Філософія та медицина.

 

Будучи загальним полем будь-якого знання, філософія виступає основою теоретичної медицини. Вона ставить перед собою ряд фундаментальних для наук про людину проблем:

· що є предметом та об’єктом медицини?

· взаємозв’язок медицини та духовного життя людини;

· сутність життя і смерті;

· теорії здоров’я і хвороби, норми і патології.

Як умова будь-якого знання, в тому числі і медичного, філософія виступає як методологічна основа теорії медицини. Тобто, філософія дає найзагальніші методи і принципи пізнання, спираючись на які розгортається вся структура медичного знання. Таким філософським принципом теоретичної медицини є принцип розвитку – принцип, згідно якого усе існуюче (матерія) перебуває в постійному русі та розвитку, джерело якого знаходиться в самій матерії, а не поза нею. Звідси випливають принципи еволюції (живе розвивається від нижчих форм до вищих, пристосовуючись до вимог навколишнього середовища), динамізму, причинності (усі явища навколишнього світу перебувають між собою у причинно-наслідкових зв’язках), структурності (усе живе, в тому числі і організм людини має сталу форму організації, в якій елементи перебувають у відносній стійкості взаємозв’язків - структура), цілісності (принцип єдності матеріального світу та усіх його форм вияву).

Ще одним аспектом взаємодії філософії та медицини виступають проблеми лікарської (медичної) етики, що напряму пов’язане із практичною філософією та аксіологією (розділом філософського знання, предметом якого виступають цінності).

Оскільки філософія є теорією та специфічним типом світогляду, вона стосується і світогляду медика. Його основу складають три елементи:

· природничо-науковий (теоретичний аспект світогляду);

· суспільний (усвідомлення важливості обраної професії, суть і роль медицини та фармації в суспільстві);

· індивідуальний (базується на індивідуальному підході до хворого, і може бути конкретизований в сучасній медицині в психотерапевтичному та психосоматичному підходах).

В цьому контексті предметом медицини стає людина в єдності ознак:

1. Фізіологічних (як організм).

2. Соціальних (як особистість).

3. Психологічних (як єдність рівнів психічного – свідомого, несвідомого та надсвідомого).

Така єдність сьогодні ставить медицину на особливе місце в системі гуманітарних наук. Адже така цілісність розгляду поєднує її з філософією. Окрім цього, медицина не тільки відображає дану єдність, а й практично перетворює людське життя.

Ще однією проблемою, що тісно пов’язує медицину та філософію, стає проблема граничності людського існування – проблема життя і смерті. Древні говорили, що філософія має слугувати як мистецтво підготовки до смерті. Німецький філософ ХІХ століття Артур Шопенгауер говорив: «Навряд чи люди стали філософствувати, якби не було смерті». Роздуми про смерть та безсмертя – атрибут філософії в усі епохи. І саме на допомогу приходить медицина, що прагне до з’ясування відносин між життям і смертю, ставлячи нові проблеми: духовного та фізіологічного здоров’я, здорового способу життя, можливості фізичного безсмертя тощо. Часто ці проблеми вирішуються в нетрадиційному ключі – так, сьогодні популярними є медико-психологічні школи трансперсональної психології, а в руслі психосоматичного та трансперсонального підходу розвивається нова дисципліна – танатологія – дисципліна, предметом вивчення якої стає смерть.

Філософія і медицина сходяться ще в одному аспекті, який знову повертає нас до древності. Обидві вони сприймались як мистецтво, тобто, як спосіб особливого, священного заняття, що вивищував їх представників над усіма іншими професіями. Тому не дивно, що багато лікарів були видатними філософами (Гіппократ, Авіценна, Д.Локк, Ж. Ламетрі, К.Ясперс та ін.).