII − початку XVIII ст., до того періоду, коли почали формуватися політичні системи… Інакше кажучи, становлення цього політичного інституту знаменує собою певний… З погляду політичної науки, партія є спеціалізованою організаційно упорядкованою структурою, яка об’єднує найбільш…

Види політичних партій і партійних систем

Кадрові партії характеризуються тим, що партійний склад формується навколо групи політичних діячів, а в основі організаційного − політичний… Масові партії являють собою централізовані організації зі статутним членством.… Крім цього типу партій, виділяються й інші. Так, німецький політолог З. Ньюмен виділяє партії патронажні, що…

Типи виборчих систем

Відповідно до технології здійснення виборів у сучасному світі розрізняють три основних види виборчих систем, кожна з яких має свої позитивні і… Даючи визначення виборчої системи, потрібно усвідомити сильні і слабкі сторони… Мажоритарна виборча система припускає, що від виборчого, як правило, одномандатного округу, вважається обраним…

ТЕМА 10. Політична культура і політична свідомість

Політична культура належить, поряд з політичною психологією й етикою, до найважливіших сторін гуманітарного виміру політики. Політична культура… Поняття політичної культури активно використовується в тих випадках, коли… Характер політичної культури впливає на протікання політичного процесу в тій чи іншій країні, підвищуючи чи, навпаки,…

Політична соціалізація

На це запитання покликана відповісти теорія політичної соціалізації. Американський соціолог Т. Парсонс відзначав, що прихід кожного нового… Політична соціалізація є невід’ємною частиною політичної культури. Вона являє собою особливий політико-культурний…

ТЕМА 11. Політичне лідерство

Політичне лідерство є феноменом влади. У лідерстві чітко виявляється здатність однієї особи, що знаходиться на вершині владної піраміди, змінювати… Особливістю лідерства як владних відносин є те, що влада лідера носить… Політичне лідерство, відзначав французький політолог Ж. Блондель, є одним з найвищих і всеохоплюючих форм влади.…

Особисті якості і роль середовища в політичному лідерстві.

Дуже багато дослідників підкреслюють значимість психологічних якостей для лідера. Так, М. Вебер вважав, що політику за покликанням необхідно… На рубежі XIX -XX ст. підвищений інтерес виник до взаємин лідера і маси, тому… Російський соціолог і представник народницького руху Н.К.Михайлівський у роботі “Герой і юрба” також відзначав…

Варіанти класифікації мотивації політичних лідерів

Існує безліч різних особистісних потреб, що так чи інакше пов’язані з “професійною” діяльністю діючих осіб політичної сцени. Сучасні концепції… - мотив влади і компенсації неусвідомленого психічного дискомфорту; - переконання лідера і його прагнення вирішити якусь політичну проблему (наприклад, вивести країну з кризи);

ТЕМА 12. Політична свідомість та ідеологія

Політична свідомість виникла в античності як відповідь на реальну потребу в осмисленні таких нових явищ, як держава і державна влада, що уперше… У зв’язку з тим, що суспільний поділ праці веде до виникнення класів, а… Політична свідомість − одна з центральних категорій політології, що входить у систему її понятійних координат і…

ТЕМА 13. Сучасні політичні течії

Соціал-демократія− впливова сила в робочому і демократичному русі багатьох країн. У даний час у світі нараховується більше 80 партій… Позиції, роль, діяльність С-д. партій у різних країнах часом мають істотні… Широка соціальна база соціал-демократії є джерелом сили і впливу цих партій, тому що дозволяє їм мати зв’язки з…

ТЕМА 14. Міжнародні відносини

Поняття міжнародних відносин

У сучасній науковій літературі проводиться розходження між поняттям “зовнішня політика” і “міжнародні відносини”. Останні розглядаються як більш… Міжнародні відносини − це сукупність політичних, економічних,… Незалежні держави не розвиваються у вакуумі, вони взаємодіють одна з іншою і виступають суб’єктами політики більш…

Сутність зовнішньої політики

За своїм змістом політика − явище складне, єдине, неподільне. Політична діяльність держави здійснюється як у системі внутрішніх суспільних… Зовнішня політика − це діяльність і взаємодія офіційних суб’єктів, які… Оскільки держави є основними суб’єктами міжнародних відносин, суспільство захищає свої інтереси, головним чином, через…

СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ

1. Алексеев С.С. Философия права. – М., 1997. 2. Алмонд Г., Полуэлл Дж., Стром К., Далтон Р. Сравнительная политология… 3. Бек У. Что такое глобализация. – М.: Прогресс - Традиция, 2001. – 304 с.

ЗМІСТ

ВСТУП ………………………………………………………………..

ТЕМА 1. Політологія як наука …………………………………….

ТЕМА 2. Історія політичної думки ………………………………..

ТЕМА 3. Політика як соціальне явище …………………………..

ТЕМА 4. Політична влада …………………………………………..

ТЕМА 5. Політична поведінка і політична діяльність ………….

ТЕМА 6. Політична система суспільства ………………………….

ТЕМА 7. Політичні режими сучасності ……………………………

ТЕМА 8. Держава як базовий інститут політичної системи …….

ТЕМА 9. Політичні партії і виборчі системи ………………………

ТЕМА 10. Політична культура і політична свідомість …………..

ТЕМА 11. Політичне лідерство ………………………………………

ТЕМА 12. Політична свідомість та ідеологія ………………………

ТЕМА 13. Сучасні політичні течії ……………………………………

ТЕМА 14. Міжнародні відносини …………………………………….

СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ ……………………………………………

 


Навчальне видання

Для студентів 2-4 курсів усіх форм навчання, усіх спеціальностей    

– Конец работы –

Используемые теги: Політологія, наука0.052

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Політологія як наука

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным для Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Еще рефераты, курсовые, дипломные работы на эту тему:

ПОНЯТИЕ, ПРЕДМЕТ, МЕТОДОЛОГИЯ И ИСТОЧНИКИ НАУКИ КОНСТИТУЦИОННОГО ПРАВА. КОНСТИТУЦИОННОЕ ПРАВО КАК УЧЕБНАЯ ДИСЦИПЛИНА КП ® юридические науки ® общественные науки
ПРИМЕРЫ СОБЫТИЙ И ДЕЙСТВИЙ... Событие смерть Президента РФ новые выборы... Правомерное действие принятие законопроекта в м чтении ГД передачу его на рассмотрение СФ...

ТЕМА 1. ПРЕДМЕТ И МЕТОД СТАТИСТИЧЕСКОЙ НАУКИ. Статистика как наука
Статистика как наука... Предмет статистической науки основные понятия и... Метод статистики Задачи статистики на современном...

Психология как наука. Структура современной психологической науки
Метод способ научн познания характеризующ ся своим предметом способом сбора и обработки результ ов... Делятся на группы организационные сравните ые лангитюдные метод... Сравнительный метод предложен Вагнером для сравнений психики чел ка и жив х в настоящ время использ ся для...

Наука и власть. Наука в условиях тоталитаризма и доктринальной идеалогии
В качестве вступления мне хотелось бы привести отрывок из фильма, однажды виденного мною. Пожилая пара приглашает своего внука к себе в гости.… Как же мы еще плохо знаем друг друга. Так часто нам трудно понять отдельного… Это наука или власть? Скорей всего, и то, и другое. Но тем не менее есть точки, когда эти явления противоположны,…

Понятие информация используется в различных науках, при этом в каждой науке понятие информация связано с различными системами понятий
Слово информация происходит от латинского слова informatio что в переводе означает сведение разъяснение ознакомление... Понятие информация является базовым в курсе информатики однако невозможно... Понятие информация используется в различных науках при этом в каждой науке понятие информация связано с...

Лекция № 1 Предмет философии науки.Наука как познавательная деятельность, как социальный институт, как особая сфера культуры
Кратко рассмотрим содержание этих трех аспектов бытия науки... Наука как познавательная деятельность имеет цель выявить законы по которым существуют объекты материального мира с...

Понятие науки, классификация наук. Особенности научного знания
Наука это и итог познания мира система проверенных на практике достоверных знаний и в то же время особая область деятельности духовного... Во первых под наукой имеют в виду особый вид человеческой деятельности... Различают субъект познания и объект познания Можно сказать что подлинным субъектом познания в каждую эпоху является...

Наука, её особенности и социальные функции. Философия науки
Преемственность между обыденным знанием и наукой, здравым смыслом и критическим, рациональным мышлением состоит в том. что научное мышление… В свою очередь, здравый смысл также не остается неизменным, ибо со временем… Именно эти особенности отличают науку как от повседневного знания, так и от ненаучных его форм. Социальные функции…

Предмет и проблемы философии науки. Классификация наук
На сайте allrefs.net читайте: "Лекция 1/ Предмет и проблемы философии науки. Классификация наук"

География представляет собой целую систему наук, в которые входят, как и естественные науки, так и общественные
География представляет собой целую систему наук в которые входят как и естественные науки так и общественные... В системе науки география выделяют... естественные науки физическая география геоморфология океанология география почв климатология геокрилогия...

0.037
Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • По категориям
  • По работам