Емпіризм та раціоналізм. Проблема методу.

 

Першим філософом Нового часу вважається англійський філософ Френсіс Бекон (1561 – 1626) “Новий Органон”, “Про гідність і примноження наук”. За Беконом, головне покликання філософії – пізнання природи й опанування її силами («знання – це сила»). Знання до цього знаходилось у владі ряду хиб та ілюзій, тому мета філософії – очистити знання від них та показати правильний шлях до істини. Ці ілюзії Бекон називає «привидами», їх є чотири:

· “привиди роду” пов’язані з недосконалістю самого людського розуму. Розум домішує до природи речей свою природу;

· “привиди печери” – неправильне виховання, погані звички;

· “привиди площі” – породжуються спілкуванням та нерозумінням;

· “привиди театру” – сліпа віра в авторитети;

Єдине джерело наших знань – це досвід, дані якого розум впорядковує та формулює загальні поняття. Тому істинним методом є індукція – рух від конкретних, одиничних даних до абстрактних узагальнень. Френсіс Бекон поклав початок лінії британського емпіризму у філософії, яку продовжили Джон Локк, Джордж Берклі, Девід Юм.

Сенсуалізм Джона Локка (1632-1704). Англійський філософ, автор праці „Досвід про людський розум”. Локк стояв на позиціях матеріалістичного сенсуалізму. Філософ ґрунтує свою філософську систему на запереченні теорії вроджених ідей Р.Декарта, відповідно немає жодного знання, яке існує до досвіду, поза ним. Усе знання отримується нами з досвіду, який є суто індивідуальний. До досвіду свідомість людини – „чиста дошка”, tabula rasa, на якій досвід пише свої письмена. Основна частина досвіду, а, отже, і знання – відчуття (тому і філософія Локка називається сенсуалізм), і Локк формулює свою знамениту тезу: „немає нічого в інтелекті, чого б не було до того у відчуттях”.

Сам досвід складається також з ідей, під якими Локк розуміє окремі відчуття, чуттєві образи пам’яті, поняття тощо. В цих ідеях філософ виділяє першопочаткові ідеї досвіду – це прості ідеї, що їх почуття вважають неподільними. Досвід, за Локком, є зовнішній та внутрішній або ж рефлексія (пізнання душею своєї діяльності, що досягається через самоспостереження). Прості ідеї зовнішнього досвіду діляться, в залежності від змісту, на дві групи – ідеї первинних та вторинних якостей. Первинні якості: протяжність, тривалість, величина, фігура, зчеплення, поштовх, механістичний рух, спокій, щільність. Ці якості притаманні завжди усім тілам, вони невіддільні від тіл жодними фізичними зусиллями, вони сприймаються злагоджено різними органами чуття, і сприймаються адекватно. До вторинних якостей належать: колір, запах, звук, смак, біль, тепло і т.д. Вони не достатньо адекватно відображають предмети матеріального світу, вони віддільні від тіл в уяві та мисленні і могли б взагалі не існувати. За Локком, лише ідеї первинних якостей дають пізнання реальних сутностей, а ідеї вторинних якостей дозволяють розрізняти речі за їхніми номінальними сутностями. Отже, пізнання, за Локком, - це сходження простих ідей до складних.

В результаті своїх роздумів Локк зводить теоретичне знання до чуттєвого спостереження. Його недолік полягає в тому, що воно дає знання лише про одиничні предмети і, окрім факту їх сукупного існування, не дає одних безумовних всезагальних істин. Вищим же рівнем пізнання Локк вважає інтуїцію. Під нею філософ розуміє безпосереднє сприйняття розумом відповідності або невідповідності чуттєвих, простих, раціональних ідей одна одній. Прикладом інтуїтивної істини Локк вважає усвідомлення суб’єктом факту власного існування.

Джордж Берклі (1685 – 1753), автор класичної системи суб’єктивного ідеалізму. Основні праці: “Дослід щодо нової теорії зору”, “Трактат про принципи людського знання”.

Основна мета філософії Берклі – показати безглуздість віри в об’єктивне існування матеріального світу. Єдиною реальністю, згідно міркувань філософа, є наші відчуття, які не можна відділити від об’єктів навколишнього світу (вогонь існує для нас тільки тому, що від нього йде тепло, він може причинити біль тощо). Відділити об’єкт від відчуттів – помилка, за Берклі, яку роблять філософи. Тому основна теза філософії Берклі – «існувати – значить бути сприйнятим». Оскільки відчуття одиничні, то загальних ідей (кольору взагалі, смаку взагалі тощо) не існує, це результат діяльності інтелекту і не більше. Так Берклі підходить до соліпсизму – філософської позиції, згідно якої навколишній світ є лише сумою суб’єктивних переживань одиничної свідомості. Однак Берклі прагне уникнути соліпсизму. Якщо існує лише сприйняте, як ми тоді можемо вважати щось існуючим, коли перестаємо його сприймати? Значить, має бути такий суб’єкт, що сприймає постійно, завжди. Ним є Бог. Отже, Берклі, вводячи ідею Бога як гносеологічного суб’єкта, уникає соліпсизму. Це досить красномовна тенденція: модерн постулює існування об’єктивної реальності, однак в процесі доведення її існування і емпірики, і раціоналісти стикались з проблемою введення якогось елемента, що підтримував би реальність, давав би їй «гарантію» на існування. Таким елементом виступав Бог.

Девід Юм (1711 – 1776). Юм займає проміжкові позицію між Локком та Берклі: з одного боку, він не погоджується, що світ – джерело простих ідей, а з іншого, що ідеї (відчуття) – це ї є сам світ, сама реальність. На думку Юма, реальність об’єктивного світу ми довести не можемо. Процес пізнання – це не процес пізнання об’єктивного світу, а пізнання наших власних відчуттів (ідей) та відношень між ними. Найголовнішим таким відношенням Юм вважав відношення причинності. Не заперечуючи об’єктивного існування причинного зв’язку, Д. Юм заперечував упевненість більшості у тому, що наші поняття адекватно відображають цей зв’язок. Якщо цей зв’язок і є, то він залишається недоступним нашому пізнанню, не здатному вийти за межі чуттєвого досвіду. Відбувається підміна: спостерігаючи за певними явищами замість „після того”, за Юмом, ми кажемо, „внаслідок цього”, часова послідовність подій замінюється на причинну. За Юмом, жодна людина не сумнівається, що дерево, будинок і т.п. існують незалежно від нас. Проте довести це, спираючись на досвідне знання, ми не можемо, тому що у нас немає вражень зовнішнього буття. Розуму реально не дано нічого, крім чуттєвих сприйняттів, а знати щось поза ними ми не можемо. Гносеологічна позиція філософії Юма називається агностицизм – визнання неможливості пізнання об’єктивної реальності.

Раціоналізм. Ще одним основоположником філософії Нового Часу поруч з Ф. Беконом є французький математик, філософ Рене Декарт (1596 - 1650). Як і Бекон, він вважав: для того, щоб створити нову систему поглядів, слід засумніватися у всьому попередньому знанні, яке виробило людство. Справжнє знання має базуватись на найпершій очевидності, що не піддається сумніву. Однак сумніватись ми можемо у всьому, в тому числі і в реальності нашого існування. Тобто, усе піддається під сумнів, окрім самого акту сумніву. Найперша очевидність знайдена – радикальний сумнів. Звідси знаменита декартівська формула: «Ego cogito, ergo sum» («Я мислю, отже, я існую»). Отже, так центром філософії Нового Часу стає мислячий суб’єкт, через якого і для якого існує об’єктивна реальність. Людина - єдина істота в світі, яке завдяки наявності розуму може сказати собі: «Я є». Тварини, що не володіють мисленням, чи знають про життя і про смерть, чи розуміють, що існують? Таким чином, мислення - реальність відчутніша і безумовна, чим будь-яка інша, і є первинною. Воно незалежне, самодостатнє, а значить не залежить від даних відчуттів та досвіду, як про те говорили емпірики. Декарт вважає, що в мисленні існують ідеї, яким немає відповідника в досвіді людини. Тобто, Декарт заперечує теорію Локка про мислення як «чисту дошку». Мислення наповнене вродженими ідеями, тобто знанням, яке спочатку (з самого моменту народження) присутнє в нашому мисленні та не залежить, отже, ні від зовнішнього світу, ні від життєвого досвіду. Вони закладені Богом, який, як і у філософії Берклі, стає гарантією можливості пізнавального процесу. Що ж це за ідеї? Вони є найбільш загальними (широкими) і гранично простими положеннями, які настільки ясно і виразно представляються нашому розуму, що ми не можемо в них засумніватися. Це: буття, бог, існування понять, числа, протяжність, тілесність, факти свідомості, свободна воля. На основі факту існування вроджених ідей Декарт протиставляє беконівській індукції метод дедукції – сходження від загального до конкретного.

Спираючись на принцип першої очевидності Декарт формулює свій знаменитий раціоналістичний метод, який полягає в дотриманні чотирьох правилах пізнання:

1. Правило очевидності – нічого не приймати на віру, все має зводитись до ясності та чіткості.

2. Розділяти проблему на стільки частин, скільки потрібно, для кращого її вирішення, мета – зникнення двосмисленості (аналіз).

3. Синтез: відштовхується від абсолютних очевидних елементів до інших, відносних та залежних.

4. Контроль над усіма етапами роботи.

Що ж пізнається суб’єктом, на що спрямований процес пізнання? За Декартом, об’єкт є єдністю двох начал, що не залежать один від одного і існують самостійно – протяжність (якій відповідає тілесність) та мислення (властивість душі).

Філософський обґрунтувавши очевидність існування мислячого суб’єкта, філософія Декарта стала імпліцитною основою новочасного світорозуміння.

Ще одним видатним представником європейського раціоналізму Нового Часу був Бенедикт Спіноза (1632-1677). На думку Спінози, в природі немає нічого, окрім субстанції та її проявів. Філософ наводить головні її властивості: вона існує, вона самостійна, і є причиною самої себе (causa sui). Субстанція нескінченна, тобто, лежить поза часовими характеристиками буття (вічність субстанції характеризується як знаходження її в точці „тут-і-тепер”, в якій минуле, теперішнє та майбутнє зливаються воєдино; минуле незнищенне, теперішнє є, а майбутнє передіснує як таке, що відбудеться в усіх часткових випадках необхідно, незворотньо. Тут Спіноза фаталіст, свобода розуміється ним як пізнана необхідність), Субстанція несотворена і незнищенна, вона єдина (природа всюди одноманітна і діє за одними і тими ж законами). А, оскільки субстанція є причиною самої себе, то вона первинна за всі свої стани, тобто, вона є Богом. Однак Спіноза не пантеїст в сторогому розумінні слова: Бог не присутній в природі, він і є природа.

Окрім названих властивостей Спіноза виділяє окремі суттєві властивості, які він називає атрибутами. Вони проявляються в оточуючому світі і пізнаються нами як дійсна сутність субстанції. Атрибутів два – це декартівські протяжність та мислення. Атрибути присутні в самій субстанції, це зв’язок в рамках самої субстанції. Нижче атрибутів субстанції стоять модуси, що позначають різницю між субстанцією та окремим речами та явищами. Нескінченні модуси породжують нескінченне, а конечні – конечне. До перших відносяться нескінченність, вічність та незмінність. До модусів Спіноза також відносить рух (як частину нескінченного модусу), та час – просто модус речей. Модусами Бога є розум, воля, любов.

Готфрід Вільгельм Лейбніц (1646-1716). Основні роботи: «Нові досліди про людський розум», «Теодицея», «Монадологія». Лейбніц виступив проти абсолютизації механічних уявлень і методів. На думку Лейбніца, протяжність і рух – то лише видимість, мета лежить поза ними, в самій субстанції, яку філософ називає монадою. Монада є простою субстанцією, яка повинна існувати, тому що існують складні. Усе існуюче, за Лейбніцем, є монадою або ж сукупністю монад. Складні субстанції, тобто тіла, протяжні, подільні, знищувані, інертні, позбавлені життя, змінюються під дією зовнішніх причин. У зв'язку з цим монади не можуть мати протяжності та частин; вони активні, прості, незнищенні, безтілесні, багатоманітні, здатні до органічного зростання і розвитку, володіють прагненням і сприйняттям.

Лейбніц виступив проти емпіристського розуміння душі як пасивної «чистої дошки» (Локк), яка отримує враження ззовні завдяки механічній дії речей на органи чуття. Але субстанція не тотожна духу. Душа властива тільки живій природі. Субстанція ж володіє здатністю до «малих сприйнять», несвідомих, перцептивних, таких, що виражають її активний характер. Лейбніц допустив нескінченну безліч монад, жодна з яких не тотожна іншим. Всі вони розрізняються за ступенем ясності і виразності своїх сприйнять і за силою своїх прагнень. Прагнення - це діяльність внутрішнього начала, яка проводить зміну і перехід від одного сприйняття до іншого. Вище сприйняття – свідоме сприйняття, яке властиве монадам, що відносяться до душі та розуму. За умови, що між ясними і виразними сприйняттями вищих монад і невиразними сприйняттями нижчих існує нескінченна безліч ступенів, число монад повинне бути актуальне нескінченним. У своєму розвитку природа не робить стрибків. З даного висновку виходить:

• у природі немає і не може бути двох однакових речей, хоча відмінності між ними можуть бути нескінченно малі та непомітні для нас;

• у природі повинні існувати безперервні переходи між різними видами істот. Між рослинами і тваринами, між мінералами і рослинами існують проміжні форми, які ще не відкриті. Це приводить Лейбніца до думки про наперед встановлену гармонію в світі – цей світ є найкращим із світів.

Монада розгортає свою структуру в світі у трьох значеннях:

1.Минулий стан кожної монади визначає її майбутні стани.

2.Стани всіх монад в один і той же момент часу гармонізовані один з одним.

3.Духовний зміст кожної монади та їх часткових систем тепер, в минулому та майбутньому гармонізовано з тілесною формою її прояву.

Полеміка емпіризму та раціоналізму відповідала полеміці номіналізму та реалізму в середньовічній філософії, однак в Новий час вона ґрунтувалась не на метафізичних догматах, а на даних науки. Говорити про істинність одного напрямку та хибність іншого некоректно, адже обидва як протилежні полюси, складали загальну філософську картину європейського модерну.